America (215)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Lia, eu nu pot sa fiu zgriptzu...ma mai enervez si eu...dar apoi ma simt vinovata de mor...si cred ca se poate corecta singur...adica astept cu nerabdare momentu'.
Chiar vorbeam cu Radu...ca poate David e croit dupa montessori...si poate ar trebui sa il intoarcem in sistem...
O sa il muncesc mai mult ...am observat ca daca stau langa el si ii suflu in ceafa e mai bine....cum plec...cum s-a rupt filmul!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lexi spune:

Ce-mi place sinceritatea Sanzianei!

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana

Cat despre NXT ....el a facut anul trecut cursul acela, dar eram multi copii...


NXT-ul nostru a fost luat mai mult pentru adultul familiei, stiti voi barbatii care au copilas de nici 3 luni si cumpara trenuletul electric pe care l-au visat ei in copilarie, "darling, dar ii trebuie, ca e baietel"...
Copiii au fost partial incantati, mai ales cel mare, cand a aflat ca poti sa-l programezi sa intepe pe intrusi, iar cel mic nu stia pe unde sa se ascunda si sa ceara indurare. Eu il credeam mai puternic pe domnul robot, macar de ducea si el gunoiul sau plimba catelul.
Au avut un curs si la scoala, sponsorizat de PTSA (adica tot parintii, saracii), care s-a incheiat cu un concurs pe scoli, fiecare echipa trebuia sa construiasca robotul care sa faca anumite miscari pe un traseu stabilit.

Ramona, am fost prin zona, dar mai usurel cu scrisul. Subiectul nostru ar trebui pus in frunte la umanitare, ca, pana ajung eu la el, s-a terminat bateria la calculator.
Copiii sunt bine, ne taraim cu scoala asta care incepe prea de dimineata pentru ora noastra de culcare, in fiecare zi imi promit ca de maine... facem si dregem, dar mai ales ne culcam la ore mai rezonabile.

Fetele, pentru echipament de ski (si alte sporturi) eu folosesc Sierra Trading , sau REI (scumpicei de multe ori, dar mai au si varianta outlet).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Citat:
citat din mesajul lui lexi

Ce-mi place sinceritatea Sanzianei!
Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana

Cat despre NXT ....el a facut anul trecut cursul acela, dar eram multi copii...






Am observat greseala...dar...m-am gandit ca nu merita corectata ca e draguta!!!..hihihi
Dar recunosc ca eu vreau robotul si pt mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Fetele, va pupez

Mvaiiii, am atatea sa va povestesc ca nu cred ca imi ajung 10 pagini de forum. De 3 saptamani stau pe drumuri, pe avioane, prin hoteluri ... nu, nu - inca nu m-a dat barbatul afara din casa si nici "hoteliera" nu am devenit dar bat continentele in lung si in lat, ba in interes de serviciu, ba in interes personal, ba in concediu - viata agitata ce sa mai discutam.

Deci pe scurt - stiti ca Ratoiul meu este un dobitoc de m-a bagat in terapie - dar uite asa cu venele curgand siroaie m-au invitat nemtii la un workshop acolo. Deci acum 2 sapt am plecat la Berlin - unde m-a plouat de mi s-au zbarcit toate organele interne - deci nu am vazut absolut nimic in afara de birou, hotel si restaurantele de la dinner. Tot ce va pot povesti din Germania este cata apa curge din cer pe secunda, ce bine arata nemtii cu care lucrez si ce tineri sunt - dar parca v-am mai pomenit eu de exemplarele germane care se falfaiau pe la noi prin birou - ei bine, asa sunt toti - ce naiba, cred ca am imbatranit si m-am americanizat ca parca in tinerete masculul german mi se parea spalacit, insipid, incolor si inodor - si acum brusc mi se par toti inalti ca bradul, trasi ca prin inel, foarte educati si extrem de profesionisti - stiti voi, asa cum si-ar dori orice om

Apoi m-am gandit eu ca daca tot sunt in Europa, ce ar fi sa dau o fuga in Rom, daca tot am zborul platit ...si uite asa am ajuns acasa 4 zile unde am stat din petrecere in carciuma si din carciuma in bar ...- aici nu va dau prea multe amanunte ca imi stric reputatia de mama si sotie serioasa- dar pot scapa asa soptit ca m-am simtit iar ca in studentie, fara obligatii, pe banii parintilor si cu toate gradele de libertate disponibile - ... ai, ai, ai ce imi mai place mie in Romania. Pana si in avionul de plecare am ajuns tot de la o petrecere, m-am intalnit cu ai mei in aeroport ca sa imi iau la revedere si am dormit tot drumul de intoarcere.

M-am intors acasa doar ca sa schimb hainele din valiza - le-am scos pe alea plouate din Germania, pe alea groase in Romania, am pus slipii si slapii si am zburat cu familionul la resortul mexican ...doar v-am spus eu mai demult ca am cumparat bilete la all inclusive.

Revin ca s-au incaierat copiii ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Am revenit ...

In Mexic a fost absolut DE VIS - recomand resorturile astea "all inclusiv" tuturor familiilor cu copii - este locul ideal sa te duci cu copiii si sa uiti ca ii ai, sa simti efectiv ca zaci la soare, cu piscina si cocktailul la nas, cu prosoul si sezlongul la dispozitie, cu plaja la 2 m si valurile oceanului ala verde-albastrui (si saraaaat) bazaind in ureche.
Pentru cei mai activi (nu eu, nu eu ), peste tot exista animatori cu tot felul activitati - jocuri de polo, water voley, aqua-aerobic, lectii de dans, pana si lectii de spaniola ...
Ce e dragut este ca animatorii astia sunt foarte foarte funny, plin de mistouri, se scalambaie in toate felurile, canta si se maimutaresc - nu stiu frate, te distreaza ce sa mai discutam - daca au reusit ei sa il scoale pe barbata-meu (care e cam constipat asa din fire) de pe sezlong si sa-l bage in echipa de polo a hotelului ...
Copiii sunt mai ocupati ca adultii - ba ii ducea la water-park, ba la mini-golf, ba la soccer pe plaja, baseball, basket in piscina, concurs de scufundari ... va spun, 7 zile cat am stat acolo au stat NUMAI in piscine, si-au facut prieteni ca era plin de copilarime - am avut probleme cu ei ca nu au mai vrut la ocean - ca se murdaresc de nisip, ca sunt valuri, ca e apa sarata si ii ustura ochii ...etc

Seara sunt iar activitati - exista un teatru in resort si era cate un show in fiecare seara - ba karaoke, ba discoteca, ba niste dansatori profesionisti, intr-o seara a fost un show pentru copii cu batman si spiderman la care i-a chemat pe copii pe scena sa joace tot felul de jocuri, apoi si pe parinti ...

Despre masa nu vreau sa ma ma gandesc ca iar ma ingras 3 kg - eu nu cred ca era vreun tip de mancare care as lipseasca de la bufetele alea ...

Scuzati, revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carolyne spune:

Buflea bine ai revenit !

Eu imi fac abonament la mesajele tale extrem de tonice. Trebuie sa instalez ceva care bipaie cand poestezi tu ca sa nu pierd zambetul si buna dispozitie generate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihutza11 spune:

Armina, am sters ca stricam felicitarile pt Panteruta! si zau ca mi-e draga si nu voiam sa va mai impovarez cu ale mele ganduri..

Ramona, mandra mea isi da talente.. e varsta aia mai grea cu miorlait/tantrum-uri etc, dar si frumoasa cu toate perlele pe care le scoate.. de fapt talentele si le da cand e tati acasa, cu mine nu prea ii merge.. cand e numai cu mine mergem frumos la nani, fara urlete si alte nebunii, cand e tati acasa, il cere pe el, desi nu vrea cica sa doarma.. ehh.. rabdare, ca tutun nu bag ..
si inca ceva: isi pune singura filmulete pe youtube cu cantecele de ale ei, cu Mickey si Minnie, Gummy bear s.a.m.d.

Buflea bine ai revenit!




www.gapcastingcall.com/GapCastingCall/EntryDetail.html?id=320013" target="_blank">Un vot aici! Multumim!

Mica dansatoare

www.aboutsiluan.com/" target="_blank">Ajuta-l pe bebe Siluan sa traiasca!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucasMom spune:

Mihuta, parca povestesti despre Lucas! Asa-s de asemanatori copii la varsta asta, de speriat! Vestea buna e ca una dupa alta zilele trec si astept sa ajunga dincolo de 3 ani cand am auzit ca ar trebui sa fie mai intelegatori...
Cand sunt asa, cam ca si ai lui Buflea, sa se distreze singuri in vacanta, ar fi ideal! Cand mai veniti in zona noastra?

Noi ne-am intors din vacanta scurta in Kauai si m-am indragostit de locul ala... singurul draw back au fost mofturile si talentele copilului. Nu am scos-o la capat cu el decat dupa ce ne-am dat non stop pe waterslide, cand eu, cand taica-su, pana cand se impleticea pe scari si urca copilul in 4 labe in varful slide-ului... am petrecut ore pe zi cu filmulete si joculete pe youtube si sau pe ipad, l-am lasat nemancat pana cand mi-a cerut singur de mancare. A fost disperare sa incerc sa-l conving sa manance alta mancare decat cea cu care e invatat acasa.
Dupa vreo 5 zile a inceput sa invete sa manance si altceva si nu se dadea plecat din restaurante... a sarit toate somnurile de pranz si inapoi acasa, vad ca si-a amintit perfect ca trebuie sa doarma la pranz.
Mie clima din insule mi se pare absolut minunata, nimeni nu se sinchiseste de ploaie. Acum toarna, acum curcubeu si soare stralucitor! ce scurta e o saptamana, cand e vacanta!!

Ramona, enjoy aparatul foto si eu astept poze cat mai multe!

Vio, sa aveti fun in Florida! eu zic ca o zi la un parc ajunge, poate sa gasesti la costco ceva oferte pt intrari multiple de genul 4 vizite in 2 saptamani la diverse parcuri. Aici exista asa ceva pt disney si parcurile aferente din familia lor si pretul pe zi pe persoana e mult mai scazut ($39 fata de $90 daca imi aduc bine aminte de anul trecut).

NewMamy, eu i-am luat lui Lucas anul trecut haine de zapada de la un magazin specializat de ski,(care nu e chain) pantaloni jacheta caciula etc toate spyder si cam scumpe, e drept... dar anul asta le duc napoi si primesc reducere substantiala la ceea ce luam pt marimea noua.
Poate daca intrebi pe ceva forumuri de ski in zona voastra afli despre asa ceva, sigur trebuie sa fie si pe la voi.
Despre REI nu stiam ca primesc inapoi si dupa o perioada mai lunga, avem cizmulitele de zapada de anul trecut, absolut noi dar fara cutie, oare sa le primeasca inapoi?
La noi s-a deschis de cateva sapt sezonul de ski...si asa ne arde un dor sa incercam zapada dar de data asta cred ca o sa lasam cupilul acasa...
Am mai avut ceva de spus dar am uitat...trebuie sa iau notite cand citesc din urma :)))

Am vrut sa va intreb daca aveti alternativa mai buna la down comforters. Eu iau mereu cate unul in fiecare an in jur de $100 range, calitate ok parerea mea (ultimul pe care inca il flosim e tommy bahama, facut in US, luat acum un an) dar dupa aprox un an, folosit numai in lunile mai reci, tot mi se pare ca penele s-au adunat gramada si simt nevoia sa-l schimb. Voi ce fel de plapume folositi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana

Lia, eu nu pot sa fiu zgriptzu...ma mai enervez si eu...dar apoi ma simt vinovata de mor...si cred ca se poate corecta singur...adica astept cu nerabdare momentu'.
Chiar vorbeam cu Radu...ca poate David e croit dupa montessori...si poate ar trebui sa il intoarcem in sistem...
O sa il muncesc mai mult ...am observat ca daca stau langa el si ii suflu in ceafa e mai bine....cum plec...cum s-a rupt filmul!!!

Sinzi , Radu si David psihologul
www.youtube.com/watch?v=NDLoByR4EnI" target="_blank">David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">







Asteapta tu mult si bine Sinzi...tu chiar vrei la 7 ani sa fie el asa de constiincios si de perfect????!!!Mie m-i se pare mult prea repede sa-l lasi singur sa-si faca lectiile si mai ales la scris sa se si corecteze,sa scrie mai frumos...vise...
Iar asta cu montessori este asa o chestie ca sa te scoti tu...el functioneaza foarte bine si aici,doar ca tu trebuie sa fi putin mai dura daca vrei scris frumos,:))....si ai vazut ca merge,doar ca necesita din partea noastra mai multa atentie,:)





"Before you judge me, try hard to love me."MJ


Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)
Pozele noastre aici... http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001
...sau aici...
http://community.webshots.com/user/CRISMIR100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Buflea, nu-i de mirare ca n-ai mai ajuns pe la noi, abia te-ai impartit pe trei continente!

Alina, poate ne pui niste poze din vacanta. Mie mi-a fost groaza de calatorii cind au avut copiii sub 3-4 ani. Pina dorm la prinz e complicat, plus ca-s rigizi cu toate ale lor (mincare, alte tabieturi). Admir sincer pe oricine merge in vacanta cu copilasi atit de mici.
Cind am inceput sa ma tem de alergii a trebuit sa schimb toate pernele si plapumile, ca aveam numai down. Cea mai reusita dintre replacements am luat-o de pe Smartbargains.com. Are acelasi "feel" ca si down, plus ca am luat king size si marimea este foarte generoasa (unele sint mai mici). Din pacate nu mai stiu ce firma este, eticheta s-a distrus. Studiaza pe site-ul lor, mai ales ca au si reviews. Au si down, daca vrei sa ramii la varianta asta.

Mihuta, rabdare ca trece si faza asta. Imi amintesc ca si Alex era dificil (pare surprinzator!) pe la doi ani. Cu Ana n-am avut probleme deosebite. Ah, fetele! Si ea ma da urgent la o parte cind intra tati pe usa.

Mergi la inceput