Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 42-

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

Stie careva care este diferenta intre mutatia PAI 4G/4G homozigot, pe care o am eu, si PAI 4G/5G homozigot, pe care vad ca o aveti mai multe dintre voi?
Am cautat informatii dar, desi am gasit, nu am fost instare sa inteleg.


Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

mada, PAI 4G/4G homozigot este cea mai nasoala alela a genei PAI1. Ti-am stricat weekendul?
Si eu tot pe asta o am.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gheveronica spune:

buna fetelor
ma numesc veronica am 37 de ani si am nevoie de sfatul vostru.sunt proaspata graviduta sapt 6 in urma unui fiv.dr ginecolog mi-a dat scrisoare medicala cu clexane 0.4 1fl/zi(30fl=435lei) si utrogestan 200 4/zi(9cut=270lei).medicul de familie mi-a dat reteta compensata dar mi-a spus ca nu o sa-mi dea de la farmacie pt ca depaseste 300lei.voi cum procedati cu compensatele?va rog sa ma ajutati si pe mine daca este cineva in aceasta situatie .

mutatia 677 stare heterozigota 1sarcina naturala pierduta 7sapt 3IA nereusite.fiv1 2010 promed system reusit sarcina sapt 6+ multumesc doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariadna33

ce-i aia SALF? Si FACTOR V unde apare pe rezultat, ca eu nu-l vad?

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank"> votati rasaritul

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Ariadna ProGlobal-0.59 Cut of = 0.8 asta e APCR la Fundeni, am intrebat-o si pe dr Avram si mi-a confirmat. 90% din cazurile cu APCR mic au FVL deci Stefulici are 10%sanse sa nu-l aiba. Eu am ProGlobal-0.6 Cut of = 0.8 si FVL confirmat la SYNEVO.Stefulici ar tb sa faci analiza genetica sa te convingi ca ai FVL , poate ai norocul si faci parte din cei 10% cu ac anal proasta dar fara FVL.
LA(APS)-pozitiv mi-a iesit si mie odata pozitiva dar la 3 sapt cand am repetat nu mi-a mai iesit. Dr U facuse o sageata de la el si scrises SALF cu ? Apoi am vazut ca face parte din pachetul Profil sindrom antifosfolipidic ceea ce am dedus ca un LA pozitiv inseamna SALF. Stefulici trebuie sa repeti ac analiza la 2-3 sapt sa vezi dc e tot pozitiva si dc iese tot pozitica at inseamna ca ai SALF si tb sa iei un aspenter pt el.




Miki

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

vedeti ca nu exista plafon pentru clexane, el se afla pe lista cu steluta, ceea ce inseamna ca nu se suopune plafonului de 300 lei... eu am luat toata sarcina fara plafon, cate o cutie de clexan pe luna... farmacistele nu se uita cu atentie pe lista, il vad pe lista de compensate si nu vad si acea steluta care face ca medicamentul sa nu fie plafonat, sau ma rog, se fac ca nu vad.

incercati la farmacia Academia cine este din Bucuresti, eu am luat numai de acolo, fara plafon si intotdeauna au avut pe stoc. de unde stiu faza cu steluta (asterix)? pai intr-o zi am dat la acea farmacie peste o farmacista noua care nu stia sa se uite in liste si mi-a zis aaa, stiti ca este planonata la 300 lei, diferenta trebuie s-o platiti, in acel moment eu am facut ochii mari si in spatele ei a venit o alta farmacista care i-a explicat ca nu este plafonat si din ce motiv.

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank"> votati rasaritul

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Citat:
citat din mesajul lui gheveronica

buna fetelor
ma numesc veronica am 37 de ani si am nevoie de sfatul vostru.sunt proaspata graviduta sapt 6 in urma unui fiv.dr ginecolog mi-a dat scrisoare medicala cu clexane 0.4 1fl/zi(30fl=435lei) si utrogestan 200 4/zi(9cut=270lei).medicul de familie mi-a dat reteta compensata dar mi-a spus ca nu o sa-mi dea de la farmacie pt ca depaseste 300lei.voi cum procedati cu compensatele?va rog sa ma ajutati si pe mine daca este cineva in aceasta situatie .

mutatia 677 stare heterozigota 1sarcina naturala pierduta 7sapt 3IA nereusite.fiv1 2010 promed system reusit sarcina sapt 6+ multumesc doamne


Gheveronica tb sa-ti dea 2 retete si sa bifeze gravida, numai asa poti lua compensat 100% sau medicul ginecolog sa-ti dea utrogestanul si med de fam sau hematologul sa-ti dea heparina.



Miki

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

acum am inteles, miki, dar trebuie sa inteleaga si stefulici... si oricum trebuie sa faca analiza factor V leiden pentru ca fara diagnostic n-o sa-i prescrie nimeni heparina... SALF e acelasi lucru cu SALF deci

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank"> votati rasaritul

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

[quote]citat din mesajul lui ariadna33

Letzy, e vorba de echografiile Doppler, dar alea nu le faci toata ziua, ci doar de 2 ori in sarcina, maxim de 3 ori pentru morfologie fetala! Celelalte echografii sunt inofensive, crede-ma! eu am facut peste 20 echografii si copiii nu au nicio problema de auz.


"Ecografia Doppler este o investigatie noninvaziva care masoara fluxul sangvin in anumite regiuni anatomice ale corpului uman sau ale fatului (cordon ombilical, creier, ficat, cord) pentru a evalua starea generala de sanatate a acestuia. In timpul unei sarcini ecografia doppler se poate realiza concomitent cu ecografia normala (de morfologie) care urmareste conformatia anatomica si foloseste de asemenea acelasi echipament medical. Majoritatea aparatelor de ecografie noi, sunt prevazute si cu doppler, astfel ca in momentul localizarii unei anumite regiuni anatomice vascularizate, se poate evalua fluxul sangvin la acest nivel. Cel mai des este urmarit fluxul sangvin de la nivelul arterelor ombilicale, cerebrale si cordului. Cand este recomandata ultrasonografia Doppler in timpul sarcinii? Sonografia Doppler este utilizata cel mai frecvent in ultimul trimestru de sarcina, atunci cand majoritatea organelor vitale ale fatului sunt suficient dezvoltate."




"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Pe reteta cu clexane nu se poate scrie altceva, indiferent de valoare, tocmai ca are acea steluta .
Deci, intr-adevar, trebuie doua retete separate, cu doua diagnostice diferite .


"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonia spune:

ce inseamna la P.G.= 0,7 cut off =0,8 ?


LA pozitiv, PS la limita inferioara, Mutatia factor XIII heterozigot, MTHFR-mutatiile C677T si A1298C ambele heterozigote, o sarcina oprita la 10 saptamani, un FIV nereusit

Mergi la inceput