Prietene la bine si la greu - 90

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

lili - dar la Ikea nu mai au ursi? sau ti-e peste mana sa ajungi? daca e asa te rezolv eu. zeama de varza este din butoiul cu varza, ii opresc lui ciorba fara sare la care adaug 2-3 linguri de zeama

Simina - clar ma filmez, imbracat e chiar mai bine, nu are voie sa se prelinga atata timp cat pasii urmati sunt aceiasi. maine dimineata ma ocup

Andre - eu zic ca daca bea lapte dimi si seara e ok, parerea mea.

oare Diana ce-o mai face

Mosule cu zambet drag, Vino si la noi in prag
_
mami de 1 An pt. Remus Andrei(8 nov '09)

in asteptarea lui cu trandafirul in gura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coquelicot spune:

Ana
Robert

Dozz flori si pupi speciali azi.

Monis. Imi place cand pleci la bunici ca scrii si mai des.

Raluci de cand tot vreau sa iti spun, nu pui tu o poza cu Bubu si ceapa?Cred ca-i adorabil

Lyl ieri am mers cu slingul cu inele cu Matei, am fost cu metroul. Chiar nu am simtit cele 10.500 ale lui. Daca iti montezi de acasa slingul, incep sa il redescopar, este parca mai fain decat cel fix.Daca mirlaiala incepe pe strada, atunic e cam greu de montat de una singura. Insa, eu am invartit coada in jurul inelelor si l-am fixat pe dimensiunea lui, asa nu imi mai bat foarte mult capul.
SI eu ma inscriu sa il probati o vreme.


La capitolul sanie , am mai vazut www.nichiduta.ro/detalii-produs-5000/saniuta-bebe-froggy/" target="_blank">asta. Insa tot spre un Alpen ma hotarasc, cred

Tot de sezon, daca va intereseaza www.dea-copii.ro/articol-copii/sac-pentru-carucior-captuit-cu-lana--i405" target="_blank">saci de iarna pentru carucior, astia sunt captusiti cu lana si au un pret foarte bun.

Poate reusesc sa apar mai incolo. Un vin fiert, o saniuta si zapada de vis va doresc.



mami de MATEI -TUDOR (10.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui coquelicot
Raluci de cand tot vreau sa iti spun, nu pui tu o poza cu Bubu si ceapa?Cred ca-i adorabil


vin fiert dau eu, zapada de vis vine de la Monis (na ca rimeaza) si saniuzta tot de la ea

sa stii ca de cate ori il vad cum roade la ceapa ma gandesc unde o fi aparatul, dar ca sa nu risc sa-si piarda apetitul pana fug dupa aparat, tot aman, dar o sa-l tin in bucatarie, si da asa este adorabil, plescaie cu o pofta

merg sa adorm puiul, revin cu vinul pana atunci goliti ibricul

Mosule cu zambet drag, Vino si la noi in prag
_
mami de 1 An pt. Remus Andrei(8 nov '09)

in asteptarea lui cu trandafirul in gura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Citat:
citat din mesajul lui coquelicot
La capitolul sanie , am mai vazut www.nichiduta.ro/detalii-produs-5000/saniuta-bebe-froggy/" target="_blank">asta. Insa tot spre un Alpen ma hotarasc, cred



mami de MATEI -TUDOR (10.11.2009)


Ne-am uitat si noi la modelul ala, insa mi se pare spatarul prea la 90 g. Am comandat azi Alpen, maine vine, ne-am facut calculele si am ajuns la concluzia ca bebe 2 nu este de pus curand in sanie asa ca am comandat azi, plecam la bunici si poate prindem ceva zapada.




mami de Vlad (29.10.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_seby spune:

Am comandat la chinezesc, doritoare?
Raluci, tie iti donez portia mea pt o zeama de varza rece cu ceapa tocata in ea

poponitzu' meu Matei-Andrei

noi te iubim, si impodobim
Te-asteptam la cuminti, ca sa ne faci fericiti!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

repejor ca am cam lalait-o azi pe net:

Fetele care ati servit kaki la copii, cum? crud sau aburit? eu l-as da crud, dar ziceti-mi una din voi ca ati dat asa si ca merge pls

Ionela super povestea cu Mihnea si cu tzitzi care nu e de la mami, deci e cahhh . Si eu cred ca la varsta asta este exclus sa suga de la o doica, asta se poate doar cand sunt mititei. Merci de incurajari

Coque fugi si tu putin la bunici ca sa scrii mai des ca mie imi lipsesti tare de aici

Andre habar nu am de LP dar doua portii consistente pe zi cred ca sunt ok. De la san e drept ca suge mai des, insa cred ca suge mai putin cantitativ... zic si eu..

Lili uite costumatia de mers pe la minus tzaspe grade, bocanci din gore, pantaloni de schi si geaca level 10 , plus manusi, caciuli, chestii la gat . Azi cat am tras la saniutza parca mi-a fost mai bine, nu m-am mai simtit asa baba cum ziceati si voi mai ieri (adica mi-a fost mai cald).

Raluci stii, da? vrem poze cu ceapa


despre saniuta - este destul de ok, nu mai zic ce ok a fost ca am comandat-o ieri si azi am avut-o, in 24 de ore de la comanda, la 600 km de Bucuresti . La Buc pariu ca statea 4 zile min dupa ea. Insa, este f joasa si Santiago si-a tarait mainile pe jos, inclinandu-se cand intr-o parte cand in alta, si aluneca destul de tare in ea. Acuma poate e si vina sacului de dormit care e fashos. Oricum, e de mare ajutor curelusa de prindere. Saniuta pusa de Coquelicot in seara asta pare ceva mai faina ca e mai inalta. Una peste alta eu sunt multumita de ea, mai primim maine una clasica de la un vecin, sa vedem cu care ne dam mai bine.
Oricum, cica din we vine vremea calda


Despre alaptat / intarcat - Lylyana si eu cu aceleasi ganduri, dar ma incearca o trilema:
- daca il intarc si doarme la fel de prost?
- daca n-o sa vrea altfel de lapte?
- cum sa ma impac pe mine cand stiu ca asta va fi one time, ca nu va mai suge niciodata-niciodata? (noi plan de alt copil nu avem.)

asa ca mergem inca inainte cu ca tare frumos mai este




Monis si piticutzul Santiago il asteapta pe Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

am citit fugitiv, ca acum apare prima trezire

Monis, nu ma lasa inima deloc sa-l intarc, si daca tot ne-a lasat Boc acasa, eu ii dau pana in primavara sigur
kaki nu am gasit la supermarket, iar in piata mi-e imposibil inca sa ajung
sa-l tina pe Santi somul de azi-noapte

Coque, am inteles cu slingul
vazut si sacul pt carut, e pus la "to buy" sper sa-l si iau...

Dozz, slingul tau e cu inel, cel de dat de proba?

Ralu, eu vreau chinezesc n-am mai mancat de cand eram

Raluci, bag nasul si la vin fiert

Lili, baga poza cu ursul "the most wanted" si dam sfoara-n tara

meniu de azi:
la 9.30 cascaval cu paine si 5 boabe de struguri, 12.30 supa de cocos de tara cu galuste( a mancat un castron mare ), 17.00 pulpa de pui cu piure de cartof, 20.30 cereale si tztz. la sculare, cele 2 somnuri de peste zi , acum si noaptea non-stop tztz

Lili, mami de Alexandru (18nov'09)
poz(n)e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_seby spune:

Monis, da-i linistita kaki crud... nici nu cred ca merge aburit, ai sa intelegi cand ai sa-l tai, are o textura usor...ca un jeleu, Matei a papat ieri 1 intreg sigurel

Legat de si pe mine ma incearca aceleasi ganduri

NB!

poponitzu' meu Matei-Andrei

noi te iubim, si impodobim
Te-asteptam la cuminti, ca sa ne faci fericiti!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:



Am fost la Real Vitan, am luat Pufies 4+ si la DM rondele 4 cereale, Dankutza, Lili

Raluci, mie nu mi-a intrat indemnizatia


Lili, mami de Alexandru (18nov'09)
poz(n)e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

La multi ani, Robert! Sa ai mult noroc in viata si sa fii sanatos.

