Precizare importanta CIC 1 - CIC 2 - >(2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina.n

Mediajust iti multumesc mult pentru raspunsul prompt.
Acum imi este clar trebuie sa astept sa se termine CIC1 si sa depun a doua zi(11aprilie) actele pentru CIC2, in acest fel nu voi mai fi nevoita sa revin pentru 1 zi la munca dar voi avea indemnizatia 72%si nu 85%.......Corect?

mami de Naty (10.04.2009) si s29 cuAlex




Daca se pastreaza actualele reglementari, vei avea exact aceeasi indemnizatie ca si in CIC 1 (sa speram ca se va reveni la 85% intregi).
Altfel, daca nu iei concediile in prelungire, baza de calcul n-ar mai fi media veniturilor salariale din ultimele 12 luni dinaintea lui bb1, ci media indemnizatiilor din CIC 1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Multumesc inca o data.
Sa vedem ce va mai fii in continuare.

mami de Naty (10.04.2009) si s29 cuAlex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cred ca se va reveni la cei 85% pentru ca pe de o parte nu exista infrastructura necesara iar pe de alta parte textul asa cum este in prezent nu poate sa faca obiectul unei legi. Desigur este opinia mea.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Tu poti face diferenta - voteaza-o pe Ioana - mar-2 - Fii tu un Mos Craciun! Multumesc!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_10 spune:

Buna iua!
Nu stiu daca ma adresez unde trebuie dar eu incerc....eu sunt inca in concediu postnatal si daca as sta cele 126 de zile ar treb sa fac cererea pt CIC si suspendarea de CIM pe 4 ianuarie....totul depinde de cei se va decide legat de CIC....
Vreau sa stiu daca am dreptate cu cererea pt intrarea in CIC si supendarea CIM, se face a doua zia dupa ce mi se termina conc medical postanatal ( cele 126 de zile)?
SI mai vreau sa stiu Cerere de acordare a compensatiei de 15% din salariul brut cum o folosesc....ma ajuta la ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmen_10

Buna iua!
Nu stiu daca ma adresez unde trebuie dar eu incerc....eu sunt inca in concediu postnatal si daca as sta cele 126 de zile ar treb sa fac cererea pt CIC si suspendarea de CIM pe 4 ianuarie....totul depinde de cei se va decide legat de CIC....
Vreau sa stiu daca am dreptate cu cererea pt intrarea in CIC si supendarea CIM, se face a doua zia dupa ce mi se termina conc medical postanatal ( cele 126 de zile)?
SI mai vreau sa stiu Cerere de acordare a compensatiei de 15% din salariul brut cum o folosesc....ma ajuta la ceva?


Contractul tau individual de munca este deja suspendat, odata cu intrarea in concediul de maternitate, de drept, cf. art. 50 Codul Muncii.
La finalul lui, pe baza cererii tale, ramane suspendat pe perioada CIC, cf. art. 51 alin. (1) lit. a).

Incearca sa faci cererea, poate ai noroc - depinde unde lucrezi (buget sau nu) si de prevederile contractului aplicabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

marius bine ar fi sa fie asa si sa revina la cei 85%

nu mai stiu daca acum de la firma unde lucrezi se mai da acel salariu mediu pt fiecare copil nascut, aveti idee daca si aici s-a schimbat ceva? eu la primul in 2009 am luat in 2011 pt bb2 se mai aplica oare?

mami de Naty (10.04.2009) si s29 cuAlex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1.La cum lucreaza guvernantii asa cred ca va (re)veni partea de 85%
2.Da ai dreptul si pt al doilea copil la acel salariu, de ce sa nu ai?


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Tu poti face diferenta - voteaza-o pe Ioana - mar-2 - Fii tu un Mos Craciun! Multumesc!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

Buna,

Ne-am intors si noi din Szeged, dupa o saptamana de terapie intensiva.

