Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (53)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

buna dimineata, delfinariu

cristina, daca tot ai preparat lapticul si crezi ca i-ar putea fi foame, i-l poti da prin somn, mananca linistit si doarme cuminte mai departe. vezi ca mai mult de 2 ore nu poti tine lapticul preparat... nu stiu cum se prepara lapticul care il ai tu, dar eu la Maria aveam pregatit de seara un termos cu apa calda ptr masa de dimineata devreme, doar puneam praful si gata! nici Maria nu mi se trezea decat rar noaptea, dar sa nu mai ia pe nepregatite...

dragaica, oare tu laudai comunitatea de romani de la voi?! ca nu mai stiu de ieri ei bine, aici lucrurile stau cam cu totul altfel, din pacate. nu generalizez, dar din ce am vazut in cei 9 ani, sunt tare dezamagita de ce poate face saracia si departarea de casa dintr-un roman de treaba. fiecare e pentru el, nu ti-ar spune ca stie un loc de munca sau o chirie ieftina sau o lege noua de care auzit si care-ti confera anumite avantaje... bine, nu vb de prietenii buni, de cunostinte in general. nu mai ai frati, ai doar concurenti in a te lauda cat de bine iti merge (chiar daca nu e asa), ce bogat esti peste noapte, si ce harnicie a intrat in tine!! ca sa nu mai vorbesc de femei sau barbati veniti singuri la munca, si uitand de familia de acasa, isi gasesc o jumatate in aceleasi conditii si de-aici toate valorile morale uitate... in rest, magazinele romanesti care erau s-au inchis inainte de Pasti, baruri mai sunt 2 (ordinare!!), biserici una ortodoxa intr-un garaj amenajat si una catolica in alta biserica spaniola (fac slujbe la ore diferite), scoli (sau macar cateva ore) in romana nu sunt, poate in Madrid... iar romanii se intalnesc fara interes doar la fiesta organizata de 1 decembrie, ca e spectacol de muzica populara cateva ore... mai e cate-un invitat gen Guta, Salam, Denisa la o discoteca intr-un sat, dar e o spelunca plina de fum si de copii care dintrodata se cred adulti, nu e sambata sa nu cheme cineva politia acolo... dar, trecand peste astea, noi avem (aveam) mai multi prieteni spanioli, pe ei macar ii sti cum sunt: plini de viata, saritori, dezinteresati (mai putin daca e o pipita de-a noastra care ofera "avantaje"), desi putin superficiali. dar interesati de tot ce inseamna istoria, geografia, gastronomia noastra... nu pot sa spun ca nu imi place aici, BA DA!! ptr ca prietenii ti-i alegi, familia e care e, viata de zi cu zi e destul de galopanta ca sa nu-ti pui probleme existentiale prea des...

iar m-am intins in povesti, trimit fata la scoala si revin...

_
www.ticker.7910.org/as1cHxFVM0V1104MDAwMjU1cHw5N3B8SXNhYmVsYSAtIHByaW11bCBDcmFjaXVu.gif" target="_blank"> primul Craciun al Isabelei

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:


Natalia de Cris2010
Andrei de emushi
Bogdan Andrei de sorina_goga
Ema Andreea de anagia

mami miha13gina,

Am spalat-o pe Sophie...si am uitat sa pun degetul pe gaurica unde are sunatoarea...si accum asa suna de zici ca e bolnava ...a mai patit careva? sper ca isi revine dupa ce se usuca apa care a intrat inauntru

Victo si eu Nan si Topfer am incercat in perioadele cand a avut puseele de crestere si am avut un ESEC TOTAL!!!
ba mai mult decat atat, am vrut sa vad daca pot sa las LM in biberon si sa plec de acasa, la fel ESEC TOTAL!!!...nu vrea bibe si pace...ma gandesc sa cumpar canita cu cioc pentru 6 luni


Primul Craciun cu Matei - luna a 5-a 08.07.2010


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Citat:
citat din mesajul lui racusor2010

Citat:
citat din mesajul lui rodyka

Natalia de Cris2010
Andrei de emushi
Bogdan Andrei de sorina_goga
Ema Andreea de anagia

mami miha13gina,

mirela, pentru Vlad, ne ierti intarzierea...

