Ghiocei de martie-aprilie 2009 ***266***

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Eu am vrut sa fac asta seara clatitele georgianei, dar n-am mai avut putere.

Azi am facut peste cu legume pt keutu si dar n-a vrut sa manance. Maine o mai fi bun? I-am mai dat mancare de pe o zi pe alta, dar nu cu peste.

Strudel cu mere faceti? Ca si asta e simplu simplu.
Ce mai fac eu cu minim de efort e un sos pe care il mancam cu paste, cartofi sau paine. Calesc ceapa, adaug pe rand ciuperci sau carne, gogosar sau capia, rosii, apa si spre sfarsit bulion daca mai e cazul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Kea, eu zic ca nu are nimic pestele, numai sa fie tinut la rece. Eu i-am dat Evei de pe o zi pe alta.Eu am facut aseara o ciorba buuna de tot, si in timpul prepararii m-am tot gandit la mihaela, ca vroiam sa o intreb de ce trebuie fiert separat borsul inainte de a-l pune in ciorba. Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Kea, sosul asta il fac eu pt penne la cuptor in general, pune reteta de strudel aici daca tot suntem bucataresele vesele mai nou !!

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Si pana nu uit, astept in mos dpecial votul final de la Cativ, Saby si Anaan pt ca ele erau pt ambele perioade ca sa putem definitiva Intalnirea de iarna de la Moeciu care dorim sa o oragnizam in decembrie sau ianuarie

Astept si noi inscrieri de la cele care nu ati avut timp pana acum sa studiati propunerea de intalneala !!

Saptamana viitoare as vrea sa fac rezervarea




www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Oooo ce fain incurc literele

Alexandra vorbeste in somn , trag cu urechea

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Da, da, si apropo de bucatareala, sambata Eva face 18 luni si am zis sa ma folosesc de aceasta ocazie pentru a-i invita pe ai mei la masa (noi weekend de weekend mancam la ei, ne intindem la palavrageli de pe la 12 pana pica Eva de somn , ar fi frumos din partea mea sa gatesc si eu macar de doua ori pe an). Daaar, nu stiu ce sa gatesc...usor, dar bun si aratos. Any ideas?Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Buna seara.

Mai intai trimit multi pupici accidentatilor Calin si Keutu, dar si mamicilor, caci tare greu trebuie sa le fi fost

Simply si eu vroiam sa-ti zic tot de Cougar Town. Mie imi place ff mult. Ma relaxeaza.

Ilinca imi face cu ochiul reteta ta. La cate retete ati dat, mi se face rusine si ma apuc si eu de bucatarit. Aaaa, tot pentru tine special am o salata numai de legume, ruseasca, ffff buna,preferata mea. Daca te intereseaza pun reteta.

Gige daca esti amatoare de cluburi te asteptam si pe tine saptamana viitoare. Facem o escapada intre mammici

Chato f tari pozele



Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

Da, da, si apropo de bucatareala, sambata Eva face 18 luni si am zis sa ma folosesc de aceasta ocazie pentru a-i invita pe ai mei la masa (noi weekend de weekend mancam la ei, ne intindem la palavrageli de pe la 12 pana pica Eva de somn , ar fi frumos din partea mea sa gatesc si eu macar de doua ori pe an). Daaar, nu stiu ce sa gatesc...usor, dar bun si aratos. Any ideas?


Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)



Din portofoliul meu bogat daca te ajuta iti pot spune cum fac lasagna , asa mai deosebit ca omleta sigur nu te intereaza, aaa ca desrt fa crema de zahar ars ca merge repede
Ar mai fi ciocanele crocante a la KFC cu ceva langa, eventual cartofi aurii, stiu si eu sau piept de pui in fulgi de porumb, ultimul trend la noi in gasca

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Astazi l-am luat pe David de la gradinita la 3.30. pana atunci a dormit Era ok, schimbat, hranit. Au zis educatoarele ca este un mare mancacios Am vorbit cu ele si mi-au zis ca astazi a fost mult mai ok. S-a ucat cu baietii cu masinutele, a plans mai putin si a mancat f mult. Cred ca suntem pe drumul cel bun.

Am vb cu educatoarea si am stabilit sa schimbam programul. Eu initial optasem pentru programul mediu cu mic dejun, masa de pranz si acasa la somn. Insa mereu a adormit inainte de masa, caci nu a rezistat pana la 1.30. Astazi educatoarea i-a dat lui primul sa manance pe la 12 si a adormit cu burta plina, de aceea a dormit asa mult si bine. Cred ca asa o sa facem si de acum incolo. O sa-l duc pe la 8.30-9, o sa stea cam 3 ore treaz pana la masa de pranz, apoi doarme cam 2-3 ore si vin eu si-l iau. Si pentru ca este un mare mancacios le-am zis sa-i dea inainte de somn felul 1 si dupa ce se trezeste felul 2, caci el oricum nu le poate manca pe amandoua odata. Asa ca o sa-l iau si odihnit si satul, cum l-am luat astazi si a fost super

Mi-am adus aminte cat de fericit a fost astazi cand m-a vazut M-a strangea asa de tare de gat de abia mai puteam sa respir. M-am topit toata...

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Novus, curat vreo 4 mere si le tai cubulete. Le pun intr-o tigaie si le calesc (oare e cuvantul potrivit?) cu zahar. Zahar dupa gust, in functie de cat de dulci sunt merele. Chiar daca par dulci crude, dupa calire parca nu mai sunt chiar asa. Cand nu mai lasa zeama, se dau deoparte si se amesteca cu putina scortisoara. Separat o foaie de foitaj cumparat de imparte in 6, in fiecare jumatate a bucatilor rezultate se pune umplutura de mere, racita, ca altfel inmoaie aluatul, se pliaza, marginile se lipesc cu albus sau apa si gata. A, trebuiesc crestate si daca mai aveti chef sa spargeti un ou, puteti sa le si ungeti.

Mergi la inceput