Ghiocei de martie-aprilie 2009 ***266***

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Hello !!

Fu greu dar am reusit sa ajung la zi cu cititul si m-am delectat cu povestirile voastre, vad ca ati avut si arcurile azi la voi

Symplianna, super tare explicatiile, injinero !! Si un mare pt Luca cel cuminte si zambaret !!

Chatonel, superba poza cu olitele, e de revista !! si imi place sistemul asta cu nanny de la voi, ar fi fain sa se faca si la noi asa ceva, stiu persoane care chiar fi potrivite pt asta

Denisamada, cand ai vreme nu pui o poza cu scaunelul ala special de urcat in kiuveta ca mai nou Alexandra ma innebuneste cu spalatul pe maine, cum ne prinde in baie incepe mani, mani, credeam ca ne intreaba de alocatia ei pana m-am prins ce vrea


Olga, un mare pt tine si doi pt David sa nu mai planga la gradi !!



www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Ah Gina, stiu din pacate cum e sa vezi copilul cu gurita plina de sange! Pupam Calinu mic cu buza umflata!

Novus, cum e Alexandra? I s-a umflat locul? Ai dat-o cu ceva?

Sa va povestesc. Keutu nu cred ca s-a lovit ieri, m-am linistit pana azi dupa-amiaza cand si-a scos parleala. S-a ridicat pe canapea si a inceput sa zdrumcine lampa si sa o loveasca de perete (asta e noua, ca cealalta in urma aceluiasi tratament s-a cerut schimbata), i-am zis sa nu mai faca, asa ca a scos cd-urile de muzica din raft si le trantea de podea. L-am luat de acolo si l-am pus in partea cealalta a canapelei. M-am inotrs o secunda cu spatele sa sting lampa si imediat aud un poc. Sa lesin, nu alta! Se lasase pe spate si se rostogolise. L-am luat in brate si am plans zdravan amandoi, el s-a oprit inaintea mea. Am zis sa iesim afara, ii pun ciorapii lungi si pana sa aduc pantalonii, incerca sa se urce pe masuta lui, dar din cauza ciorapilor a alunecat, l-am prins dar cred ca tot s-a lovit putin la fata. A marait putin si a trecut si asta. Ma grabesc sa-l scot afara sa fiu sigura ca nu se mai catara pe undeva. Iesim, se apleaca sa ia pamant din nu stiu ce groapa, se dezechilibreaza si desi mereu, dar mereu cand cade se sprijina in maini, azi n-a binevoit sa le foloseasca, asa ca a picat cu obrazul de ciment. S-a invinetit pe loc! Iar am plans de nu am mai stiut de mine. Ziua de azi mi s-a parut ca nu se mai termina!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Kea, ce zi ghinionista ati avut ! Keutu sa nu faca buba ! Alexandra nu are nimic in afara de o mica vanataie pe frunte aseara era rosu locul acum e lila
Cu ceva bun ne-am ales din acrobatia noastra de ieri, azi a sarit mai atenta si fara piruete, arata tuturor celor interesati locul faptei si rezultatul !!

Un mare pt toti bolnaviorii si mamicile lor ,Gianina, Anamariame, Floric

Gina, pt Calin sa treaca repede buba , cred ca ai tras o sperietura grozava, eu o singura data am vazut sange la Alexandra la buza era pe la inceputurile cazaturilor si am pus-o repee la tziti apoi am investigat-o sa vad de unde provine

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Ilinca, reteta ta cartofi o am si eu in portofoliu si e bunaaaa bunaa, noi le zicem cartofi frantuzesti, Chatonel nu da dupa mine

Anamariame si salata orientala o facem des, doar ca noi taiem cartofii fierti rondele , ceapa rosie la fel, mai punem putin otet si ulei si e gata !!

Ela, notat reteta cu prazul, suna bine

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

ILINCA: varianta scurta de praz cu masline.

Cureti prazul (cam 1,5 kg), il tai bucati de 4-5 cm si-l oparesti. Il pui la scurs. Incingi ulei, pui prazul in ulei. Lasi sa se rumeneasca un pic, pui bulion, sare, piper si dai la cuptor. Lasi cam 1h, pui masline, amesteci, mai lasi 5 min si gata!

