Sezatoarea canadiana (203)***La multi ani 2011!***

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Pai cum Nelia sa nu ne spui ? Forumul e numai de laudat ? Iaca eu am marturisit, cozonacul n-a iesit anul asta si nici cadou nu pot sa zic ca am primit ( Mosu a pus sub pom o masina de paine ca se stricase cea a casei pe 23, in concluzie, n-am castigat nimic, mai ales ca aia fusese cadou de la Mosu acu doi ani, asta se cheama garantie !?)

Vad ca nu a intrat nimeni sa scrie, anunt eu, avem una bucata Doloress dusata azi la spital Operatiunea a decurs conform planului, Andreea nu a nascut de emotie si ne-a promis ca sta cuminte pana la 37 de saptamani (a ajuns deja la 33 )

Carmencita, multumesc de sugestii, filmele pe care le stiam cu nasterea Domnului sunt in general filme mai grele, mai putin atractive pentru un copil de trei ani, stii ceva si pentru copii ? Oricum ideea i-am dat-o, o sa mai construim in timp pe marginea ei, nu vreau sa insist prea mult cu latura religioasa, doar ca nu vreau sa prinda doar partea comerciala a sarbatorii.

Mamitzica, la noi cel mai putin cuminte a fost tata - facand legatura cu lipsa cadourilor de sub brad, si Victor a avut grija sa-l reclame la bunici. Un lucru bun e ca a inteles ca se poate si asta, sa nu primeasca nimic daca nu e cuminte.

Arturicii ati fost curajosi ! Noi aveam in plan azi Upper Canada Village dar temperaturile ne-au descurajat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Citat:
citat din mesajul lui ankalaura


Iselin - prima persoana - inclin sa cred ca nu a facut prea des cozonaci, si e normal sa arunce totul la pubela, si sa se supere pe toate alea. Ah ce suparare! Am simtit-o si eu, cand mi se parea ca e lucru simplu sa faci cozonaci, si am promis ca duc la o serbare, iar dumnealor nu cresteau....
Am invatat atunci doua lucruri: sa nu mai fac experiente atunci cand sunt evenimente deosebite (deci merg pe retete verificate de mine anterior); si sa nu mai subestimez complexitatea unui aluat -


Anka, prima persoana petrece 3/4 dintr-o zi in bucatarie, mama dedicata si bucatareasa inraita. Eu cred, de fapt stiu 80% ca ingredientele nu au fost de calitate, boala veche zgarcenia.


Ce dimineata friguroasa, frig de crapa pietrele! Eu sunt la job cu mandretea de virus/gripa dupa mine. Macar daca eu muncesc, sa munceasca si el!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Multumesc de urari fetelor.

Diana, bine ca ne-ai dat de veste despre 'dusarea Andreei'.
M-am tot gandit cum a decurs, pana cand am intrat pe contul comun si am vazut pozele de la Mihaela.

Ma bucur ca ati reusit sa ajungeti, ca Andreea e ok si ca bebe Kevin mai sta la caldurica. Asa sa faca sa mai stea inca o luna cel putin

_Carmen, nu stiu daca fetele ti-au dat deja parola de la contul comun,dar ti-o trimit si eu.

Cu serbarea Craciunului si noi o traim la intensitate maxima.
Copiii l-au urmarit pe Pere Noel toata ziua pe 24, pe unde trecea sa lase cadourile. La 11 au adormit, cand ajunsese in State.
A venit si la noi incarcat si la cei mici si la cei mari.

Noi nu mai facem greseala, sa traga copiii concluzia ca nu am fost cuminti
Si de cativa ani, pe lg. cadourile pe care le pun eu sub brad, apar si altele puse de M. si de copii. Si ei ma pandesc sa ma culc, ca sa puna cadourile lor.

Pentru latura religioasa, noi mergem la biserica. Diana
De Craciun, e frumos, se canta colinde, vine Mos Craciun si se mananca cozonac bun (asa au spus copiii)
Copiii sunt incantati sa mearga 'a l'eglise'.

Cu pregatirile de Sarbatori, sunt tare multe de facut si intram si obosite.
Mihaela, si noi am facut casuta de turta dulce si tort brad si om de zapada

Azi mai avem vacanta. Uraaa

O zi buna,

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Anka, ma bucur ca ti-a placut curcanul.

Nelia si Diana ce reteta de cozonac a-ti folosit? Sper ca nu a mea (adica Virginica).Rox e dovada graitoare la cit de buni si aratosi sunt.

Iselin ia reteta mea de cozonaci (reteta Virginica) de pe prima pagina si da-o prietenei tale. daca nu ii iese ii dau voie sa zica orice Mie pot sa zic ca mi-au iesit excelenti de fiecare data. De fapt eu sunt aia de arunc la gunoi reteta dupa prima incercare (daca nu-mi iese).

Ah si sanatate multa. Un vin fiert, o tuica cu ceva piper te va rezolva.

Arturicii
merci de urarile originale. Sunt niste scumpii cu totii dar Sabina era dulce rau cu globurile alea in guritza si tot intorcindu-se la fratiori

Noi am petrecut cu prieteni, am mincat bine, baut tuica fiarta si vin fiert cu scortisoara, dansat si ris pina tirziu. Ieri de abia m-am dat jos din pat ca sa string dezastrul din casa.Am plecat la mall si ne-am intors inapoi ca nu am gasit loc de parcare

Chiar ma intrebam cum a decurs baby shower, fug sa vad si eu poze.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia79 spune:

Saluti fetele

Diana, merci ca ai intrat sa spui de babyshower pt Doloress . Andreea s-a bucurat cu lacrimi in ochi, nu-si putea lua ochii de la cadouri (diaper cake, baloane, carnet pt primul an bebe, pijamaluta de alaptat si gift card baban la Walmart, super-truper cadouri!!! Multumim mult tuturor participantelor, celor care au fost alaturi de Andreea cu sufletul si cu actiunea. Am fost in total 6 fete: Nelia, Diana, Mihaela, Dragaica, eu si Doloress, plus Soimita cuminte si sotz care s-a distrat copios de povestile noastre despre casnicii . Dupa ce ati plecat voi, am fost si am sarbatorit la cafeteria cu o cafeluta, yey! Multumim inca odata!!!!!

Gata pauza, ma calareste pustoaica mica, va pup si mai intru la noapte daca mai pot.



Mamy de Sofia scumpa (20 septembrie 2009)
Pozici Sofia botez
www.monitorulsv.ro/Local/2009-11-23/Primul-bebelus-botezat-in-costum-popular-bucovinean" target="_blank">Sofia bucovineanca
Photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

DOLORES sa-ti fie de bine dushul si ma bucur pt. tine ca ai asemenea prietene! Sa sea D-zeu sa-ti tii promisiunea si bb Kevin sa stea cuminte acolo!

Bravo fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Bravo fetelor ca ati ajuns la Doloress. Am vazut si eu pozele si vad ce frumoasa e chiar si acolo in spital. Toate cele bune de la noi si ne-a facut placere sa putem contribui cu o raza de soare la ziua ei de duminica.
Doloress , rezista inca!

Dana, tu ai dreptate, o sticla de vin rosu fiert ar face bine, caci nu iau antibiotice, doar NEO-CITRON
Am uitat sa zic Dana, tocmai am vazut imaginea cu bucataria, superb, decadent
Ce ti-a adus Mosu`? Doar bucataria? Doar atat?
HeHe, altii n-au primit praful de pe sacul lui, al Mosului, dar macar au mancat prajiturelele pregatite.

Diana, ai dreptate, forumul nu e doar de lauda, vezi subiectele de slabit, procrastinarea de la generale (merci Nelia!), subiectele de la psihologice, doar ca nu toata lumea indrazneste sa exteriorizeze, plus ca mai poti lua si cate o rosie din cand in cand de la careva lipsit de empatie.

