Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (35)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mycya spune:

buna fetelor!!!
noi ieri am ajuns acasa si de atunci tot m-am chinuit sa va ajung din urma
La multe lunite Iulia!!!sa cresti mare si sanatoasa

Crispro sper sa treaca cat de repede perioada asta .si eu pana sa plec acum la cumnata mea simteam ca ma paste o depresie dar din fericire mia facut bine iesirea asta de cateva zile.

Otilia eu nu amm colacel, bine ca sunt si la primul bebe . la burta am revenit ca inaninte de sarcina.

revin...ma scoate sotu in oras....acu ma anuntat


Mami de Andra Maria 02.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mycya
Otilia eu nu amm colacel, bine ca sunt si la primul bebe . la burta am revenit ca inaninte de sarcina.

revin...ma scoate sotu in oras....acu ma anuntat


Mami de Andra Maria 02.08.2010


Lasa ca am eu pentru toata lumea, imi atarna pielea pe burta in special acolo unde e taietura s-a format un pliul oribil .

La noi e foarte cald in casa sunt 26 grade tinem geamu deschis destul de mult, umidificatorul merge non-stop. E cel mai cald apartament din bloc pentru ca avem furneza sub noi, daca o dau mai incet ingheata ce-i de pe partea cealalta.

Baietii mei dau sa se ridice, nu le mai place sa stea pe spate, cum ii ridic cum tac si incep sa rada daca-i pun pe spate incep sa planga . I-am pus sprijiniti cu perne, le place la nebunie dar nu-i las mai mult de 5 min. mi-e teama sa nu le solicit coloana. Abia astept sa vorbesc cu pediatra sa vad ce parere are.
Bebeii vostri stau in fundulet sprijini cu perne, ma refer la cei de 3 luni si o saptamana.

Felix a inceput sa se constipe, au trecut 3 zile fara sa faca caca, ieri seara i-am dat 2 lingurite cu ceai de musetele iar dimineata am gasit caca, Slava Domnului ca altfel o luam razna.
Voi ce le dati cand se constipa????

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

noi ne-am facut super bine treaba la diversificare cu asa ceva:
http://www.domo.ro/Electrocasnice/Aparate_mici_de_bucatarie/Mixere,_blendere/Braun/Mixer_Vertical_Braun_MR_6550_M_HC_BC#

si avem un storcator de fructe in care pui merele intregi
http://www.euro-mag.ro/?act=detalii&produs=1650
Ceva in genul asta dar nu stiu daca fix tipul asta.
In rest castronase micute si lingurite de silicon apoi chiar un fel e plastic ( noi am primit multe multe la o promotie Nestle...si linguri si castronase), bavetele...si ....multa rabdare. Eu daca Nectarie e la fel de mofturos ca Ale ma las pagubasa zau.

In curand plecam cu Nectarie si Alexia in vizita la niste prieteni. numai vizite am avut zilele astea. nectarie e un cuminte...ca de obicei...Azi am fost de dimineata la biserica cu totii apoi in carefour de am papat la "La mama" apoi la cumparaturi ca azi mergem de casa noua la niste prieteni + ziua gemenilor si uite asa...am ajuns acasa acum o ora. In timpul asta nici mir n-am auzit de la Nectarie. I-am dat sa pape o singura data si a stat cuminte in scoica lui ba in masina ba pe carut. Noi nu mai folosim landoul. Il punem in scoica si scoica pe carut. In schimb sora-sa m-a innebunit....vrea pe unde mergem sa ii luam mereu cate ceva...mofturi la mancare etc...ma duc sa dorm si eu o ora!


Larisa mamica de Nectarie (22 iulie 2010) si Alexia (13 iulie 2006)

http://picasaweb.google.com/roparo/NectarieLuna3#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Diana_Eva

Cris - Si Eva a supt buzele - eu cred ca o distra foarte tare zgomotul. Acum a cam uitat de ele - spre bucuria mea.

Denisa e tare greu de descris cum le suge. Poate o filmez.

Paturica - noua ne-a facut mama mea una cu gauri multe, multe de lanita - in plus o invelesc cam la o ora dupa ce adoarme (nu suporta sa adorma invelita - defapt nu adoarme se zbate pana se dezveleste), bag paturica sub saltea jos la picioare (o pun sa doarma cu piciorusele la aprox 5 cm de tablia de jos a patutului), si lateralele. Nu se dezveleste deloc.

Intrebare - Daca vrea sa se ridice in fundulet sa o las sau nu??? Cum imi prinde degetele cu amandoua mainile cum vrea sa se ridice. Ce au zis pediatrii vostri?

Saculetii de carut gen cocon mi se par excelenti - aparatorile cu care a venit dotat carutul nostru sun asa de forma, folosesc anti vant in nici un caz nu tin de cald. Aici toti copii au saculeti cocon - majoritatea sunt de blanita de oaie. E am luat unul de la Maclarean.


Diana,mami de pui iubit Eva (20.08.2010)


noua la 3 luni ne-a aratat exercitiul cu ridicat in fundulet, dar a zis sa il las mai rar, apoi dupa 4 luni mi-a zis ca pot sa il pun in perne...eu nu prea am avut curajul, tot putin l-am ridicat, dar acum sta zilnic in fundulet mult, in brate, intre perne, in carut...

mami de brotacel Andrei Ioan
9 iunie 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxana_Theo

Imaya noua pediatrul ne-a spus ca e normal sa supureze. La noi nu s-a intamplat insa in caz ca aveam nevoie ne-a spus sa-i punem un pansament cu kanamicina unguent peste vaccin.

Ilinca, iti mai amintesti cat a costat steamer-ul?

Ochidut parca tu intrebai de recipient care sa tina mancarea calda. Noi avem un termos de la Chicco care are si aceasta functie. Eu l-am folosit deocamdata doar cu gheata ptr a transporta acasa vaccinurile si s-a comportat excelent. Banuiesc ca va fi la fel si cu mancarica.

Roxana, mamica fericita a pisicutzei Theodor
24.06.2010
http://picasaweb.google.com/daniel.boangiu/BebeTeo


Roxana, din cate imi amintesc a costat vreo 330-350 lei.

Ilinca, mama lui Victor (09.07.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui carla_2008

nu v-am spus: ieri dupa-masa m-a scos sotul in oras la un f bun restaurant italian,am papat ,am baut (putin) vin rosu,am venit acasa,apoi "program artistic" si asa au trecut cele 3 ore libere fara bebei caci i-am trimis la plimbare cu mami.
cred ca incearca sa se revanseze pt certurile trecute



Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


http://community.webshots.com/user/denyssa_catana


Foarte frumos
Mi-e, din pacate, nu mi s-a redeschis pofta de "program artistic".

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Dragaico dar voi cum mai sunteti??cand incepeti diversificarea?cat papa bebeii la o masa?adorm usor seara?ca la noi dureaza 1 ora jumate sa adoarma de tot amandoi



Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


http://community.webshots.com/user/denyssa_catana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mycya spune:

am revenit ...

Lala intrebai de ceva site-uri ale magazinelor din Germania sau am citit eu rau?? eu una cumpar de pe amazon.de e un site unde are lucruri de la mai toate magazinele gen "babywalz" si gasesti de toate acolo nu numai pt bebei .

Carla dovlegeii aia tip para is micuti? sau tot mari ca cei de haloween?? vreau si eu sa umplu camara dar nu stiu exact de care

Dragaica apoi tu ai avut burta dubla, ai sa ai tu timp sa o faci sa dispara .aa si nici mie nu imi place ca in dreptul operatii e o adancitura
si fata mea e constipata de 3 sapt la 4 zile ii pun jumate de supozitor pt copii. cand am spus la pediatru mia zis ca e normal de la san ca poate asimileaza mai tot dar i-am explicat ca nu si ca se chinuie sa faca dar nu reuseste si cand pun supozitor face si mult si mult mai tare in consistenta dar nu mia dat nimic mi-a zis sa ii mai pun supozitor eu nu m-am multumit cu raspunsul asta poi ce fac creez dependenta de supozitor. si totusi nu mia dat nimic sa ii dau asa ca in continuare in a 4 zi ii pun supozitor. dar sapt viitoare ma duc iar la ea, ca nu isi revine deloc si eu mananc si compoturi si prune si pere dar degeaba

Otilia a luat bine in greutate Iulia . a mea la 3 luni si o sapt avea 5350 gr eu zic ca e putin dar doctorita zice ca e f bine asa ca nu ma stresez...

Rody am vazut-o pe isa in filmulete e asa scumpa cum papa ea

Ochidut vazut si printesa ta vorbareata

nu mai stiu ce mai voiam sa scriu ca memoria nu ma mai tine ca inainte oboseala e de vina


Mami de Andra Maria 02.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

am mai studiat aparatele de gatit cu aburi si mi-am pus urmatoarea intrebare ...sa nu chemati salvarea ca inca sper ca nu am luat-o pe ulei ...dar, vasele de la aparat sunt facute din plastic, oare sunt BPA Free?

ca daca NU, atunci ce afacere facem...bine ca am fost atente sa luam sticle care sa nu contina Bisphenol si o sa ne apucam acum sa gatim la aburi in recipiente care sa contina acest phenol?

am trecut si pe langa Domo si am intrat sa intreb daca contin sau nu BPA dar s-a uitat vanzatoarea cu o fata la mine de am facut stanga imprejur si am plecat imediat


Oana mamica lui Matei – luna a 5-a 08.07.2010

Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tina_80 spune:

Buna seara delfinariu!

La multi ani Iulia! Sa fi sanatoasa si fericita!

La multi ani si pt sarbatoritii de ieri! Sa cresteti mari si sanatosi!

Sa va povestesc ce am mai facut si noi. Parca v-am spus ca Raducu are diaree si am mers, vineri la dr de familie. Ne-a dat tratament pt diaree, smecta, saruri minerale si furazolidon. Nu va mai scpun ca vroia sa ne dea din prima antibiotic ca sigur are un germen la stomacel dar i-am sugerat ca mai intai sa incercam cu mucilagiu de orez sau smecta, furazolidon, etc.
Vineri sun si dr pediatru si ii spun ce patim si imi spune sa merg pe furazolidon la 6 ore.
De vineri seara am inceput cu furazolidon la 6 ore pana aseara cand am decis sa intrerup pt ca nu vedeam nici un rezultat.

Azi dimineata pe la 10 a inceput iar sa faca kk, la 12 iar si ne-am imbracat frumos sa mergem la spital. Acolo am dat de un dr care ne-a spus ca la 5 scaune/ zi bebe nu are diaree, in cazul in care bebe este alaptat exclusiv san


Asa ca ne-am linistit si tati a plecat cu el in parc si eu la cumparaturi.

Am citit mesajele voastre aseara si cand am ajuns in careffour m-am uitat dupa acel recipient(nu mai retin cum se numeste:D) in care se pun fructele ..... dar nu aveau:(

Oana, stiu ca iti incarca bateriile o astfel de iesire.Si eu ma simt minunat cand ies cu fetele, dar tb sa recunosc ca mi se face si un doooor de Raducu de imi vine sa o iau la fuga spre casa.

Trimit mesajul sa nu ma lase pc-ul


Mami fericita si implinita de Radu Gabriel 16.06.2010

Mergi la inceput