Ne rugam pt VICTORIA - M&M mai-iunie 2008 (178)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

salutare,

Alysh: nu stiu daca e absolut necesar sa il feresti de jocurile mai bataioase. Pai viata e numai lapte si miere? Si in natura animalul mare il domina si il mananca pe cel mic, noi oamenii mancam niste animalute angelice, le crestem special sa le mancam, mai mult in viata ca sa castigam noi si sa urcam pe o pozitie mai buna cineva pierde, etc ti-as da 1001 exemple. Nu e bine nici sa-i cultivi agresivitatea dar totusi nu vrei sa-l cresti sa faca balet sau sa nu se adapteze. Tin minte cazul fetei mele mari care in primul an la gradinita venea fara cercei, lucruri, era dominata total de ceilalti. Si educatoarea imi spune ca nu e pregatita pentru societate pentru ca nu riposteaza. Eu i-am spus atunci ca am crescut-o sa intoarca si celalalt obraz nu am pregatit-o pentru torida. Tin minte anul trecut la gradinita faceau un concurs la lb engleza si la un moment dat aflu eu de el si o intreb: Tu pe ce loc esti? Ea: pe 3. eu:Si tu nu vrei sa fii pe 1? Ea: Pai 3 e foarte bun. Eu: mai bun e 1. Poti sa ajungi pe 1? Ea: da. Si in scurt timp a ajuns pe 1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

fetelor, e minunat afara...nu pot sa cred cat e de furmos ..si e noiembrie!!!

Fusei in mall cu socrela, da?

I-am cumparat si eu - inspirata de voi - lui Robert prima carte cu abtibilduri (cred ca si le va lipi si-n frunte) si o carte cu foartec de plastic.

M-am holbat pe la hainute in mall...Doamne ce hainute de fifi am vazut!!!! Dar si ce scoruri...mi-am pastrat cumpatul, pt 2-3 luni nu pot da atatia bani si pace. Poate oi prind evreun val de reduceri...vrabia, viseaza.

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si galusca 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magnetism79 spune:

Tocmai ce am vb cu o prietena a mea ce a nascut la Euroclinic, si au fentat-o de 2600 RON, erau banii ce se decont da la Casa, cica nu mai sunt fonduri, si nici pt Decembrie, nu stiu ce va fi la anul............asa ca a platit vreo 10000 RON Buuuuuuuuuuun.
Esme , tare reteta, eu am facut aseara musaca cu cartofeii taiati felii si a iesit super buna, eu deasupra pun un ou batut cu smantana si cascaval ras.Din pacate cu dovleacul; nu sunt prietena dacat in placinta , astuia al meu ii place copt cu zahar, cupilu nu papa ca nu ii place.
Asa pateste si al meu la gradi, mai vine cu cate ceva , cucui, un ceas vb lui Esme dar ce sa fac sunt copii, a fost o faza tare de tot mai zilele trecute, a venit un tatic sa-si ia odorul de la gradi si l-a vazut busit pe fata, se duce repede cu mare scandal la Miss sa o ia pe biata femeie la bataie ca ce are ala micu la care ea ii zice ca s-a lovit, scandal pe asta in continuare, la care ea ii zice stati linistit ca ieri copilu( nu stiu cum il chema) , care dealtfel avea fata de sfant a batut si a muscat rau o fetita, la care tasu; Cum? Asa a facut? Da, ce credeti ca e usa de biserica!!!!!!!
A intepenit asta............parca nu-i venea sa creada..........
Asa e in colectivitate , mai musca , mai se bat, depinde cat e de agresiv, asta al meu are o ploblema cu jucariile , toate sa fie ale lui, nu da nik, si daca se infige vreunul in jucaria lui trage de ea pana il pune la pamant, si are suficienta forta, l-a daramat pe unul de 6 ani.
Sunt in pana de idei si eu cu jocurile pt cupil, sper sa ma mai edific la Kidex, poate ne intalnim mai multe fete pe acolo
Pupici


Mami de Bogdanici Pogonici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Alysh e bine ca duce balena la spital, al meu rupe capul tigrului si n-are nici o remuscare. Ii mai zic, mai Patrick dar nu ti-e mila de bietul tigru, il doare si pe el.. la care el : De ce vine sa-mi manance animalele? de ce vrea sa sa-i faca rau lui Mowgli? Asa ca... I rest my case.
Cu sabia - ne jucam frumos, ca la scrima, daca ma atinge - atunci e descalificat si nu mai jucam. Dar pe mine nu ma atinge niciodata. Pe taica-su in schimb il casapeste din prima.

Dani cred ca as face criza de nervi cu asa educatoare, cum sa ii pretinda copilului de 2 ani sa stea cuminte pe scaun.... Vad ca nu prea s-au schimbat multe de pe vremea mea.
La mine doamna nu prea ne face nici o reclamatie, decat cand nu mananca, ca stie ca asta ma macina pe mine. De aceea si ezit sa-l dau la gradi mai mare. Acolo n-ar manca nimic, n-ar mai sta nimeni dupa el, cum sta doamna noastra sa-i dea in gura ca la copii mici sau sa-l urmareasca cu lingurita prin gradinita. Mai ales ca acum si sotul ei lucreaza doar part time si in restul timpului e si el acolo, deci sunt 2 oameni la 6 copii, ceea ce mi se pare super, sunt tare bine ingrijiti. Si-mi place ca are o continuitate si la gradi a modelului barbat-femeie. E tare importanta prezenta modelului masculin, mai ales la baieti.

Lorich of , primul regret al meu ca n-am fetita - rochitele alea superbe... Nu-i nimic, am o finuta, mereu am motiv sa ma uit si la haine de fetita. I-am luat pentru un an un pardesiu din ala super trendy de la Zara, cu cordon in talie, gri, ce mai , voiam sa-l fac mare si sa mi-l pun pe mine. Am dat 50 de dolari, am crezut ca face soc barbate-meu dar nu m-am putut abtine. Lui Kevin nu i-am luat nimic deocamdata decat un cosmonaut si caciulita de iarna. Dar oricum am tone de la Patrick.

Mami de pitic Patrick(29.04.2008) si 26+ Kevin
Victoria, fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Doloress las ca nu e prea tz pt fifi. cat despre educatoare, eu sunt un pic intelegatoare, in sensul ca ...e gardinita, nu cresa, deci au un fel d emini-programa-program, ar vrae s afaca niste activitati cu ei; dar ca un copil d e2 ani se jaoca in loc sa stea -eventual pe scaunel- sa povesteasca sau sa asculte povesti cand vrea miss...ti-am zis, eu pelc razand cand imi pov aia de astea. Dar vad ca in ultimul timp e foarte laudat Robertelul, gen..doamnaaa nu s-a mai urcat pe masute azi..si nici pe scaune..si nici pe geam....sau superlativul "a mancat!!"
dar inteleg ca e o mica diferenta intre cresa si gradinita si aici la noi cam au pretentii de gradinita, chiar daca ei n-au inca 3 ani-varsta potrivita pt gradi, zic eu.

cand vine testul??? si eu sunt stresata cu glicemia, calciu si ce mia-u mai recolatta acolo.

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si galusca 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danicris spune:

Citat:
citat din mesajul lui Doloress

Dani cred ca as face criza de nervi cu asa educatoare, cum sa ii pretinda copilului de 2 ani sa stea cuminte pe scaun.... Vad ca nu prea s-au schimbat multe de pe vremea mea.
La mine doamna nu prea ne face nici o reclamatie, decat cand nu mananca, ca stie ca asta ma macina pe mine. De aceea si ezit sa-l dau la gradi mai mare. Acolo n-ar manca nimic, n-ar mai sta nimeni dupa el, cum sta doamna noastra sa-i dea in gura ca la copii mici sau sa-l urmareasca cu lingurita prin gradinita. Mai ales ca acum si sotul ei lucreaza doar part time si in restul timpului e si el acolo, deci sunt 2 oameni la 6 copii, ceea ce mi se pare super, sunt tare bine ingrijiti. Si-mi place ca are o continuitate si la gradi a modelului barbat-femeie. E tare importanta prezenta modelului masculin, mai ales la baieti.


Mami de pitic Patrick(29.04.2008) si 26+ Kevin
Victoria, fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!






Nu am de ce sa ma enervez pentru ca ele nu insista si nu il pedepsesc ca nu sta, il lasa in pace, doar ca il "parasc" la mine, atata tot. Iar eu zambesc ... ce altceva sa fac ?!? Pai stii cum il gasesc ? Toti copiii sunt cuminti pe canapea, se harjonesc intre ei, numai el e in mijlocul clasei si o incurca pe infirmiera care strange saraca dupa ei (eu ajung imediat dupa ce iau ei pranzul). Pai biata femeie face curat in timp dublu din cauza lui, eu stiu foarte bine cum e, sta numai in picioarele tale, te face atent, te striga ... iar ea il lasa in pace, chiar e numai un zambet, asa ca eu sunt multumita. Plus ca il gasesc vesel, mananca tot la masa ... pana acum sunt multumita, Doamne ajuta sa fie bine in continuare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aldaesme spune:

Citat:
citat din mesajul lui Magnetism79
[
Esme , tare reteta, eu am facut aseara musaca cu cartofeii taiati felii si a iesit super buna, eu deasupra pun un ou batut cu smantana si cascaval ras.Din pacate cu dovleacul; nu sunt prietena dacat in placinta , astuia al meu ii place copt cu zahar, cupilu nu papa ca nu ii place.



Mai daca de dovlecelul din musaka e vorba asta nu e ala de placinta, asta e courget si variantele lui, eu il stiu in romana cu numele de dovlecel, ala lunguiet cu oaja moale, usor de curatat si de taiat.


