Floricele de liliac mai-iun 2010 (36)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crissy_C spune:

Alinutzaa, ti-au raspuns cumva cei de la farmacia clujeana? Ca le-as da un telefon sa vad ce si cum.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

'Neata mamici si bebici !

Vreau si eu cafea... Ce ciudatenie: in ultima vreme ma bate gandul rau de tot sa-mi cumpar un expresor, ca poftesc la cafea la greu, eu, care beau vre-o cinci lungite la maxim pe an . Cred ca de la voi mi se trage .

Nu-i corect deloc . Adelina spune toata ziua ta-ta (si azi dimineata a fost primul lucru pe care l-a soptit) si ma-ma doar din cand in cand, de obicei cand e maraita . Poate ar trebui sa ma consolez cu na-na-na, ca-l zice mai des ?! Lasand gluma la o parte, imi vine sa o mananc cand o vad cum isi pune limbuta intre gingii ca sa spuna ta-ta .

Cris, imi pare rau de noaptea ta si de durerile miezosului. Las', ca-l rugam pe DD sa va faceti bine repede-repede .

Ioana, 15-20 de pasi! Felicitari ! De acum inainte sa te tii ! Aaaa, nu stiu daca m-am exprimat corect in legatura cu fierul din laptele matern: am vrut sa spun ca poti lua cat fier vrei, in laptic se va regasi mereu aceiasi concentratie, eventual iti consolidezi tu rezervele; circuitul e alimentatie-rezerve-lapte si nu alimentatie-lapte, ca la unele vitamine, de exemplu.

Diana, multumim . Eu evit putintel orezul, din motive de kk . De cand am inceput solidele (sau am ramas asa dupa fier?!) face destul de tare, si de genul zece masline pe zi . Ieri i-am dat doua prune si pe urma am pus-o la san si am ramas uimita de cat de bine a facut kk (muuuult, de vre-o trei ori, de consistenta normala); o fi ajutand si faptul ca am introdus iaurtul, nu stiu... Noi am primit liber la gluten de la pediatru ca am implinit sase lunitze.

Sorana, vrem pozici cu nasica !

Laura, am intrat la tine pe blog, si m-a lovit o foame ... Ce fetita frumoasa ai !

Ioana (1234) si Adelina e foarte curioasa de alti bebelusi. O singura data am lasat-o mai apropape de un baietel, "prieten" de-al ei, si intr-o secunda a fost cu amandoua mainile in parul lui ... Mai incercam cand mai crestem si stim sa facem "draga-draga" fara violenta .

Theo, felicitari pentru voinicelul somnoros ! Tinem pumnii sa incepeti cu dreptul diversificarea! Si eu sunt convinsa ca Adelina s-ar descurca de minune sa manance singura (de fapt noi papam cu doua lingurite, una mama, una fetita), dar paranoia nu ma lasa ... Si noua ne place tare mult tastatura ; si telecomanda, si telefonul, si mouse-ul (il ascund sub perna, dar s-a prins si il trage afara de fir ).

Vai, Bia, eu n-as avea curaj sa dorm o noapte intreaga, de frica sa nu-mi pierd obisnuinta trezirilor repetate ! Sa nu zic intr-un ceas rau, dar noi ne mai trezim de doua ori noaptea si o data la sase dimineata, cand, in ultimele zile, am reusit sa o conving sa mai doarma o ora .

Rocsy, voi ce mai faceti? Tot asa program de somn aveti?

De Discordia mai stie cineva ceva? Steliana, hai, zi-ne ca sunteti bine, te rugam !

Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010
pozici si filmulete
www.sos-animale.ro/?x=show&sel=11" target="_blank">poti ajuta si tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dienutza spune:

Buna dimineata,

Are cineva idee de la ce varsta se poate da dovleac copt la bebei? Cumparasem un dovleac si ma gandeam sa ii amestec putina pulpa pasata cu sucul de morcovi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Crissy nu mi-au raspuns pe mail. Am incercat eu ieri la telefon si ba suna ocupat, ba nu raspundea nimeni.
Am incercat o simulare de comanda eu si la transport aparea 16 ron transportul in afara clujului pentru primul kg si dupa aceea cate 1 ron pentru fiecare kg suplimentare...ceva de genul asta.
Eu o sa mai incerc si astazi, poate reusesc sa ii prind. Daca reusesti tu prima da-mi si mie de stire, te rog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Crissy, poti sa-i dai linistita iaurt din comert. Pediatra mea mi-a zis ca nu-i niciun bai, numa' sa nu-i dau din piata. Branza de vaci, de exemplu, eu o cumpar, ca nu imi iese la fel de cremoasa si de buna (am luat de la Milli, ambalata ca un pachet de unt). Ca sa faci iaurt de casa folosesti doar prima data iaurt din comert, pe urma iti "perpetuezi" tu bacteriile ; eu fac pentru ca asa am certitudinea ca nu e ingrosat cu amidon sau cu te miri ce, costa doar 3-4 lei litrul, si e mult mai gustos (il faci cat de acru sau dulce vrei tu). Despre cereale, cred ca pediatra ta se gandea la cele cu zahar; intreab-o data viitoare.

Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010
pozici si filmulete
www.sos-animale.ro/?x=show&sel=11" target="_blank">poti ajuta si tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura__ spune:

Crissy eu i-am dat iaurt direct din comert. I-am luat vreo 5-6 feluri de iaurt si in fiecare zi i-am dat cate unul ca sa vad la care se stramba cel mai tare . Napolact-ul a fost cel mai putin preferat. Cele mai acceptate : Covalact si Campina.

Nana ..las ca tot e bine la tine...M a inceput sa zica "ba-ba". Si cred ca eu sunt aceea . Ma-Ma pronunta cand e suparat. Eeh e bine si asa .

Si pofta buna !
Eu sunt inca in faza in care mananc de sparg.
Dupa Sf Ion ma las. Promit

Daaa, am fata mare si harnica. Frumoasa de pica nu mai zic . De vreo sapt. are o noua dambla. Se baga la spalat vase. Mah si le spala foarte bine (e Fecioara..perfectionista)..da' zau daca mai am loc de ea in bucatarie )

Diana, de la 4 luni e liber la dovleac.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Diana, eu nu i-am dat Adelinei inca dovleac, dar asta doar pentru ca nu am gasit unul sa fie bun. Zic ca poti sa-i dai linistita Evei.

meniul zilei:
*banana + para + branzica de vaci
*cartof dulce + sfecla rosie + pulpita de pui
*iaurt cu cereale (ovaz)

Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010
pozici si filmulete
www.sos-animale.ro/?x=show&sel=11" target="_blank">poti ajuta si tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura__ spune:

Nici noi n-avem voie cereale pt ca M e gras...are si celulita (daca mai face si vergeturi n-o sa mai zica nimeni ca nu-i fii-miu ), dar 1-2-3 lte pe zi tot ii dau (in iaurt, in fructe, in legume). D-alea simple-simple. Acum am ovaz in casa. Ovazul este foarte bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura__ spune:

Deci mi se facuse dor de voi..pe bune .

Ma retrag acum la o portie de curatenie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crissy_C spune:

Nana,Laura, multumesc, cred ca pe Covalact vom merge si noi cand o fi, mai incolo, nu de alta dar am luat recent o Sana de la ei de m-am lins pe bot. si vad eu atunci, ori il dau direct ori il perpetuez in casa
Laura asa-i, e o frumu Amy , si mai e si harnicutza, maine poimaine face si de mancare si te-ai scos

Alina, hai ca-i sun. Deh, ardeleni :p, pana ne raspund ei pe mail, se termina stocul, mai bine-i sunam

Mergi la inceput