***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007(127)***

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Multumesc pt urari fetele, a trecut repede ziua de 27.

Ups, Didi, se pare ca intr-adevar a fost intr-o sambata. In orice caz petrecerea s-a terminat la orele 2 spre marele meu regret, da' ce-i drept incepuse la ora 17. Parca il aud pe socru-meu: "Da' cat vroiai sa dureze ca si asa a fost destul!" Deh, el facuse aranjamentele pe sala de la Cercul Militar.
An@, wow, ce tinerica esti! Bravo voua ca v-ati serbat frumos, la multi ani inainte!
Ioana13, multi ani inainte fericiti si voua! Cu pishu noaptea trebuie reduse cumva lichidele de seara. Sa fiu sincera si Matei la 5,5 ani are nopti consecutive cand face pe el, cica nu simte!


Cu intalnirea cum ramane, vrea cineva sa vina sambata/duminica la 11 in parcul Carol (la terasa cu ratze) sau pica de tot (iar )?
Asera am facut o ghrilanda de hartie cu bostani, f draguta a iesit si super-simplu de facut. Stiti ca duminica e Halloween-ul, da? Eu i-am povestit in linii mari lui Matei cu ce se mananca sarbatoarea asta, asa ca sa aibe habar. Nu va zic ce-i sticleau ochii cand a auzit de petreceri costumate si de copii care merg sa ceara bomboane!

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Madaiulia, toata stima! E rau cand trebuie sa lupti si cu mentalitatea parintilor.
Eu nu am nimic impotriva antibioticului la modul general, dar innebunesc atunci cand il vad recomandat "preventiv" sau dupa ureche, nu stiu daca medicii sunt constienti de partile negative.

Nu stiu daca v-am mai spus, sper sa nu ma repet. Sabina a primit antibiotic o singura data pana acum, Larisa deloc. La raceala de acum o luna, Larisei ii iesisera leucocitele si neutrofilele mari, exudatul steril, eram foarte aproape de antibiotic, dar s-a dres cu homeopate si aerosoli. Nu merg pe natural pana in panzele albe, dar nici nu sar cu augmentinul la primul muc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Al_Ma spune:

Ioana, daca te incalzeste cu ceva, si Mara are pampers si ziua cand doarme, si noaptea. Am incercat sa o dezobisnuiesc in vara, gandindu-ma ca, fiind cald, nu o sa fie mare bai daca mai face si in pat, dar nu am reusit. Incepusem cu pampersul de zi, dar, daca am vazut ca tot face, i l-am pus din nou. Deocamdata o las asa.
Liviana, ce perseverenta esti! Asa sa ramai! Noi nu am putea veni sambata ca vrem sa plecam la salina, dar pt duminica parca m-ar atrage ideea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

carla, madaiulia, nu dati voi usor antibiotic, dar nici eu, totusi nu are rost sa va enervati asa de la distanta, au vazut-o 2 medici buni care au zis ca trebuie, nici eu nu eram convinsa ca fac bine, dar totusi are puroi in gat si nici acum nu i-a trecut, nu arata bine, acum sunt tare rau amandoua , tusesc de vomita, la alexandra se aude si la plamani, a primit numai eurespal, maine merg cu ele la pediatra.

Acum eu nu stiu, dar andreea nu a fost niciodata asa rau, eu inainte nu vedeam puroiul in gat, doar amigdalele f inflamate si cumva ceva in relief, acum s-au desumflat si se vad pete de puroi albe, zici ca s-au spart cumva, nu stiu sa explic.

Eu ma enervez pe dr noastra de familie, care nu-mi spune diagnosticele ... de ex acum mi-a spus ca se aude ceva la plamani dar nu-i bronsita, nu e grav, dar ce-i? Oricum in septembrie i-am dat antibiotic tot ca se auzea la plamani si incepuse sa fac febra a doua oara, se inrautatea starea ei, acum nu i-as mai da, dar ce se intampla si cu racelile astea netratate corespunzator? Eurespal nu pot sa-i dau, o fortez si-mi scuipa jumate, noaptea tuseste pana vomita, febra nu mai face , mai vedem maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Betty, ma enervez de la distanta pentru ca-mi pasa. Uite, daca era bine ceea ce ti s-a recomandat de la inceput, pana acum era vindecata fata. La un antibiotic bine dat se vad efectele dupa 24 ore.
Amigdalita pultacee am avut si eu recent si am scapat fara antibiotic. Foarte utile mi-au fost badijonarile cu tinctura de propolis, dar copiii nu cred ca stau la asemenea manevre.
Sanatate multa pentru amandoua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Carla, cu tinctura de propolis ma vindec si eu, dar nu ar sta Andreea nici in ruptul capului. Da si eu is nervoasa, dar acum nici nu vreau sa ma grabesc, deci fetele au contactat un virus zilele astea de la care tusesc si au muci, la Andreea e alta poveste cu amigdalita care si aia trebuie vindecata, de la inceputul lui septembrie e asa, dar nu era f tare. Ce sa zic, amoxicilina ar fi fost mai potrivita dupa parerea mea, tot din asta a mai luat, dar de la bacteria din nas sa aiba oare gatul asa? ca in gat nu i-a iesit nimic, dar se poate sa intretina infectia ma gandesc...restul antibioticilor de pe lista imi par prea tari, azitromicina, ciprofloxacin, doxicilina, ofloxacin...ma gandesc ca si la zinat e sensibil, sper ...andreea e mai bine, dar in gat mai vad puroi, alexandra in schimb e f rau, si are stare proasta, e mai molesita, numai cu ea in brate am stat.

Eu am facut complicatii mai urate de la streptococ netratat cum trebuie si cred ca de asta i-am dat, inca nu stiu daca e bine sau nu. Dar si ganglionii super umflati, avea ca un ou de prepelita la gat, se vedea fara sa pipai, nu stiu, ne-am stresat, am vrut sa vad ca se desumfla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Vad ca pt intalnire azi nu s-a inscris nimeni, asa ca ramane pe maine daca vor fi amatoare.

Alma, deci ne vedem duminica la 11? Daca poti veni te rog suna-ma la un telefon caci nu stiu daca mai intru pe DC.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

AM lipsit si se pare ca am pierdut una alta..
La multi ani Liviana! Multa sanatate si bucurii alaturi de frumoasa ta familie!
La multi ani fericiti impreuna, An@!
Eu iar pe fuga!
Astept mesterul pt termosistem! Azi , pe seara sper sa ajungem la Matei ca mi s-a faciut un dor.... Raman si eu cu totii copii o saptamana la ai mei! In familie nu e prea roz! Stiti ca soacramea a avut cancer la san in faza incipienta! Acum i-au aparut noduli pe ambii plamani si altii la san! Cei de la san sunt "ok" adica necancerosi, in schimb la plamani e cu semnul "?"! Se pare ca e de rau... Urmeaza operatie, biopsie pe nodulul/nodulii aia urati si se va vedea.... Cu toate ca de un an relatia noastra a ramas in plop ma afecteaza mai mult cand il vad pe sotul meu...
Suntem la a3a voroza cu David! Tuseste de "se rupe" nu alta! Dar am descoperit un aerosol minune: flixotide+ser fiziologic+prospan! I le-a prescris data trecuta dr imunolog si da rezultate in cazul lui!
Sper ca de la Targu-Frumos sa va scriu in liniste! Acum sunt obosita, casa se intoarce cu fundul in sus cand se lucreaza...


Alina-Mirela mami deMaria(14.09.2010),Matei (15.05.2009) si David (27.06.2007)

POZE

Cum a aparut Printul!
Un ingeras in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Al_Ma spune:

Liviana, te sun maine dimineata, pana in 10.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaiulia spune:

Betty eu nu ma enervez pentru cazul tau particular. Eu vorbeam mai mult in general de prescrierea antibioticelor fara sens.
In cazul Andreei am zis ca nu as fi dat antibiotic fara antibiograma pentru ca spusesei ca atunci fata avea doar amigdalele marite si adenopatie laterocervicala, fara a acuza nimic subiectiv. Dar am sustinut mereu ca nu se pot pune diagnostice si da recomandari pe net/prin telefon. Pe Andreea a vazut-o un pediatru care a recomandat antibiotic, deci e raspunderea lui/ei. Parca ziceai ca mergeti azi la control. Cum a fost? Ce mai fac fetele? Multa sanatate.
Si mai voiam sa-ti spun ceva, tot la nivelul de teorie. Ziceai ca pe Andreea a vazut-o sefa unei Maternitati. E pediatru sau neonatolog? Sunt diferente de abordare intre un nou-nascut, eventual prematur si un copil de varsta Andreei. E bine de tinut seama si de asta cand se decide o atitudine terapeutica.
Alynta distractie placuta la ai tai!

Mamica de David Andrei 10 iunie 2007

Mergi la inceput