Mamici din Grecia - Un An Nou Fericit! (4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Buna dimineata, lume greco-romana!
Dau cafea ca sa nu ma certati ca m-am dat la fund
Alex, ce ne gatesti azi? Noi am papat ieri peste cu ierburi, unul buuuun, care-mi place mie cel mai mult. In engleza e monkfish, iar in greaca ii zice "sklepou" sau "peskadritsa". Are un cap imens si o gura uriasa. De multe ori mai papam si ce gasim prin gura lui , vreun garide, vreun crab..
Theo, ce baiat mare ai tu acolo!! Mai doarme si toata noaptea, incepe sa pape si papa normala.. Ce mai, poti sa-l dai la scoala. Eu i-am dat pana acum fructele si legumele facute la steamer. Ieri i-am dat morcov cu dovlecel. Valeu! se bateau turcii la gura lui.
Cat despre jucarii asa e, nici n-are rost sa le cumperi ca se joaca cu toata prostiile. Dintre favorite: tastele la laptop, sticle de plastic, frunze, hartie (pe care o papam cu mare drag desi nu e in lista de diversificare)
E asa un soare si-un frumos pe aici. Tot pe la plimbare suntem, dar partea naspa e ca ne-am umplut de tantari. Nici nu simt ca intr-o luna si un pic vine Craciunul. In Brasov acum am fi asteptat zapada. Mmmm.. n-as fi crezut ca o sa zic vreodata ca mi-e dor de zapada
Va pupic dulce pe toaaaaate fetele si pe toooooti puiutzii si sa aveti o zi superba!


Mamica lu' Nick cel mick (11.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Bravo, Alex, pt gimnastica!! Si eu simt foarte acut nevoia, dar nu am cand. Nu are cine sa stea cu bebe in timpul zilei, iar cand doarme nu stiu ce sa fac mai intai prin casa.
Cat despre intorsul in tara.. te inteleg perfect. Si mie mi-ar fi tare greu sa ma intorc (nu ca s-ar pune problema, sotul e grec). Desi Brasovul e orasul meu de suflet, nu cred ca m-as mai simti acasa. Parca gata! s-a incheiat acel capitol din viata mea si urmatorul este asta, aici.
Si fiindca tot vorbeati de nasteri, eu am nascut normal si recuperarea mea a fost net mai rapida decat ce am vazut in spital fete cu cezariana. Sigur, depinde de organism, dar la mine disconfortul a fost in ziua nasterii (de la epiziotomie) si apoi tot mai usor. Intr-o saptamana eram super. Iar durerile reale ale nasterii nu stiu cum au fost pt ca mie mi-au pus pastilute ca sa inmoaie colul si alea dau niste dureri.. of si vai! Noroc ca durerile alea mari au durat numai 5 ore. ( ma rog, atunci fiecare minut era 1 saptamana). Si ca sa nu o sperii pe Larisa , si dupa cazariana te recuperezi repede daca nu stai sa zaci in pat si te mobilizezi repede.
Fug sa bag ceva in fizic ca ma ia cu lesin de foame.


Mamica lu' Nick cel mick (11.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

buna fetelor,ce faceti?azi nu gatesc,avem de ieri sarmalute si ciorba,maine nu stiu ce sa fac..anouk3,cand era bya,asa micuta ca niko al tau,nici eu nu aveam timp sa fac sport,cand prindeam o clipa libera,preferam sa lenevesc la calculator,mai ales ca ea doarmea exact ca niko.acum e mai maricica,se joaca cu papusile,mai mazgaleste,se uita la desene,alta viata.mai eu dupa cezariana m-am refacut repede,a doua zi m-am ridicat din pat,greu dar nu m-am lasat,eu nu am tinut-o pe bya in casa cum fac greci,40 de zile nu-i scot afara,eu dupa ce am iesit din spital,avea cred ca 8-9 zile,am si iesit la plimbare,ca de afara mai dormea,in casa nu...mai fetelor,voi aveti vreo reteta de fursecuri,usoara si probata?!mie imi plac fursecurile dar nu stiu sa fac..pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Ma uit la télé si ma crucesc
ADICA comunitatea musulmana din ATENA nu a putut stringe 1500 e pt a avea stadionul pt ei....da ce fac cu banii?(na m -am inselat vinzarea de h....NU mai e rentabila???)
Oricum si aici se va intimpla ceeace se intimpla in Europa adica se va musulmaniza rapid tot continentul pt ca in timp ce o familie europeana face max 3 copii ,ei fac 'fara numar'
Odata unu' mi -a spus rizind ca europeenii sunt prostii ca nu si dau seama ca sunt invadatii din interior(ACUM) adica se fac MMMMMMMMulti copii si ca in plus mai primesc si banii(alocatii) ...ca de ,trebuie daca vrem ca dupa niste( putini) anii presendintii Germaniei sau Frantei sa fie de cult musulman

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

neatza fetelor,ce faceti?haideti la o cafelutza.eu azi fac o fasole.aseara am fost putin la shoping,mi-am luat un paltonas,plovar-rochita,ei dar afara e asa cald ca nu prea le pot purta acum
e aiurea,astia deja au scos decoratiunile de craciun,dar cu caldura asta numai de craciun nu ai chef,parca vine pastelefetelor pe unde umblati?!theo,moro_k,anouk?va trec absente la cafelutzapupici la toata lumea,o zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Nu, Alex, nu ma trece absenta. Aici sunt cu cafeaua in poala!
Buna dimineata, doamnelor!
Eu chiar nu stiu ce sa mai fac de mancare. Si-asa nu-mi prea place mie bucatareala.. Carmaw, Alex, Theo, nu dati o tura si prin Skiathos sa-mi faceti niste bunatati cum numai voi stiti? Asigur cazare, plimbari si tot ce va mai pofteste sufletelul!Cred ca fac si eu o fasole sau linte si m-am scos pe azi.
Copilul meu se face tot mai zurbagiu si nu ma mai lasa sa fac ABSOLUT nimic. Acum da sa se ridice in fund si cum, evident, nu reuseste ca e greu ca un bolovan, zbiara la mine sa-l ajut.
Si pe aici ne-am umplut de decoratiuni de Craciun. Cum sa canti colinde cand esti in tricou?!
Pupi!

Mamica lu' Nick cel mick (11.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

‘Neata fetelor mai pe la pranz asa si de la noi!

Mamitza_alex, of, imi pare rau ca sotul tau se gandeste sa va intoarceti, eu nu vreau neam sa merg acolo, nici in vizita, tre’ sa mergem de Paste si cand ma gandesc ma apuca toate alea. E-adevarat ca au tot venit ai mei si prietenii mei apropiati, insa mie nu-mi mai place deloc in Ro. Si eu iarasi m-am apucat de dieta, de data asta daca nu ma tine, imi tai venele direct, vreau s-o tin macar pana la Craciun si sa dau jos vreo 5 kg macar. Aveam eu o reteta de fursecuri buna, da nush pe unde e, o sa o caut sa ti-o trimit.

Anouk3, si eu tot cu nasterea normala eram, nici nu concepeam sa nasc prin cezariana, mi se parea asa greu si nu suportam ideea, de aceea despre nasterea normala am citit zeci de mii de pagini, despre cezariana nici un rand. Eu am avut noroc ca am mers la clinica pentru o analiza si dr. s-a hotarat pe loc sa-mi faca ceza, ca era fatul in suferinta. Si in juma de ora m-au pregatit si in alta jumatate scos copil, cusut, terminat si n-am avut timp sa ma obisnuiesc cu ideea. Insa, la 24 de ore de la nastere, cand m-au lasat aia si mi-au scos toate furtunele alea, m-am si ridicat din pat si n-am mai vrut calmante deloc sa ma refac repede. Si-n a cincea zi cand am plecat acasa, eram ca noua. Chiar vb si cu alte fete cu ceza si-mi ziceau ca eu m-am refacut super repede. Venim, venim cu draga inima in Skiathos, matusa lui Xristos are o casa de vacanta (mai multe, de fapt, cred) in Skopelos si am vrea sa venim intr-o vara acolo si sa facem si turul Sporadelor. Nu cred ca la anul, la anul vrem sa mergem la niste prieteni in Mykonos si in Atena cateva zile. Stelios se ridica in fund de mult, insa nu prea poa’ sa stea, cade in fata, dar pe zi ce trece parca mai bine sta.

Si pe aici e plin de decoratiuni de Craciun, eu de-abia astept, imi place Craciunul mult de tot. Vreau sa dau o tura si pe la Mothercare sa-i iau lui Stelios costum de Mos Craciun, de spiridus si de om de zapada ca le ochisem de anul trecut de cand eram gravi. Si-acum ca e si bebe Stelios in familie, mai mare dragul pe capul meu sa facem brad, cadouri etc. Acum cand il am pe el, ma tot gandesc cum am putut sta fara copil atata timp, ne umple casa si inimile de bucurie.

Nibi_niki, voi pe un’ umblati?

Va pupacim si va dorim o zi buna si insorita (aici e nor ).


Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS

DE'ALE GURII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DIMITRA_R spune:

salut fetele! sunt in mare graba,maine cezariana,si mai am o groaza de facut...

multumesc ptmajorete si incurajare!
o sa va anunte cumnata mea,si sper sa fie totul bine

va pup! si sa auzim de bine!!!

LARISAdeDIMITRA(2.02.2007)37s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

buna fetelor,haideti la cafelutza de dupa-amiaza si la cateva portocale/mandarine,eu as manca intr-una .theo cred ca se fac cam 2 luni de cand nu mai mananc seara,fac sport cate 40 min in fiecare zi,si azi m-am cantarit intr-un magazin,iar cantarul arata 73 kg,sa zicem ca mai atarnau hainele si ce mancasem acasa 500-700 gr hai mai 1 kg,dar tot ma oftic,pai ma chinui atat,sa nu dau jos nimic,anul trecut cand am tinut aceasi dieta,am slabit 4-5 kg,iar acum nexam,evit prajelile,dulciurile,ma axez pe fructe..of..vb ta theo,imi vine sa-mi tai venele de ciuda.anouk,eu as veni cu mare drag,dar nu cred ca am sa ajung vreodata pe acolo..cine stiu..

dimitra_r,totul va fi bine,stai linistita,recuperare usoare si un bebe cuminte
fetelor,pupicitheo astept reteta cand o gasesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

Intru pe fuga sa agit majoretele pentru Larisa, am schimbat si titlul capitolului s-o incurajam pe Larisa:

HAI LARISA!!!

Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS

DE'ALE GURII

Mergi la inceput