Eu sunt deacord ca in societate se intampla de toate singura mea observatie este ca daca ii plange de mila altui copil ca vai ce i=o facut fi-mea, atunci sa faca bine sa ii planga de mila si lu fi-mea ca vai ce i-o facut alt copil. Poate sunt io mai sucita...Sunt prima care recunosc ca a mea a facut la colturi din cauza ca vrea sa muste, sau ca incerca sa loveasca copii veniti in vizita...deci stiu ce ii poate capsorul ala mic si dulce.

Sunt si eu deacord ca nu imi cresc fata de sac de box pentru altii trebuie sa stie unde e limita. Eu sa fiu sincera cand se rasteste la alti copii fiindca aia au venit si i-au luat jucaria din mana nici macar NU ii fac observatie, daca da atunci ii spun cate ceva dar nu la fel de serios ca atunci cand ea initiaza. Stiu ca oricum faza asta cu datul in altul tine pana isi formeaza ca lumea vocabularul...s-apoi sa vedem ce ne-or auzi urechile

Alysh ma gandeam acuma...nu-l pioti implica pe Vlady in facut mancare pentru Luca...Balena si rechinul care se imprietensc ca sa ii faca mancare puiului de delfin...sa zicem. Lorelei e tare mandra cand ii "face mancare" lu' ta-su, cred ca daca ar avea un frate iar face cu mare placere. Evident ca ea face intr-un castron mic care de multe ori ajunge in gunoi...fara sa vada, insa d emulte ori chiar e comestibil.

Altfel noi suntem inca in faza decoratii. am fost in padure am cules conuri de brad, i-am spalat impreuna si acu stau frumos la uscat. Am terminat de vopsit baza la toate felicitarile, eu acu decupez braduti si stelute din pasla s aavem pentur uikendul lung la lipit. I-am luat inca un set de carioci de haine si niste tricouri aiurea albe sa coloreze pe ele. Deseneaza cu creta pe gresie la greu si cu creioanele de geam pe geam. I-am cumparat inca un set de acuarele ca celelalte s-au terminat. Face puzzle cand are chef, isi construieste ce are chef. Imi dau seama ca de ceva vreme nu mai suntem noi aia care stimuleaza joaca, deloc. Vine ea si ne trage de mana "hai jucam" si ne duce unde vrea sa ne jucam si ne aduce ce vrea sa facem.

Esme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Danicris, Lorich daca nu-i pedepsesc, tot e bine! Al meu e de obicei tare ascultator in colectivitate, cand e vreo activitate, e primul care se infiinteaza, asa imi zice doamna. Si activitatile ea le face mai mult cu cei mari de 3-4 ani, pe cei mici ii lasa liberi, dar el nu, nu sta cu aia mici, se duce la aia mari si se baga si el in seama, chiar daca aia invata literele si cifrele si mai mult ii incurca. Doamna mereu imi zice ca n-o sa am nici o treaba cu el la scoala. Sa dea Dumnezeu, zic eu, desi acasa nu sta deloc locului la activitati de genul asta, colorat, lipit, taiat, nu prea il pasioneaza. Dar la gradi l-am gasit de n ori stand cuminte la masa si desenand. Cred ca face si el diferenta, acolo e la "servici", are treaba, acasa se joaca in voie.

Mai ma uitam aseara la el, si ma cuprindea frica, oare o sa pot sa-l iubesc pe frate-su la fel? Oare n-o sa fac comparatii si diferente? Mamele cu doi (trei) copii, help! Nu stiu, sunt atat de multumita si fericita de el, mi se pare cel mai cel copil, cel mai frumos, cel mai destept, cel mai simpatic, etc. Cred ca stiti si voi sentimentul, si nu stiu daca o sa simt la fel si la al doilea.


Mami de pitic Patrick(29.04.2008) si 26+ Kevin
Victoria, fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Citat:
citat din mesajul lui Micaela06


La noi nu exista sa stea ea singura intr-o camera, sa mearga la culcare singurica, pai are nevoie de 'coc' (adica cot ) ce mai ciupeste ea?


Vaaaai, exact asa face si Raducu, nu adoarme pina nu ma ia de cot, ma ciupeste , ma zgarie, ma stringe, de cand era mic-mic face chestia asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitzam

Citat:
citat din mesajul lui Micaela06


La noi nu exista sa stea ea singura intr-o camera, sa mearga la culcare singurica, pai are nevoie de 'coc' (adica cot ) ce mai ciupeste ea?


Vaaaai, exact asa face si Raducu, nu adoarme pina nu ma ia de cot, ma ciupeste , ma zgarie, ma stringe, de cand era mic-mic face chestia asta.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
Mami de puf mare, Andrei-Stefan (25.05.05) si puf mic Raducu(06.06.2008)



mara.ma.pune.sa.o.masez,sa.o.scarpin.in.cap

Mergi la inceput