Citim impreuna Zapada lui Pamuk!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Sunt indragostita de Pamuk.
Inca nu m-am lamurit de ce.
Am citit "Ma numesc Rosu", "Cartea Neagra", "Viata cea noua".

Acum citesc "Muzeul inocentei".

Va promit ca de saptamana viitoare voi incepe si "Zapada" - care este in asteptare in noptiera.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Sunt indragostita de Pamuk.
Inca nu m-am lamurit de ce.
Am citit "Ma numesc Rosu", "Cartea Neagra", "Viata cea noua".

Acum citesc "Muzeul inocentei".

Va promit ca de saptamana viitoare voi incepe si "Zapada" - care este in asteptare in noptiera.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi


si eu si eu!
dar trebuie sa marturisesc ca sunt blocata la pagina 50 din Cartea Neaggra... de 5 luni??? pur si simplu nu pot sa diger ce scrie. sau sa inteleg . am sa ma re-apuc de ea cred ca la anul.
si cel mai si cel mai si cel mai mult mi-a placut "Istanbul"


Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

eu am ajuns deja la partea cu creieri pe pereti
(am profitat ca am avut pana de cuent la job azi intre 11 jumate si 12 jumate )
Imi place scriitura lui Pamuk - mie mi se pare ca se citeste usor (poate prin contrast cu "carte de identitate" pe care am abandonat-o in favoarea "zapezii") si imi place si traducerea in romana.
De zbaterea lui intre lumi - hm, inca nu stiu ce sa zic. Cre'ca ar trebui sa termin de citit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

off topic: viviana cum ti se pare Muzeul inocentei? are trilioane de pagini pe care eu le-as fi comprimat in 2 capitole...iar pe la mijloc, imi venea sa arunc cartea pe geam de exasperare...mult prea multe detalii care, in opinia mea, dauneaza mult scriiturii...si stilului ...si rabdarii cititorului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Off topic: Iarina, o sorb cu o placere deosebita, pic cu pic. Imi place mult. Lupta asta pentru dragoste asezata intre traditional si modern ma fascineaza.
Ma numesc Rosu am citit-o intr-o noapte. Pe asta o citesc de 2 saptamani.



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

si eu sunt de parere ca traducerea in romana este exceptionala. reda intru totul farmceul stilului lui de a compune propozitiile si frazele si nu ia nimic din vigoarea stilului. m-a surprins placut inca de la "Ma numesc Rosu" (e acu' ma gandesc... Pamuk o fi fsan "reservoir dogs?" )

lectura placuta!


Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Tocmai citeam www.dilemaveche.ro/sectiune/carte/articol/muzeul-inocen-ei" target="_blank">o parere despre "Muzeul inocentei"...
Viviana, sunt curioasa daca o s-o aprobi.

Eu sunt inca la "Ma numesc Rosu"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

am ramas blocata intre troiene cu 150 de pagini inainte de sfarsit. si raman la parerea anterioara - imi place cum scrie, nu-mi place ce scrie (in cartea asta).
azi fac o pauza de pamuk.
astept sa ninga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

ninge, prin urmare am reluat lectura ... 100 pages more to go . pana si psiholoaga mea imi spuse "cartea asta nu ti se potriveste".



(intre timp am citit o politista mistoaca, din pacate cu multe greseli de tipar - "placinta e dulce la sfarsit")

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

mey, io am termenat cartoiu'. Nu sunt sigura ca mi-a placut, dar cu siguranta mi-a fost interesanta:)
Ce am remarcat io citind. O gramada de prolepse, o gramada de 'oglindiri', pendularea intre omniscienta si third person point of view (nush cum ii zice lu' asta) si mult umor in secvente-cheie (care ma cam lua prin surprindere).
corap, gata, terminasi? Vorbim si despre final? Ma mai tin oleaca, poate mai termina si altcineva.


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput