Nov-dec2010.Felicitari, Aneud!! Hai, Syl!!!(168)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Vai ce ma oftica site-ul asta!!! Am scris un mesaj de o juma' de pagina si mi s-a inchis !!!

Reiau ce-mi mai amintesc:

Multumim pentru capitolul nou !

Ana, eu ascult MagicFM toata ziua, se aude din bucatarie in toata casa. Te introduce in atmosfera, desi eu anul asta cred ca zic pas si la atmosfera si la tot.

Syl, de ce faci cezariana? Scuze daca ai mai zis, dar neuronul meu e pierdut definitiv si irevocabil.

Am fost la clinica, vesti bune n-am, bebelina mai sta acolo pana... cand o vrea muschiu' ei. Colul e "beton" si inchis, n-are ce sa-mi faca, mi-a recomandat "sex la greu". Tensiunea 13/8, burta jos de tot, dar colul ala ma ucide! Termen 19-20, deci eu probabil ca inchid odiseea. Dar cica de Craciun suntem acasa. De-ar da Domnul!!!
Sunt in continuare racita, mucii si tusea ma omoara, si diseara mai mergem la spital la o monitorizare (cea de saptamana asta). Sper sa nu racesc iarasi si mai rau...

39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

eu visez la ziua cd va dormi si bebele meu 5 ore legate peste nopate,iar peste zi macar 2 ore/zi in patut, pat, landou, orice altceva in afara de brate, sa pot face si eu treburi, mancare, etc.
Deja ma gandesc ca vreau o bona filipineza, mai mult pt menaj Adica cat eu alaptez, bebe doarme, etc, ea sa stranga prin casa. Ce vise

Cris, inainte sa o pui p eEva la san, mulge putin laptic, ca sa poata ea sa apuce mai usor mamelonul. Cd iti simti sanii beton, scoate lapte doar cat sa detensionezi sanul. dc il golesti, vei produce si mai mult laptic. Maseaza-te usor la dus, sau pune compresii calde inainte de alaptat.

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Da....a supt, a adormit si cum l-am pus jos, in 2 minute s-a trezit

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PeRumana spune:

Crisuletzul, si eu m-am confruntat cu aceeasi problema..la un moment dar piticuta mea a refuzat complet sanul drept din cauza ca era mult prea plin si se ineca mereu...eu am continuat insa sa extrag laptele cu pompa si in cele din urma, asa cum mi s-a zis (dar sincer n-am sperat), totul s-a reglat de la sine..adica ``produc``atat cat are bebe nevoie, fara excese:)).
Putintica rabdare si eu zic ca scapi!
Salutari barlogului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Amelia, Syl face cezariana pt ca are placenta praevia ca si mine. Mai mult, exista chiar suspiciune de placenta acreta in cazul ei, posibil extirpare uter. Uite, in cazul meu, dr nu a zgandarit prea mult uterul, placenta mea avand ramificatii pe acesta, credeam ca am scapat si iata ca dupa nastere inca imi da batai de cap. in weekend am facut tratament, azi recoltat sange si vineri cred ca urmeaza chiuretajul. Dupa nastere, exista pericol de infectii. Uff, sigur ma trece pe antibiotic si nu voi mai putea alapta o perioada si m-am chinuit atat pt.........80 ml de laptic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

inutil sa mai spun ca am dureri, ma rog sa nu fac febra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PeRumana spune:

Fetele, cum fac sa apar si eu cu mica mea incasa pe listuta de pe prima pagina? PLS

"Il faut avoir voulu mourir pour savoir combien il est bon de vivre!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Beatrice , iti tin pumnii sa fie totul bine.

Uitasem de placenta aia. Am zis, neuron irecuperabil...

39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Beatrice,

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Beatrice, dar sunt antibiotice permise in sarcina si alaptare.
Uite aici lista: http://www.kellymom.com/health/meds/aap-approved-meds.html#Antibiotics si cat de ok e fiecare.
Olga, nu retinusem numele, dar ce de coincidente.:)) Noi aveam doua liste luungi de nume, fara sa ne fi putut hotara la vreunul. Dar dupa ce am vazut-o a fost si mai greu :)), asta pana cand a venit Bogdan cu numele Sara. Azi mica a dormit f mult, de la 10 inca doarme, e drept ca a papat mult si des, asa ca toata ziua a fost a Mariei, iar eu am vazut o imbunatatire considerabila.

Acum ca am rezolvat cu numele, mai trebuie sa luam carutul, aici aceeasi dilema.:)) Mie mi-a placut Brevi, Bogdan a vrut altceva, iar acum mi-a mai recomandat o prietena Hauk Condor.
Corina, si eu sunt cam in aceeasi situatie, mai putin febra. Am probleme la ambii sani, rezolv una, apare alta. Acum chiar ma sperie ce se intampla la stangul... Am facut dus cat mai cald, am scos cat am putut laptele, am pus-o pe Sara... sanul se goleste mai putin zona aia, care e destul de mare si e de sus pana la mamelon. Nici nu pot sa masez bine cand papa mica. Sper ca incet-incet sa gasesc solutie pentru toate. Joy, mi-e si groaza sa incerc metoda cu sotul, imi inchipui ca doare f tare, o las ca ultima solutie...
Stiu ca la a doua sarcina se regleaza mult mai repede productia de lapte, asa ca astept o minune.
Kitty, sper sa treci usor peste, nu mai stiu acum nimic de completat pe langa ce au zis fetele.

_
dna Ceainic, cu Maria - 3 nov 2007 si Sara - 8 dec 2010

Mergi la inceput