PEPENASII de 2008 in asteptarea Craciunului! (201)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

didi acum o saptamana am patit acelasi lucru cu Ralu.I-a curs nasul si tusea,fara alte simptome.Am fost la dr si mi-a zis ca tusea a fost din cauza mucozitatilor acumulate.Mi-a fost teama sa nu fie de la plamani.I-am dat oscilococcinum,picaturi zyrtec si eurespal.Cel mai bine ar fi sa ceri parerea si unui medic.Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

salutatre si de la noi.

rapid si scurt.

suntem ok, mai mult pe afara ca e o toamna tare placuta si calda.

am intrat mai devreme pe picassa si vad ca nimeni na mai pus nimic nou . Ia mai veniti cu pozici!

mona, succes la lectia cu politetea!

didi, sanatate!Si noi am trecut printr-un episod asemanator, a trecut cu bine

Toate cele bune!

blog
proud




Clipe de vara 2010: ana-1 si ana-2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

ANA, m-am conformat si am pus niste poze :)

DIDI, multa sanatate Aidei! Eu cand are Luca muci ii mai pun Vibrocil picaturi. Iar sirop de tuse, la noi a functionat binisor Revigrip sau Prospan, sunt naturale, cu iedera amandoua.

Monica, mami de Luca Andrei (17.07.2008) si Alexandru Matei (19.05.2010)
Doamne, ai grija de minunile mele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Buna fetele!

Pe fuga of course.
Anka asa e si aici cu univ si cu bazarul de Craciun.
Mona si eu as merge pe un debate decat sa le arat planse. Un brainstorming fiecare vine cu o idee si etc. E mai lejer si ii incuzi pe toti. Bafta.
Noi tocma am avut una bucata debate daca cei obezi si fumatori au voie operatii gratis pe banii tax-payerului, ca na vb aia daca tu alegi sa fumezi de buna voie desi stii ca iti face rau de ce sa plateasca restul pt tine? na anyway a fost f interesant.
Noi bine f f busy, am o tona de proiecte mari si grele mai ales una la statistica care nu prea imi vine sa o fac, ca la mate si info ma fast track. Am trimis aia la univ de acu fingers crossed sa primesc macar un loc.
Fug la teme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Un alt principiu profilic, sa zic asa, in invatamant, este ca profesorul trebuie sa reduca volumul lui de munca, iar volumul de munca al elevului sa creasca - ma refer la materiale, nu la cat munceste el in clasa. Ideea e sa il pui pe elev sa descopere, tu sa ii arati, dar sa nu pui in traista, cam asta ar fi principiul.

Adica, profesorul are si asa o gramada de citit, o gramada de asimilat, teorii noi in pedagogie, materie, literatura noua de specialitate, pai daca profesorul pierde timpul sa deseneze pentru copii, aia ce mai fac? Ei stau degeaba si te asculta. Este demonstrat ca ORICINE va retine peste 80% din continuturile produse de sine, si sub 20% din continuturile prezentate de altii.

O alta chestie desteapta care se poate face, este sa muti locul bancilor, sa nu le mai lasi aliniate, ca in RO, ci sa le asezi in cerc sau in "seminaro", semicerc, sau sa faci "insule" de lucru, cum se practica si in pedagogiile alternative. Asta e chiar super destept, iar copiii lucreaz ain echipa fata in fata.

Am fugit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

multumesc pt idei.anka,chiar asa vreau sa fac,sa i impart pe echipe,fiecare echipa sa poarta un nume de culare.de ex,va fi ''echipa rosie'',''echipa albastra''etc,iar bancile le voi pune in semicerc.

mada,voi face si ''debate''la inceputul lectiei,dar le voi arata si niste planse[celor 2 fete le raman indatorata pt planse] cu tot felul de chestii haioase,unul care si baga degetul in nas,unul care tine picioarele pe masa etc.
la noi se poarta cat mai multe planse,iar ideea de a i pune pe ei sa deseneze nu prea merge,pt ca ar dura f mult si nici nu stiu cat de priceputi sunt la desen.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

didi, noi avem aceasta problema acum , ba chiar s-a inrautatit un pic. o saptamana a tusit foarte rar si alte simptome nu a avut. iar de sambata a dat intr-o tuse mai urata si mucisori. fara febra... De frica sa nu ajungem iar la pneumonie am sunat rapid la medic si am inceput sa ii fac aerosoli cu flixotide, ii dau ambroxol si zyrtec

mona, noi la teme de genul acesta, in liceu, ne organizam pe echipe, alegeam o tema si faceam mini piese de teatru care ieseau tare haioase insa erau teme pregatite acasa ca nu prea aveam timp sa facem in clasa si scenariu si prezentare...

Concurs CLIPE DE VARA: pozele ma9-1 si ma9-2

----------------------------------------
Marina12+ & ANA SOFIA 05.08.08
----------------------------------------

Mami Marina's blog

Copil crescut din suc de morcovi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

LA MULTI ANI MADA DE IRLANDA, SA AI PARTE DE O ZI MINUNATA, SA FII FERICITA SI IUBITA SI SA TE BUCURI MUULTI MULTI ANI DE COPILELE TALE MINUNATE SI DE SOTUL TAU!

Multa sanatate puilor bolnavi!

Monica, mami de Luca Andrei (17.07.2008) si Alexandru Matei (19.05.2010)
Doamne, ai grija de minunile mele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

la muuuuulti ani Mada!!!


Concurs CLIPE DE VARA: pozele ma9-1 si ma9-2

----------------------------------------
Marina13+ & ANA SOFIA 05.08.08
----------------------------------------

Mami Marina's blog

Copil crescut din suc de morcovi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

wow ana, ai ajuns pe locul 3 in concurs
bafta mai departe

Concurs CLIPE DE VARA: pozele ma9-1 si ma9-2

----------------------------------------
Marina13+ & ANA SOFIA 05.08.08
----------------------------------------

Mami Marina's blog

Copil crescut din suc de morcovi

Mergi la inceput