MONTIGNAC (149) STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

brandu da, da si eu asa fac carnita la cuptor , o pun fara apa si se coace asa cu condimente pe ea , e super intr-adevar

trebe sa incerc sa fac lipie ... maya idei ??? retete ???

andanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maya_m spune:

fetele heeelp

nu mai am faina integrala [de grau], de gasit nici asa ,parca a disparut cu totul...in schimb am gasit integrala de secara de la sanovita [6 ron /kg]...vreau sa fac lipii..io zic ca merge daca o inlocuiesc pe cea de grau cu secara ,nu?
ANDANII io am facut-o,lipia, dupa reteta PUISORULUI..o iesit foarte gustoasa..
PUISORULE poate ai gura aurita si de craciun bem apa plata cu lamaie
fug la bucatarie c-am lasat pe foc dulceata de macese




NIMENI NU MOARE VIRGIN...VIATA I-O TRAGE FIECARUIA CEL PUTIN O DATA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

maya nu face cu secara ca e mai amara..si e posibil dupa sa-ti dai seama ca ai muncit degeaba...cauta fata mea de grau...

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalishka spune:

cucu bau!

Scriu pe repede inainte, ca sunt super prinsa, cu bucatareala plus invatat .

Vreau sa va zic ca am facut hummus, ca atata m-ati innebunit cu el ca muream de pohta...este absolut demential nu stiu de ce nu am facut pana acum (de fapt stiu, credeam ca trebe musai musai tahini). Acum insa nu mai am "pe ce" sa il mananc ca am terminat painica wassa homemade, sper sa reusesc diseara sa fac niste lipii. Ia sa sap dupa reteta Puisorului.

Va pup, revin pe seara sper. iertati-ma ca intru rar, dar invat iar pentru un ex pe care il dau in dec ( pe care de fapt lam picat in vara ) si pe care daca il iau ma fac pulbere de betie!!! Am zis!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalishka spune:

www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/17835/Lipie-arabeasca/" target="_blank">Asta cred ca era reteta. Spor la treaba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalishka spune:

Am intrat sa va spun sa nu faceti lipiile.....ca le mancati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Maya, faina integrala mai este la Carrefour si in Cora parca. Cu faina de secara ar fi monti dar o sa fie foarte lipicios aluatul si nu va creste deloc.

Catalishka, te-am corupt pe toata linia . Imi plac lipiile pt ca sunt ideale ca suport pt pachetul de servici.

Brandu, toate lipiile din comert au zahar dar foarte putin doar cat sa creasca drojdia. Saorma cred ca nu am mancat niciodata, poate asa fara sosuri si maioneze e ok.

Meniu azi:
MD: cateva grisine integrale si cafea
P: lipie cu humus, falafel,varza si gogosar
C: orez prajit cu pui cu susan

Daca vreti sa o vedeti pe pitica mea de Halloween http://www.facebook.com/album.php?aid=32892&id=100000654205506.

Ani de Stefana (23.01.2008)
ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

puisorule...nu pune maioneza nenea ala ca l-am intrebat si o spus ca no no..pun chili in schimb..si despre lipie am vazut pe net care se pune si putin zahar..probabil e cum spui tu pentru drojdie

tu lipia cum o faci?e un fel de clatita sau?ca eu asa faceam clatite...jumate tarate si jumate integrala, numai ca puneam ou

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

Buna!

Ce discutii aprinse aici despre lipii .
Eu le fac cu faina integrala si tarate, dar ies ca niste clatite, dar sunt bune si asa.

Meniul de azi:
- dimineata: paine de secara prajita cu magiun+cafea
- snitele monti cu ardei+cafea deco
- gustare: ciocolata after 8, asta e un pic cam abatere
- tarta de mere monti.



Diana indragostita pe viata de Albert-Krisztian (2.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalishka spune:

Citat:
citat din mesajul lui brindusik

tu lipia cum o faci?e un fel de clatita sau?ca eu asa faceam clatite...jumate tarate si jumate integrala, numai ca puneam ou



Vezi ca am dat linkul ceva mai sus, dupa reteta asta facuse si Puisorul si am facut si eu. se fac ffff repede, le-am facut in tigaie (minunata dubleta) si sunt absolut dementiale. Urmatoarea tura o sa le fac si cu tarate (ca azi am facut doar cu faina integrala). Mai am de lucrat la a le face sa fie moi si flexibile.



Mergi la inceput