Bebelusi de Septembrie-Octombrie 2010! (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

sal fetelor.eu nu apuc sa citesc,nici sa scriu.poate cand mai creste.ne petrecem timpul cu suptul,joaca,plimbarea si surioara mai mare care trebuie ajutata in clasa 1.asa ca timp liber,nu prea.
donna,da,colege de trombofilie.ai facut eco transfontanelara la bebe?mie mi s-au recomandat si niste anal de sange.maine poate ajung la medic sa vad ce zice.
fetelor,ca termometre imi recomandati?as vrea de ureche.daca sunt ok.
sa ma scuzati va rog daca raman in urma cu evenimentele,nu din rea-vointa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

Citat:
citat din mesajul lui eveline

DONNA - Multumesc de intrebare! Bianca e la mama de ieri, am trecut-o pe erdomed si expectoreaza la greu... sper sa treaca cat mai repede.
Faptul ca mi-am luat de o grija cu Bia si sunt mai linistita sa stiti ca s-a vazut si in comportamentul lui Darian,in sensul ca e si el mult mai linistit. Aseara, nefiind Bia acasa, tati a adormit cu noi (cu mine si Darian), pentru ca dimineata sa concluzioneze: bai, asta e un mic terorist. Asta in conditiile in care bietul copil s-a trezit de doua ori peste noapte numai sa manance... Mi-a venit si sa rad cand ma gandesc ca in alte nopti numai a marait si a vrut doar in brate si cu tata-n gura... barbatii astia


KAT - Tessa e absolut adorabila, bine zicea cine zicea ca ea numai rade, bravo voua!

Dupa o luna aproape de alaptat, bag de seama ca eu am o mare nedumerire. Dau aici un exemplu pentru a ma intelege ce vreau sa spun, nu e chiar conform cu realitatea, dar pentru a se intelege mai usor. So... copilul se trezeste la ora 1 si mananca pana la 2. De la 2 la 3 doarme si la 3 iar cere mancare. Voi ce intelegeti? Ca mananca la 2 ore (a inceput prima data sa manance la 1 si apoi la 3) sau ca mananca la o ora (a terminat de mancat la 2 si cere iar la 3)????
Chiar sunt curioasa cum se calculeaza "cand mananca" - eu intotdeauna am tinut cont de ora la care termina de mancat... practic spuneam ca manca la 1 ora in cazul de mai sus (cat doarme)... voi cum calculati?

mamica de Andreea Bianca si Victor Darian


se calculeaza cu ora la care a inceput sa pape

-----

O poveste cu Minuni - o roza si un fluturas dragalas


Slava Tie, Doamne!

The colder the winter the warmer the spring

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zozela spune:

Tot cu intarziere:
Valentina,sa-ti traiasca sanatos si fericit,omul!

Hellena,mamica tanara!!

ghiocela esti mortala.cu sutienul ala!Mi te si inchipui

Felicitari Ionela,pt 1kg si 4cm!!

L-am vazut pe Biliboy,dragutzul de el!!

Mari,spor la pregatirile pentru Botez!

eveline,imi pare rau pt coada dureroasaSper sa treaca repede!

Lora,felicitari pt mica-mare bolfosenie!!

kitti! Mai fata,asa de rau imi pare ca nu fuseram colege de salon

LUANASHANA,Medela e grozava!!

Klari,chiar a crescut,dulcetica ta!Mateiul ochios!

Sabina,nu te ingrijora-acelasi program il are si Maria-se culca la 22.00-23.00 si se trezeste intre 4si 5 sa manance odata,apoi..somn de voie pana in jur de 8
Imediat citesc si povestea nasterii.

Oh,ce draguta e rochita cu bulinute,a Tessei!De outfitul melc n-am zis nimic,nu?!-E grozaaav!!printesica!

Buburuzelu!

Loredana,sanatate multa lui Eric!
Iar cu menstruatia..ala e mit!Cred ca tocmai ai avut parte de asa numita-mica menstruaitie.Oricum,dupa faza asta,e posibil ca urmatorul CM sa fie si peste..6 luni,de ex.Si abia de atunci sa se regleze.

maitreyi,imi pare rau pt tanti bonaSper s-o rezolvati cumva..Situatia,nu bona

Cum trece sughitul?-De la sine

Raportam si noi +1200gr. ca centimetri nu i-am verificat,dar nu are cu cin' semana scunduta.

Gata destrabalul!Merg sa infulec si eu ceva,apoi sa trebalui putin,ca tot mi-e plecat feciorul in delegatie(a se citi-parc).




Mamica lui Mihai si a Mariei
*****
Siluan trebuie sa traiasca!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buburuza_10 spune:

Loredana, te pup! Ai cont pe facebook ca sa ne putem imprieteni? Eu acolo postez pozele Sofiei pentru ca nu stiu din ce motiv nu pot intra pe contul comun de pe picassa... Sa stii ca si mie tot la 6 saptamani mi-a venit ciclul desi alaptez exclusiv. Am intrebat dr. si a zis ca e ok.

Fug ca-mi plange fata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

MAI3 - Merci de raspuns... ma plangeam ca Darian papa la o ora...iacata ca papa la 2 care va sa zica. Incercam sa scurtam periada de alaptat, uneori ne iese, alteori nu... ne intindem cam mult dar asta e...

mamica de Andreea Bianca si Victor Darian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zozela spune:

Sabina,am ras si am plans,citind povestea nasterii puiutului! Sa creasca maaare si sanatos,micul vostru muncit!!
la sosul matusicii!!!Mama,mama!!
Cat despre C-section..mai ai timp de gandire
pupici




Mamica lui Mihai si a Mariei
*****
Siluan trebuie sa traiasca!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui danny1

sal fetelor.eu nu apuc sa citesc,nici sa scriu.poate cand mai creste.ne petrecem timpul cu suptul,joaca,plimbarea si surioara mai mare care trebuie ajutata in clasa 1.asa ca timp liber,nu prea.
donna,da,colege de trombofilie.ai facut eco transfontanelara la bebe?mie mi s-au recomandat si niste anal de sange.maine poate ajung la medic sa vad ce zice.
fetelor,ca termometre imi recomandati?as vrea de ureche.daca sunt ok.
sa ma scuzati va rog daca raman in urma cu evenimentele,nu din rea-vointa.


nu mi-a recomandat nimeni ecografia. pentru ce se face? are legatura cu trombofilia noastra sau mai curand cu eventuale probleme la nastere? poti sa-mi spui si ce analize de sange ti-au fost recomandate? voiam sa te mai intreb dac atu ai facut clexane si daca mai faci pana la 6 saptamani.




Donna, mamica lui Tudor Gabriel (04.10.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela.n spune:

Citat:
citat din mesajul lui Pity27


noi suntem in cea de-a 8-a zi de vitamina C, 5 pic timp de 10 zile. azi o sa-i fac si proba suptului pe 24 h ca nu prea mai mancam,dupa 5-6 min de supt suntem ghiftuiti. ce-i drept e si tare mucos, probabil ca oboseste repede.
de ieri ne confruntam cu o alta problema: ne trezin din somn si urlam, nu plangem ci urlam pt cateva secunde.burtica nu cred ca e, ca nu se indoaie si nici nu se inroseste la fata. ma gandesc ca poate a facut otita de la atatia muci nenorociti. nici nu stiu incotro s-o apuc,la medicul de familie sau la medlife la un pediatru.

aura, mami de TUDOR 09.09.2010


da da, si eu tot 10 zile tre sa ii dau vit C natural, cate 3 pic dim si 2 seara.

--------------------------------------------------
Fericita mamica de Raisa Nicoleta (02.10.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Fetele nu stiu daca ati vazut sbiectul despre probiotice L. reuteri pt colici...noua ne-au schimbat fetita complet, nu mai are colici de cand ii dau. Se numesc BiGaia in Germania dar se gasesc si in Ro sub numele de Protectis. Se gasesc in multe alte tari sub denumiri diferite. Lista aici

http://www.biogaia.com/health-care-professionals/biogaia-probiotic-products/find-biogaia-products

Pe acelasi site se pot vedea studiile facute pt bebeii cu colici si cei ce sufera de constipatie

Ii dam 5 picaturi pe zi si nu are nici o problema!E extraordinar! Am incercat si alte licori dar nimic nu a functionat, chestiile homeopate sunt apa de ploaie si siropurile pe baza de simethicone functioneaza cam 20%, mai mult nu decat da :(

Eu zic ca merita incercat daca ati epuizat restul optiunilor. Noi ii vom da in continuare lui Belle ca re bine ii fac la burtica.

Adriana mami de Isabelle Marie - 1 luna si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabu_dk spune:

Buna dimineata si de la noi,

Zoze, . Da, povestea nasterii e destul de amuzanta acum, insa tot ferm convinsa sunt ca nu vreau sa mai trec prin asta ever, insa mai vreau copii. Cum o "surrogate mother" nu imi permit inca, ramane cezariana. Insa cum spuneai si tu, mai e timp destul.

Mai3, bine ca ati trecut cu bine peste "eveniment". Insa stii tu, ghinioanele vin 3: picaturile, bona...care e al treilea? Partea buna e ca dupa ce trec ghinioanele cica ai noroc din belsug 7 luni de zile. Aaa, si felicitari pentru biliboi. A crescut bine, nu gluma.

Recomand cu caldura sa va imprieteniti cu buburuza pe facebook daca vreti sa vedeti una dintre cele mai adorabile poze ever: Sofia cu taica-su, in pat dormind ... sincron. Trebuie vazuta poza, ca words don't so justice.

Mai vream sa mai zic cate ceva insa am uitat.

Asa ca va pup ca ma striga Nicklas .

PS - Stiu ca eu folosesc destul de multe cuvinte si expresii in engleza si cateodata ma simt jenata, insa sa stiti ca nu o fac ca sunt eu mai inteleapta sau cool, o fac pentru ca ... am inceput sa uit limba romana si de 7 ani de cand muncesc a trebuit sa folosesc lb engleza in fiecare zi si cateodata expresiile vin mai usor in engleza. Sper ca nu se supara nimeni pentru romana mea stalcita.

Sabina, mami (a.k.a. boob lady) de Nicklas (12-09-2010)

Mergi la inceput