Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 40 -

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

miki, ai citit asta?
www.financiarul.ro/2010/10/29/adio-medicina-naturista-ue-va-interzice-medicamentele-pe-baza-de-plante/" target="_blank">http://www.financiarul.ro/2010/10/29/adio-medicina-naturista-ue-va-interzice-medicamentele-pe-baza-de-plante/



_
mutatie homozigota a MTHFR A1298C, PAI-1 4G/5G heterozigot, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Mda, dupa ce ca oamenii nu au bani de medicamente nici ceaiuri nu vor mai putea bea, o sa bem musetel din gradina blocului unde fac pp pisicile/cateii. Posibil ca firmele gen FLP, GNLD sa functioneze in continuare si deci ne vom procura produsele la preturi mai mari. In Franta nu exista plafare dar exista inscrisi la FLP.



Miki

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

dar din cate inteleg eu din articol, lovesc si in producatorii de medicamente din plante, si in distribuitori.
mare e gradina ta doamne...
adevarul e ca e mare si crunta lupta pentru monopolul pe domeniu medicamentelor ...

_
mutatie homozigota a MTHFR A1298C, PAI-1 4G/5G heterozigot, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrnscmnc spune:

Fetelor multi pupici pt incurajari,sunt tot in spital si nu stiu cand plec de aici.Gasesc greu cate un laptop sa va scriu dar e bine si asa.Am scapat de perfuzii si am trecut pe injectii si pastile dar aseara am facut criza de cap din cauza trombofiliei, asa ca nu stiu ce se va decide.
As vrea sa va raspund tuturor dar nu mai stiu care ce m-ati intrebat: sunt pe tratament cu Clexane de 0,4 de o saptamana, dar fac de 0,2 de la 21 zile, si mie cele 2 teste de sarcina mi-au iesit negative si totusi....am bebe asa ca mai repetati ca nu se stie, floricica eu ieri aproape ca nu l-am simtit pe bebe deloc, asa ca nu te impacienta, dimineata a miscat, poate e mai lenes.
va multumsc tare mult de incurajari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Mrnscmnc, noi ne gandim la tine si la bebe in continuare! Ne rugam sa fiti puternici si sa creasca bebe in burtica sanatos, sa dea din picioruse cu putere sa stie mamica lui ca e acolo si ca se simte bine!
Doamne-ajuta!



16+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Of, mai fetelor, mie mi-e teama pt Felix! Am vazut ca din 15.10 nu a mai scris nimic, ultimul mesaj a fost la subiectul asta. Atunci scria ca este f racita si urma sa citeasca mesajele pe care nu apucase sa le parcurga, dar nu a mai revenit cu nimic. Si nu zicea nimic de internet, ca nu i-ar functiona. Oare cum sa aflam despre ea?
Haideti macar sa ne gandim toate la ea, sa ii transmitem niste energie pozitiva! Sper din tot sufletul ca e bine!
Edit: acum am vazut la profilul ei ca poate primi mail-uri, i-am trimis unul. Sper sa nu se supere si sa ne dea un semn de viata!



16+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

miki, eu am luat pe perioada inhibarii 100 mg Thrombo ass/zi (am avut protocolul lung). Cand am inceput stimularea, am oprit Thrombo ass si am inceput Clexane 0.6 pe care l-am oprit in seara cu injectia de Pregnyl (pt maturarea ovocitelor) - Clexane l-am facut la 9 seara, ca de obicei, iar Pregnylul la 23:15, cum imi stabilise Proful. Am reluat Clexane in ziua urmatoare punctiei.
Nu am avut si Clexane si Thrombo ass in acelasi timp, fiindca asa mi-a zis sa procedez dr cu care am facut FIV.
Ti-am scris un email .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Multumesc Balanta, deci la doza asta de clexane nu tb sa se mai ia aspirina. Ti-am rasp la mail inainte de a vedea mesajul de pe DC, cred ca am scris in ac timp.



Miki

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Da, mie asa mi-a zis ca 0.6 nu mai necesita Aspenter.
Si eu cred ca am scris in acelasi timp .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Mi-am luat jucariile si m-am mutat aici. Ar fi fost mai util poate daca subiectul primea si contributia altora care nu sunt "trombofiliste", dar daca nu se poate... nu se poate! Decat certuri, mai bine sfaturi mai putine... dar venite din prietenie si solidaritate.

"Fiindca in ultimul timp am observat ca sunt din ce in ce mai multe persoane care au nevoie de clexane, m-am gandit ca ar fi utila o lista cu sfaturi si experiente ale unor "veterane". Lor le multumesc in mod deosebit pentru ca au acceptat sa ma ajute sa deschid acest subiect.
Mai jos sunt citate din mesajele lor:

Paulapor: "Eu cand faceam Clexane tineam foarte tare apasat pe locul unde faceam injectia, nu masam, doar apasam si faceam multe vanatai, pana intr-o zi cand am aflat ca nu se apasa si asa am reusit sa nu imi fac multe vanatai.
Cand am avut burtica mai mare mi le faceam in lateralul burtii si a fost mult mai usor."

