Bebelusi de Septembrie-Octombrie 2010! (2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LoredanaB spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mari-Mariuk

Loredana, nu am inceput diversificarea, mai asteptam pana implineste 4 luni macar.

Mariuk, fericita mamica de VLAD-CRISTIAN (27.08.2010)

http://picasaweb.google.com/102527437167244304186


Mari doar glumeam.aici se recomanda diversificarea abia la 6 luni, in cazul vostru la 6 luni corectate, abia atunci e pregatit stomacelul pentru hrana solida.La Eric am inceput diversificarea la 5 luni jumate(corectate) pentru ca refuza sa mai bea laptic.Acum are 2 ani si 2 luni nu mai bea lapte decat foarte rar dar il inlocuim cu branzeturi si iaurturi simple.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

mari am intles ca nu i-ai dat bucatica sa o pape da' ma gandesc la burtica lui ca si o limbuta pe altceva decat lapte poate da dureri de burtica acum ca is asa mici. eu nu sunt de acord nici cu picatura de lamaie la sughit asa ca intelegi reactia mea

-----

O poveste cu Minuni - o roza si un fluturas dragalas


Slava Tie, Doamne!

The colder the winter the warmer the spring

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna79 spune:

SIMONA, 4-5 ore dormite ziua? ... sunt invidioasa! al meu motaie cate 30 min-1 ora max.

ZOZE ... cine stie, poate am sa scriu povestea nasterii, dar a trecut timpul si a intervenit uitarea... slava Domnului! acum totul mi se pare minunat!

MAI3, ce aventura! bine ca s-a terminat cu bine! pt copiii frumosi si pt mamica lor.

Si acum, scuze, sunt sigura ca s-a mai discutat dar din pacate nu am timp sa caut acum, cateva intrebari:

1. ce dam bebeilor pt sughit? deocamdata nu i-am dat nimic dar are bietul de el program de sughitat zilnic de oboseste. MAI3 vad ca e anti-lamaie. Ce solutii mai avem?
2. cum ii faceti sa inghita gluconatul de calciu? daca ii dau cu seringa il scuipa in 10 moduri diferite...


Cum ziceam, neuronu gravid era super tare pe langa asta lauz. toate zilele trec cam la fel si frecvent ma intreb daca i-am dat vigantolul sau nu . of, cum sa fac sa tin minte? ieri mi-am amintit abia noaptea, tarziu. Se poate da odata cu calciul?




Donna, mamica lui Tudor Gabriel (04.10.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela.n spune:

Citat:
citat din mesajul lui maitreyi

mari am intles ca nu i-ai dat bucatica sa o pape da' ma gandesc la burtica lui ca si o limbuta pe altceva decat lapte poate da dureri de burtica acum ca is asa mici. eu nu sunt de acord nici cu picatura de lamaie la sughit asa ca intelegi reactia mea

-----

O poveste cu Minuni - o roza si un fluturas dragalas


Slava Tie, Doamne!

The colder the winter the warmer the spring


ca veni vorba de sughit... eu ii dau apa cu lingurita sau o pun sa mai suga putin, ca ii trece. voi cum treceti peste sughit?

Donna, eu ii dau vigantolul inainte de baie, asa nu uit niciodata.
Inca n-am apucat sa cumpar calciul, doar vit.C. Oare sa ii dau vit azi, sau de maine cand o sa cumpar si Ca?

--------------------------------------------------
Fericita mamica de Raisa Nicoleta (02.10.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Eu is lamurita de cand era Bia micuta ca sughitul nu trece cu nimic...pana nu-si face damblaua singur... cel putin asa a fost in cazul nostru. Am incercat si acum la Darian una alta si degeaba...asa ca nu imi mai bat capul si astept sa treaca...asta e...

mamica de Andreea Bianca si Victor Darian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna79 spune:

IONELA, , multumesc ca mi-ai raspuns. Totusi... vit C? mie nu mi-au zis nimic de asta, doar vigantol si calciu gluconic...
Si eu il mai pun sa suga atunci cand sughite, macar pt confortul dat de supt ca de trecut nu ii trece.

EVELINE, . Ce face Darian? Ati dormit azi-noapte? Bianca e mai bine cu raceala?




Donna, mamica lui Tudor Gabriel (04.10.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:


donna, te asteptam cu drag in moghioros, caci in militari nu exista niciun parc. fetele s-au intalnit mai des, eu doar luni am ajuns sa ma vad cu alina si cristina. dar de maine, cand se anunta vreme frumoasa, toata gasca din drumul taberei este obligata sa se prezinte in parc cu caruciorul .
laura am notat nr tau
KAT

azi sunt haioasa, sau asa imi place sa cred.

aura, mami de TUDOR 09.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Pity27


donna, te asteptam cu drag in moghioros, caci in militari nu exista niciun parc. fetele s-au intalnit mai des, eu doar luni am ajuns sa ma vad cu alina si cristina. dar de maine, cand se anunta vreme frumoasa, toata gasca din drumul taberei este obligata sa se prezinte in parc cu caruciorul .
laura am notat nr tau
KAT

azi sunt haioasa, sau asa imi place sa cred.

aura, mami de TUDOR 09.09.2010


PITY, multumesc pt invitatie dar pana in Moghioros e drum lung si eu nu conduc (am considerat intotdeauna ca nu am nevoie de un stres suplimentar). Intr-adevar, in cartierul asta nu-s parcuri. Nu ma stresez prea tare pentru ca noi stam la curte, dar mergea o plimbare in parc... Ce face Tudor? Sunteti OK?




Donna, mamica lui Tudor Gabriel (04.10.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:


noi suntem in cea de-a 8-a zi de vitamina C, 5 pic timp de 10 zile. azi o sa-i fac si proba suptului pe 24 h ca nu prea mai mancam,dupa 5-6 min de supt suntem ghiftuiti. ce-i drept e si tare mucos, probabil ca oboseste repede.
de ieri ne confruntam cu o alta problema: ne trezin din somn si urlam, nu plangem ci urlam pt cateva secunde.burtica nu cred ca e, ca nu se indoaie si nici nu se inroseste la fata. ma gandesc ca poate a facut otita de la atatia muci nenorociti. nici nu stiu incotro s-o apuc,la medicul de familie sau la medlife la un pediatru.

aura, mami de TUDOR 09.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

DONNA - Multumesc de intrebare! Bianca e la mama de ieri, am trecut-o pe erdomed si expectoreaza la greu... sper sa treaca cat mai repede.
Faptul ca mi-am luat de o grija cu Bia si sunt mai linistita sa stiti ca s-a vazut si in comportamentul lui Darian,in sensul ca e si el mult mai linistit. Aseara, nefiind Bia acasa, tati a adormit cu noi (cu mine si Darian), pentru ca dimineata sa concluzioneze: bai, asta e un mic terorist. Asta in conditiile in care bietul copil s-a trezit de doua ori peste noapte numai sa manance... Mi-a venit si sa rad cand ma gandesc ca in alte nopti numai a marait si a vrut doar in brate si cu tata-n gura... barbatii astia


KAT - Tessa e absolut adorabila, bine zicea cine zicea ca ea numai rade, bravo voua!

Dupa o luna aproape de alaptat, bag de seama ca eu am o mare nedumerire. Dau aici un exemplu pentru a ma intelege ce vreau sa spun, nu e chiar conform cu realitatea, dar pentru a se intelege mai usor. So... copilul se trezeste la ora 1 si mananca pana la 2. De la 2 la 3 doarme si la 3 iar cere mancare. Voi ce intelegeti? Ca mananca la 2 ore (a inceput prima data sa manance la 1 si apoi la 3) sau ca mananca la o ora (a terminat de mancat la 2 si cere iar la 3)????
Chiar sunt curioasa cum se calculeaza "cand mananca" - eu intotdeauna am tinut cont de ora la care termina de mancat... practic spuneam ca manca la 1 ora in cazul de mai sus (cat doarme)... voi cum calculati?

mamica de Andreea Bianca si Victor Darian

Mergi la inceput