Floricele de liliac mai-iun 2010 (36)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crissy_C spune:

Alina, sunat, vorbit, lamurit : deci se poate comanda si din Bucuresti, asa cum ziceai, 15 lei transportul pana intr-un kg , apoi cate un leu pt fiecare kg, livrarea cam in 2 zile.
Pe al meu nu-l au pe stoc, dar cica sa comand ca ma suna ei Om vedea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crissy_C spune:

A, apropo de dovleac, nu dati cu rosii, dar sunt pe dinafara, ca nu mananc niciodata: am inteles ca nu-i bun asta portocaliu, de care punem de Halloween, cica e altul alb care-i bun de mancat, asa-i?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

'Neata, pupam bebeloii mancaciosi si mamicile lor!

Bravo Sabina pentru primii pasi!

Cristina, poate pediatra voastra e pur si simplu fana fructe si legume proaspete... cerealele simple, fara adaosuri, n-au de ce sa fie rele pentru bebelusi. Contin fibre si sunt importante pentru digestie...

Diana, eu citisem ca dovleacul copt e unul dintre cele mai bune alimente pentru inceperea diversificarii, un aliment complet dpdv nutritional si non-alergen, care poate fi dat chiar primul. Gasisem un plan de diversificare ce incepea tocmai cu dovleac copt si continua cu acesta in toate felurile posibile...

Laura, e o scumpa Ami! Ce par frumos are... Iar retetele tale...

Theo, am vazut si blogul tau... N-am apucat sa arunc decat o privire scurta, dar categoric voi saliva pe acolo cat de curand!

Noi tot pe fuga... tot agitate...
Ma gandeam sa caut si eu un pediatru adevarat pentru fete, doctorita mea de familie nu e de specialitate si sunt din ce in ce mai nemultumita de ea. Vero, tu ziceai ca ai peditru la noi in zona, nu? Poti sa-mi dai mai mutle detalii pe pm?

Ieri a mers sotul la ea, pentru reteta de lapte praf (dureaza 1 minut sa o scrie, daca nu are bunavointa s-o completeze dinainte). Ii facusem programare pe la 12 la pranz, in pauza lui de masa. Doctorita ne stie bine, stie ca locuim departe, ca eu nu prea pot ajunge singura cu fetele la ea, iar sotul lucreaza pe santier, in afara orasului... Si a ajuns sotul la ea abia la 12:30. A asteptat cuminte pe coridor pana la 12:50, timp in care ea s-a intretinut in cabient cu un agent de vanzari medicamente si au stat la discutii. Alti pacienti nu mai erau, iar programul ei era pana la 13:30. In fine, pleaca agentul, intra sotul si se scuza pentru intarziere motivand problemele din santier, iar ea ii spune: ”Ah, dar nu va mai pot scrie reteta acum, ca ati intarziat si v-a sarit programarea... Trebuie sa va reprogramez pentru maine, ca acum eu trebuie sa plec, mi-am terminat consultatiile!”... NESIMTITA!!! A venit sotul acasa val-vartej, ne-am certat pe tema ei si el insista sa nu mai merg la ea niciodata... Ma rog, sa-mi caut imediat un pediatru adevarat si un alt medic de familie pentru mine, mai aproape de casa... Chiar si-a batut joc de noi si m-a socat, pentru ca pana acum n-am avut asa probleme...



Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor

Albumul mazarichilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Neatza dragelor!

Multumim de cafelute celor care au binevoit sa ne serveasca, dam si noi azi o felie de tort si-un pahar de cico ca azi e Sfantul Matei si avem un sarbatorit.

Si lui Mateias de Vero si lui Mateias de Cristina, alti Mateiasi nu-mi mai vin acum in minte, oricum sa fie toti sanatosi si norocosi!

Nana, multumesc de lamuriri cu iaurtelul si celelalte. Pun si poze imediat cum le primesc, sa ma vedeti ce nana (asa-mi ziceau finii) mova si mandra am fost

Theo, mai da ce baiat mare si cuminte e Stelios! voinicul! cat despre somn, te invidiez rau, nici nu as putea visa la atatea ore de somn, ai mei niciunul nu se omoara cu odihna..Dar macar sunt mancaciosi, asa ca tot am avut si eu noroc..

Laura, wellcome back! Si eu ma bucur ca ne scrii

Cris, sanatate lui Sebi, sa scape repede de microbul cel rau si sa se puna pe mancat repejor, sa recupereze..

Artu, sanatate si Sabinutei, sa scape repede de raceala!

Eu azi ma gandeam ce sa fac mai deosebit pt Matei, el a zis ca vrea la petrecere sa danseze si cum n-am de unde scoate o petrecere peste noapte, plus ca e frumos afara, zic hai sa iesim in Herastrau si apoi sa mancam undeva dragut. Si tocmai ce ne pregateam sa plecam si apare socrela cu un nene sa tunda vita de vie din curte si Matei n-a mai vrut sa plecam, ca el vrea sa ramana in curte. Asa ca planurile mele de iesit in oras s-au cam naruit, dupa-masa vreau sa ajung si la sala, asa ca tre sa gasesc altceva sa facem ziua asta mai speciala..Si nu prea stiu ce...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taty_ana spune:

buna dimineata mamici,

in primul rand cris sanatate multa la bebe,off saracutul....in legatura cu cerealele eu stiu ca cele de la nestle cu orez si roscove facute cu apa asa ca o smantana da constipatie,eu i-am dat emmei cu lapte da i-am pus doar 2 masuri si mi s-a constipat imediat...in general cerealele dau constipatie
in legatura cu fierul eu sunt pro,fierul este foarte important in dezvoltarea bebelusilor mai ales cei care sunt nascuti prematur cu siguranta dupa 4 luni le trebuie supliment de fier....emma avea pielea roza insa pediatra mi-a recomandat fier din cauza prematuritatii asa ca i-am facut analizele si intradevar avea anemie,oricum din ce-am citit majoritatea bebelusilor dupa 5-6 luni le trebuie supliment de fier
Artu felicitari pentru primii pasi sunteti maaaaari
am vazut aici bebei care mananca o gama variata de legume si fructe...noi suntem in urma rau abia mancam mar ras cu cereale si suc de morcov,mar si para
vreau sa incep sa-i introduc branzica puteti sa-mi spuneti exact cum s-o fac si din ce fel de lapte,cu cata grasime?dupa care am inteles ca trebuie pisata bine?asa si pe langa marul ras cu cereale si branzica ce as mai putea adauga mai departe,adica ma gandesc c-o sa se plictiseasca la un moment dat de acelasi meniu

noi suntem fotomodel la 6 luni aveam 6500g sper la 7luni sa ajungem si noi la 7kg...in rest vorbeste de mama focului in special ta ta,ba ba bu bu....ma ma foarte rar si atunci cand plange....in fundulet nu stam inca decat asa daca ne sprijinim de mainile mamii in schimb nu mai e chip s-o las singura in pat nici o secunda,se taraie dintr-o parte in alta a patului intr-o secunda si cu toate pernele mari puse la margine reuseste sa le impinga pana cad pe jos,a inceput sa faca cunostinta cu peretele,sta in genunchi si maini si se legana pana da cu capul de ceva,perete jucarii etc

gata m-am intins cam mult
pupici la bebelusi
meniul nostru:
mar ras cu cereale
suc de morcov,mar si para

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

Cris, asa zic si eu e bine ca face si caca moale si ca bea lapte, are nevoie de hidratare. sa se termine odata la voi cu povestea asta urata.

Ioana1234, ce pupacios ai tu acolo! Si lui fi-miu ii plac fetitele mai mari...de fapt fooarte mari, mamaile asa ca mine.

Rosca, si George e ff bine, stai linistita si sunteti si mai inalti ca noi. Tu tot asa te mulgi si-i dai laptic? Noi n-am avut reactii adverse la nici un vaccin, iar in schema noastra Rotarix-ul l-am facut la 2, 4 si a treia doza la 6 luni. Ce Prevenar ati facut? Ala nou cu 13 tulpini?

Crissy_C, hi,hi, si noi tot 2 sapt mai avem, pediatra mi-a zis sa incepem in luna decembrie, n-a precizat exact cand, ma gandeam sa incep pe 1 dec de ziua nationala direct cu fasole cu ciolan. Ref la branza si iaurt de casa, mi-a raspuns pediatra la problema pe care-o aveam eu. Adica eu citeam pste tot ca pana la 1 an nu se da la bebe lapte de vaca, dar branza de casa si iaurtul erau facute cu lapte de vaca. Deci? Si pediatra mi-a zis ca dupa 1 an o sa-i dam. Oricum, eu sunt impresionata de “dieta mediteraneana” a bebelusilor de aici. Insa eu n-am sa fac asa, tocmai am cumparat ieri pentru ca aveam niste cupoane de reducere de la Nestle, lapte pt bebei de la Nestle, sunt in cutii de 1l, si nu e de vaca, o sa-i fac din astea. La fel si cu cerealele, pediatra mi-a zis ca intai inlocuim o masa cu fructe, una cu legume/carnita si abia apoi ultima cu cereale, dar asta si pentru ca suntem mai grasani, dar si pentru ca bebe Stelios are numai 3 mese de lapte pe zi, si-o sa vedem cum facem ca dimi si seara mesele tre’ sa fie musai de lapte. Eu am luat ieri si cereale de la Nestle, cu cupoanele alea, sa fie acolo, fara zahar, sare, gluten, si cred ca am sa-i adaug cate o masura-doua in fructe, legume, si n-am sa-i dau o masa ca atare de cereale.

Nana, si Stelios zice mama doar cand e suparat rau, altfel nu zice nici mama, dar nici tata, asa ca eu nu ma oftic inca. Din seria deschisa de voi “Murdarirea este buna”, cred ca la fel vom face si noi, 1 lingurita mama si 1 bebe.

Diana, nu stiu daca o sa-mi zica pediatra de dovleac, dar eu am tot citit ca e f bun si recomandat printre primele alimnete in diversificare. Asa ca eu o sa-i dau.

Trimit mesajul asta, ca scriu de-o ora la el (intre timp a venit un nene sa repare centrala ca se stricase si a reparat-o impreuna cu Stelios ) si revin.


Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS

DE'ALE GURII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

am terminat abia acum micul dejun, ca domnisoara mea a dormit de la zece la unspe jumate; a fost un succes, i-a placut
habar n-aveti ce greu iese branzica din nas si urechi


Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010
pozici si filmulete
www.sos-animale.ro/?x=show&sel=11" target="_blank">poti ajuta si tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Buna !

Artu : daca exista fonduri pentru aparate ortodontice fi sigura ca sunt foarte mici si probabil stai pe o lista de asteptare cu lunile.
Ca sa iti faci o idee, pentru stomatologia generala suma fabuloasa pe care o primim de la Casa de Asigurari este 1200 de lei din care putem sa facem vreo 3 sau 4 proteze pentru mosi , sau o singura lucrare din acrilat bine-nteles, nici macar din compozit . In general, aleg sa fac tratamente la copii pana in 18 ani sau cate o proteza la babe. Faza nasoala e ca toti vin si intreaba daca lucram cu casa de asigurari si cand le spunem ca da dar ca nu avem fonduri ne banuiesc ca nu vrem sa ii tratam pe gratis .

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

Laura, e frumu rau Amy, ti-am mai zis si inaltaaa...si acum mai spala si vase, ce mai! Hai, mai, ca si Stelios avea celulita si acum nu mai are, e-adevarat, ca spre dezamagirea lui ta-su’ luna trecuta a luat doar o juma’ de kil in greutate, eu ma bucur ca s-a mai temperat, e adevarat ca nu mai mananca chiar 1 litru de lapte pe zi sau peste cum facea inainte.

Crissy_C, exista dovleac de-ala de placinta si cu coaja portocalie si cu coaja alba, dar eu stiu ca-s amandoua la fel, comestibile. Mai multe nu stiu.

Carla, te invit sa salivezi linistita pe blog-ul meu si sa incerci retetele. Contrar ideilor mele preconcepute, bucataria greceasca e f simpla, eu ma gandeam ca asa mancaruri bune sunt foarte complicat de facut. Ce nesimtita doctorita, pe bune! Noi am preferat sa ne ducem la privat ptr. ca pediatrul la care suntem noi asigurati si arondati nu face programari, te duci acolo si tai la rand si cu un bebe mic printre alti copii raciti sau mai stiu eu cum, nu as fi facut asta. Merge doar sotul sa ne scrie vaccinurile obligatorii ca sa le putem lua gratuit. Si-apoi auzisem si pareri contrare, ba ca-i bun, ba ca nu-i bun, dar noi ne-am inteles bine cu pediatra noastra pana acum si mergem inainte cu ea. Va doresc sa va gasiti medicii pe care ii doriti

Sorana, n-am stiut de Sf. Matei. Deci:

www.picturaonline.ro/shop/images/uploads/Publicatii_Flori_022.jpg" target="_blank">LA MULTI ANI!

Matei de Onana
Matei Stefan de cristina_26
Matei Sebastian de veronicach
Alexandru Matei de moni_or
Tudor Mateo de Madamar
Alex Matei de biajitaru
Matei de marylenac
Matei de zguby77
Radu Matei de lauriciu

Mai, dar acum vad ce de Matei avem noi aici!

Taty_ana, bine ai revenit! Ce de mai face Antonia, noi suntem mai lenesi, desi el ar vrea saracul, il trage fundul inapoi de la diverse.

R_ocsy, ce mai face Sofia?

Nana, eu imi notez intr-un word “ratetele” voastra ale tuturor sa ne mai inspiram si noi la momentul portivit. Multumim.




Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS

DE'ALE GURII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Si mai avem un anunt de facut: A spart primul dintisoooorrrr! Deci mai avem un in echipa!

Theo, multumim! Esti tare cati Matei ai gasit in lista noastra! La multi ani tuturor!

Meniul nostru de azi:

gutuie cu avocado (nu i-a placut deloc, gutuia era cam acrisoara)
mar cu para
masa de legume urmeaza: ma gandesc la sfecla (mersi Nana de idee) cu cartof

Mergi la inceput