Ghiocei de martie-aprilie 2009 ***266***

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Ce ne mai bucatarim!!
(a, "trucul" cu cartofii ii apartine maica-mii, ea a obsevat candvaca daca-s de dimensiuni diferite unul iese prea sfaramicios, altul prea crud...asa ca a venit cu ideea dimensiunilor apropiate)

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Inca una si ma duc: si anume ma duc sa scot "rakott carfeol-ul" din cuptor (ala e exact ca rakot crumpli, dar in loc de crumpli (cartofi) e conopida; very good!)

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Mama, voi vreti sa ma imbolnaviti cu salatele voastre Eu sint mai pofticioasa la salate decat la prajituri

Geanina, ma intrebai de placinta cu mere... tava mea e dreptunghiulara medie, am taiat dupa aceea cubulete, dar eu zic ca nu conteaza marimea tavii, daca e mai mica iese blatul/stratul de fructe mai gros, intelegi ce vreau sa spun?, daca ai tava mare poti sa pui portie dubla. La cuptor o tii pana e gata, cred ca vreo 35 min la foc mediu 180 grade.

Olga, multa bafta la acomodarea cu gradi! Sa nu mai plange deloc Davidutu

Multi pupici gimnastei frumoase si destepte Alexandra, sa treaca vanataia repede Si Ianis ne dispera, se urca in canapea (care nu e atat de lata ca patul cel mare) si tot sare/se arunca, ne da palpitatii de fiecare data

Lucia, succes la noul servici! Pitonasul este mai bine ingrijit de 2 bunici, te-ai gandit la un termen limita pana cand veti face naveta Buc.-Focsani?

Am vazut ca au aparut ceva controverse in cap.trecut la subiectul gradi... Important e ca fiecare sa ia decizia cea mai buna pentru copilul lui, nu trebuie etichetata nici o metoda gradi/bona/buni etc


Elena, fericita de Ianis Cezar (04.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Am fost la doctor. Nici vb de aerosoli pt ca nu mai este cum a fost dar mai are ceva. Ce ati inteles voi...am inteles si eu.

In schimb, mi/a dat alta reteta cu Zinat. Asta e medicul de familie. Acu eu sunt intr/o dilema. Stiu ca Zinatul e mai puternic decat Augmentinul si nu stiu daca sa continui cu asta sau sa incep cu Zinatul? E normal sa schimb antibioticul dupa 3 zile de administrare? Am mai multe intrebari la care trebuie sa le caut raspuns...

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Citat:
citat din mesajul lui olishka

Fetelor amanam pe saptamana viitoare clubul, nu? Ca sa poata vein si Saby si Bianca. Mai vine sigur si Gaza. Hai ca ne strangem o gasca faina

Olga, mamica lui David iepurasul


Hmmm... Ce? Unde? Cand?


_

Gigelica ,mami de Victor-Andrei - Pitonul
30 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

si, ca sa va inveselesc, ia uitati aici ce frumos stau copiii, la nanny, in rind, pe olita

http://picasaweb.google.fr/anca.bouny/Kitzun17Luni#5530463993367580882

Famille Dragoon, mami de Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose




Ce tare


_

Gigelica ,mami de Victor-Andrei - Pitonul
30 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplyana_m

Bondocu' e la pamant!

CHATONEL, salutare! Bine ca intrasi sa-ti urez distractie placuta la concert! Neaparat sa mergi, canta bestial tipul ala!

ILINCA, eu de "nanny" chatoneasca intelesesem ca nu e institutie, e o tanti ce are ea grija de o mana de copii, un fel de day care...dar mai bine ne lamureste Chato.
Si cu aerosolii: aparatul se numeste "nebulizator" si e un fel de compresor care, legat printr-un furtun de un vas cu medicamente lichide si/sau ser fiziologic, ce are la randul lui un capacel cu efect asemanator ca al oalei sub-presiune (Kukta), spulbera lichidele respective in particule mici-mici-mici. Particulele astea, inspirate printr-o mascuta, ajung in corp pe caile respiratorii = ultrarapid, pe cai le decongestioneaza/trateaza "loco", iar medicamentele, odata ajunse in plamani, se absorb, intra in sange aproape instantaneu, asa cum "coca" prizata "rupe capu'" in cateva secunde.
Sper sa intelegi ceva... Ii zice si aparat de aerosoli pt ca ce face el cu serul si ce mai e pe-acolo e asemanator cu ce se intampla la mare sau salina, unde particulele mici de apa din aer contin si sare, bla-bla.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Edit: intre timp s-a facut lumina la "nanny"!


Simply...tu esti injinera?! Super tare prezentarea hudurubei Eu ii multumesc din suflet celui ce a inventat-o, ca tare buna si eficienta mai e si din multe rele ne-a scos...


_

Gigelica ,mami de Victor-Andrei - Pitonul
30 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gina2008

Hello tu(chicas) ca sa o salut si pe Simply!
Postasem, separat, la capitolul trecut si dadusem o multime de si o gramada de pentru Oli, Gige si vreau sa o adaug si pe Kea, implicit pe Keutu.

Azi a cazut Calin de am vazut eu stele verzi. S-a impiedicat in timp ce alerga spre mine si a cazut in cei doi dintisori de sus. I s-a umplut gura instantaneu de sange si a plans de cu greu l-am potolit in vreo 40 de minute. Nu mai zic ca e "buzat" dar, din fericire, dintisorii sunt intacti si nu pare a avea altceva decat buzica (pe interior) putin "zgariata".

Mi-e groaza de cazaturi si lovituri care se lasa cu ceva... uff... si cand ma gandesc ca nici nu a inceput bine cu astea...

Pup pe toata lumea

Calin, un baietel nazdravan si mamica lui


Aolicaaa...saracutzul Pupam buzica gugulita!!!


_

Gigelica ,mami de Victor-Andrei - Pitonul
30 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Interesant. Amu ma scuzati daca parerea mea sincera e ca nu-i vad utilitatea/eficientza si mi se pare un "gadget" dispensabil. Vad ca e totusi la mare moda, deci ceva o fi de capu' lui; asa e, e minunat, face ceva deosebit? Chiar, toate aveti? E un must-have?
Mi-am amintit ceva: cu metaa...clopo...clorpamidul ala (veci n-am reusit sa pronuntz): cand eram gravida imi recomandase doctorul pt. gretzuri. Am cumparat si acasa am citit prospectul. Apoi am preferat sa-mi vars sufletu' si sa-mi dau duhul lansand jeturi apoase de 10 ori pe zi decat sa pun gura pe macar o pastiluta de-aia, asa fioros mi s-a parut prospectul. Sigur vorbim de-acelasi medicament?...

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever
Sovata


Mamicule, io nu am citit prospectul la "metoclopramid", dar pentru mine asta e in categoria medicamentelor impetuos necesare sa fie pisate inainte de utilizare si aplicate sub forma de tinctura cu apa/sau tzuica/sau spirt/sau scuipinol...nu are a face...revin, deci trebuie aplicat pe buci, caci efectul e acelasi...
Adica, daca iau pe gura medicamentul sau ma dau cu el in zona aia superba efectul e acelasi...dau la rate si ce nu am mancat in saptamana aia si doar am poftit!!!


_

Gigelica ,mami de Victor-Andrei - Pitonul
30 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplyana_m

Fetele, off-topic:
Eu la ce serial sa ma mai uit pana curat carofii? Tocmai terminai si Modern family, sunt la zi si cu Dexter, Two man and a half, House (io sincer m-am cam saturat de house asta), Grey, Neveste, Supernatural, 30 Rock, am vazut Everybody hates Chris, am revazut Everybody loves Raymond...Ma gandesc sa ma reapuc de Weeds, l-am abandonat pe la sezonul 4 ca ma plictisea, acum e ok? se uita cineva? sau alte sugestii?

http://www.lucamic.blogspot.com/

Edit: Btw, ati vazut filmul RED? Ce ziceti de final? M-a amuzat un pic, dar mai mult m-a iritat...


Io am mai vazut Cougar Town - comedie - si e simpaticutz. Am auzit de 24 ca ar fi un super serial...


_

Gigelica ,mami de Victor-Andrei - Pitonul
30 martie 2009

Mergi la inceput