Ghiocei de martie-aprilie 2009 ***266***

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kea

Olga, salvat!
Dar sfecla rosie nu fierbe greu? Eu am vreo doua prin frigider si mi-era groaza sa le fierb. Cu fasolea rosie nu-i problema pt mine ca gasesc in conserva pe toate drumurile. Ma gandesc ca-i ok. Le incerc si eu la sfarsitul asta de sapt.

Ana, stai linistita ca tu n-ai gresit cu nimic!
Sunteti atatea Ane pe aici, dar stiti voi despre care e vorba in propozitie.

Keutu cheliutu


Ei fierbe greu dar o pui si tu mai din timp. De fapt cred ca sfecla se pune separat si cartofii cu morcovii separat.

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Olga da, cred ca trebuiesc fierte separat.
Fug la culcare! Cascadorul meu isi tot schimba pozitia in pat si nu mai vreau surprize pe ziua de azi.
Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgyiuly spune:

Buna seara fetele!

Si daca tot fata imi doarme de rupe patul,"regulamentar" in seara asta si sotul inca nu a sosit acasa....am zis sa ma bag si eu la retele .
Novus pana vii tu cu reteta ta de lasagna...o scriu eu pe a mea,care mie nu mi se pare deloc grea de facut:
-sosul il fac asa:calesc ceapa,morcovul si telina,adaug carnea tocata(de vita), o las si pe ea la calit pana isi schimba putin culoarea si apoi adaug vinul alb(un paharel.Cand e aproape evaporat pun sosul de rosii(in jur de 800 gr.),apa si las la fiert la foc mic pana se face sosul(in jur de o ora).Se sareaza dupa gust.Asta e partea mai"complicata ca necesita timp.
Eu foile,ininte de a le umple le scufund in apa fierbine.
Deci: un strat-foaia de lasagna-deasupra sosul,parmezan,sos bechamel(eu il gasesc gata pregatit),mozzarella
urmatorul strat la fel,pana la epuizarea foilor.Ultimul strat ,neaparat cu multa mozzzarela deasupra !
Pofta buna!




Georgiana

mami de Giulia (12.03.2009)
Giulia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

multumim pentru aprecieri la poza "shushu in grup"

olguta, ieri am vazut un film care m-a dus cu gindul la tine: the housmaid se numeste si sint doua actrite (hera si mama ei, in film) care seamana tare mult cu tine, aveti aceeasi frumusete, parca scoasa din penel... esti sigura ca nu ai ceva rude prin coreea?

http://www.allocine.fr/film/fichefilm-180360/photos/detail/?cmediafile=19479798



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

multumim pentru aprecieri la poza "shushu in grup"

olguta, ieri am vazut un film care m-a dus cu gindul la tine: the housmaid se numeste si sint doua actrite (hera si mama ei, in film) care seamana tare mult cu tine, aveti aceeasi frumusete, parca scoasa din penel... esti sigura ca nu ai ceva rude prin coreea?

http://www.allocine.fr/film/fichefilm-180360/photos/detail/?cmediafile=19479798



Famille Dragoon, mami de Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose



Chato

Tatal meu este (a fost) din Vladivostok http://maps.google.ro/maps?hl=ro&rlz=1G1GGLQ_RORO373&q=vladivostok+harta&um=1&ie=UTF-8&hq=&hnear=Vladivostok,+Region+of+Primorsky,+Rusia&gl=ro&ei=z7LATJS0Mo2YOpWw8Z8M&sa=X&oi=geocode_result&ct=title&resnum=1&ved=0CBUQ8gEwAA

daca te uiti pe harta o sa vezica este la marginea estica a Rusiei, la un mic pas de Coreea Asa ca nu stiu, poate am rude si in Coreea, dar in regiunea aceea toti sunt mai asiatici.

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgyiuly spune:

Tot am citit pataniile lui Floric cu doctorii..si daca tot s-a discutat de aerosoli,sa-mi zic si parerea,ca de sunt si eu om!

Racelile Giuliei( sa nu zic intr-un cas rau) sunt asa:debuteaza cu mucisori,tratam cu ser fizilogic,eventual aspiram daca sunt multi.Daca cumva incepe sa tuseasca(in special la culcare se intampla) atunci ii fac aerosoli cu ser fiziologic dimineata si seara.In cateva zile trec mucisorii si tusea.Am mai dus-o si pe d-na dr.sa fiu sigura ca nu e "altceva"si m-a trimis acasa la curatarea nasului temeinic si aerosoli cu ser.
Sigura data cand nu i-am facut aerosoli(schimbasem casa,tara,personajele...etc)pt ca nu a stat...a facut bronsita/bronsiolita/amigdalita/...am pierdut sirul diagnosticilor primite si a antibioticilor primite(ca am fost la 3 dr.pediatri in Focsani) ....ultimul tratament...5 zile de aerosoli cu dexa,acc si ser fiziologic.Asa ne-am lecuit....si de ce boala a avut ,dar si de anumiti dr.

Asa ca ....pentru mine aerosolul/inhalatiile este/sunt sfint(e)!



Georgiana

mami de Giulia (12.03.2009)
Giulia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Seara buna,

intru si eu la voi sa ma plang , off nu stiu ce sa mai fac cu naty de 3 sapt si-a schimbat omplet programul si asta din cauza durerilor infernale de dinti.Doarme ff greu si tarziu noaptea ne prinde ora 1. Am incercat sa nu o culc la pranz si sa o culc doar seara la 9 uneori doarme cu treziri de papa alteori se trezeste dupa 1-2h si are chef de joaca...efectiv sunt distrusa fizic...sfaturi??

Pupp

mami de Maria Natalia(10.04.2009) si 23+ cu Rares Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

olguta, vazui... acum sint sigura ca ai rude in coreea :) creca tu chiar ai de ce sa faci un arbore genealogic.... trebuie sa fie tare interesant sa iti gasesti radacinile.

alina, ai incercat sa ii dai lui BB paracetamol inainte de culcare? o doza normala, e pentru durere, o calmeaza si poate o ajuta sa doarma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina.n

Seara buna,

intru si eu la voi sa ma plang , off nu stiu ce sa mai fac cu naty de 3 sapt si-a schimbat omplet programul si asta din cauza durerilor infernale de dinti.Doarme ff greu si tarziu noaptea ne prinde ora 1. Am incercat sa nu o culc la pranz si sa o culc doar seara la 9 uneori doarme cu treziri de papa alteori se trezeste dupa 1-2h si are chef de joaca...efectiv sunt distrusa fizic...sfaturi??

Pupp

mami de Maria Natalia(10.04.2009) si 23+ cu Rares Alexandru




Offf Alina te inteleg perfect. Si eu ma trecut prin asta mult timp si stiu cat de greu este si obositor pentru toata lumea. La noi s-a rezolvat totulcu mersul la gradinita si trezitul de dimineata in fiecare zi, cam la aceeasi ora. Sper sa va reveniti repede

Ah si ma intreba cineva cum il trezesc pe David...la inceput afost tare greu si maraia. Acum insa este bine. Eu fac asa: ii pregatesc laptele si ma pun langa el si il mangai, il pup pana face un pic ochi si vede sticla de lapte pe care o ia imediat si o bea pe nerasuflate. Apoi se trezeste f bine dispus. Sau il imbrac in timp de doarme si se trezeste pana la urma.

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgyiuly spune:

Alina ...si eu la Giulia folosesc paracetamolul cand sunt probleme de eruptie de dinti,o linistete si doarme mai bine noaptea.Programul de somn in schimb..nu ti-l rezolva.
Si Giuliei ii ies ultimile masele(inca nu se vad..calea e lunga)..aseara a adormit la 23,30...pe la 22 a plans pana a vomitat.Azi nu a dormit deloc dupa-amiaza!
Diana folosea ceva homeopat cu Mutzu de care era foarte multumita,poate te ajuta ea cu un raspuns!


Frumoasa semnatura ai!


Georgiana

mami de Giulia (12.03.2009)
Giulia!

Mergi la inceput