Varianta ne-Monti cuprindea si o lingurita de faina amestecata in bulion.

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way
cioburi de viata in 3
SILUAN are dreptul la viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns curea spune:

pisigri daca are tendinta de constipare nu ii mai da ceai de menta mergeti doar pe musetel si sunatoare. mie pediatra mi-a zis sa nu ii dau f des gris caci duce la rahitism... daca ii place da-i supa sau ciorbita acrita cu lamaie dar asta e acida vezi daca accepta supita. Da-i carnita fiarta sau gratar. Putin si des sa bea ce vrea apa ceai orice.... CEL MAI IMPORTANT SA NU O FORTEZI SA MANANCE.
Olga lasam pe saptamna viitoare iesirea in club daca sunteti deacord. Gigelica propusesem o iesire intre mamici intr-o seara iar Olga a propus sambata asta dar nu prea au fost amatoare. Asa ca mamicilor din bucuresti daca aveti chef de o mica escapada va invitam sa ne bucuram de cateva momente faine. POate se vor mai aranja lucrurile. Asteptam vesti Olga despre David.
GAza poate reusim totusi sa ne vedem.
Va multumesc tare mult pentru raspunsurile si sfaturile voastre in ceea ce priveste vorbitul si mersul la gradi. Am salvat si am meditat.
Chatonel super tare sistemul asta al francezilor....bravo lor!!!


http://family.webshots.com/album/578687175WgUzWF

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Salutare!

Simplyana, dupa descrierea ta, mai mult decat plastica, vreau si eu un nebulizator...nu atat pentru tratarea racelilor ( care mai bine n-ar exista; racelile, nu tratarea lor), cat pentru senzatiile pe care zici tu ca le ofera!

Kea, ce zi urata ai avut! Urasc zilele cu cazaturi ale bebeilor;pe langa durerea celor mici si eventualele rani, sunt zile pline de griji pentru mamele care mai sunt bantuite si de un sentiment de vinovatie( cel putin eu asa patesc). Pup Keutu buclucas!

Dodo,deci piticii tai sunt mari amatori de ficat matern. Maine expediez pachetul

Daca am fost rea azi, imi pare rau

Mada, greu de tinut pasul cu Adelakele: auzi, sa se scalde ea in chiuveta

Monnvas, am citit partial topicul. E interesant, maine ma mai lansez intr-o lectura.


Pisigri, nu stiu ce-i cu vomitatul ala, nu ma pronunt, dar explicatia lui Chatonel mi se pare viabila

Chatonel, poza cu Kitzunu' olitar mi-a inseninat ziua (plus Luca zambaret): parca sunt la clubul de arte si stiinte, nu la pishuleala

Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Gina, urata si patania lui Calin! Greu tare sa-l vezi plin de sange!

Anamaria, Gianina, sanatate micilor voastre domnisoare...sa iesiti cat mai repede din caruselul asta al bolilor!


Ma duc la.



Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Monnvas, suna intesanta reteta, o probez ca pare simpla pt mine !!

Multam si de topic, citisem primul capitol

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Pai si eu la fel fac salata orientala, doar ca adaug masline si oua fierte.Pe mine reteta ta m-a facut sa ma gandesc la salata, Ilinca, datorita ingredientelor, sigur ca nu au nicio treaba ca si gust. Oricum, o incerc in weekend, ca prea ai descris-o frumos!Kea, cum ati reusit sa le bifati pe toate intr-o zi? Imi inchipui cum ti se rupe sufletul langa el, la fel am patit si eu cu Eva odata cand a cazut din pat, am plans inca vreun sfert de ora dupa ce ea s-a linistit. Hai ca v-ati luat cazaturile in avans pe tot anul! Pupici sa treaca buba lui Keutu! Ilinca, poate pur si simplu nu-i pica bine laptele, eu nu am patit niciodata asa ceva, nici cu Eva, nici cu mine, ori imi era rau ori nu aveam nimic. Branza stiu ca nu e indicata la scaune tari, dar stiu ca lichidele multe ajuta, asa ca ma gandesc ca ceaiul pe care l-a baut ii face bine.Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput