Pufi dragalasi de Ianuarie-Februarie 2010 (165)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

Citat:
citat din mesajul lui ayanna_xem

Fetiliiiiii, n-am citit nik, dar am intrat sa va spun ca am auzit acum la radio pe tovarasu' ministru muncii care a zis ca legea cu indemnizatiile se va discuta in parlament in decembrie si NU se va aplica mamicilor care deja sunt in concediu, ci celor care urmeaza sa intre.
Nu e corect nici asa, dar macar noi putem sta linistite...si poate intre timp se mai razgandesc si lasa legea cum e acum si pentru viitoarele mamici.

Oricum...ma bucur pentru noi!


ehe ce bine ar fi




-----------------------------------------
Dragos-Andrei(08.01.2010)...un bebic mic si pitic facea baie intr-un ibric

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui myky791

acum buna ziua!
noi am fost la dct, ne adat augmentin , ca la 6 avem ultima injcetie, mia zis sai aspir nasucul, a zis ca este o laringotreheita ca se aude ceva pe traheee pe acolo. dar daca nu intrebam nu zicea nimik. iam bagat 20 lei (am fost la spital la dct de plamani, la ea am mai fost si cu cel mare si am fost multumita de ea), sa uitat la bani ia scos si ia bagat in birou. o fi mult o fi putin.. dar mai mult nu am avut. piciul e relativ mai bn, abia acum pot sa spun ca e racit, ii curge nasul la greu apa chiaora deocamdata, are ochii rosii, tuseste productiv. mai avem de tras eu sunt multumita ca nu a ajuns la insuficienta respiratorie ca sigur ajungeam la spital. dct asta in tinerete a fost medic de familie la tara la maicamea, cand mam nascut dupa cateva zile am facut diaree si numi mai reveneam si cadn a mers mama la ea ia zis: copilul asta o sa moara doamna. nul mai punem pe picioare. neam intalnit cu ea cand eram cu amiacmea acum vreo 2 ani in oras, si a intrebato pe mama daca sunt fata ei si mama da este copilul care ati zis ca nare nici o sansa.
ca dct sunt multumita de ea ca pe cel mare la ea lam tratat cu bronsita asmatiforma. altul mai bun d especialitate in oras navem.

danasor face intramuscular. ias fi pus branula dar nu ne da voie acasa cu branula, si mie miar fi frica sincer daca sio scoate si sangereaza se pot intampla multe in primul nu e sub supravgehere medicala.

lillo tiau spus fetele pe mail nu mai repet si eu iti dau un si o ai incerdere in instinctul tau de mama. nu da gres niciodata.

dece multa sanatate lui jiji, nici puiul meu nu vrea mancarica, eu nu ii dau san, nici lapte nu prea mai vrea dar am dat iama in compoturile de iarna. bea cam 300 ml compot pe zi. si imi pare bn ca se hidrateaza.
gata va pup.

Mihaela mami mandra de baieti cucuieti


Off bietul Catalin. Mi se rupe inima cand povestesti. Nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme de bani. cati ai atati dai. Sanatate multa !

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia1980 spune:

Citat:
citat din mesajul lui haircut

Io n-am tv acasa, dar mi-a zis al meu ca a fost ministrul muncii care a spus ca eventualele hotarari legate de concediul de maternitate nu se vor aplica mamelor aflate deja in concediu, s-au stabilit niste drepturi salariale si nu se revine asupra lor

Doamne ajuta!

mami de fetita finuta


ura!Chiar mabucur..ca deja incepusem sa-mi fac planuri ca trebuie sa ma duc la servici cand face el un an!Si nu vroiam DELOC!

mami fericita dintr-o poveste de Dragobete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

in alta ordine de idei.... eu nu stiu ce sa mai fac de mancare
adica nu doar pentru pui ci si pentru noi in general..stiti vorba aia "as manca ceva dar nu stiu ce" ? e asa ma simt eu azi...
am pe foc pentru Dragos o mancarica din cartofi, morcovi, ceapa si fasole verde...si pentru noi am zis ca fac niste spagheti dar asta e pentru azi...de maine iar o luam de la capat...sunt intr-o profunda pana de idei culinare

-----------------------------------------
Dragos-Andrei(08.01.2010)...un bebic mic si pitic facea baie intr-un ibric

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

LML Teo ce elegant !

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucia2000

Salutari fetele
Am de recuperat capitolul trecut si acesta dar am intrat sa multumesc pt urari si sa fac cinste.
Azi facem 10 lunitze. Am bajat mare deja.




Noi in rest suntem bine, am scapat de durerea de la dintisor insa de atunci nu prea mai vrea mancare solida, in schimb vrea laptic la greu.


Blogul lui bebe Teodor

Blogul lui mami



LA MULTE LUNITE!!!






Kiti de Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris.dogarel spune:

bag si eu o descarcare mica, poate se pierde la sf de capitol...
sunt/em dupa o perioada de tzatzaiala/maraiala mai intensa, dar care vine la capatul a 10 luni in care, recunosc, ema nu a dormit nicioadta "bine" noaptea. ba chiar la inceput de tot era mai ok intre 21-24, adik exista un somn de 3-4 ore intr-o zi,legat.insa de cateva luni bune nu doarme deloc legat mai mult de 1 ora, daca nu are tzatza la indemana. adoarme inapoi numai asa.si noaptea la fel, adik se scoala la 1 ora...ma rog, stiati asta.insa m-a ajuns oboseala si m-am plans in casa, am incercat mutari de patutz/camere, etc.nu merge. ce ma doare e ca tati propune sa fim mai"intransigenti", cumpara LP, ema nu-l bea, face ceai pt noapte, ema nu-l bea, merge el la ea daca se scoala la 20' dupa ce a supt si ema urla, el o plimba/leagana in brate. ema urla tare. toti ne sculam si ne stresam, iar el se supara ca si cum...e vina mea, ca am invatzat-o doar cu tzatza,ca nu o las sa mai planga (nu suport sa o aud plangand.deloc. am ramas cu sechele de la primele 5 luni cand, indiferent ce faceam, urla taaare). ideea e ca mai obosesc si eu, zic in casa, dar nu ma asteptam la solutzii de...sprijinit stresul si chinuit copilu'. eu cred ca ema e altfel (decat Ana sau altzi bbi), mai "needy", mai mamoasa, nu stie sa se descurce singura nici la somn, nici la joaca, etc.cred ca poti incerca metode, suzete, etc, dar, in final, copilul alege ce i se potriveste, nu?chiar daca asta nu se pupa cu programul si preferintele adultilor...
unoeri mi se pare ca o leagana "prea tare, disperat". cred ca vrea sa ajute, dar...as prefera sa nu se ambitioneze sa iasa lucrurile "his way"
na, am zis...

Cris, mami de Ema, my lucky 13 si Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns haircut spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

LML Teo ce elegant !

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan




Cum v-ati distrat singurei in WE?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicredo spune:

Citat:
citat din mesajul lui haircut

Citat:
citat din mesajul lui lucia2000

Salutari fetele
Am de recuperat capitolul trecut si acesta dar am intrat sa multumesc pt urari si sa fac cinste.
Azi facem 10 lunitze. Am bajat mare deja.




Noi in rest suntem bine, am scapat de durerea de la dintisor insa de atunci nu prea mai vrea mancare solida, in schimb vrea laptic la greu.


Blogul lui bebe Teodor

Blogul lui mami


Neata!

LML Teo

Ms de cafea, Dece!sanatate multa jijelului!



mami de fetita finuta



LML Teo...sa cresti mare !

din 02.02.2010 cea mai fericita de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleysa spune:

Ruxita l-am vazut pe Kay ...eu un dulce, si un scump, nush daca e mare sau nu, dar clar e numai bun sa se indragosteasca fetele (adik domn'soarele noastre) de el

MP ...zapada ...wow ...stiu ca mai foarte putin si vine decembrie, si Decenuela deja s-a pregatit cu sania (care apropo e super), dar deja zapada ....ma repet ...wow

Myky
ce ma bucur ca ati teminat injectiile...nu e augmentinul ceva de dorit, dar macar nu il mai inteapa pe puiut...

Eu, la fel ca si Danasor, abia astept sa ii creasca pupezei perisorul mai mare, arata si ea a fetita , si mai ales ca se onduleaza, ma topeste, asa ca probabil nici la turta nu o sa o tund cine stie ce.

Micki_mica, vazui si eu mult apreciata tunsoare...iti sta chiar bine, mamico!

Daca am intrat pe cont, am admirat si eu pufulete in premergator by Livia... e un dulce si un frumos...si daca a mea ar fi stat in premergator tot d-ala i-as fi luat ..dar a mea m-a folosit pe mine pe post de premergator cat e ziua de lungaaaaaaaaaaaaa , asa ca nu prea pot sa ma dau cu parerea la cat ar trebui lasat in el.

Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are.

Mergi la inceput