Citim impreuna Zapada lui Pamuk!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

'Neata! Eu sunt pe la jumate. Nu ma pot decide daca nu imi place sau imi place un pic. Dar citesc in continuare.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=3" target="_blank"> Rareshic - lau.jpg

Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

gata, eu am terminat ieri diminaeata.
voiam sa scriu ca nu mi-a placut, da' de fapt am mixed feelings despre carte. ca-i, de fapt, foarte frumos scrisa. doar ca nu simteam nevoia sa intru intr-o lume in care toti mint (si se mint) asa cum respira si se casapesc unii pe altii doar pentru ca pot (ideologia e un pretext subtire, de fapt nimeni nu-mi pare a crede in nimic).
iar finalul m-a dezamgit - nu s-a putut abtine sa bage faza aia ieftina cu copilul. noah.

laura, mie pe la mijloc inca imi placea :)

so, vorbim sau vorbim mai incolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Daca tot n-ati povestit pana acuma, ma asteptati si pe mine sa o termin? :) Mai am vreo trei sferturi :)).
(a, trebuie sa ma inscriu in club ca sa pot vorbi despre carte? ).



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Daaaa, te asteptam:)
Nuuu, nu-i nevoie sa fii in club, da' di she sa nu?




Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Tarash, grapish ma apropii si eu de final. Mai am cam 100 de pagini. Nu imi displace, dar nici nu mi-e greu sa o las din mana (seara o folosesc ca si somnifer, dupa cateva pagini dorm dusa).



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=5" target="_blank"> Rareshic - lau.jpg

Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Eu am ajuns aseara pe la pagina 200 si o sa o cam las . Nu-i deloc pe gustul meu, iar preocuparile si parerile unora dintre personaje ma fac sa uit ca citesc o carte si sa cred ca-s pe DC. Cand la Generale, cand la SC, cand la ZZ :)). Asta e deja prea mult :)).
Diseara o rasfoiesc pana la sfarsit, ca sa vad ce se alege de Ka si Ipek si daca nu cumva Lacivert o s-o cunoasca pe Kadife :D.



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

se alege prafu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

sau, i-au mers fulgii bietului subiect :)).



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

[icon cu omuletz ce isi sterge transpiratia de pe frunte] Am terminat-o asnoapte. Partea cu dezvaluirea trecutului amoros a doamnei mi s-a parut cel mai palpitant din toata cartea. M-a cam derutat Pamuk cu stilul lui de scris. Nu mi-e clar inca daca nu mi-a placut deloc sau mmm ... Faza cu povestitul calatoriei lui Orhan pe urmele lui Ka in Germania trantita in mijlocul actiunii si specificarea ca a murit singur, la 4 ani dupa plecarea in Kars a fost asa.. ca taiatul maionezei in mijlocul actiunii. Sau cand pleaca el la Teatru sa vorbeasca cu Kadife si o lasa pe Ipek in camera cu precizara "a fost ultima data cand a vazut-o" ... As fi preferat sa nu imi spuna cu 30 de pagini inainte ce o sa se intample.

Oricum, e mare lucru sa povestesti in 500 pagini actiunea petrecuta in 3 zile. Are ceva "scuipat la furca" cand se apuna de scris domnul asta. (nu e exprimare tocmai delicata , nu-i asa? )





www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=5" target="_blank"> Rareshic - lau.jpg

Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Da, si eu am remarcat ca-s o groaza de prolepse si proiectii in viitor. Cand mi-am dat seama ca asa o s-o tina, nu m-a mai interesat ce urmeaza sa se intample - cred ca asta e scopul prolepsei, iti spun de la inceput ca el moare, ea naste si calul scapa ca sa nu te mai concentrezi pe firul narativ propriu-zis - ci m-am uitat si eu in stanga si-n dreapta, cum te uiti in ferestrele luminate de peste drum. Mie mi-a placut poezia densa si tacuta a zapezii, mi-au placut portretele tatalui lui Ipek, Necip si Blue. Inca nu sunt foarte sigura ca inteleg umorul lui Pamuk, dar sunt foarte sigura ca e pe-acolo.


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput