Mamici din Grecia - Un An Nou Fericit! (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

Neatza fetele,va astept la o cafelutza calda.aseara am fost la pediatru,i-am facut si vaccinul,a zis ca nu are otita,posibil sa se fi lovit cu vreun bat de ureche(am prinso jucandu-se cu bete).mi-a dat si un sirop pt pofta de mancare cu vitamine etc si niste picaturi pt curat urechile.mai avem un vaccin care se face inainte de a da copilu la gradi,sau la 4 ani.fetelor ,cele care sunteti mai documentate ca mine,cum au astia sistemul de mers la gradi?ca eu tot nu pricep k-lumea,explicatim si mie.ertina,ma bucur ca iti place in ro,si simti ca acolo e casa ta,eu una nu mai stiu ce simt,uneori as pleca in tara si dusa as fi,alte ori zic ca as ramane aici,ei...numai D-zeu stie cum va fi.fetelor eu cu bya,in vara am mers cu avionul dus-intors ro-gr,si a urlat intr-una,am plans si eu pe langa ea,ca imi era tare mila de ea.pupici si va astept la cafelutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Citat:
citat din mesajul lui ertina

Seara buna, grecoaicelor !

ce-mi vad ochii ?...ati avut logoree, nu gluma.
Intrasem si eu sa va salut si vad ca deja s-a schimbat capitolul. Theo, mi-ai furat parola ? Cum ai reusit, ai reluat pagina cu totul ? Oricum, felicitari !

sarbatoritilor din aceste zile

anouk, si eu am fost ingrijorata cum o sa se manifeste athina pe avion, avand in vedere ca avea 3 saptamani cand am venit in grecia cu ea. Vreau sa-ti zic ca le-a dormit si-a fost atat de cuminte !!!..ii placea hatzaneala ca in burta mamei . Adevarul e ca am calatorit mult cu ea cu avionul, rom-gr si invers, am preferat sa iau avion de dim...Nu am probleme cu ea, sta f cuminte si doarme in bratele mele.

mai stiti ceva de Larisa ? O fi nascut ? Ma duc sa recuperez din urma sa vad ce-ati mai facut

Noi suntem tot in rom, si aici au fost zile calduroase. Chiar alaltaieri au fost 26 de grade ...wow !!! E tare bine si frumos ACASA. Sorry fetelor, insa eu simt acasa AICI, in rom...Cu toate ca acolo am fost si eu primita ca o printesa, nu stiu..ceva nu se leaga. Cred ca chiar daca ma mutam in alta tara sau alt oras in rom nu puteam. Asa sunt eu, patrioata. Felicitari celor care s-au acomodat


va urez o noapte buna si va las o cafeluta calda pt maine dimineata

mamica fericita de fetitza cuminte www.flickr.com/photos/42333902@N04/sets/" target="_blank">Athina - Eugenia din 08/june/2009


buna !
eu sunt cumnata larisei
am vazut ca ai intrebat de ea.... are cezariana programata pe 18 noiembrie si este saracuta de ea moarta de frica sa nu pateasca ceva...



Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/" target="_blank">poze

povestea nasterii lui eleni

2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Cafelutza de pranz ! Stati, nu va ingramaditi. E pentru toata lumea .
Multumim, Carmaw, de urari! Ce bunatati mai faci tu pe acolo. Pun de-o excrusie in Creta
Ertina, ce bine ca esti ACASA. Eu cand sunt aici mi-e dor de Brasov, iar cand sunt la Brasov vreau sa ma intorc aici. Ce varza in capul meu! Ce-ti face mandra? Ce tranznai face?
Alex, ce bine ca n-are Bia otita. Sper sa treaca repede toate problemele. Cu gradi nu stiu ca n-am ajuns la faza asta. Stiu ca trebuie sa lucrezi ca sa o dai la stat. A, si primesc copii (aici cel putin) de la 2 ani jumate care nu mai au Pampers. Mai mult sunt in ceata. Ce anume te intereseaza ca pot sa ma interesez aici.
Cu Nicolas la calatorii deja nu-mi mai fac probleme. sunt sigura ca o sa-i placa asa ca deja ma gandesc cand sa merg la anu' in Ro.
Am fost azi sa fac niste procuri pt Ro, iar pe una trebuia sa pun apostila. Asa cum mi-a zis Theo, m-am prezentat la KEP si.. surpriza! nuuuuu se mai dau apostile la Periferie, prin urmare nici prin KEP. Trebuie sa merg in Volos la Prefectura. Ce m-am enervat! Noroc ca am vorbit cu cineva din Volos sa ma ajute ca sa nu ma trambalez iar cu plod pana acolo.
Ce cald si frumos e afara! Abia astept sa se trezeasca putza sa o luam la picior. Va pup dulce, fetele!

Mamica lu' Nick cel mick (11.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui laura_dimitris
eu sunt cumnata larisei
am vazut ca ai intrebat de ea.... are cezariana programata pe 18 noiembrie si este saracuta de ea moarta de frica sa nu pateasca ceva...




Cu curaj si incredere in Dumnezeu totul o sa fie bine! Tinem pumnii!

Mamica lu' Nick cel mick (11.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

buna fetelor,ce faceti?la noi sa innorat,dar nu-i frig.anouk3,stiu ca pana la 4 ani nu-i ia la gradi de stat daca nu lucrezi,in schimb i poti da la particular.am inteles ca ei la 4 incep un fel de grupa pregatitoate(pronipio,ceva de genu,nu stiu sigur)ei asta ma intereseaza pe mine,in ce constau anii aia 2 de gradi pana incepe scoala,daca i dai la o gradi normala intra direct in clasele astea pregatitoare?sper sa ma fi facut inteleasa.noi la anu vrem sa o dam pe bya la gradi,va aveam 3 ani in sept si ma gandesc ca iar prinde bine.larisa,multa putere,nu-ti fie teama de cezariana,d-zeu are grija de noi!!pupici nastere usoara.fetelor pupici si voua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DIMITRA_R spune:

buna!fetelor
ma bucur ca aveti activitate,dar eu nu prea pot sta la calculator,
BUN VENIT! noilor fete

eu sunt imensa,joi am programare la cezariana,si astept sa scap sa ma usurez....ca nu ma mai pot misca
sunt si suparata ca sotul din decembrie,ramane fara serviciu,sunt fff stresata,daca va gasi in alta parte
o sa va anunte despre nastere,cumnata mea LAURA_DIMITRIS
va pup pe toate!!!
si sper sa trec cu bine de operatie si eu si bebe sa venim acasa fericiti!!!asta este prioritatea mea acum

LARISAdeDIMITRA(2.02.2007)37s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

pt Larisa sa dea Domnul sa fie totul perfect si tu si bb si cand te mai linistesti stii asteptam povestea:)Sper din toata inima sa se rezolve cu serviciul sotului tau sa gaseasca repede repede tin pumnii
Ahh si cu intarziere bravo Theo pt sch, capitolului si pt adaugarea fetelor :) ...si la cat mai multe :) sa ne prinda logoreea!
Weekend placut!
P.S. spor la ospat Carmaw

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

buna fetelor,ce faceti/?pe unde umblati?slaba activitate pe aici...eu imi fac curaj sa ma apuc de calcat niste haine.azi am facut samalutza si o ciorba cu carnitza de porc.vineri e ziua sotului si vreau sa fac un tiramisu si niste eclere(mai vad pana atunci)la noi vremeea e frumoasa,cald,soare,tot sa stai afara.dimitra_r,nastere usoare,tin pumni ca sotul tau sa gaseasca rapid de munka,sunt vremuri grele si la greci...fetelor,pupici va astept si la o cafelutza ca eu azi nu am baut una cap coada


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

‘Neata!

Poftiti la www.petocuri.ro/uploads/pics/cafea_organica2.jpg" target="_blank">coffee!

Cand am schimbat capitolul alaltaieri, scrisesem ditamai mesajul cu userul comun pe care l-am facut mamicigrecia, dar din cauza ca userul e nou si nu are nici un mesaj postat mi-au zis ca modereaza mesajul si atata mi l-au moderat ca nu l-au mai publicat deloc. Acum eu nu stiu, daca eu trebuia sa anunt administratorii/moderatorii sa verifice acest user comun nou. In fine, incerc sa reiau ce-am scris atunci, sa vad ce-mi mai amintesc, ca mi-s batrana rau.

LA MULTI ANI!

Nicolas de anouk3
Maria de Nibi_niki
Cu scuzele si intarzierile de rigoare datorate motivelor insirate mai sus.

Anouk3, ma intrebai ce mai face cumnata mea. Bine, e ok, insa tre’ sa stea numai in pat in primele 3 luni asa i-a zis dr. Deja se urca pe pereti, insa na, ce sa faca? Are greturi si varsaturi de nu stiu cate ori pe zi, o doare burta, stii tu din astea. Eu, din fericire, n-am avut nimica-nimicuta, am fost fresh toata sarcina. Ce mai face Nick, ce-ati mai mancat nou? Am vazut si pozicile noi pe gmail, e un scump, imi vine sa-l mananc. Of, cu apostilele astea probabil ca s-a schimbat sistemul de acum de la alegeri. Dar cum sa se faca la prefectura? Ca prefecturile tocmai le-au desfiintat. Eu am aflat ca acum se fac la primarie.

Carmaw, mama ce mancaruri faci tu, vorba lui Anouk. Pai, venim si noi in Creta, desi mie numai mancarea nu-mi lipseste. Cum a fost cu oaspetii?

Ertina, bine ai revenit pe la noi. Hai, mai, Ertina asa ma stii tu pe mine? Cum sa-ti fur parola? Am reluat pagina din nou si-am facut-o la fel, sper ca mi-a iesit. Of, inainte sa fac capitolul nou, iti trimisesem un PM in care sa-ti spun ca am de gand sa fac asta si in calitatea ta de deschizatoarea de drumuri a grecoaicelor pe forum sa nu te superi etc., insa l-am trimis tot de pe user-ul ala comun nou si nu mi-l arata la outbox, asa ca probabil nici p’ala nu l-a trimis. Tot in Ro esti? Scuze, eu n-am inteles prea bine, te-ai mutat din nou acolo sau sunteti doar intr-o vacanta prelungita? Hai, sa mai vii si pe la noi, indiferent unde esti. Ce mai face Athina, mai zi-ne de ea?!

Mamitza_alex, ce bine ca Bya e bine si n-a avut nimic. Cu gradinita nici eu nu stiu alte amanunte decat ca tre’ sa nu mai aiba pampers si mama sa lucreze, ca sa-l poti da la stat. A, si ceva f important, tre’ inscris cu un an inainte sa dai copilul la gradi, ca altfel nu mai apuci loc, cel putin asa e aici la noi. Noroc cu tine ca mai bem si noi cafelute impreuna diminetile si dupa-amiezele.

Laura_dimitris, sa ne tii te rugam la curent cu nasterea Larisei. Eu imi pregatesc majoretele de pe acum, pentru marea zi.

Larisa, eu incalzesc majoretele deja. Nu stiu cum ai nascut-o pe Dimitra, insa iti pot spune eu cu mana pe inima, care eram ingrozita de cezariana si nu m-am gandit nici o clipa ca as putea sa nasc altfel decat natural, ca cezariana cu epidurala a fost floare la ureche, as mai naste asa de 10 ori, recuperarea a fost super usoara, ai sa vezi ca totul o sa fie bine. Pe 18 sunt aici cu majoretele pentru tine si pentru bebe Ilias? Asa v-ati hotarat pana la urma la nume? Hai, pupici si curaj, o sa scapi repede.

Moro_K, multumesc de aprecieri pt capitol, dar n-am facut nimic special. Tu ce mai faci? Ne-ai cam parasit in ultima vreme...ce puneti voi acolo la cale?

Acum, cateva vorbe despre noi, am fost sapt trecuta la controlul de 5 luni, suntem ok, avem 9 kg, 70 cm, voiosi si neplangaciosi la vaccin (am facut a doua doza de Prevenar). Din decembrie vom incepe si noi diversificarea, adica pe la 5 luni si 3 sapt cu fructe in ordinea asta: para, banana, mar cu 2 zile pauza intre ele, toate crude. Nu stiu daca v-am mai spus, de cand s-a schimbat ora, in prima saptamana Stelios dormea cate 15-16 ore noaptea, de la 10-12 cat dormea el in mod normal. Acum dormea de la 5 dupa-amiaza cand se innopteaza pana dimi si evident ca m-am speriat sa n-aiba copilu’ ceva. Mi-a zis pediatra ca n-are copilul nimic, ii place somnul si-atat. Acum si-a revenit, doarme ca inainte dar mai scapa si cate-o zi cand doarme asa mult. A, si ultima fita la noi in materie de jucarii este o tastatura slim de PC. Are tot felul de jucarii (primite) cu butoane cu muzica, cu vorbe cand le apesi dar lui i s-a pus pata pe tastatura asta si bate la ea toata ziua. Am fost ieri impreuna sa vad daca-i place laptop-jucarie, nici nu s-a uitat la el in magazin, asa ca nu l-am luat, am ramas cu tastaura noastra. Cam atat despre noi.

Pupam toate fetele si va dorim o zi minunata.


Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS

DE'ALE GURII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

neatza fetelor,haidetila cafelutza calda.azi e zi de bazar,bine ca e sotul acasa si ma duc fara bya dupa mine.vai mie de cazariana nu mi-e frica,asa am nascut-o pe bya(nu a fost alegerea mea,dar am sperat toata sarcina ca asa voi naste,k imi e f.f.f frica de ansterea normala)daca va mai fi bb2,tot cezariana fac,desi mi sa zis ca pot naste normal,dar nu vreau.eu zic ca o dau pe bya la gradinitza particulara,in primavara il pun pe sot sa intrebe ce si cum,daca e cazul la 4 ani o mut la dastea de stat,mai vedem.fetelor,imi zice ieri sotul,ca lui i sa luat aici si vrea sa ne intoarcem definitiv in tara,ca el va cauta si ceva oferte de munca cand ne ducem in decembrie.va spun ca asa m-am intristat.2 ani mi-a luat sa ma acomodez aici,sa vorbesc,inainte vedeam numai drumul catre tara,nu concepeam sa traiesc aici,dar acum...daca ne-am intoarce in tara,mi-ar lipsi foarte mult marea,nu se compara ca aici e marea la 5 min de mers pe jos,iar in ro,muncesti o jumate de an sa mergi o sapt la mare(sunt cam nebuna,nu-i asa?).sincer mi-a luat 2 ani sa ma acomodez aici,mi-ar lua alti 2 sa ma acomodez in ro.la noi vremea e frumoasa,eu tot o dau inainte cu dieta mea,seara fac cate 40 de min sport,bicicleta+abdomene si alte exercitii combinate,sper sa se vada ceva.pupici fetelor,o zi buna!!!

Mergi la inceput