America (215)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Newmami, super Obermeyer!!! De acolo i-am comandat acum salopeta de ski!!!! Sper sa o poarte si la anul!!! ....Stii cumva cam cum e marimea lor? Eu i-am luat 8...sper sa nu ii fie scurti pantalonii!!!

Ramona, da..stiu ca e visator....si se grabeste......ufff....Il duce mintea sa rezolve niste pb foarte complicate, calcule f grele....si greseste la adunari pe care le facea in kinder !!
In plus de asta (ca sa re-aducem vorba de scoli)....zilele astea a adus niste caiete acasa de la scoala....si am ramas
Acum....nu stiu cum arata caietele altora...dar a lui David...e ingrozitor de dezordonat...: coperta rupta, scris din mijlocul pagini, odata pe 3 randuri un cuvant, o data pe juma de rand, 2 pagini scrise, 5 lasate libere, arata ca un jurnal de razboi!!!!!! Si ma intreb...(caietul ala sta la scoala) invatatoarea nu vede??? Nu ii spune sa scrie ordonat??? Nu il invata cum sa scrie si de unde se incepe o propozitie??? Eu aseara...i-am rupt 8 pagini din el...si l-am pus sa le rescrie ordonat si citet....nu puteam sa citesc mai nimic, din dezordinea aia!!!
Alta chestie....eu primesc acasa rezultatele de la testele pe care le da, dupa o luna jumate...cateva teste gramada....e normal?? Nu trebuie sa le primim in fiecare saptamana macar??
Si...ultima problema ....la proiectul cu Ben Franklin (nota am primit-o abia acum...dupa o luna) i-a scazut 10 puncte din 50...ca cica nu a predat research-ul la timp. In primul rand nu imi aduc aminte sa fi intarziat...si in al 2-lea rand...ala eu l-am facut....ca doar nu il face el singur...la 7 ani????
Am inceput sa fiu iritata de invatatoarea asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Sinzi, avem si noi probleme asemanatoare. Am acces pe internet la note si assignments de la scoala, dar nu-i facut cum trebuie. Assignments nu apar dinainte cu due date, ci doar cind sint overdue. La Alex citeodata sint overdue ca sta cu ele in binder. Incepuse sa nu-si noteze temele si uita de ele, sau nu-si gasea foile (aruncate teleleu prin binder).
Anul asta a fost foarte greu, cu trecere la mai multi teachers, sistemul de binder, PACE, toate l-au cam dat peste cap.
Greseli aiurea face si el, cred ca se relaxeaza cind vede ca-i usor si nu-i atent. Cum zici si tu, daca-i ceva greu se concentreaza si citeodata ma surprinde cit de bine se descurca.
Cu scrisul depinde de teacher. Unii se uita sa fie corect, altii penalizeaza si pentru scris urit. Ai vazut ca Bogdan al lui Ruxij are asa teacher anul asta.
Nici Alex nu scrie prea frumos, dar este lizibil. Ana scrie surprinzator de frumos!

La noi la library au curs de Robotics cu NXT. Am reusit sa-l inscriu pe Alex (greu de prins loc). N-are fist hand experience cu NXT si as fi vrut sa-i cumpar de Craciun, dar nu vreau sa dau gres. Ai vostri copii au NXT? Ceva opinii? Altfel el isi doreste Lego City Airport, dar parca incepe sa fie mare pentru seturile astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Nu are legatura cu subiectul, dar v-am zis ca noi la universitate avem 6 luni de concediu de maternitate!!? Daca ambii parinti lucreaza pt universitate isi pot lua fiecare cate sase luni si nu tb neaparat perioada continua, poate sa stea unul o saptamana, unul o saptamana si tot asa, vreme de un an!Ma bate serios gandul sa mai facem un copil pana plecam de aici ca sa beneficiez de chestia asta:)), trei luni sunt platite din disability si dupa aia dc mai ai concediu acumulat poti sa folosesti venitul ala.

Ma gandeam la Hilde, oare ce mai face?

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Si eu m-am tot gindit la Hilde.
Chiar citeam primele rinduri si ma gindeam "what are you trying to say"? Suna bine, pune planul in aplicare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Miere, suna super! Da-I bataie atunci!

Sanzi, avem copii ff asemanatori. Fi-miu si-a corectat scrisul acum intr-a 3a. Prietena mea a fost socata cand i-a vazut scrisul acum:"aaaaaaaaaa.... is THAT matt's handwriting????". Datorita lu zgriptzu'. Oricum, zgriptzu da note mai mici, lu fi-miu i-ar fi dat D- pt 6/10. Ii da A- pt 92% si C pt 79. Nu ma mai enrvez. A inceput fi-miu sa vina cu majoritatea A pt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Irina, da da!!!! Baga o fetita!!! Hahaha!!!!

Ramona, eu uneori ma intreb daca asa e firea lui, sau eu cumva am contribuit la felul in care e...
Cat despre NXT, si eu vreau sa il iau lui David de ziua lui....el a facut anul trecut cursul acela, dar eram multi copii, nu toti apucau sa faca ceva, si m-am gandit ca decat sa dau 150$ pe luna sa se inghesuie cu alti copii acolo...mai bine ii cumpar robotul...si invatam cum sa il folosim acasa.

Panteruta parca are robotul :)...si ne poate spune mai multe....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Sorry scriu de pe telefon si nu putui deloc sa pun cursorul unde trebuie..

Deci acum ia marea majoritate A pt ca a inceput sa constientizeze legatura dintre performanta si note si e mai disciplinat. Inainte el se juca la scoala. Pariez ca si al tau la fel. Iar cu greselile din neatentie...noi nu le vom putea elimina niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Va spun eu ca depinde de copil. La Ana la gradi nu le da note si cred ca ea habar n-are pentru ce merge acolo. In fine, noroc ca-i place tare mult totusi!
In schimb la Chinese School primeste note si e innebunita sa ia 100, este foarte preocupata de chestia asta. Pe Alex jur ca nu l-am auzit niciodata sa zica asa ceva, incit am crezut initial ca Ana nu stie ce zice.
La mid-term de la chinezi iese Alex fericit ca a luat 85. Cica "at least I didn't fail". Ana jubila si era plina de premii ca a luat 100. Daca ia 95 este nemultumita.
Noi ne straduim cu ei, dar incep sa ma gindesc ca "they are who they are" si noi putem doar sa "scratch the surface".

Sinzi, programul asta de la library este gratuit, imi imaginez cum o fi daca la $150 zici ca a fost inghesuiala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Lia, sper sa semene cu Bogdan, si sa isi revina de la anul!!! Nici lui David nu ii pasa de note...i sunt pur indiferente...si nu se rusineaza deloc...si daca ii interzic wii, ds sau i-pad-ul...nu este afectat...Pur si simplu, are o viata usoara si relaxata in lumea lui cu regulile proprii.
Vreau si eu o fata sa imi "scot parleala" !!!!

Ramona, stiam ca trebuia sa ne mutam in texas...o sa ma uit si eu la librarie...poate sunt si aici gratis si eu nu stiu!!! In grupa lui David erau cam 7-8 copiii, si le venea randul destul de rar intr-o ora...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Sanzi, fi-miu nu si-a revenit de la sine, ci datorita socului cu zgriptzu. Dc am fi avut teachers ca intr-a 1a si a2a si acum facea la fel. Mult stres si multa teorie a tb sa indure . Singur spune ca. Inainte nu ii pasa de rezultate, acum ii pasa. Zgripzu ii da F daca scrie urat, chiar dc e corect. Asa ca vrei nu vrei, bea Gregore aghiasma. Da eu la anu nu mai vreau zgriptzu. Dc. Vrei sa I'll corectezi de acum tb sa te faci tu zgriptzu si sa I'll stresezi. Mie imi zice fimiu dinozaur care face rooooohr :)) da eu fara zgriptzu nu cred ca mi-as fi stresat copilul.

Mergi la inceput