***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007(127)***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Madaiulia, nu scrie ca e sensibil la Zinat (Cefuroxim), amoxicilina ar fi fost buna, dar acum ce sa fac ca trebuie sa ii dau pana la capat si sper totusi sa fie eficient. Vorbesc sambata cu pediatra ca doar ea a recomandat asa fara sa astept rezultatele analizelor, ea suspecta streptococ. E grav ca are bacteria asta? Eu ma gandesc ca multi copii o au, si ca sigur are si Alexandra ca din cate am citit da si conjuctivita si amandoua aveau secretii galbene la ochi. Numai ca eu Alexandrei nu-i mai dau antibiotic ca a luat in septembrie ca dupa o saptamana de bolit, iar a facut febra si se auzea si ceva la plamani, de data sper sa se descurce fara, asta noapte mi-a facut o febra ... azi tot asa e. Dcotorita noastra e de dupa masa, is curioasa ce ii da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

salutare,

am multe de zis, ca de obicei..dar pt inceput aduc subiectul pe prima pagina.
sunt si io la o cafea, si cu un chef de vorba..mama mia..le-am inebunit pe astea pe aici. Norocul meu ca vinerea nu-s decat 2% din lume la birou.

EDit:

Ioana de la Cluj, stai linistita ca s-a inteles ce ai vrut sa zici, oricum lumea e dotata cu dictionare, invatati cu mesajele mele. pan si io ma crucesc de cum scriu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Liviana, La multi ani!!! fericiti si sanatosi.

he he..voi ati petrecut o ora in plus, in noaptea nuntii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Merci pt urari Didi, nu a fost chiar o noapte intreaga de petrecere avan din vedere ca era duminica si nici nu-mi amintesc sa se fi schimbat ora atunci...
Aveam impresia ca si An@ s-a serbat in octombrie dar vad ca tace chitic...

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

Citat:
citat din mesajul lui lbelciug

Merci pt urari Didi, nu a fost chiar o noapte intreaga de petrecere avan din vedere ca era duminica si nici nu-mi amintesc sa se fi schimbat ora atunci...
Aveam impresia ca si An@ s-a serbat in octombrie dar vad ca tace chitic...

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)



Mai, ce memorie ai, esti fantastica !

Da, sapt. trecuta, pe 21 oct ne-am serbat si noi (cu ciocolata, ca tocmai ce se intorsese husbandu' din Belgia/Franta si ce sa aduca la femeie gravida si cu pofte ). 4 ani...ptii, mie mi se pare ca a trecut o vesnicie .
Si m-a intrebat daca dimineata cand ne-am intors de la rest. m-a trecut sau nu pragul in brate, ca stia ca am fixu' asta si nu-si mai amintea daca chiar m-a trecut sau nu .
Pai normal ca m-a trecut pragul in brate, ca altfel nu intram .


11+ si mami de Ana (22mai2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

La multi ani, fericiti, Liviana! sa va bucurati de flacai si apoi de nepoti !!

11+ si mami de Ana (22mai2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Liviana, la multi ani fericiti in continuare! Noi maine ne scoatem finutii la biserica si duminica avem musafiri, este bine ca va fi cald, ca fetele nu s-au reparat de tot.
Betty, pot sa spun ca ma enerveaza pediatra voastra? Ce-i pasa ei ca tu bagi antibiotic in copil degeaba? La copiii ei oare procedeaza la fel? Sunt si eu curioasa ce o sa va spuna.
Voiam sa mai zic cate ceva dar n-am mai putut sa intru si am uitat ce si cui voiam sa mai spun, asta e varsta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

conform calendarului pe 2001, 27 oct a fost ultima sambata din luna octombrie si sigur atunci ceasul merge inapoi 1 ora..

stiu asta ca un an mai tarziu tie, fratele meu a facut nunta in ultima sambata a lu oct si a avut 1 ora in plus

Oktober 2001
lu ma Mi jo vi Sa Du Saptamana
22 23 24 25 26 27 28 43
29 30 31 44

EDit: nu am inteles ceva..io parca-s Monk..of, nunta a fost duminica..sau sambata..ca 27 a fost sambata..si daca era duminica, era liber..deci puteati petrece..

An, la multi ani!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Hihi, Didi, daca ai sti la cine m-am gindit cind mi-am recitit mesajul, mi-am zis ca daca te intelegem pe tine, se intelege si ce am scris eu, dar.. na, deformatie profesionala sa ma corectez... (ca la baza bazelor sint invatatoare).

Liviana, multi ani plin de fericire in iubire!!!

An@, si vouaaa!!! Ce tineri sinteti in mariaj!!!

Noi am implinit in septembrie 9 ani!

Doamnelor... stiti ca ma laudam ca a cerut Patrick fara pampers noaptea si ca nu a facut 2 nopti, atunci... dar de atunci (vreo luna jumate) in fiecare noapte (daca nu il trezesc inainte, si nu prea nimeresc) face pipi pe el... Oare sa ma intorc la pampers sau sa am rabdare... DR pediatra s-a scandalizat cand a auzit ca la virsta asta mai are pampers... Off. Chiar nu stiu ce sa fac! Va fi pregatit vreodata si sa mearga operatia asta mai usor, sau e genul lenes(ca de lent e lent si are somn adinc!!!) si trebe dezvatat cu rabdareee!



Ioana mama de Patrick Alexandru (01.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaiulia spune:

La multi ani An@!
La multi ani Ioana!
Ioana eu zic sa nu te stresezi cu pampersul de noapte. Ce ma enerveaza pediatrii astia care se scandalizeaza din orice si sperie lumea! Si noi cam tot la acelasi stadiu suntem cu pampersul. L-am scos teoretic (adica nu mai dormit cu el), dar cand bea mai multe lichide sigur face in pat. De vreo 2 ori s-a trezit noaptea sa ceara la pipi din proprie initiativa. Bine, Andrei e codas rau la baut lichide, asa ca de cele mai multe ori nu face pe el ca nu ar avea ce.
Betty nu e ceva de speriat ca are H. influenzae. E o cauza frecventa de infectii respiratorii la copil. Cum ziceam, eu nu as fi dat antibiotic fara rezultatul antibiogramei, mai ales ca atunci Andreea nu prea avea msnifestari clinice. Ce mai fac fetele?
Carla si eu sunt cam anti-antibiotic (ce aiurea suna). Bine, cand e nevoie, este. Si am inceput ca de cate ori recomnand un tratament in urgenta sa ma gandesc daca i l-as da si copilului meu. Am vazut in ultima garda o fetita care facea acasa Ampi si Genta iv la 6 ore (recomandat de medicul de familie prin telefon) si care venise cu febra 40. Si parintii s-au suparat pe mine cand le-am spus ca eu nu as fi dat antibiotic deloc. S-au uitat stramb, au mai intrebat o data, au stat cat am scazut febra copilului si au plecat tot sceptici.

Mamica de David Andrei 10 iunie 2007

Mergi la inceput