Ariadna33: "Clexane se face in zona laterala a burtii (spre solduri, nu spre centrul burtii cum se face gonalul) subcutanat, in tesutul adipos, se dezinfecteaza cu spirt locul pe o suprafata mai mare, se lasa sa se usuce spirtul ca altfel ustura la intepat, se apuca cu doua degete de la mana stanga intre degetul mare si aratator o "bucata de carnita" (cam de acolo unde aveti un pic de "grasimuta") si se introduce la un unghi de aprox 45% acul complet... in momentul in care simtiti o usturime pronuntata la introducerea acului inseamna ca ati atins un vas de sange si asta nu e bine pe de o parte ca daca injectati acolo veti ramane cu vanataie, pe de cealalta parte injectia se face subcutanat deci nu unde-s vase de sange... cum se "probeaza" asta, pus si simplu in loc sa introduceti serul trageti putin si veti vedea ca se inroseste seringa... dar asta presupune ca dupa aia trebuie sa schimbati seringa si sa injectati in alta parte si e pacat sa stricati o seringa... eu pur si simplu injectam direct in alt loc fara sa mai probez... ideea e ca daca e facut subcutanat si spirtul s-a uscat nu trebuie sa doara decat foarte putin cand acul strapunge pielea, atat.
Nu se dezinfecteaza decat inainte de injectare si nu se maseaza absolut deloc. Pentru dreptace se introduce acul cu mana dreapta in timp ce cu mana stanga se tine pielea intre degete, dupa ce acul a fost introdus si serul integral, se da drumul la piele.
si inca ceva: veti vedea ca pe masura ce sarcina va avansa si burtica va creste (ceea ce va doresc sa se intample cat mai curand) nu veti mai putea apuca pielea intre degete pentru ca ea se intinde pe burtica, eu ajunsesem spre finalul sarcinii sa-mi fac injectiile in partea grasoasa din solduri (care slava Domnului in sarcina exista din belsug).
Clexane se mai poate face si in brat sau in picior tot pe principiul apucat pielea si injectat sub piele, dar sunt mult mai dureroase asa injectiile... in burtica pur si simplu nu simteam nimic... e adevarat ca de cateva ori din graba, fiind altundeva decat acasa (eu le faceam de obicei dimineata inainte sa plec la serviciu, la aceeasi ora) s-a intamplat dar de foarte putine ori sa mai bag acul intr-un vas si sa raman cu vanataie."

Adrianaady: "Cand introduci acul o faci incet, incet si cand il scoti la fel de incet o faci...cu multaaa rabdare si ff incet totul. Pliul de piele sa nu il tii fff tare strans, mai lejer asa. Eu introduceam acul fffff incet, injectat la fel de incet, la sfarsit mai tineam citeva secunde acul introdus, apoi scoateam iar ffff incet. Nu masam sub nici o forma"

Dangabriela: "Ca sa nu mai tasneasca sangele, in timp ce iti faci injectia, nu mai tine pliul strans deloc( asa mi-a aratat d-na Viorica) ci tine doar un deget usor apasat sub seringa, si nu scoate acul imediat ce ai terminat, mai stai putin si scoate-l usor , tinand de o parte si de alta a lui , pielea cu degetele."

Daca nu gasim doza de 0.4, putem proceda astfel:

Tamaryllis: "Mi-am luat seringi de insulina cu ac detasabil si am introdus substanta in acea seringa, astfel incat sa ma intep o singura data.
Scoti acul seringii de insulina, tragi de pistonul seringii de insulina pana la masura 0.5, introduci substanta din cele doua seringi de clexane si scoti aerul (eu mai las f f putin aer, caci stii ca si clexanele are o bula de aer - dupa ce pun acul seringii de insulina, bat cu degetul in seringa a.i. bula sa ajunga langa piston)."

Miki-Miki: "Bula se impinge langa piston si se injecteaza tot, cunosc persoane care cica au citit prospectul dar nu injectau bula. Dc nu injectezi tot ramane ser neinjectat si deci nu ai facut doza recomandata.
Acul se introduce usor dupa ce am dezinfectat locul cu spirt si l-am lasat sa se usuce, dc doare inseamna ca am gasit o zona sensibila si incercam in alta parte. Dc faci in ac loc sensibil sigur vei face un hematom mare."

Kitzy: "Foarte bune sfaturile, dar am si eu o completare si o zic din experienta de ani de zile: acul NU se introduce incet pentru ca atunci e mult mai dureroasa procedura. Acul se introduce dintr-o lovitura, atunci nu veti simti aproape nimic.
Cu vanataile am avut si eu ceva problemute la inceput dar acuma nu mai am si tot in burtica le fac inca fara sa trag pistonul la inceput sa vad daca am nimerit in vas de sange. Asta-i important de stiut la injectiile intramusculare, acolo chiar nu-i indicat sa intri in vas de sange."


Acestea sunt sfaturile pe care am reusit sa le adun pana acum. Orice parere este binevenita, orice truc si orice intamplare.
Va multumesc!"



16+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput