Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 42-

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Buna fetelor!
Sa fie un capitol numai cu vesti bune.

Floaredemac am vazut ca iei aspirina seara. Din cate stiu eu aspirina se ia la amiaz. Dar mai intreaba medicul.

Anna sa sti ca si stresul influenteaza la dereglare. Lasa incolo de tevi si de spart, sunt lucruri marunte si nua re rost sa te stresezi pe astea. Se repara si gata.

Ramonella, Aristica, Ariadna33 si restul fetelor si va doresc un we placut.


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit, MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot
Tratament: femibion 1/zi,omega+vitB+acid folic 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 1/zi,aspirincardio 100mg/zi,glucophage 1500mg/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Si eu iau aspirina seara...sau dupamasa,cand imi amintesc...e ceva problema oare???

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007) si 9+


2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot
tratament aspenter 1/zi,femibion 1/zi,acifol 1/zi,magneB6 2/zi,utrogestan 400,clexane 0,4

In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pămant!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

aspirina, ca si heparina se iau/ se fac cam in acelasi moment al zilei, de preferat. acuma daca mai uitam, nu-i o tragedie ca in loc sa luam aspirina la pranz o luam seara... dar organismul are o rutina si e bine sa respectam cat de cat momentul zilei (dimineata, la amiaza, seara inainte de culcare. eu faceam clexane dimineata si luam aspenterul seara.

pupicei, un capitol cu vesti bune!

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank"> votati rasaritul

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Neata la toate fetele!
Multumesc Ariadna ptr raspuns. O sa-mi fac in curand analizele imunologice pe care mi le-ai recomandat. Ai dreptate: dc. e sa astepti dupa medici...
Am mai facut ca si analize- anticorpi antispermatici si au iesit OK. Dar din cate am inteles de la tine mai sunt si alti anticorpi care pot reactiona la sarcina ca la ceva strain, distrugand-o! Am inteles bine?
Dar totusi, sper ca nu va suparati ca insist si repet intrebarea, SAFL poate fi un motiv ptr care raman asa greu insarcinata sau nu? voi ce stiti? Ati avut probl de genul acesta?
Sa aveti o zi buna ,!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Eu am luat aspirina seara fiindca asa eram sigura ca nu o vomit . O luam repede si puneam capul pe perna ca sa adorm. Apoi Denisa parca ne-a spus ca a vazut la tv (pe discovery?) ca medicamentele de acest gen trebuie luate seara, fiindca noaptea sangele are tendinta de coagulare mai mare. Ca masura de precautie suplimentara, eu dorm cu picioarele mai sus decat restul corpului, asa am facut si la prima sarcina fiindca altfel mi se umflau. Bag cate un masaj cu varixinal, apoi hopa sus cu ele. E greu ca dorm si pe partea stanga, si cu ele sus, dar... ce nu facem noi pt bebe!
Cand m-a invatat d-na Vorica cum sa fac clexane mi-a spus sa fac intre 8-10 sera. Mie imi convine mai mult asa, fiindca dimineata sunt sanse mai mari sa uit, sunt agitata cu baietelul, da-i de mancare, pregateste-l, olitza, etc, pe cand seara suntem mai linistiti la ora aia.



18+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Dragelor aspenterul se ia seara. Cel putin eu asa am vazut la fel ca Denisa la tv, si asa mi=au spus si medicii la care am fost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Eu Aspenterul il iau cam pe la 7 seara si Clexanul il fac la 9 jumate,tot seara.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007) si 9+


2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot
tratament aspenter 1/zi,femibion 1/zi,acifol 1/zi,magneB6 2/zi,utrogestan 400,clexane 0,4

In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pămant!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui stefulici

Neata la toate fetele!
Multumesc Ariadna ptr raspuns. O sa-mi fac in curand analizele imunologice pe care mi le-ai recomandat. Ai dreptate: dc. e sa astepti dupa medici...
Am mai facut ca si analize- anticorpi antispermatici si au iesit OK. Dar din cate am inteles de la tine mai sunt si alti anticorpi care pot reactiona la sarcina ca la ceva strain, distrugand-o! Am inteles bine?
Dar totusi, sper ca nu va suparati ca insist si repet intrebarea, SAFL poate fi un motiv ptr care raman asa greu insarcinata sau nu? voi ce stiti? Ati avut probl de genul acesta?
Sa aveti o zi buna ,!


cu mare placere daca pot sa te ajut!

SAFL da, este o cauza a infertilitatii, iar daca mai este si altceva, lucrurile se pot complica destul de tare...

uite, citeste aici (de pe site-ul dr.Tutunaru):

Cauze imunologice

Sindromul antifosfolipidic

Fosfolipidele sunt constituente deosebit de importante ale membranelor celulare, practic fiecare celula din organismul animal are in componenta aceste substante, ceea ce duce la concluzia ca o afectare a acestor componente membranare poate altera functia oricarui tesut sau organ.

In anumite conditii patologice, care tin de o alterare de novo a tesuturilor (avorturi spontane repetate, endometrioza, boli cu activare imunologica), pot sa apara anticorpi impotriva acestor fosfolipide.

De asemenea boli autoimune precum Lupusul Eritematos Sistemic, Artrita reumatoida, Diabetul zaharat insulino-dependent imun, Dermatomiozita, Sclerodermia, Boala Chron, Psoriasisul, Tiroidita autiomuna Hashimoto, etc., pot fi insotite de titruri crescute a acestor anticorpi antifosfolipidici.

Exista 6 fosfolipide cu rol deosebit de important in functia membranei celulare, si anume: Cardiolipina, Etanolamina, Fosfatidilglicerol, Fosfatidilinozitol, Acidul fosfatidic si Fosfatidil serina. Lezarea celulara repetata insotita sau nu de distrugerea acestora, poate conduce la formarea de anticorpi impotriva uneia sau mai multor fosfolipide. Acesti anticorpi influenteaza negativ functia anumitor celule dintre care cele mai importante sunt trombocitele, rezultand intr-o stare de hipercoagulabilitate cu aparitia de tromboze, ceea ce intr-o sarcina in plina dezvoltare poate avea consecinte dezastruoase. Trombozele situate la nivelul vaselor placentare, prin care embrionul sau fatul se hraneste, intrerup circulatia sanguina si schimbul de nutrienti si oxigen dintre mama si fat, astfel ca in scurt timp sarcina este compromisa si se declanseaza avortul spontan.

Dintre cele 6 fosfolipide doua au un rol deosebit de important in placentogeneza, Fosfatidilserina si Etanolamina, actionand ca un "lipici" organic si asigurand atasarea placentei de peretii uterini. In sindromul fosfolipidic alterarea acestui mecanism conduce la esecul unei atasari ferme a placentei cu desprinderea ulterioara a acesteia de peretii uterului. Uneori putand exista si situatii in care anticorpii antifosfolipidici impiedica chiar atasarea embrionului de mucoasa uterina in momentul implantarii. Ambele situatii conduc la avort spontan.

Din punct de vedere medical 25-30% din femeile cu avort spontan au sindrom antifosfolipidic prezent. Cum este diagnosticat un astfel de sindrom? In mod normal ar trebui ca la fiecare gravida la prima vizita (deci in sarcini foarte mici) sa se faca un screening al starii de coagulabilitate a sangelui, respectiv sa se masoare APTT (activated partial thromboplastin time). Daca aceste valori sunt crescute peste limita normala gravida ar trebui investigata mai specific, adica trebuie decelata prezenta a cel putin unuia dintre anticorpii antifosfolopidici (cel mai des se masoara Ac AntiCardiolipina ACL) si a unui alt marker denumit Lupus anticoagulant (LAC). Acesta din urma are aceasta denumire deoarece s-a observat ca anumite paciente cu Lupus prezinta o stare de hipercoagulabilitate si in serul acestora s-a descoperit aceasta substanta care, in mod paradoxal, in testele de laborator are efect anticoagulant in timp ce in organism produce coagulare sanguina. Toate aceste tipuri de anticorpi pot fi de clasa IgG, IgM sau IgA.

Ce se poate face daca se descopera ca acesti anticorpi LAC si ACL sunt prezenti? Avand in vedere efectul trombotic pe care anticorpii il au in organismul matern se incearca atenuarea acestui efect prin administrare de Heparina sau de Aspirina in doze mici. Rezultatele terapeutice par a fi mai mult decat satisfacatoare.

alte cauze imunologice pot fi:

* compatibilitate HLA intre mama si tata
* boli autoimune
* anticorpi antisperma
* populatie de celule NK si B agresiva
* incompatibilitate Rh

Boli autoimune si FAN prezent

La anumite femei exista o activare particulara a sistemului lor imunitar cu producerea de anticorpi impotriva propriilor structuri celulare, cel mai des impotriva componentelor nucleilor celulei (AND, histone) de unde si denumirea de Factori Anti-Nucleari FAN, a mitocondriilor, a muschilor netezi, etc. Dintre afectiunile insotite de aceste aberatii de exprimare a sistemului imunitar se numara Lupusul, artrita reumatoida, sclerodermia si toate celelalte boli enumerate in capitolul precedent. Prin urmare la aceste femei cu boli autoimune apare o distrugere marcanta a structuriilor proprii care nu mai sunt recunoscute ca "self" de catre acesti anticorpi, fenomen insotit de afectare majora a numeroase organe precum rinichiul, ficatul, plamanii, pielea, vasele sanguine, etc. O femeie cu o atare afectiune, daca ramane insarcinata, poate risca sa nu poata duce sarcina pana la capat deoarece aceasta activare imunologica interfera cu buna implantare si cu recunoasterea embrionului ca structura tolerata, astfel ca acesta poate fi identificat drept grefa necompatibila si rejectat, rezultand avortul spontan.

Exista si o anumita categorie de femei care dezvolta FAN fara a avea ca substrat o boala imuna, acestea reprezentand cca 20% dintre femeile cu avorturi spontane recurente si cam jumatate din cele cu infertilitate si multiple esecuri ale procedurilor de fertilizare in vitro.

In ambele circumstante FAN, care sunt deci anticorpi anti-AND sau a componentelor nucleare, produc o inflamare a placentei cu alterearea functiei acesteia si cu respingerea ei ulterioara de catre sistemul imunitar matern.

Pentru determinarea existentei acestui tip de aberatie imunitara se pot face teste serologice (din sangele matern) care pot decela pana la 25 de tipuri de anticorpi anti-self. De asemenea se pot masura si titrurile FAN, dar care este un test mai putin sensibil. Testele sunt interpretate in functie de titrul anticorpilor, titrurile peste 1/32 fiind sugestive pentru existenta unei alterari imunologice. Cu cat titrul este mai ridicat, de exemplu 1/128, cu atat numarul anticorpilor este mai mare (ei pot fi decelati la dilutii ale serului mai mari) si afectarea este mai importanta.

Ce se poate face in aceste situatii? In occident exista o solutie terapeutica in administrarea intravenoasa de imunoglobuline (IVIg) care sa distruga acesti anticorpi (un fel de anticorpi anti-anticorpi), insa tratamentul este extrem de scump la ora actuala, o fiola de gammaglobulina costand de ordinul sutelor de dolari. O alta solutie o ofera combinatia intre aspirina in doze mici si predninson, insa acesta din urma poate afecta dezvoltarea glandei suprarenale fetale.


www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank"> votati rasaritul

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Citat:
citat din mesajul lui stefulici
PT.sec.TS1-10.4
PT%TS.MC-120.7%
PT.INR.TS-352.1mg/dL
Fib.-352.1 mg/dL
LA1-67.4sec
Pc-86%(>70%)
Psf-65%(>60%)
AIII-109%(>80%)
ProGlobal-0.59 Cut of = 0.8
LA(APS)-pozitiv (H=30-43sec)

Ai Fact V Leiden si LA(APS)-pozitiv adica SALF



Miki

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

ce-i aia SALF? Si FACTOR V unde apare pe rezultat, ca eu nu-l vad?

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank"> votati rasaritul

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput