Citim impreuna Zapada lui Pamuk!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

who's "blue"? Lacivert?

Mie mi-a placut stilul "poveste orientala" cu reveniri, sublinieri. mi s-a parut fascinanta (sau hipnotizanta) relatarea inceputului mortii lui Necip si obsesivul sau ochi verde. Cam dupa moartea lui Necip cartea mi s-a parut oarecum epuizata.

(si, in alta ordine de idei, m-a ajutat sa-mi clarific zicala "Minti ca un turc batran" )

edit: iaca si www.communitywalk.com/snow_map/map/143550" target="_blank"> KARS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

blue e ... blue, teroristu', amantu' lu' Kadife si Ipek. Pe romaneste il cheama altfel?


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

blue e ... blue, teroristu', amantu' lu' Kadife si Ipek. Pe romaneste il cheama altfel?


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz


Lacivert ii zice.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=5" target="_blank"> Rareshic - lau.jpg

Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

hai ca m-am lamurit pana la urma; il cheama 'lacivert', adica 'albastru', adica 'blue':)

mie mi-a mai placut si cum organizeza Pamuk o coup de theatre la modul cel mai literal.


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

dap, nu inteleg de ce englezu' (americanu?) a pastrat Ipek si Kadife si p-asta l-a tradus. Auzi, Blue :) Trebuia sa-i zica Navy Blue Bey

edit : mi-am confirmat acu' cunostintele - blue e echivalent cu mavi (stiam eu cand eram mica-mica de tot un cantec cu "mavi" si stiam ca asta-i albastru). oricum, mi se pare cam aiurita traducerea in engleza.
asta in romana chiar a fost buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Cum vi s-a parut ziaristul care scria cu o zi inainte ce avea sa se intample?



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=5" target="_blank"> Rareshic - lau.jpg

Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

Mie ziaristul mi s-a parut a face parte din scenariu, adica din "NO EXIT". e ca si cum a pus globul de sticla peste kars (glob cu fulgi de zapada, gen "suvenir din ...") intre pereti se intampla ceea ce s-a intamplat pentru ca nu se putea intampla altfel.

(scuzati exprimarea incalcita, nu prea le am cu scrisu' - io-s aia cu cititu' in familia mea )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Am citit si eu Zapada demult, si stiu ca intrasem pe forum cand eram pe la mijlocul cartii si eram entuziasmata, mi se parea o carte cpompleta, dar cealalta jumatate era deja epuizata...asa mi s-a parut Pamuk in toate cartile lui. Incepe in forta dupa care fassss.

Aproape ca si la Muzeul Inocentei era s-o patesc la fel. Dupa ce nu am putut sa o las din mana o zi si o noapte, cum era de asteptat a urmat si partea absolut plictisitoare dar de data asta Pamuk a stiut sa-si revigoreze subiectul spre final. Una peste alta demult nu am mai citit o carte atat de...FOARTE BUNA. Sa scrii 200 de pagini in care nu se intampla nimic dar cu toate astea sa nu poti lasa cartea din mana se cheama talent. Bine, am vorbit cu niste prietene si am cazut de-acord ca acea "secventa" de 200 pagini poate fi traita cu intensitate doar daca la randul tau ai fost indragostit. Pe urma ne-am linistit noi pe noi insene ca nu credem sa existe cineva care sa nu fi fost macar o data in viata indragostit asa ca ...Spor! De-abia astept sa o comentez cu cineva ca am eu niste nelamuriri acolo...

Mergi la inceput