Mamici inimoase de Constanta ***131***

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simonapro spune:

Buna, fetele inimoase!

Eu am terminat papita, am facut la rapid niste spaghete carbonara, ca de altceva nu am avut chef, nu prea sunt in forma azi, cam dorm pe mine , acum astept sa-mi vina copchiii acasa, s-a dus mama cu Lucian sa-l ia pe Sebi de la scoala.

Alina: ce e pe acolo pe la voi, aveti ceva prin aer, ca nici al meu sot nu era in apele lui de dimineata, mai destideti putin atmosfera

Gata mi-au venit baietii, sa aveti o zi asa cum vi-o doriti!



Mami de Lucian(16.03.2009) si de Sebastian(05.08.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Citat:


Alina: ce e pe acolo pe la voi, aveti ceva prin aer, ca nici al meu sot nu era in apele lui de dimineata, mai destideti putin atmosfera

Gata mi-au venit baietii, sa aveti o zi asa cum vi-o doriti!



Mami de Lucian(16.03.2009) si de Sebastian(05.08.2003)





Ce sa ii comand , sa destind atmosfera? Ca io sunt destinsa cu DC-ul, dar el..sigur nu

Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

VOTATI Concurs Cilpe de vara lul-1 si lul-2
bazar umanitar
Haine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineata pe la pranz!

Citat:
citat din mesajul lui happymumy
Dar am vorbit cu o doamna de acolo, si mi-a spus ca ar putea organiza si duminica, daca suntem citeva mamici si copilasi. Figuelle, nu am participat la un curs, dar m-am nimerit acolo in timpul unuia si mi-a placut tare mult ce am vazut, atunci invatau sa acopere cu foita de aur niste masti venetiene.


eu sunt ok cu duminica la 10! mai ales ca se va strica vremea... trebuie sa gasim ceva de facut. (tu razi de mine cu cine seamana Patrick...? cu tac-su, normal! )

Crix, nu am observat aia cu dovleacul.. scuze. daca inca nu l-ai facut si nici nu ai chef pune-l la congelat. eu fac asa in fiecare
an. eu fac reteta simpla cu dovleacul calit cu zahar, arome, apoi pus intre foi de placinta si la cuptor cu el.
Sanzi, pai dupa baiatul tatii e si fata tatii, nu??? oricum Mugur e topit dupa fi-sa.. absolut topit!! (spor si voua )

ma enervati, unde e Inel II??? (acu scoate Ledi bata, ca cred ca mi-a mai explicat de fro suta de ori )

Cornelia, si eu vreau sa te tina mult mult de tot!

ma intorc la trebile mele, toata dimineata n-am fost la job ca am internat-o pe soacra-mea... noroc cu Oliv!!

sa aveti o zi absolut exceptionala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Crix, si eu imi pun ptr iarna cateva pungi de dovleac, mereu la congelator, ras.
Si placinta o fac asa cum o face si Rox..adik putin calit dovleacul, cu ceva arome, stafide eventual, scortisoara, si intre foi de placinta din comert/sau nu (depinde de timp/chef) si gata.

Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

VOTATI Concurs Cilpe de vara lul-1 si lul-2
bazar umanitar
Haine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mygirl spune:

Si eu pe aici! In sfarsit am reusit sa intru, zilele astea au fost horror la birou, n-am avut timp nici sa urez sarbatoritilor de Sf. Mihail si Gavril "La multi ani" Dar sper sa nu fie foarte tarziu nici astazi, pup mamicile si puiutii care au sarbatorit ziua numelui..

Pentru ca saptamana trecuta mi-ati facut pofta cu nenumaratele bunatati, aseara am prestat strudel cu mere (si ananas)- facut dp oki si dp ureche cu ce mi s-a parut mie ca se potriveste. Pitika mea a vrut sa faca briose si ptr ca nu aveam reteta la indemana, nici hartii sau tava speciala, am luat o cutie cu briose instant.Plzzz, nu dati cu rosii, am studiat compozitia si nu era foarte "chimica". Alex a fost incantata ca a facut aproape singura totul, responsabilitatea mea a fost sa le coc (si le-am cam uitat in cuptor) Salvarea a fost ca le-a decorat cu creioane cu gel comestibil, a vrut sa faca ptr membrii familiei cate o briosa personalizata cu numele fiecaruia :). Acum mi-am printat retetele de briose si biscuiti, o sa merg in cautare de hartii (stau in zona tomis 3, lulu, mesi de pont) si promit ca nu mai repetam experienta cu prafurile :)

Ghiulten, mi-a facut mare placere sa vorbesc cu tine si sper sa ne vedem cat de curand "live". Si eu vorbesc mult mai mult decat scriu, asa ca nu ma sperii asa usor. Abia astept sa ne strangem ptr ora de creatie .


Alexandra abia asteapta sa vina si la ea zana maseluta. Dar in loc sa-i cada, ii apar masele noi :). Saptamana trecuta, pentru ca o dureau rau gingiile si obrazul , am ajuns la dr. stomatolog. Asa am aflat ca ii ies primii molari definitivi. Dintisorii de lapte deocamdata se incapataneaza sa ramana la locul lor.




Oana & Alexandra-Elena (18 mai 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Oana, vad ca si voi folositi creioanele cu gel comestibil, si am vazut si in pozele lui Boticelina ( apropos, pee unde umbla?) ceva asemanator.De unde le luati dragelor?
Ma gandesc ca sunt super ptr pusti la ornat minunatii biscuiti.

Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

VOTATI Concurs Cilpe de vara lul-1 si lul-2
bazar umanitar
Haine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Bunaa! de dupa-amiaza

Trezit familion, pregatit scolarita, copilu mic...apoi d'ale casei ..
....si cand am ajuns in bucatarie am impartit dovleacul in 3 parti (simteam eu ca pluteste inca o ideea in aer despre utilizarea lui). Doar eu mananc dovleac in casa, dar si mie nu-mi place oricum, aproape caramelizat, sa nu se simta gustul de fiert. Rox, pare sa fie pe gustul meu daca e calit cu zahar, cred ca e deja dulceatza! Notat! Deocamdata l-am curatat, taiat cubulete pentru fiert. Cam atat, restul la noapte sau maine. In schimb am facut prajitura cu gris, dar din cauza de Alexia, i-am adaugat cacao. Maine va spun cum este, sper sa respectam termenul de insiropare. Batmanita sa nu ma certi ca am deviat de la original

Aseara Zana Maseluta a cules ceva dulce, periuta si pasta de dinti. Ceva ieftin, dar care a mers super...s-a indragostit de capacul de periuta( e cu sclipici). Nu stie de banuti si nici nu vreau s-o invat. Are 25 de ron primiti si stau aruncati intr-un raft...nu-s importanti.

Mygirl, am luat si noi creioane pt decor, nu le-am folosit inca. Tot la briose vreau si eu, sa le nominalizam.

Simonapro si voi clasa I? Am vazut ca Sebi e in acelasi an cu Alexia, banuiesc ca e anul I de studiu intensiv! La fel ca si Maria Corneliei. Imi scapa careva?

Rox, copii sunt ai lui tati, tu esti sefa de grupa, atat! Si la noi tati e mai afectuos cu Ana, probabil la al 2-lea copil isi intra in rol!! Unii mai tarziu..

Gata pauza, ma intorc la "teme", sunt supraveghetor....ne mai scarpinam, ne mai aducem aminte ceva, un pic la baie, o sete ad-hoc...

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe de vara 2010&page=9" target="_blank"> Astept un vot AICI pentru Clipele de vara alaturi de Alexia (cri.jpeg)
Cris mami de Alexia & Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

CRIXIA, Mi-am adus aminte de o reteta cu dovleac, facuta de mama f des in copilaria noastra.
Bucati de dovleac taiate subtire si maxim 4-5 cm lungime, se pun in tava. Un strat de orez putin fiert, un strat de dovleac, zahar, scortisoara, printre, si tot asa in straturi pana umplem cratita/oala/tava, putina apa, si bagam la cuptor.
Iese o minunatie.


Deci si tu ai creioanele comestibile si nu zici de unde/ce/cum/cat/etc.

Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

VOTATI Concurs Cilpe de vara lul-1 si lul-2
bazar umanitar
Haine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui CRIXIA
probabil la al 2-lea copil isi intra in rol!! Unii mai tarziu..


DA!! subscriu cu toate mainile

Ali, astea-s maica: http://www.oetker.ro/oetker_ro/html/default/debi-7y3k3p.ro.html in orice hypermarket le gasesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

eu le-am luat din Real, caut bonul s avad pretul k nu l-am retinut...vreo 5-7-8 ron parca

Lulu, vezi de ce am impartit eu dovleacul...sa pot incerca toate variantele.

Am aflat de Crema de zahar ars cu piure de dovleac, cine a gustat, cum e???

Rox, tu ai zis si ieri de soacra, credeam ca vreo discutie ceva, dar vad ca treaba e de hospital, deci serioasa prb. Bafta multa voua, care alergati pt rezolvarea acestei prb! Iar ei, insanatosire!

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe de vara 2010&page=9" target="_blank"> Astept un vot AICI pentru Clipele de vara alaturi de Alexia (cri.jpeg)
Cris mami de Alexia & Ana

Mergi la inceput