Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 42-

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Letzy, e vorba de echografiile Doppler, dar alea nu le faci toata ziua, ci doar de 2 ori in sarcina, maxim de 3 ori pentru morfologie fetala! Celelalte echografii sunt inofensive, crede-ma! eu am facut peste 20 echografii si copiii nu au nicio problema de auz.

Stefulici, pentru ca m-ai intrebat daca am facut la recomandarea vreunui medic, eu sunt mamica fericita de pe prima pagina cu povestea in 3 episoade care si-a descoperit singura trombofilia . citeste mai multe acolo despre analize, prima pagina a fost creata de miki in colaborare cu mine si crede-ma ca am muncit ceva amandoua la ea. tocmai ca sa existe INFORMATIA si sa nu asteptati de la medici!

pozicile noastre daca va plac, ari-1 si ari-2 puteti www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank">vota
multumim!

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

maria, ai PM.

pozicile noastre daca va plac, ari-1 si ari-2 puteti www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank">vota
multumim!

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_leah27 spune:

Buna fetelor!
Pupici pentru noul capitol, sa fie plin de vesti bune!
Eu sunt in aceeasi asteptare, m-am gandit sa mai stau cateva zile sa vad poate apare de la sine, sa nu ma duc la clinica sa ii sperii ca iar am ceva, imi e si rusine sa tot merg acolo ca ma apuca paranoia...
Asa cum am mai zis am o perioada foarte stresanta si tot apar prob:masina s-a stricat,e la mecanic, in casa trebuie sa spargem o portiune ca e o teava fisurata....ma apuca plansul, dar inca ma abtin!
Pupici, pupici si ganduri pozitive!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Anna_leah, tu iei tinctura de branca ursului? Cred ca ti-am mai pomenit-o eu. Cand am facut chiuretajul eram stresata ca nu imi venea deloc menstruatia, si am inceput sa iau tinctura. In cca 1 saptamana mi-a venit, apoi s-a mentinut regulat. Nu stiu daca a fost o coincidenta sau nu, dar... poate te-ar ajuta o cura.
Masina, teava... astea-s nimicuri, da-le incolo si nu le mai pune la sufletel! Baga tu o baita calda relaxanta, niste vinisor rosu fiert cu scortisoara, ceva muzica soft si un masaj de la sot si sa vezi ce bine iti va fi.
In rest, vad ca e tare liniste pe aici, unde v-ati ascuns toate?
Ce-o mai fi facand Mrns... ? Of, niciodata nu sunt in stare sa ii retin nick-ul! Sper ca sunt bine si ea si bebita!



17+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brotacel83 spune:

letzyam vazut si eu de curand o emiune cu o dr pe tema rmarirea sarcinii, era la antena 2, insa si ea spunea tot despre doppler ca ar fi cea despre care se crede ca e periculoasa. si eu am facut multe echo in special in primele 12 sapt si atat dr meu cat si cografistul mau asigurat ca pot face zilnic daca asta ma tine cu psihicul pozitiv.

Floricica mie mi-a iesit triplutest pe care l-am facut la geneticlab ( ca si dublu test) si am valori -
Tip analiza Valori rezultate


AFP (IU/ml) 27.30
HCG (IU/ml) 25.41
uE3 (ng/ml) 1.30

si
Risc Trisomie 21 1/6054
Risc Defect Tub Neural 1/4236
Risc Trisomie 18 <1/10000

la tine cum e?


mutatie MTHRF C677T heterozigot
2 sarcini oprite din evolutie la 8s, inainte sa aflu de mutatie, acum cu voia lui Dzeu insarcinata a treia oara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_leah27 spune:

Floricica nu luam nimic, dar multumesc de sugestie, maine ma si duc la naturist sa imi iau tinctura
Am baut un pahar de vin si parca s-au mai atenuat toate, bun si vinul asta la ceva
Va pup pe toate acum, sunt foarte obosita , iar am lucrat pana tarziu si acum imi cad ochii pe taste , noapte buna!
Maine vin de dimineata la cafea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Brotacel, eu abia ieri am facut testul, sunt inca in grafic (ma refer la varsta sarcinii), si in 16 va fi gata. Am facut si o urocultura care mi-a iesit negativ.
Uite cum arata la mine dublul test, facut la Synevo: "Dublu test (screening prenatal trim.I)
PAPP-A (Proteina plasmatica asociata sarcinii)
Chemiluminiscenta Valorile se interpreteaza in functie de
mediana corespunzatoare varstei
sarcinii.
1.51 mUI/mL
Free Beta-HCG
chemiluminiscenta kit2 < 2 ng/mL
La gravide rezultatul va fi interpretat in
functie de mediana corespunzatoare
varstei sarcinii.
89.6 ng/mL
Calcul de risc prenatal
Comentariu
Acest rezultat indica un risc scazut de anomalii fetale la nastere (sub valorile cut-off mentionate care reprezinta limitele de risc)."

Practic ei nu mai mentioneaza riscul, dar pe pagina lor parca sunt mai multe detalii. Iar valorile care nu sunt ok le baga intr-un chenar. La mine nu a fost cazul din fericire. Sper sa fie totul in regula si la triplu test.

Anna la mine cand imi intarzia CM era mai eficient vinul daca il beam cald (fiert), cu zahar si scortisoara. Oare nu exista si vin fara alcool?

Am o intrebare pt fetele care sunt pe femibion 2: uleiul de peste "vine inapoi"? Pana acum omega 3 si folowise le-am luat tot seara inainte de culcare ca sa nu imi vina toata ziua gustul de peste, dar la femibion am citit ca aproape nu are miros. Oare chiar asa sa fie? M-as risca sa il iau si eu mai devreme, ca prea bag seara multe (aspirina, folowise, femibion si vaginal utrogestan - Miki-Miki, m-am hotarat sa il iau pe asta)





17+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_leah27 spune:

Buna dimineata,
Am venit si eu la cafea, vad ca sunt prima asa ca va ofer cu drag cafea, eu o fac la espressor dar pentru doritoare fac si alte sortimente, iar pentru gravidute decofeinizata
Floricica reluam discutia, cu vin rosu am incercat si fiert si nefiert in diferite ocazii si nimic, azi imi iau tinctura recomandata de tine si daca tot nu apare o sa ma duc la ginecolog ca deja intru la banuieli ca ar putea sa fie cine stie ce minune...cum lucreaza imaginatia omului...
Bine ca e vineri, vine weekendul si ne relaxam putin sau macar incercam!
Pupici tuturor si o zi insorita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Neata mutante!

Anna multumim de cafeluta!!!Eu vreau cu cofeina!

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007) si 9+


2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot
tratament aspenter 1/zi,femibion 1/zi,acifol 1/zi,magneB6 2/zi,utrogestan 400,clexane 0,4

In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pămant!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Neatza, fetelor!
Of-of, mai Anna...fi-r-ar el sa fie de CM! Cate griji ne mai facem cu el! Iti tin pumnii!
Vine weekend-ul care pt mine inseamna munca, uraaa....



18+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput