Teapa Everest models

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

Citat:
citat din mesajul lui eu2bun

buna ziua,
eu am fost la agentia everest si am primit 3 oferte din partea lor pentru castinguri.
NU mai induceti lumea in eroare

Wowwww,ce chestie interesanta,misto agentia asta,ti-au dat 500 ron pt o zi de filmari pt "la o reclama a unui mare producator de iaurturi",daca e chiar asa mare,asa prost plateste?
Si daca ai primit 3 oferte pt castinguri ai acceptat doar una?
Eu am fost cu printesa mea de ziua copilului in parcul cismigiu si ne-au tot agasat niste domnisoare de la agentia asta,ca sa o inscriem,ca,castigam bani frumosi....ca nu stiu ce pierd.
Deocamdata copilul meu se bucura de copilarie,noi nu vrem bani dupa urma ei,cand o sa mai creasca o sa decida singura daca vrea sa participe sau nu la "castin"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinel55 spune:

Spui ca preferi ca al tau copil sa isi traiasca copilaria dar, in acelasi timp pui valoare pe evetuala lui prestatie - comentariul tau suna un pic demagogic.
Pentru unii parinti chiar nu conteaza banii pe care i-ar castiga copilul atata timp cat, ulterior, s-ar mandri cu aparatia copilului in nu stiu ce spot.
Cat despre suma de 500 ron - nu ai cum sa spui ca e mica sau mare din moment ce nu stii ce rol a avut micutul - poate a fost o secunda in reclama ca rol secundar, sau figuratie.
Intr-adevar, in Romania este o piata jalnica in ceea ce priveste platile pentru asa ceva dar si romanul este carcotas - tu esti un exemplu bun :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

am si eu o curiozitate: ce motivatie au parintii care isi supun copiii unor asemenea "castinguri"? adica ce ii mana pe ei cand isi iau copilul de manuta sa-l duca la pozat/filmat?
mi s-a sugerat si mie sa ma duc cu copiii (nah, sunt frumosi ca sunt ai mei - pun pariu ca la fel mi s-ar fi parut si daca aveau coada si coarne, dar asta nu conteaza). si desi am fost deschisa in a aborda subiectul - n-am avut idei preconcepute nici legate de copilaria lor, nici de faptul ca ar fi chinuiti sau mai stiu si eu cum - tot nu am gasit nici macar un motiv pentru care as face-o.
banii? bleah. mandria? dar nimic in lumea asta n-ar putea sa-mi sporeasca mandria pe care o resimt fata de copiii mei. eu n-am nevoie de confirmari din partea altora sa stiu ca ai mei sunt frumosi, destepti, etc. si oricum ar fi - nu ma intereseaza atat de mult parerea unor persoane straine, iar cei apropiati imi pot lauda copiii face-to-face daca le face placere.

deci, care e motivul vostru?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristinel55

Spui ca preferi ca al tau copil sa isi traiasca copilaria dar, in acelasi timp pui valoare pe evetuala lui prestatie - comentariul tau suna un pic demagogic.
Pentru unii parinti chiar nu conteaza banii pe care i-ar castiga copilul atata timp cat, ulterior, s-ar mandri cu aparatia copilului in nu stiu ce spot.



uau, ce motiv de mandrie: "daa, si asta mic al meu a aparut o secunda in reclama la iaurtul X" - mi se umfla pipota de mandrie in mine, adevarul e ca trebuie sa fii cel putin geniu ca sa ai asemenea realizari .

scuze daca par rautacioasa, dar o asemenea atitudine a parintilor imi face rau la propriu. da' copiii ce or gandi vizavi de parintii care gandesc asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

"Pentru unii parinti chiar nu conteaza banii pe care i-ar castiga copilul atata timp cat, ulterior, s-ar mandri cu aparatia copilului in nu stiu ce spot"

Eu sunt mandra de copilul meu chiar daca nu a aparut in "nu stiu ce spot",avem alte realizari cu care ne putem mandrii.

Dar nici nu stiu de ce iti raspund,din moment ce si tu esti tot o persoana care si-a facut cont doar pt a face reclama acestor agentii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

a, pai clar ca nu e vorba de bani, ca numai afacere nu e sa platesti 3400 de lei si sa castigi 500 de lei...

eu zic ca cine are bani de dat si timp la dispozitie, mai bine isi ia copilul de mana si se duce cu el la teatru, la spectacole, la concerte, la diverse cursuri organizate pt copii - pictura, teatru, etc. cu siguranta copiii ar fi incantati (muuuuult mai incantati decat de faptul ca apar intr-o reclama stupida la margarina, de ex.). si atunci chiar ca se vor gasi motive reale de mandrie. si mai mult ca sigur ca si copiii vor avea - mai devreme sau mai tarziu - motive sa fie mandrii de astfel de parinti, cu cap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu2bun spune:

draga tanya imi cer scuze pentru greselile gramaticale te rog din tot sufletul sa ma ierti tu si toti membri de onoare ai acestui forum care nu faceti alceva decat sa aruncati cu pietre doar in aceasta agentie si atat de paraca ar fi singura din lume. eu am ajuns pe acest forum pt ca am citit aberatiile voastra si m-am dus din curiozitate la ei pt ca eram in zona unde au ei sediul, si nu am inteles cu ce v-au pacatili pe voi? doar poate faptul ca nici macar n-ati fost voi ci doar ati auzit de la alti sau poate aveti ceva personal doar cu aceasta agentie pt ca eu m-am interesat si sunt o groaza dar voi tociti tastele cu un scop sunt sigura.
nu vreau sa intru in polemica cu voi si nici nu voi mai scrie pe acest forum.
o zi cat mai buna va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Citat:
citat din mesajul lui eu2bun

draga tanya imi cer scuze pentru greselile gramaticale te rog din tot sufletul sa ma ierti tu si toti membri de onoare ai acestui forum care nu faceti alceva decat sa aruncati cu pietre doar in aceasta agentie si atat de paraca ar fi singura din lume. eu am ajuns pe acest forum pt ca am citit aberatiile voastra si m-am dus din curiozitate la ei pt ca eram in zona unde au ei sediul, si nu am inteles cu ce v-au pacatili pe voi? doar poate faptul ca nici macar n-ati fost voi ci doar ati auzit de la alti sau poate aveti ceva personal doar cu aceasta agentie pt ca eu m-am interesat si sunt o groaza dar voi tociti tastele cu un scop sunt sigura.
nu vreau sa intru in polemica cu voi si nici nu voi mai scrie pe acest forum.
o zi cat mai buna va doresc


Domnule Cornel e bine ca sunteti SIGURA ca tocim tastele pe aici. Cand va hotarati ce sex aveti sa ne spuneti si noua ca sa stim cum sa ne adresam....
In rest, succes si o colaborare cat mai productiva cu respectiva agentie, noi cred ca spunem pas acestei colaborari

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)

www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Eu nu cunosc aceasta agentie dar sincer, nu inteleg de ce sunt "sacali" si ce aveti impotriva lor, ce anume deranjeaza ? Fac ceva ilegal ?

Deranjeaza business-ul in sine, faptul ca trebuie sa platiti voi bani, sediul frumos, duduile amabile care cunteti convinse ca vor sa va pacaleasca cu ceva ? Unde este pacaleala ?

Si aici exista sute de asemenea agentii care functioneaza exact pe acelasi principiu ... parintii platesc o suma pentru a-i face copilului un portofoliu pe care apoi agentia il prezinta pe la diverse firme si eventual copilul capata expunere ...

Nu vad ce aveti impotriva business-ului - exista nenumarate reclame care folosesc copii, mi se pare firesc ca produsele pentru copii (pampers, jucarii, mancarea, jocuri video, vacante, haine) sa fie promovate de copii care provin din genul acesta de agentii.
Participarea la o reclama nu este totusi pentru orice copil - este nevoie sa fie fotogenic, sa fie calm, sa urmeze directii, sa prezinte cu confidenta si bucurie, unii prezinta mai bine unele produse (de ex cele de sport - biciclete, skateboard), altii prezinta mai bine produse de mancare (cereale, iaurt) ... de aceea este nevoie ca agentia sa aiba o baza de date pe care sa o prezinte clientului si acesta sa aleaga din ea ... ati vazut vreodata fotografiile lui Anne Geddes cu bebelusi ? Sunt absolut fantastice, adevarate creatii artistice.

Daca voi ca parinti nu considerati oportun ca copilul sa participe la acest gen de activitati, nu va obliga nimeni, nu va baga nimeni mana in buzunar - dar nu cred ca este oportun sa-i judecam pe cei care incearca - nu inseamna ca acest gen de activitate este daunator pentru copil, de fapt nu este deloc. Este ca orice activitate unde copilul are fun, se fatzaie pe acolo cu un iaurt in mana si eventual castiga un ban - ca doar nu credeti ca sta cineva cu biciul pe el si ii spune sa zambeasca cand baga cereala in gura. Sigur, daca este evident ca copilul pare obosit, plictisit si chinuit de acea activitate, nu este recomandat sa continue, dar ca sa observi asta, copilul trebuie expus ...

Senzatia mea este ca revolta voastra vine din faptul ca voi ca parinti trebuie sa platiti participarea copilului la aceasta activitate ... daca insa priviti aceasta actiune ca orice alta activitate, atunci realitatea este ca toate activitatile pentru copii se platesc - innot, patinaj, dans, pictura, limbi straine, pian ...si modeling.

Inchei spunandu-va ca habar n-am cine este aceasta agentie, nu lucrez acolo, nu cunosc pe nimeni de acolo - principial insa nu vad nimic rau in acest business, nu fac nimic ilegal si desigur ca nu este pentru toata lumea.

Deci, pana la urma, de ce sunt astia niste "sacali" ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 77NICOLAE spune:

EVEREST model agency-o este o mega escrocherie si o mare teapa.Platesti 3400 ron ,in patru rate ,timp in care esti sunat insistent de nenumarate ori si invitat la sedintele foto si la un curs de modeling pentru copil.In acest interval copilul mai este cheamat la 3-4 castinguri formale ( pentru a te convinge ca firma are activitate ) si dupa ce ai achitat ultima rata se asterne o liniste totala ,de parca firma nu ar exista.Au trecut 8 (opt ) luni de zile si nu a mai sunat nimeni de la agentie pentru vreun casting.
Si uite asa trec cei doi ani din contract iar firma se alege cu cei 3400 lei si tu te alegi cu o teapa de proportii in buzunar.
DACA CINEVA IA INITIATIVA DE A DA IN JUDECATA ACEASTA FIRMA SA AFISEZE PE ACEST BLOG MODALITATEA DE CONTACT PENTRU A ADERA TOTI CEI ESCROCATI DE EVEREST MODEL AGENCY.

Mergi la inceput