Ghiocei de martie-aprilie 2009 ***266***

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kea

Novus, curat vreo 4 mere si le tai cubulete. Le pun intr-o tigaie si le calesc (oare e cuvantul potrivit?) cu zahar. Zahar dupa gust, in functie de cat de dulci sunt merele. Chiar daca par dulci crude, dupa calire parca nu mai sunt chiar asa. Cand nu mai lasa zeama, se dau deoparte si se amesteca cu putina scortisoara. Separat o foaie de foitaj cumparat de imparte in 6, in fiecare jumatate a bucatilor rezultate se pune umplutura de mere, racita, ca altfel inmoaie aluatul, se pliaza, marginile se lipesc cu albus sau apa si gata. A, trebuiesc crestate si daca mai aveti chef sa spargeti un ou, puteti sa le si ungeti.

Keutu cheliutu


Aha si banuiesc ca apoi le bag in cuptor, nu ? mie imi trebuie pasii mura-n gura
Asa ceva face mama si e taaare bun asa ca o las pe ea in continuare sa adune laudele dar e bine de stiut ce si cum, mersi !!

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Olga, ma bucur ca a fost bine pana la urma !!
Stiu strangerea aceea de care zici, am parte de ea zilnic cand vin acasa, ma topesc toata oricum



www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Fug la ca maine e vineri, iuhuhu !!!

Va

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Olga, ma bucur mult ca azi nu v-a mai fost asa greu!

Novus, eu vreau reteta de lasagne. Azi am cumparat foi si m-am tot uitat la ele ca nu stiam ce sa le fac.

Ana, lasa ca iti facem noi meniul, tu numai sa-l gatesti.

Aaaaa, Olga, eu vreau reteta de salata ruseasca. Am mancat la verisoara si matusa din Ucraina. Mi-a placut mult salata, era ceva cu straturi parca. Despre asta e vorba?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Anamariame daca tot ati ratat intalneala de la Sovata, nu-i asa ca veniti la aceasta organizata in decembrie/ianuarie?

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Novus, ma gandesc ca-i complicata lasagna, nu? Stiu ca am incercat candva sa o fac si nu mi-a iesit deloc, parca n-as mai indrazni o data.Crema de zahar ars sigur fac, mi-am notat deja reteta.Kea, eu deja vizualizez strudelul gata scos din cuptor, crestat si lucios, imi ploua-n gura, asa ca ma duc direct in pat, daca mai stau mult pe-aici sigur infulec ceva si nu am voie la ora asta.Noapte buna! Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Olga, mi-as dori mult sa vin, dar nu promit nimic, eu sunt cam la fel ca Ilinca, iarna hibernez, nu prea-mi arde de drumuri, mai ales asa lungi. Dar astept sa hotarati voi perioada si apoi iau o decizie!Cum faci sa-l trezesti pe David dimineata, stiu ca si el e somnoros ca Eva. Mi-am propus sa o trezesc si eu mai devreme, aseara m-a tinut pana la 1, tot nu vroia deloc sa doarma. Am zis ca nu se mai poate, facem program. Numai ca nu ma indur sa-i dau eu desteptarea...Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

kea nu este aceea, este alta dar este fff buna.
Ingrediente: sfecla rosie, cartofi roz, mazare la borcan sau fasole rosie fiarta (este mai complicat, dar mai bun), castraveti murati, ceapa, morcov (toate in cantitati egale), ulei, sare, piper. Se fierb impreuna cartofii, sfecla, morcovii in coaja, pana sunt fierte toate f bine. Se curatasi se taie bucatele mici (ca pt salata de boeuf). Se pune sare, (trebuie sa puneti ceva sare caci daca nu este destul de sarat nu iese asa bun) piper si ulei. Mie imi place sa o fac seara si sa o manac a doua zi, caci este muuult mai buna, se intrepatrund gusturile Este salata mea preferata Cred ca o sa fac maine.

Mai imi place la nebunie salata de sfecla cu castraveti murati si maioneza. Este la fel de si se face ff simplu. Se fierbe sfecla (tot in coaja), se curata si se da pe razatoare. Se dau si castravwtii murati pe razatoare sau se taie cubulete mici de tot si se pun peste sfecla. Adaugam maioneza si sare si iese ceva de vis. Garantez

Gata, mi-am facut si eu norma de retete

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Eu sunt fresh si sa va zic si de ce: a mers Cristi pana la sora-mea sa-i monteze netu si i-a luat pe David cu Chit. Pe la 7 m-am pus in pat si cum am pus capul pe perna am atipit instantaneu. In 2 clipe deja ii aud pe pici jos ca au ajuns. Bineinteles ca nu era 2 clipe ci 2 ore, dar mie asa mi s-a parut Am dormit ca valiza si nici macar un deget n-am miscat. Acum bineinteles ca nu am somn...

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Olga, salvat!
Dar sfecla rosie nu fierbe greu? Eu am vreo doua prin frigider si mi-era groaza sa le fierb. Cu fasolea rosie nu-i problema pt mine ca gasesc in conserva pe toate drumurile. Ma gandesc ca-i ok. Le incerc si eu la sfarsitul asta de sapt.

Ana, stai linistita ca tu n-ai gresit cu nimic!
Sunteti atatea Ane pe aici, dar stiti voi despre care e vorba in propozitie.

Mergi la inceput