Ghiocei de martie-aprilie 2009 ***266***

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

MONNVAS, foarte misto chestii spuse la topicul ala! Mercic!

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireal spune:

Gaza, noi la laringita ne-a dat 1 ml andrenalina si 2 ml ser fiziologic,noi am fost grav atunci, am facut si hidrocortizon pe vena.Azi pt. muci si tuse ne-a dat 1 ml acc si 2 ml ser fiziologic.Pisigri spunea ca ei au facut:"Gianina, si cine mai intreba, la noi au mers super aerosoli pe reteta 1 ml dexamethasone, 1,5ml ACC ( asta stiu ca e pt tuse, da m-am gindit ca poate fluidifica toate sercretiile, inclusiv cele nazale) si completare ser pina la 10 ml. A fost miraculos, ne chinuiam si noi cu muci de ceva vreme."Ilinca, noi ne-am luat aparat acum 2 saptamani cand a avut laringita acuta si pt. a nu ne interna am preferat sa facem tratament acasa.Am dat pe aparat 250 ron.Eu cred ca ne-a ajutat mult.Chatonel, super sistemul vostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Fetele, off-topic:
Eu la ce serial sa ma mai uit pana curat carofii? Tocmai terminai si Modern family, sunt la zi si cu Dexter, Two man and a half, House (io sincer m-am cam saturat de house asta), Grey, Neveste, Supernatural, 30 Rock, am vazut Everybody hates Chris, am revazut Everybody loves Raymond...Ma gandesc sa ma reapuc de Weeds, l-am abandonat pe la sezonul 4 ca ma plictisea, acum e ok? se uita cineva? sau alte sugestii?

http://www.lucamic.blogspot.com/

Edit: Btw, ati vazut filmul RED? Ce ziceti de final? M-a amuzat un pic, dar mai mult m-a iritat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Eu ma uit la Weeds, imi place, desi e cam SF asa, nu prea bate cu realitatea ce fac ei acum (sunt la sezonul 7), dar daca zici ca te-a plictisit, nu cred ca are rost. Unul numai bun de curatat cartofi e Brothers&Sisters. Am vazut doar un episod, dar eu zic ca merge (la cartofi, repet)!Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Interesant. Amu ma scuzati daca parerea mea sincera e ca nu-i vad utilitatea/eficientza si mi se pare un "gadget" dispensabil. Vad ca e totusi la mare moda, deci ceva o fi de capu' lui; asa e, e minunat, face ceva deosebit? Chiar, toate aveti? E un must-have?
Mi-am amintit ceva: cu metaa...clopo...clorpamidul ala (veci n-am reusit sa pronuntz): cand eram gravida imi recomandase doctorul pt. gretzuri. Am cumparat si acasa am citit prospectul. Apoi am preferat sa-mi vars sufletu' si sa-mi dau duhul lansand jeturi apoase de 10 ori pe zi decat sa pun gura pe macar o pastiluta de-aia, asa fioros mi s-a parut prospectul. Sigur vorbim de-acelasi medicament?...

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever
Sovata


Eu n-am aparat de aerosoli, sper sa nici nu avem nevoie

Metaclopramidul ni la recomandat pediatra la varsaturi abundente, doar 3 picaturi in prima lingurita de apa. Eu nu l-am cumparat Si-a revenit de la sine cu regim alimentar.



Elena, fericita de Ianis Cezar (04.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Stai ca acum am citit mai clar ca tu vrei sa vezi un film pana sa te apuci de cartofi. In cazul asta nu te pot ajuta Pe mine Dr House nu m-a prins deloc.Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

Stai ca acum am citit mai clar ca tu vrei sa vezi un film pana sa te apuci de cartofi. In cazul asta nu te pot ajuta
Pe mine Dr House nu m-a prins deloc.


Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)



Nu, nu, intelesesei bine, cat timp curat cartofii, dar m-am exprimat eu aiurea. Si o sa iau un episod din Brothers and Sisters sa vad cum imi pica. Mi-a mai zis o prietene ca il urmareste. Thx.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Io eram mare fan dr. House dar acuma parca s-a mai rasuflat de cand nu mai e nici leshinata aia de se casatorise cu Chase, nici 13...dar tot ma uit cu placere cand mai apare cate un episod.
Tufete, am ramas cu complexe fiindca eu n-am contribuit cu mai nicio retzeta (decat asa vag, cu pennele mele cu vinete si dovlecei si alte ushurisme de-astea). Vreau sa va gratulez cu o retzeta de cartofi frantzuzesti (noi zicem "rakott crumpli"= cartofi gratinati/ la cuptor) pe care o stiu face eu de la cap la coada, deci va dati seama ca nu-i grea dar e bunaaaaa. Va dau varianta de baza, pe care o fac de cand is vegetariana si apoi va dau varianta imbunatatzita (poate singurul motiv pt. care regret ushor ca m-am lasat de carne).
Asa...
intr-o oala se pun la fiert cartofi cu tot cu coaja, sa fie cam de aceeasi marime, sa fiarba in acelasi timp. Pentru o portie buna la familie ar fi ideal cam 20 de cartofi medii (mai degraba spre mici decat spre maroci)
- se pun la fiert si 6-8 oua.
Booon. Se ia o cratitza inalta si se unge cu ulei (io pun de mazline) atat pe fund (pe fund un strat subtirel) cat si pe peretzi. Cartofii fierti se curatza de coaja si se taie rondele. Ouale se taie si ele rondele.
Trebuie si smantana, de preferintza de-aia mai grasana, 20% grasime.
Asa...se incepe asezarea:-un strat grosutz de cartofi rondele, apoi un strat de felii de oo apoi un strat gros de smantana (se intinde peste celelalte straturi cu o lingura.). Apoi iar un strat cartofi, iar un strat oo, iar smantana, apoi un strat cartofi si deasupra smantanela. Se baga la cuptor, cam o ora, depinde si cat de tare dati focul si cat de rumeni va plac.
Si acum varianta imbunatatzita:- un carnat uscat, subtirel (io luam carnat uscat unguresc, putin picant, din supermarket). Asta se taie feliutze si se prajesc rondelele respective intr-o tigaita. Apoi devin la randul lor un strat ?(cartofi/oua/carnaciori/smantana si tot asa pana va ajung ingredientele).
Cam ingrasha dar nu ca slanina sau untura si e fuaaaarteeee buun!!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Ilinca, mie nu mi-a trecut niciodata prin cap sa fierb cartofi de aceeasi dimensiune ca sa fiarba odata , e foarte buna ideea ta.Salata orientala iti place? Ca sunt cam aceleasi ingrediente, dar nu e asa grea, caci nu are smantana.Eu fac asa cartofii (reteta descoperita recent): curat cartofii si ii tai cubulete, ii pun la fiert in apa cu sare. Calesc o ceapa taiata marunt si pun si doi catei de usturoi intregi, apoi ii scot. Daca am sunca in casa, o tai cubulete si o calesc si pe ea. Dupa ce-s fierti cartofii ii pun peste ceapa, adaug smantana, eventual sare daca mai e nevoie, apoi rad cascaval deasupra. Daca este timp, ii dau putin la cuptor, daca nu, direct in farfurie. Mie imi plac tare mult!Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

O, da, sigur ca-mi place salata orientala (dar n-are nici in clin nici in maneca cu rakott crumpli, is gusturi total diferite) si am imbunatatirile mele si la ea:
- primavara/vara, pe langa clasicele cartofi/oua/ceapa (verde, ideal), masline eu adaug ridichi de luna si gogosari sau ardei kapia, taiate feliutze. Neaparat uleiul sa fie de masline si otzetul de-ala de mere cu miere.
Suna interesant si cartofii tai (fara shunca, desigur); io am probleme cu usturoiul, e musai?...

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput