Greva foamei de 63 de zile?(2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Grace spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Capcaun, pai ce reiese din discutii gen:
- profesorii se plang ca au salarii mici;
- eee, pai daca se plang, daca nu le convine salariul, sa plece!! De ce nu pleaca? Pai nu pleaca fiindca n-au unde, nu stiu sa faca nimic altceva, le convine ca au timp liber, traiesc din mita etc.
N-am auzit pe nimeni sa enumere printre motive:"nu pleaca fiindca le place profesia, le sunt dragi elevii", ma-ntelegi? Deci nicio "prezumtie de nevinovatie". Uite, mie nu-mi place salariul, desigur. Pana sa intru pe maternitate aveam salariu de merit, dirigintie, gradul II, vechime cu spor de 10%. Si luam cam 1000 de lei. Slabut, dar ok fata de un debutant, sa zicem. Ei, acum scotandu-se si salariul de merit si taindu-se si cei 25% as ajunge exact ca un debutant dinainte. Nu stiu daca as lua 800. Deci e clar ca nu-mi convine. Numai ca acum sunt in CIC cu o indemnizatie bunicica pentru un profesor si intre timp am fost admisa si la doctorat, prima, deci voi avea si o bursa cam de 3 ori cat salariul unui prof, ca doctorand. Cum zicea si Monnvas, va intra cand si cum, cert este ca va intra. Deci nu-s chiar cu cutitul la os. Dar daca as fi si n-as renunta la invatamant, n-ar fi fiindca nu stiu sa fac altceva.
Am voie sa mi se para nedrept ca nu sunt retribuita pe masura muncii e care o depun? Sau un profesor trebuie sa taca si sa-nghita, caci altfel ploua peste el cu "pleaca, schimba-ti jobul, cara ciment cu spatele, fa-te call operator etc"?
Nu mi-as varsa niciodata amarul pe elevi, nu mi-as "fusheri" orele dupa lozinca "ei se fac ca ne platesc, noi ne facem ca muncim" dar dati-mi voie sa nu-mi convina atata bulion aruncat cu ura de catre tot omu', catre toti profesorii, okeiu?


Ilinca , n-o lua asa personal, oricum subiectul asta a plecat de la "ana" si s-a ajuns "la caiafa". Stim toti ca exista valori, profesionisti, persoane pasionate de profesia aleasa indiferent de domeniu, profesori, medici (sau doctori? ) etc. Acestia constituie totusi exceptia (si asta este valabil peste tot in lume). Nimeni nu o poate nega dar nici nu merita prea des pomenita. Cine are timp si motivatie sa mingaie orgoliul exceptionalilor? De aceea, lumea prefera sa discute despre regula. Aia care a devenit deranjanta, suparatoare si de neinteles. Si de care s-a tot scris pina acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

N-am auzit pe nimeni sa enumere printre motive:"nu pleaca fiindca le place profesia, le sunt dragi elevii", ma-ntelegi? Deci nicio "prezumtie de nevinovatie".




Nu sta in picioare argumentul 'nu plec pentru ca sunt indragostit de aceasta profesie'. Pleaca din invatamant si oameni la fel de indragostiti dar care nu-si permit acest amor. Si daca sunt indragostiti si totusi nu-si permit dar nici nu au unde pleca, incet incet trece si indragosteala. Eu nu-mi pot imagina pe cineva care isi sacrifica familia din dragoste pentru o profesie. Cat de indragostit sa fii de aceasta meserie sa nu-ti pese daca ai sau nu cu ce-ti imbraca propriul copil, daca poti sau nu sa pui un banut de-o parte sa ai daca doamne fereste tre sa-l internezi intr-un spital, daca poti sau nu sa-ti duci copilul intr-o vacanta? Nu e vorba ca nu s-a imbogatit nimeni din salariul de profesor, e vorba ca nu se poate trai din el. Ca te bazezi pe veniturile sotului e altceva (de exemplu, si nu ma refer la tine), dar e riscant. Daca divortezi la 40 de ani? Poti trai cu un copil dintr-un salariu de profesoara si o pensie alimentara? Daca nu poti...mai poti pleca undeva la 40 de ani dupa ce o viata ai fost doar profesor? in conditiile astea ce greutate mai are indragosteala de meserie?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana
Mihaelka, am o rugaminte: te rog frumos sa-mi explici in ce context se foloseste cuvantul specios.


Imi pare rau, nu m-am pregatit pentru azi.




Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

mai, nu stiu cum se face cum se drege, da' la topicul asta au luat castane doua din cele mai faine si destepte tipe de pe DC: Mihaelka si Ilinca.
Va gasirati cui sa cereti socoteala pt. treaba proasta pe care o fac profii slabi...
Ia sa le cereti scuze, ati auzit??



Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.



Hai ma, ca astea nu-s castane:)

Sunt batalii de idei si inalte principii.


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

ca sa revenim la subiect eu as vrea sa va-ntreb cu ce bani ar putea un profesor sa dea statul in judecata? pe mine m-a luat cu ameteala deunazi cand mi-a cerut notarul 50 de lei sa-mi legalizeze trei hartii care-mi trebuiau la dosarul de grad, nici nu vreau sa ma gandesc ca as putea la ora asta sa dau pe cineva in judecata

bineinteles, eu nu m-as gandi nici sa intru in greva foamei, am trei copii de crescut si tiglele (inca) pe acoperis (sic), dar vreau sa va spun ca o familie de profesori tineri cu copii, rate si facturi face foamea fara greva

si voiam sa-i pun o intrebare Ineiioana (sau poate ar trebui Inaioanei? sa ma corectezi daca gresesc) : ce legatura are domnule respectul cu acordul? recunosc ca cel mai respectabil om pe care l-am cunoscut eu nu facea intotdeauna acordul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui fdoina
eu as vrea sa va-ntreb cu ce bani ar putea un profesor sa dea statul in judecata?

Cu banii pe care avocatul ii da pentru meditatiile copilului sau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui fdoina
eu as vrea sa va-ntreb cu ce bani ar putea un profesor sa dea statul in judecata?

Cu banii pe care avocatul ii da pentru meditatiile copilului sau.


Ei, asta-i. Avocatul nu da bani pe meditatii, meditatiile ii dau lui bani ca sa nu le faca.
Cu cine sa faca meditatii copilul avocatului, ca profesorii fac dezacorduri si masoara fuste cu rigla.


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

nu prea am puterea sa citesc fiecare pagina.... pentru ca ce am reusit sa 'spicuiesc" m-a ingrozit si indurerat profund; parintii mei sunt amandoi profesori; niste profesori extraordinari, cu rezultate remarcabile ale copiilor, cu premianti la olimpiade nationale si internationale, niste caractere superbe, curate, cum rar gasesti; relatiile lor cu elevii depasesc cu mult sfera profesor-elev, ajung sa consilieze la propriu copii si sa le fie alaturi;
si ajung acum bataia de joc a unor...."domni" care-si cladesc "succesurile" pe nenorocirile lor;
si mai grav, ajung sa fie ridiculizati si condamnati la propriu de oameni care nu au cum sa inteleaga vreodata ce inseamna sa-ti iubesti meseria;
ce se presupune ca ar trebui sa faca parintii mei la 57-58 de ani???? sa plece din invatamant?? undeeeeeee???? sa-si abandoneze ce le-a fost extrem de drag in viata asta??? de ceeeeeee?
de ce am ajuns sa nu-si permita nici macar niste nenorocite de analize medicale nedecontate de stat?? de ce am stat astazi toata ziua prin terapie intensiva cu mami cu insuficienta respiratorie si pneumonie ingrozitoare facuta din cauza frigului din scoala (pentru ca scolile n-au meritat caldura la timp..... si totusi mami nu si-a luat concediu medical cum ar fi putut si am rugat-o.... nu, s-a dus la copii ei si le-a stat alaturi!!!!!!!!!!)????
si voi o condamnati pe profesoara care face greva foamei??? de fapt ar trebui sa intelegti ca astia sunt adevaratii oameni cu care se putea face ceva in tara asta!!! cei care stiu ce vor, si "aleg" sa nu renunte la convingerile lor!!! eu o admir pentru taria ei! si nu pot decat sa-i transmit un gand bun, si sa ma rog sa fie bine, pentru ca ea reprezinta protestul parintilor mei extraordinari si a altor OAMENI in adevaratul sens al cuvantului!!!!

Diana- mami super fericit de mutzunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009
MINUNEA MEA in OCTOMBRIE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Mihaelka,
Intrebarea mea a fost cat se poate de serioasa. Tocmai ce aveam niste "dispute" cu fi-mea pe baza acestui cuvant.




Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Sindromul profexiorului:
A nu vedea padurea sufocata de uscaturi din pricina copacilor inca verzi.

Mergi la inceput