Multumesc tuturor pt asa urari multe si frumoase pt Ana. A fost frumos azi, dimineata am fost surprinsa cand am constatat ca m-au napadit ceva emotii, nu ma asteptam la asta. Si am fost bine dispusa toata ziua, cum de altfel se si cuvine, la asa aniversare. Sunt incantata ca i-am dat seara, la culcare, laptic de-al meu, am privit triumfatoare biberonul - in ultima vreme m-am indoit deseori ca o sa reusesc sa ajung cu alaptatul pana la 1 an, in ciuda eforturilor mele incapatanate. De-acum, mai usor cu stresul pe tema asta, o sa pun pompa la fel de des, dar mai calma. Cat va mai fi, atat va mai fi.

Daca e sa ma uit inapoi la ultimul an, concluzia e ca am evoluat ff mult. Si ce paradox! Am evoluat mult taman in anul in care am avut cel mai putin timp pt mine. Pai in urma cu un an eram zero barat la capitolul mancare, acum pot gati vreo cateva feluri si pot duce conversatii destul de evoluate pe subiect. Pt mine e un mare progres.
Si, evident, alaptatul. Desi ma repet, va multumesc din nou, Ana voua va datoreaza ca inca e alaptata, chiar daca mai putin. Diana, mai ales, , dar si restul fetelor, ca v-ati plans aici si ati scris tot ce va trecea prin cap si asa am inteles cu ce se mananca alaptatul, ca nu sunt singura cu dileme si ca totul va merge spre bine si usor.

Ca veni vorba de cantitate de lapte pe zi: Andre, la Ana portia zilnica e intre 350-430 ml/zi, combinat lp si lm, la 2 mese: dimineata devreme (5-6) si seara, la culcare (19.30-20). Cartea zice 400-500 ml/zi la varsta asta, dar in acelasi timp mentioneaza variatii mari.

Licurici, si eu zic sa nu iti pese de ce a zis clienta aceea, tu nu ai pacalit pe nimeni, informatia exista. Nu te descuraja si go on, cat despre preturi, cosuletele alb-rosii mie mi s-au parut cam ieftine, poti cere chiar si 15-20 ron pe unul.

Ancutza, pe mine m-ai pacalit la faza cu semnatura, eu repede-repede am zis ca e vorba de burtica

Lumi, m-am bucurat mult de vestea buna de ieri, cu mancarea. Doamne ajuta, sa se imprieteneasca Annabelle cu papica.

Ah, da, la capitolul meniuri, eu chiar nu am ce scrie: eternul terci de legume, doar ca rotesc sistematic legumele. La fructe am testat fructe de sezon, dar kiwi ii provoaca iritatie la fundulet, deci l-am scos. Banana are succes nebun, ma bucur ca nu i-am dat mai devreme, sigur ar fi facut mofturi la alte fructe daca dadea de ea mai devreme.

Eu am o intrebare despre supe, vad ca multe dintre noi dati copiilor. Dati un fel de terci mai lichid sau supa-supa, adica lichida? Nu e mai castigat copilul daca mananca mai consistent, adica sa preferam feluri doi supelor? ma intreb si eu...

Despre lapte de capra, mi-am luat mie si ma chinui de zile bune sa termin o sticla de 1l. E amarui, mie nu imi place. O sa incep sa-i dau si Anei cate putin. Sa vad cum ii place ei.

Sigur mai sunt multe de zis, dar inchei aici ca am de fugit la treburi.



Mergi la inceput