Revin cu niste nelamuriri.
BB2 nascut pe 15 noiembrie, 42 de zile dupa cade pe 28 dec (misto per cand toata lumea e in concediu), sunt in cic 1 pana pe 5 feb 2011, nu mi-am facut nici o cerere de conced de maternit pt bb2.
Am intrebat la HR la angajator si mi s-a spus ca nu se mai completeaza dosarului cic 2 ca pt cic1, ci s-ar depune doar xerox certificat nastere bb2 si cerere de intrare in cic 2 cu data ulterioara zilei de nastere bb1. Nu m-au lamurit daca tre acestea sa le dau lor sau sa le duc la primarie la directia sociala???
Mie imi place sa fiu mai operativa, mai ales ca vine perioada sarbatorilor, asa ca vreau sa va intreb daca pot sa depun actele pt:
- trusou bb2
- alocatie bb2
-(indemnizatie cic2 nu pot inca)
- de la angajator 1 salariu brut/unitate pt nastere bb2 (daca eu sunt in cic1 cand fac aceasta cerere, mi se acorda?? sau poate doar sotul sa ceara dar doar de la locul lui de munca?)
- (prima de nou nascut nu cred k se ofera decat la nasterea bb1, nu?)
- dosar la CAS pt rambursare cheltuieli spitalizare Szeged
INAINTE de a trece 42 zile de la nastere bb2???

Aceste sunt toate drepturle ce le pot exercita cu bb2?
Daca intru in cic2 dupa cele 42 zile (in 27 dec 2010), intru sub incidenta legislatiei ca pt cic1 (85% din veniturile pe ultimele 12 luni)?sau risc sa pierd 2 luni de venituri si sa ma ia astia in evidenta pt 2011 cu 600 ron?

multumesc,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati cu niste lamuriri. O prietena de-a mea are un baietel nascut in 30 aprilie 2009 si se afla in prezent in cic si urmeaza sa nasca in 8 aprilie 2011(data prezumtiva a nasterii) inca un bebe.

1. Ce se intampla in aceasta situatie cu cele 42 de zile de postnatal? Este necesar sa le ia toate sau poate sa ceara cic 2 incepand cu 1 mai, ziua urmatoare cand baietelul cel mare face 2 ani (desi e vorba de mai putin de 42 de zile de lauzie)?

2. Care este indemnizatatia de cic 2 in aceasta situatie? Ceea ce nu inteleg eu este situatia in care ar trebui sa ia toate cele 42 de zile si cic 1 este urmat de concediu de lauzie si apoi de cic 2?

Multumesc mult

Mami si Maria in asteptarea lui Mos Craciun

Semnati si voi pentru mentinerea duratei indemnizatiei de crestere a copilului http://www.petitieonline.ro/petitie-p58537054.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

DECI,

eu stiu ca am ramas in urma cu noutatile legislative, dar totusi:
- e adevarat ca salariul mediu/unitate pt fiecare copil nascut nu se mai acorda??? din iunie 2010???
- trusoul pt bb2 se mai acorda??
- alocatia pt bb2 se acorda MINIM dupa 3 luni de la depunerea cererii sau de cand s-a nascut bb2? cererea pt aceasta alocatie se poate face daca esti in cic1 sau dupa ce trec 42 zile, desi nu exista concediu postnatal depus?
- prima de la primarie se mai acorda pt mamele ce au primul bb? sau au scos-o si pe aia?
- e adevarat ca vor sa faca 2 indemnizatii??? eu ar fi sa trec din cic1 in cic2, as putea opta din acest an. Cica vor sa aprobe in acest week-end o indemnizatie ce sa dureze 2 ani dar cu valoare de 670 ron= min pe economie, si o alta indemnizatie cic de un an zile dar cu 85%! La mine diferenta nu s-ar simti mare lucru...Iar eu daca vreau sa stau
2 ani acasa cu bb2 trebuie neaparat sa intru in cic2 cat de curand?

Welcome back 2 RO!

Mergi la inceput