Ghiocei de martie-aprilie 2009 ***266***

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Chato si mie mi-ar placea sa-mi fac arborele genealogic. Din pacate insa nu-mi cunosc nici o ruda din partea tatalui. Bunica mea stiu ca este in Vladivostok, dar nu stiu daca mai traieste sau nu. Partea interesanta este ca am si 2 frati mai mari pe care nu i-a cunoscut niciodata, dar cred ca i-am gasit pe facebook Ei nu stiu de existenta mea.

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Gata, fug la somn. Sper sa adorm repede si sa nu stau cu ochii in tavan caci urasc cel mai mult asta.

Noapte buna!!!

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Olguta, acum e musai sa ne pui photos cu tatal tau, banuiesc ca lui ii semeni
Barbatul din film este si el foarte frumos (spun si el, pe linga femei); nu credeam ca exista asiatici inalti si asa de frumosi, credeam ca sint toti mai "turtiti" asa, ma gindeam ca doar metisarile dau "rezultate" bune

Amu, ca-s la servici si nu am ce lucra (e crima sa lucrezi de noapte si sa nu ai ce face- mi s-au lasat niste chestii de facut, da-s imposibile .... si cind ma gindesc ca timp de doua ore am cautat cum se fac... nah, asta se numeste ca am fost ocupata )sa va povestesc filmul: el se vrea o critica a burgheziei din coreea, dar eu as spune ca e mai degraba o zugraveala a unei situatii de adulter care se termina prost.
Eroina principala (proletarul nefericit) se angajeaza ca bona la o familie tinara si bogata (burghezii din film ei sint ). Cuplul are tot ce isi poate dori cineva in viata: frumusete, dragoste, educatie, sanatate, copii, si bani gramada. Intriga e adulterul. Barbatul se da la bona si ea il accepta cu placere (zisei mai sus ca e frumos de pica si cinta la pian intr-un mod divin). E adevarat ca el are "putere" asupra ei, fiind patronul; dar nu e nevoie sa uzeze de asta, pt ca ea era deja sub vraja lui (si io eram, nah ). Se distreaza ei cit se distreaza si apoi se afla ca ea a ramas gravi (fara voie, doar ca practicau coitus intreruptus, care nu da nici o siguranta ca anticonceptional). Si nevasta lui e neagra cind afla... o cearta, ii trage doua-trei palme etc. Cu al ei nu se mai culca, ii spune ca e "murdar". Deci ii "pedepseste pe amindoi.
Acum, zic io, cit e de moral sa te culci cu sotul unei cunostinte? Si apoi sa te comporti cu ea gudurindu-te?
Asta o zic pt ca critica filmului a lasat de dorit... cica e victima burgheziei saraca bona, ea e alba ca zapada.

Restul nu vi-l spun, poate mergeti sa il vedeti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrisimo28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamariame
Eu am facut aseara o ciorba buuna de tot, si in timpul prepararii m-am tot gandit la mihaela, ca vroiam sa o intreb de ce trebuie fiert separat borsul inainte de a-l pune in ciorba.

eu de ex il fierb ca toate din ciorba sunt calde si nu vreau sa mai astept cand trantesc borsul rece in oala

dragastoasa de Dragos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrisimo28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

ar fi frumos din partea mea sa gatesc si eu macar de doua ori pe an). Daaar, nu stiu ce sa gatesc...usor, dar bun si aratos. Any ideas?

eu la ocazii mai fac ficatei de pui in bacon: trebuie ficatei de pui + felii de bacon, se infasoara fiecare ficatel in felia de bacon apoi se fixeaza cu scobitori si da la cuptor cca 30 de min, la foc mic, sa se faca bine si gata. poti face o garnitura de cartofi natur cu putin unt si patrunjel.


dragastoasa de Dragos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus
Denisamada, cand ai vreme nu pui o poza cu scaunelul ala special de urcat in kiuveta ca mai nou Alexandra ma innebuneste cu spalatul pe maine, cum ne prinde in baie incepe mani, mani, credeam ca ne intreaba de alocatia ei pana m-am prins ce vrea


Buna dimineata!
Pozam, pozam! E de la ikea, nu caramida aia de plastic, ci un soi de scaunel cu 2 trepte, din lemn.
Ei, nu urcase kiar la propriu in kiuveta, cu fundul, picioarele cica le avea inca pe scaunel, dar restul piticului era (in curs de catarare) in kiuveta.

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

www.helpioana.com" target="_blank"> Povestea unei manute pierdute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrisimo28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gaza22

Mai fetelor da scrieti intr-un ritm de ma ia durerea de cap. Deabia apuc sa va citesc dar sa mai si raspund. Noi suntem relativ bine, lucram la socializare si ne-am facut un prieten nou, un vecin de scara cu 3 luni mai mare. Am inceput vizitele reciproce cat timp a plouat, acum sistam pana la noi conditii meteo nefavorabile


ana gaza mica inseala pe dei-dei????

dragastoasa de Dragos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Neata,

Cafea? Eu da ca imi place.

Vreau sa caut filmul de care a spus Chatonel. aca il gasesc va anunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Se vede ca mi-e pofta de cafea ca am mancat virgulele din mesajul anterior.


Am descarcat filmul de care vb Chatonel. O sa il vizionez duoa-amaza cat doarme Vladimir.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Buna dimineata!

Chatonel, maica, ti-ai ratat cariera, cronicar de film trebuia sa te faci, ca asa m-a prins istorisirea filmului, incat acum alt gand n-am decat sa vaz si eu burghezii coreeni in dileme sentimentale...si zau ca azi am o gramada de facut!


Oli, viata familiei tale seamana cu un film!Hai sa-ti zic ceva: bunicul lui H. din partea mamei era din regiunea Transnistria, daca am inteles eu bine, a luptat in al Doilea Razboi Mondial si a ajuns prin zona noastra, unde s-a casatorit si a avut cinci copii; lasase in urma insa alte doua fetite; soacra mea nu a aflat decat tarziu de existenta lor, era adulta deja, si, cumva, a luat legatura cu ele si s-au intalnit in Romania, prin anii '80- mi-a povestit ca a fost un moment emotionant si o bucurie mare de ambele parti si nu a regretat nicio clipa ca a facut atatea eforturi sa le cunoasca, desi toata lumea o descuraja; apoi au corespondat si au tinut legatura; sper sa ajungi si tu sa-ti cunosti fratii!

Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)

Mergi la inceput