Mamici si burtici de sept-oct 2010 (194)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns K.A.T. spune:

Mariuk multumesc!

_
Kristina, happy mama & Tessa May 50% mommy + 50% daddy = 100% love
Our baby girl so cuddly and sweet, our hearts filled with joy, our lives made complete. K+A=T

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns K.A.T. spune:

Tanamera multa sanatate!

_
Kristina, happy mama & Tessa May 50% mommy + 50% daddy = 100% love
Our baby girl so cuddly and sweet, our hearts filled with joy, our lives made complete. K+A=T

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelena spune:

Citat:
citat din mesajul lui K.A.T.

[quote]citat din mesajul lui adelena

Am nascut si eu 27 august pe Radu Mihai de 3,400Kg si 52cm, scor apgar 9, prin cezariana.


Felicitari Adelena!

Bun venit Radu Mihai!


Multumim KAT! Sa stii ca deja ai 2 pretendentii pentru micuta printesa...Amandoi baietii mei deja s-au inscris

_
Kristina, happy mama & Tessa May 50% mommy + 50% daddy = 100% love
Our baby girl so cuddly and sweet, our hearts filled with joy, our lives made complete. K+A=T
[/quote

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelena spune:

Fetelor, vad ca multe dintre voi ati avut sau aveti probleme cu sanii...va inteleg perfect pentru ca am avut si eu multe nopti planse din cauza asta...ziua mai era cum mai era, dar noaptea

Si sa va spun cum am scapat: am inceput sa-i dau lui Radu noaptea LP, la recomandarea medicului bineinteles. In afara de faptul ca sanii mei au timp sa-si revina dupa suptul din timpul zilei, bb se mai trezeste doar o data-de doua ori pe noapte.

Nu vreau sa dati cu pietre, nu este un sfat ceea ce v-am spus, ci doar am relatat cum am scapat eu de cruntele durerei.

toate mamicile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns K.A.T. spune:

Noi ne pregatim de Halloween

_
Kristina, happy mama & Tessa May 50% mommy + 50% daddy = 100% love
Our baby girl so cuddly and sweet, our hearts filled with joy, our lives made complete. K+A=T

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns K.A.T. spune:

Citat:
citat din mesajul lui adelena


Multumim KAT! Sa stii ca deja ai 2 pretendentii pentru micuta printesa...Amandoi baietii mei deja s-au inscris


Pupam baietii!

_
Kristina, happy mama & Tessa May 50% mommy + 50% daddy = 100% love
Our baby girl so cuddly and sweet, our hearts filled with joy, our lives made complete. K+A=T

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns K.A.T. spune:


La multi ani Toma Andrei!

La multi ani Cezara!

La multi ani Mihai Bogdan!

La multi ani Lucas Cristian!

La multi ani Andreas Daniel!


_
Kristina, happy mama & Tessa May 50% mommy + 50% daddy = 100% love
Our baby girl so cuddly and sweet, our hearts filled with joy, our lives made complete. K+A=T

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Dragele mele, eu tot citesc din urma si imi propusesem sa nu scriu pana nu ajung la zi dar vad ca sunt probleme cu alaptatul si am zis sa scriu putin ca sa incerc sa ajut.

Klarisse, Donna, ati incercat sa schimbati pozitia de alaptat? In primul rand incercati sa-l atasati pe bb la san cand e cu gurita larg deschisa. Presati putin astfel incat sa apuce cat mai mult din areola astfel incat laptele sa vina prin apasarea areolei, nu a mamelonului. Pozitia care pe mine m-a ajutat de fiecare data cand mi s-a infundat cate un canal si ma intepa/ustura pana la lacrimi e cea a "alaptarii invers" (ma rog, asa am numit-o eu ). Intinsa pe pat pe o parte iar bb asezat tot intins dar cu picioarele spre capul mamei iar capul spre buric. Astfel, gurita lui va apasa partea de sus a pieptului si va desfunda canalele infundate. Incercati si spuneti-mi daca a mers.

Acum sa daram mitul colicilor... Nu conteaza foarte tare ce mananca o mamica ... daca copilul e predispus la colici ii va face, daca nu...nu. Exemplul cel mai concret: O prietena de-a mea are gemeni. Pe vremea cand alapta, unul dintre copii avea colici iar celalalt nu. Deci pentru mine e totul clar...

Nu mai pot scrie ca mor de somn... nici la noi nu e usor deloc, azi-noapte a fost prima noapte cand Alex a dormit de la 22 la 4.30... dar pana acum m-a rupt... treziri dese, in timpul zilei doarme doar afara... deci sa dorm in timpul zilei nu se poate. Avem si noi colici si ace in pat dar sunt momente cand avem ace si in brate. Vladi e cat se poate de ingaduitor (pentru un copil de 3 ani) dar evident ca echilibrul pe care il avea s-a cam zdruncinat si se comporta ca atare.
Am atat de multe de povestit, de spus cate o vorba fiecarei proaspete mamici ... o sa vina o zi cand o sa apuc sa scriu mai mult si despre noi. Nu stiu cat a luat Vladi in greutate acum, la 1 luna luase 1100 g si 5 cm iar la o luna si 10 zile trecuse de 5 kg, alaptat exclusiv.
Am incercat pentru colici: Infacol, Colief, Dentinox, Gripe Baby Water, Bonnisan... se pare ca Bonnisanul il mai ajuta cat de cat. Dentinoxul il ajuta extraordinar de mult sa ragaie dar de colici tot nu scapa.

paticut, mii de plecaciuni ca n-am raspuns la apelurile tale repetate insa le-am citit cand tu deja nascusei... uite, am raspuns acum.

Un mare si pentru nastasie ca si ea a intrebat de mine.

Fetelor, mi-e dor de voi, m-am bucurat tare mult sa va regasesc mame... am ras si am plans citind postarile voastre. Pupici tuturor, trag tare sa ajung la zi si sa mai apuc sa scriu. Pe 6 noiembrie avem si noi botezul (vreo 85 pers) si pana atunci suntem in pregatiri...

Nopti linistite, dragele mele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mari-Mariuk spune:

Buna dimineata.
Ieri nu am facut prezenta insa am observat ca muuulte mamici au lipsit de aici. Noi am avut niste musafiri ieri, am fost la cumparaturi apoi seara am fost la petrecere -fiul cel mic al nasilor a fost sarbatorit,i s-a luat motul. Vlad a stat cuminte in carut, l-am luat in brate si am dansat. Azi se pare ca iar vom avea musafiri dupa-amiaza (bine ca am facut oarece curatenie prin casa ieri )

Mariuk, fericita mamica de VLAD-CRISTIAN (27.08.2010)

http://picasaweb.google.com/102527437167244304186

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghiocela13 spune:

Buna dimineata fete!
Se pare ca astazi este ultima noastra zi de Odisee!!!!! M-a cuprins asa...o melancolie de-mi vine sa plang non-stop!
Va invit la un ceai cald galactogog de chimen, anason si alte chestii ca sa va tasneasc laptele pe nari (in caz c-o fi adevarata chestia cu ceaiul de alaptat!!!)
Si pt ca azi e ziua sotului meu, va invita si la o prajitura cu mac superdelicious pe care si-a pregatit-o singurel, saracutul ca eu n-am avut timp sa ies din casa. nici cadou nu i-am luat. o sa-i pun copilul in brate si-i spun ca asta e cadoul anul asta!!!!
ANIAST ma bucur mult de tot ca ne-ai dat un semn inainte sa incheiem Odiseea. Mi se pare superlogica pozitia pe care ne-ai descris-o. azi am s-o incerc. nu mi-ar fi dat prin cap asa ceva! thx a lot! Iti doresc multa putere si rezistenta la somn, rabdare si sanatate! Te sarut! si te mai asteptat cat de curand!

Ghiocela - mami de Irina Maria

Mergi la inceput