_
www.ticker.7910.org/as1cHxFVM0V1104MDAwMjU1cHw5N3B8SXNhYmVsYSAtIHByaW11bCBDcmFjaXVu.gif" target="_blank"> primul Craciun al Isabelei

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)


MULTI ANI TRAIASCA, MULTI ANI TRAIASCA, LAAAA MUUULTI ANI!!!
MULTE LUNITE TRAIASCA, MULTE LUNITE TRAIASCA, LAAA MUULLLLTEEE LUUUNNII!!!


VLADUT DE MIRELA, LA MULTI ANI SI TIE DRAGULE!!! IMEDIAT VIN DOI RATOI CU CARE SA TE JOCI!!

mami de brotacel Andrei Ioan
9 iunie 2010


La multi ani si din partea noastra


Bamboletta cu David(18 aug 2010) si Antonia-Gabriela(1 nov 2006)

Sarbatori Fericite !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

btz, sa treaca repede, sa nu ia si Paul...

adriana, pai sotul tau nu vede in tine nici macar mama copilului sau... bine macar ca se poarta ca un tata cu Rebe! dar eu nu as putea imparti casa, masa si patul cu un om caruia nu-i mai pasa de mine... nu stiu cum v-ati descurca cu doua vieti paralele, nu e vb de Rebe, se pare ca ea are si mama si tata care o iubesc, dar cu tine cum ramane?! ai si tu nevoie de sprijin, de afectiune, de ajutor! eu cred ca sunteti inca tineri sa faceti compromisuri... nu stiu ce sa zic, dar e greu asa, in fiecare zi sa doresti sa cladesti ceva, si a doua zi sa o iei iar de la zero...

_
www.ticker.7910.org/as1cHxFVM0V1104MDAwMjU1cHw5N3B8SXNhYmVsYSAtIHByaW11bCBDcmFjaXVu.gif" target="_blank"> primul Craciun al Isabelei

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

Neata iubitelor!!!

cum l-am culact pe pici, am venit repede fuguta sa vad ce mai faceti...

noi am scapat in sfarsit aseara pe la 12 de ultima tura de musafiri... de fapt prieteni de-ai nostri, apropiati...am primit si eu cadouri, ce credeti...
anyway, Filip a fost un cumintel, ca intotdeauna...a fost plimbat din brate in brate, cand i-a fost somnic l-am pus la nani si l-am lasat in camera lui sa doarma...desi era o nebunie pe la noi, 2 copilasi care urlau , fugeau, se jucau...galagie mare...dar se pare ca nu l-a deranjat... camera lui Eric arata ca dupa razboi, am facut si poza, ca amintire...noroc ca Eric n-a fost acasa... mai frate, chiar ziceam, el veci nu mi-a facut asa dezastru in camera...dar na, fiecare copil cu obiceiurile lui...

eu sunt cam rupta...Filip papa cam des noaptea...tre sa vad ce e de facut...ca deja nu mai pot... bibe nu accepta nici el, deci vom trece direct la doamna lingurita...

aaa...uitasem sa va zic ...ier i-am desfacut un borcanel cu mere si morcovi...a papat jumate din el si mai vroia...dar nu i-am mai dat... cred ca noi trecem direct la piureuri, ca suculetele sunt apa de ploaie...
ma bag la citit...

LA MULTE LUNITE PUIUTI IUBITI, SARBATORITI ASTAZI!

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
ERIC SI FILIP - POZE RECENTE

Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Citat:
citat din mesajul lui adrianaBuc

Cu intarziere urez si eu LMA pentey eladea si Vlad, pui de Mirela! LMA pentru miha13gina! LML pentru Natalia de Cris2010, Andrei de emushi,Bogdan Andrei de sorina_goga si Ema Andreea de anagia!

Eu am tras o portie de nervi dimineata. treburile sunt destul de clare din pacate; am sa merg zilele astea la un avocat sa vedem cum stau - e destul de complicat cu impartirea patrimoniului -. Mai bine doar eu si bubu, decat asa, cu multi nervi si plus de stres.


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010

Are mami fata frumoasa cu 2 dintisori




offff pacat ca s-a ajuns aici...Rebe-bebe va suferi cel mai mult!


Primul Craciun cu Matei - luna a 5-a 08.07.2010


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Citat:
citat din mesajul lui crispro
Victo, incearca Milumil -cica e mai dulce si le place.


Cristina , mami fericita de bebe Vlad (17.07.2010)

Poze


am mai auzit si eu ca Milumil ar fi mai dulce...dar si Topferul cel putin dupa miros pare vanilat


Primul Craciun cu Matei - luna a 5-a 08.07.2010


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

aseara a avut Isa iar o tura de plans cu buzita de jos rasfranta... a luat-o nasa in brate si cum si-a dat seama ca eu am iesit din camera, gata circul!! a luat-o nasul, la fel!! nici tati n-a linistit-o, suspina uitandu-se la usa... a durat o jumate de ora pana am dus-o pe la fiecare sa-i povesteasca, sa vrea sa stea la ei in brate... apoi a luat-o foamea si am fugit acasa, ca daca nu avem intimitate, nu mai papa cum trebuie, se tot fataie la fiecare zgomot si se intoarce sa vada ce se intampla... iar dupa papa am crezut ca adoarme, era prea tarziu sa-i fac baita, dar nici vorba de asa ceva... il trimit pe tati la 11 noaptea la farmacie sa cumpere lp, ptr orice eventualitate... si vine tati pe la 12, nici nu-si luase tel cu el, eu in disperare ca nu stiam de ce intarzie... (nu gasea farmacie deschisa)- ocazie cu care am aflat ca laptele de continuare se da de la 6 luni, sau mai tarziu, in nici un caz inainte (nici cu o sapt, cum e cazul nostru). a papat pisicuta 60 lp, pe care in 5 minute de joaca l-a dat afara si pe mine si pe ea , de mai mare mi-a fost spaima (eu credeam ca nu doarme ca nu s-a saturat, desi in san mai era ceva, dar nu mai vroia sa traga - de fapt, ea era satula!!!). si la 0.30 ne-am culcat si noi, s-a mai trezit la 8 si a papat, dar nu tot... si de dimineata, o surpriza: ceva inceput de cm , parca n-aveam chef sa vina inca. poate e doar o pacaleala, ca de alte dati... si productia de lapte e in usoara scadere, pe la amiaza...

_
www.ticker.7910.org/as1cHxFVM0V1104MDAwMjU1cHw5N3B8SXNhYmVsYSAtIHByaW11bCBDcmFjaXVu.gif" target="_blank"> primul Craciun al Isabelei

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Neata

Btz-ovi- din carrefour era l-am luat..erau mai multe...multa sanatate







Bamboletta cu David(18 aug 2010) si Antonia-Gabriela(1 nov 2006)

Sarbatori Fericite !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciristina_serban spune:

Va mai amintiti de noi?
Va salut si va pup dulce pe toate. Dupa o lunga absenta revin si eu printre voi daca ma mai primiti. Am avut o perioada fara net si nu v-am mai putut citi, si taaare mult mi-ati mai lipsit. Citindu-va in we asta, si vazand cate progrese aveti fiecare cu scumpii delfinasi, am realizat cat de repede trece timpul.. Am vazut pe scumpa Antonia cum sta draga de ea in funduletz si nu mi-a venit sa creeed, am vazut si pe frezatul scump de Matei cum roade el pe Sophie si arunca ocheade la camera, am vazut pe de draga de Isa cum papa ea banana cu pofta, vazut si pe Carla si Matteo cum papa din safe feeder (pana sa va citesc nici nu stiam ca exista asa ceva), am citit despre frustarile si victoriile voastre legate de diversificare, am citit si despre draga de Adriana, si sincer m-a intristat enorm faptul ca ai probleme cu sotul, acum cand totul trebuia se se lege mai bine tocmai pt ca aveti un ingeras scump cum e Rebeca. Eu una cred f mult in casatorie, si in stabilitatea oferita de familie, si de aceea ma rog ca DD sa-l trezeasca pe sotul tau la realitate si sa lupte pentru fetele lui, amandoua, si sa puteti pastra familia unita pana la adanci batraneti. Tin pumnii sa fie totul bine in final.

Am citit mai multe, dar uite ca acu nu ma pot aduna, sa va mentionez pe toate...

Despre noi ce sa va zic, suntem bine in general, pe LM exlusiv. Nu am inceput diversificarea, desi dr de fam ne-a recomandat sa incepem acu pe la 4luni si 2 sapt. Dar pare sa fie oke cu LM si nu ma grabesc inca sa incepem diversificarea. Deocamdata ma documentez si sigur ma va ajuta si experienta fetelor care deja au inceput.

Va las acu ca s-a trezit bebelina, va pup dulce si sper ca mai avem inca loc la sanul dulce al mamicilor cu delfinasi.....

Cris, fericita mamica de sufletel RIANA MARIA (28.07.2010) si scumpetea RAZVAN (23.11.2004)

Mergi la inceput