Precizare importanta CIC 1 - CIC 2 - >(2)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Buna..hai ca mai ai putin de tot!
Pana raspund persoanele in domeniu, din ce stiu eu (ori citind pe aici, ori aplicat pe pielea mea) lucrurile sunt cam asa:
1. postnatalul trebuie sa fie de minim 42 zile. Dupa ce trec astea 42 de zile, poti intra in CIC cand vrei (nu esti obligata sa astepti pana se termina toate zilele de postnatal, daca iti mai raman)
2. din cate stiu eu, nu se mai dau banii pt trusou si prima aia de nastere. De cand a venit criza peste noi, le-au scos...
3. indemnizatia pt CIC2 se va calcula ca 75% din media veniturilor tale pe ultimele 12 luni inainte de nastere (adica perioada 31 ian 2010 - 31 ian 2011), venituri ce reprezinta indemnizatia pt CIC1, CO medical (daca ai avut), salariul de cand ai reinceput lucrul, prenatalul... Si avand in vedere ca optezi pt stat 2 ani acasa - suma rezultata va fi cuprinsa intre 600 si 1200 ron (cele 2 plafoane, min si max).

Daca am gresit cu ceva vis a vis de inf de mai sus, rog sa fiu corectata...

Nastere usoara!

Citat:
citat din mesajul lui bebecris

am si eu casteva nelamuriri: david a implinit 2 ani pe 20 oct 2010, eu fiind deja insarcinata cu bebe2..mi s-a deschis cartea de munca iar de la 1 decembrie am intrat in prenatal...luni, pe 31.01.2011 urmeaza sa nasc...
1. postanatalul de cate zile va fi? cand imi pot depune dosarul pentri cic2?
2. se mai dau bani de trusou si etc?
3. cum mi se va calcula cic2? eu voi opta pentru varianta 2 cea cu stat acasa 2 ani!!

multumesc.....
astept un raspuns.



Cristina - mami de DAVID - ANDREI si 35+cuTUDOR STEFAN

DAVID, ochiosul mamii
Povestea nasterii

http://lbdf.lilypie.com/4e7Zp3.png
[b]

Iubirea inseamna sa nu spui niciodata "imi pare rau" - Love Story




Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebecris spune:

aha...super...sper sa-mi raspunda si cineva care lucreaza in domeniu...ar fi minunat sa astept doar 42 de zile pentreu ca pe mine firma nu ma plateste de cand sunt in prenatal...asa a fost conventia cu ei... (stau fff prost cu banii)...

Cristina - mami de DAVID - ANDREI si 35+cuTUDOR STEFAN

DAVID, ochiosul mamii
Povestea nasterii

http://lbdf.lilypie.com/4e7Zp3.png
[b]

Iubirea inseamna sa nu spui niciodata "imi pare rau" - Love Story

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu exista nici o conventie daca nu doresti tu sa existe. Asa incat este strict optiunea ta. Pe de alta parte sunt curios cum vor proceda nu de alta dar 42 de zile postnatal sunt obligatorii prin lege deci nu tine daca vrei sau dac nu vrei tu sau firma.
In rest este corect ce s-a scris mai sus.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebecris spune:

cand a venit vba sa ma reintorc la servici mi s-a comunicat in felul urmator: ori revin si mi se desfiinteaza postul si intru in somaj dar nu ma prea ajuta , ori mi se deschide cartea de munca, mi se platesc darile catre stat, dar nu sunt platita si nici nu ma duc la servici ci stau acasa si-mi vad de sarcina si de baietel...
am ales a doua varianta, care m-a dat complet peste cap din opunct de vedere financiar!!!!
deci: daca eu nasc luni, atunci voi beneficia de 42 de zile de postnatal si apoi cic2...credeam ca trebuie sa fac toate zilele care mi-au ramas din cele 126...

Cristina - mami de DAVID - ANDREI si 35+cuTUDOR STEFAN

DAVID, ochiosul mamii
Povestea nasterii

http://lbdf.lilypie.com/4e7Zp3.png
[b]

Iubirea inseamna sa nu spui niciodata "imi pare rau" - Love Story

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

42 postnatal sunt obligatorii. restul este optional.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebecris spune:

ok....merci din suflet..

Cristina - mami de DAVID - ANDREI si 35+cuTUDOR STEFAN

DAVID, ochiosul mamii
Povestea nasterii

http://lbdf.lilypie.com/4e7Zp3.png
[b]

Iubirea inseamna sa nu spui niciodata "imi pare rau" - Love Story

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DINU_JAMILA spune:

buna hai sa ti spun cum am procedat eu.mi-am luat 90 zile din concediu inainte de a naste si diferenta pana la 126 dupa nastere.
conditia este sa ti ramana dupa ce nasti cel putin 42 zile pana la 126 .
am preferat sa mi iau inainte de nastere mai mult ptr ca am fost platita mulgt mai bine aproape tot brutul si avdeam nevoie de bani ptr nastere.
jamila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Bebecris, da' nu era poate mai bine sa intri in somaj? Asa macar mai luai niste bani astea cateva luni, de cand a facut piciul 2 ani... Nu ca erau prea multi bani, dar macar era ceva...Zic si eu
De ce zici ca te dezavantaja?

Nastere usoara inca o data!

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank24 spune:

Buna,
va rog sa-mi spuneti cum a ramas pana la urma cu valoarea indemnizatiei dc intram din CIC 1- in CIC2? ramane cea din CIC1 sau 75% din CIC1?
si mai era vb de niste banuti, un supliment care se da la bebe 2 dc se naste in timpul CIC1 pana face bebe1 2 anisori.era vorba de 600 ron,mai e valabil sau nu?
multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

ank24: la ce te referi? eu n-am auzit de ce precizezi tu pt bb2.

sunteti careva pe forum care a intrat deja-n cic2 direct din cic1? vi s-a acordat indemnizatia in continuitate? 600 ron, 75% sau 100% din cic1?

Mergi la inceput