AnaS, ce-ti face dosul? Eu nu m-am prins ca te doare spatele acum o saptamana, aratai f bine, d-aia. Aparente inselatoare, vezi? Cum ati negociat cu Mosu` anul acesta?

Maru, daca ai sti cat m-am gandit sa te sun, urmeaza cand imi recapat vocea si fortele, pana atunci scriu. Felicitari pentru alea 5 iti zic si aici si mai scrie in blog, te rog, eu il citesc

Rox, am vazut coozonacii tai apetisanti, dar nu stiam ca e reteta Danei. Dupa ce-mi revin gusturile poate o incerc si eu, acum n-am pofta decat de supa fierbinte. Plus ca tu ai facut multi tare Harnicuto!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed15 spune:

Buna fetele ,

Noi ziua de Craciun am petrecut-o ca de obicei la amicii nostri, de 3 ani facem la fel, mancam impreuna traditional. As vrea pun niste poze dar pe site-ul comun eventual. A fost super frumos, mancare buna, salata de boeuf, salata de peste , oua umplute, sarmale, si muschi impanat la cuptor cu salata. Am facut eu sarmalele, cozonac si tarta de fructe. Totul a fost delicios.

Azi suntem la prietenii nostri in State , e super fain , ei sunt 3 frati cu familia si parintii, casa e plina de copii , cel mai mic are 3 luni pana la 7 ani , si al 5-lea e pe drum.
De mult nu am mai fost la masa cu prieteni vechi, e atat de bine, suntem ok ne pregatim sa mergem la cumparaturi acuma.

Va pup, ne auzim cand ne-om intoarce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Iselin sa treaca din raceala!!! Adevarat ca reteta Danei iese garantat! Am probat-o deja de cateva ori si au iesit mereu gustosi. Am facut mai multi ca am dat si pe la vecini. Mereu ii apreciaza. Si m-a ajutat si C., fara el cred ca nici nu m-as baga sa fac! Ce-ti mai face printesa cretulina? Si eu am remarcat ca in ciuda diferentei de varsta fetitele noastre s-au jucat tare frumos impreuna! Un si ei pana la urmatoarea intalnire.

Doloress sa-ti fie de bine dusatul! Ne-a parut rau ca nu ai reusit sa ajungi la petrecerea de Craciun unde era prevazuta surpriza initial dar principalul este sa fiti sanatosi tu si bebe Kevin. Toata lumea care a contribuit a vrut sa-ti fie alaturi la surpriza insa camera de spital si vacanta ne-a limitat din pacate! Nu-i bai ca o sa petrecem impreuna cu siguranta mai la primvara, nu-i asa?!?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

[quote]citat din mesajul lui iselin

Bravo fetelor ca ati ajuns la Doloress. Am vazut si eu pozele si vad ce frumoasa e chiar si acolo in spital. Toate cele bune de la noi si ne-a facut placere sa putem contribui cu o raza de soare la ziua ei de duminica.
Doloress , rezista inca!

Dana, tu ai dreptate, o sticla de vin rosu fiert ar face bine, caci nu iau antibiotice, doar NEO-CITRON
Am uitat sa zic Dana, tocmai am vazut imaginea cu bucataria, superb, decadent
Ce ti-a adus Mosu`? Doar bucataria? Doar atat?
HeHe, altii n-au primit praful de pe sacul lui, al Mosului, dar macar au mancat prajiturelele pregatite.



Daca stateai mai aproape dadeai o fuga la mine, am un vin rosu excelent. Mosul mi-a mai adus ceva haine, dar nu se pun ca mi le-am ales eu de la mallSi el si-a comandat(singur) de pe net umidificator de cigar.

La copiii le-a adus bani.Dar intr-un mod original...in cutii mari am bagat multa hirtie mototolita si hirtii de 20 impachetate mici , mici.Cutia era mare rau dar si f usoara.Ei oricum nu se mai asteptau la nimic asa ca surpriza a fost totala.Era doar "bizar" cind au luat in brate cutiile alea usoare.

Eu functionez azi inca in reluare...

Mergi la inceput