Sezatoarea canadiana (201)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Aaah, si a mea a' mare e fecioara si e dezordinea intruchipata. Dar asa eram si eu cand eram mica - nu ca m-as fi reglat acum... Si s-a indeplinit ce zicea mama: ca asa cum o sa imi scot eu ciorapii burlan cu tot cu pantaloni, asa o sa faca si fie-mea. Cred insa ca stia foarte bine ca toti copiii fac asa, deci era greu ca fie-mea sa nu se incadreze. Si eu o toc la cap asa cum ma toca si mama pe mine, adica degeaba.

Si am un frate de nota o suta, ieri m-am trezit cu postasul la usa, ne-a adus un colet de la el, ce s-au mai bucurat fetele! Dar si noi, astia mari E tare frate-miu, ce mai, habar n-aveam ca ne-a pregatit asa surpriza.

Fetele, cu taxa - nu e domne 2 mii de euro D2. Vedeti ca s-ar putea sa adunati gresit. Taxa de rezidenta o platesc doar adultii. Daca adun bine, imi da putin sub 1700 de euro, si tineti cont, taxa de rezidenta nu e musai sa o platiti o data cu D2.
Daca adunam analizele, da, suma depaseste 2000 de euro.
Noi am facut asa, esalonat in timp, ca daca asteptam sa adunam noi 2 mii de euro, ne crestea barba:
D2 depus in sept, platit in august la final numai taxele de procesare (deci vreo 700 de euro parca)
Ianuarie anul urmator analizele (ne-au costat aproape 400 de euro).
Taxele de rezidenta le-am platit dupa ce am terminat cu analizele, si am avut confirmarea, adica dupa inca vreo luna si ceva.
Deci suma respectiva am intins-o din august pana in martie anul urmator!

Ralu - pe ale noastre alea mici le si cheama la fel, pe langa faptul ca cele mari se aseamana la fire

Nelia - ca bine zici, nu poci domne sa ma abtin Hai ca am mai scris 3 pagini la lucrare, dupa ce termina fata mea temele, iesim un pic cu saniuta si la noapte ma apuc de lucrarea urmatoare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Nelia, Ankahai ca mai aveti putin. Si mai trece o sesiune.
Parca a trecut o viata de cand am terminat scoala, nu doar un an si jumate.

Cu imigratul, noi aveam taxa de procesare si mai mare. Era 975 CAD de persoana si pe vremea aia euro era f puternic.

Oribil afara, m-am saturat deja de viscol. Duminica am ratat fotbalul lui Marc, eu am ratat antrenamentul de 2 ori.... azi mi-a fost frica sa conduc.....E gheata sub zapada.... Brrrr!!!

Deci Diana s-a notat, lipsesc fete de masa. Daca le aduc atunci o sa vin mai devreme..... La ce ora se poate intra acolo? E vreun parc pe langa sa stam daca ajungem prea devreme?
Cadoul pt noi, e unul de familie sau unul de persoana participanta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Mikiion este un parculet chiar acolo langa sala. Asa ca taticii pot ramane cu copii un pic afara pana pregatim noi interiorul. Nu se poate intra in sala mai devreme de 10:30. Dar o las pe Diana sa confirme/infirme.

Am facut schimbarile in lista. Mai aruncati un ochi pe acolo cand aveti timp si vedeti daca-i totul ok ca deja m-am ametit in atatea permutari...

Iar referitor la cadoul de adult(i): cate cadouri aduceti cu atatea bilete puteti participa la tombola! Simplu, nu?

O seara linistita sa aveti!

Edit: nelia stii ce am mancat in seara asta? Placinta cu spanac si ciuperci!!! Yummy!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Stiti cumva unde as putea face cursuri la distanta in domeniu contabilitatii, tenue de livres, adjointe administrative?
A facut cineva asa ceva, conteaza diplomele astea, sunt luate in considerare de catre angajator?
Multumesc anticipat

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

lorelaim, m-am gindit la tine imediat cind am citi stirea cu atentatul ...Si am vazut subiectul tau la generale, cred ca ai explicat f.bine lui Gabisor...Eu zic ca pentru virsta ei este suficient cit i-ai spus. Nu putem sa le spunem chiar tot ce gindim, pentru ca ei sint inocenti si nu vor reusi sa inteleaga toate nuantele nebuniei umane , vor lua informatiile prea direct...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Roxana, placinta ai facut-o dupa care reteta?

Dragaica, uite aici cursurile la distanta de la UQAM, poate gasesti ce cauti:

http://www.teluq.uquebec.ca/siteweb/etudes/static/programmes_etu.html?&p_cycle_inf=1&p_cycle_sup=3

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dragaica

Stiti cumva unde as putea face cursuri la distanta in domeniu contabilitatii, tenue de livres, adjointe administrative?
A facut cineva asa ceva, conteaza diplomele astea, sunt luate in considerare de catre angajator?
Multumesc anticipat

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010



Andreea, uite aici se scoleaza lumea locala la distanta:

http://www.teluq.ca/

detalii iti povestesc duminica.



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Nelia, Ana multumesc

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Reteta mea, Nelia... Calit ceapa, adaugat spanacul, amestecate si taiate cu mixerul vertical, adaugat un pic de suc de rosii, ricotta si ciupercile si lasate inca un pit pe foc. Apoi adaugat 3 oua si amestecata toata compozitia cu foile de placinta rupte si apoi data la cuptor. A iesit yummy! Merci de inspiratie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Hop si eu...altii spioneaza regulat si eu de abia reusesc sa intru la pagina 5 si un capitol in urma inchis.

Dana (Daiopri)ma bucur sa te mai vad pe aici.

Eu sper sa ajung duminica. Simbata mergem la un party (sper sa nu se termine prea tirziu)si sa-mi conving soata...ca cica noi ce cautam daca nu avem copii de mos.

Codritu, si eu as fi vrut sa merg la Hrusca (si Dragaica) dar mi se pare cam tirziu 9.30. Eu dorm pe mine de la ora 10

Dar parca as fi tentata sa vin sa te cunosc (in final) in carne si oase.



Mergi la inceput