Sezatoarea canadiana (196)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

ange, 2000 transportul? pai il duce in Toronto? Mi se pare enorm.
Inseamna ca eu cu 400/an/copil l-am apucat pe D-zeu de picioare.

Eu platesc ptr copii la secundara 3,000/an plus 500 uniforme, 5-600 carti si alte citeva sute activitatile extra, si transportul 400/an.
Insa am prietena care-si da fata la acelasi College Durocher (unde sunt si copii mei) in sec 1 (ai mei sunt in sec 3) si o costa 6,000/an numai frais de scolarite. Se pare ca, costurile scad spre sec 5.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Merci mult fetelor, am inteles acuma, am o idee. Si mie mi se pare foarte scump transportul, pai mai bine il duce/aduce parintele cred. Eu as opta de la primara pentru o scoala privata, unde se face bine engleza pentru ca prind tare fain cat sunt mici, mici. Cu cat cresc, cu atat devine mai greu, mi se pare.



Mami de pitic Patrick(29.04.2008) si 23+ Kevin
Victoria, fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Doloress, daca nu iei transport, iei service de garde la primaire.
Si mai e si asta in jur de 1500cad pe an.

Ca nu stiu cum faci sa ajungi sa ii iei de la scoala la 15-15.30 de la scoala in fiecare zi.

De la Secondaire e mai simplu, stau singuri acasa dupa scoala.

Roxana, eu aduc si CD player ptr petrecere.

Nelia, ne bucuram ca veniti la petrecere.
Sa va aduceti pe voi si ce aveti voi bun pe acasa !!

Din cate stiu eu, trebuie cerut un permis de alcool la Ville, altminteri nu putem bea vin. O sa vina Diana sa ne zica mai multe ca e mai informata.

Pe curand,

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

DOLORESS - pentru internationala, da, trebuie sa rezidezi in aria respectiva, cu comisia scolara corespunzatoare. Daca iti amintesti, MIKION pusese la un moment dat niste linkuri cu info despre scolile internationale.
Cum reactioneaza Patrick la franceza? Erika nu mai comenteaza daca ii vorbesc in franceza, doar la inceput s-a suparat. De exemplu ii vorbesc in franceza cand o iau de la gradi, in conversatia cu educatoarea si "la revedere"-ul de rigoare, etc. La fel, Elizei ii vorbesc in franceza la scoala, cand ne intalnim si despartim de profesoara. Daca suntem insa intr-un mediu anglofon, le vorbesc in engleza si nu protesteaza niciuna. Eliza imi raspunde in consecinta, si nu in franceza sau romana. Si asta e valabil tot cand suntem intr-un oarecare grup. Sigur, acasa vorbim doar romaneste.

ANGE - retinut pontul cu Aldo, MAI ALES ca e online! Ceea ce pentru mine e salvarea vietii mele!
EU EU VREAU SI LINK PENTRU GECI!!
I LOVE YOU!
Si ce am luat eu pana acum online, tot cam la juma' de pret iau, de ex azi am luat pijamale Disney fetelor cu 10 dolari in total (adica taxe incluse si transport asemenea), dar drept sa spun, le-am luat cam scump. Am luat si mai ieftin cu alte ocazii.

ISELIN - vorbesti de scoala germana din West island?

Vad deci ca taxele sunt destul de diferite de la scoala la scoala (private ma refer).. Adica de ex transport de la simplu la quadruplu... TOTUSI, raportandu-ma la cat costa o scoala privata in Ro, ca e singurul exemplu pe care il cunosc, mi se pare ca aici taxele sunt oarecum rezonabile. Si aici ma refer desigur la un raport venit mediu versus taxa, cu doua venituri medii in familie ar fi posibil, in sensul asta zic rezonabil, iar faptul ca ai posibilitatea de a alege mi se pare super. Cred ca oricine isi poate permite, daca doreste, o scoala privata.
Pastrand raportul, o scoala privata in Ro costa lunar cat cca trei salarii medii, ba chiar si o gradinita poate ajunge la asemenea pret! Ei, asta mi se pare aberant...
Inca o data o spun, ma bucur ca am ajuns sa traiesc intr-o lume unde valorile nu sunt pe dos...

Eu am acum o problema:
CARE E TREABA cu unghiile netaiate la barbati? Si am mai vazut o oroare, la femei, 4 unghii taiate scurt si una mica lasata lunga Dar parca asta e de mai mica oroare decat unghiile lungi la barbati E ceva ce tre' sa stiu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:

Nelia, ne bucuram ca veniti la petrecere.
Sa va aduceti pe voi si ce aveti voi bun pe acasa !!


Pisica!?!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

CGE deci de asta sunt asa fericite colegele mele cu copii de scoala care lucreaza de-acasa. Eu pot termina la 15-15.30 si chiar mai devreme daca n-as pierde vremea pe forum Dar nu mai vreau, din 2012 ma intorc la servici, desi sigur o sa regret pe de o parte, nu mai rezist deloc sa muncesc de-acasa.

Anka al meu a inceput sa vorbeasca in franceza, apoi deodata a dat-o pe romaneste (ca noi vorbim oricum numai romaneste in casa), asta mai ales de cand la gradi au plecat mai toti quebecosii si au ramas numai copii romani, in plus educatoarea romanca. Ea le vorbeste in franceza insa cred ca el a prins ideea ca ea intelege si romaneste si vorbeste mai mult in romaneste cu ea. Acum daca vorbesc cu el franceza se enerveaza (mai putin ca la engleza insa oricum) si refuza sa vorbbeasca in franceza. Cand mergem intr-un mediu in care stie el ca lumea vorbeste franceza, intelege si raspunde corect, nu protesteaza, insa cu noi nu suporta deloc. Nici nu stiu ce sa fac, ma tot ingrijorez, de la gradi nu vreau sa-l schimb ca e o gradi tare faina, e ingrijit bine, mananca bine, etc. Insa in acelasi timp, habar n-am daca stie si cat stie, n-as vrea sa-l dau la classe d'accueil cand incepe scoala.

Mami de pitic Patrick(29.04.2008) si 23+ Kevin
Victoria, fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia

Citat:

Nelia, ne bucuram ca veniti la petrecere.
Sa va aduceti pe voi si ce aveti voi bun pe acasa !!


Pisica!?!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)




Nelia, eu stiu ca glumesti, da' just in case ca te roaga copiii frumos s-o aduci or something: Eu nu pot sa vin daca vine ea... No offence.

Si, dupa asta, o sa urmeze un sir de reply w/q semnate simonna, ca nu mai am memorie, da' am lucruri de zis.
S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

iselin,da,sorry ziua buna;incantata de cunostinta
Copii mei sunt la o scoala privata in Laval(Academie Lavalloise)si sa stii ca la primara taxele sunt cam la fel.Diferenta este mica(ma refer la taxa de scolar.).Difera putin pretul la uniforme si carti.In rest cam la fel "trebuie" sa scoti din buzunar[:D

dana,buna.
transportul la primara este privat.Probabil voi sunteti la secundara privata si probabil in zona 1.Chiar ca esti o norocoasa!
Eu anul asta pt 2 copii si dupa lungiiii negocieri platesc 3000.La anul la Assumpta pt Maia va fi 1000...Cum o dai tot naspa e!
Ca sa scap de banii astia ar trebui sa o trimit cu STL-ul dar inca este mica si nici vorba de asa ceva sau ar trebui sa ma las eu de munca si sa ma apuc de taxi
Copii au schimbat scoala,de ce platesti taxa pt transport?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia

Citat:

Nelia, ne bucuram ca veniti la petrecere.
Sa va aduceti pe voi si ce aveti voi bun pe acasa !!


Pisica!?!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)



Nelia, tu ai dreptate, nu mai este un tabou sa ai un plat pe baza de chat , nu ne saturam noi cu pisica ta, dar merge.

http://blog.lefigaro.fr/chine/2010/01/-il-ny-a-aucune.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui iselin

Citat:
citat din mesajul lui Simonna

Ce e aia Val Jalbert si al cui e copilul ala frumos din pozele de pe contul comun? Well, ce zimbet absolut bestial pe capul ei! Iselin, e Anne?
Da`tre sa-mi explici contextu`cu bancu`... si m-ai sarit cu Val des Brises... hai, ca tre sa iau o decizie despre unde ma mut daca ma mut.

Eu astept sa mai ziceti alea mai talentate ca mine in bucatariew ce aduceti la x-mass, pe urma ma orientez. Ba nu. Declar de-acum ca ma bransez pe sucuri, ma duc la Costco si iau un bax de sucuri cu pai pt. copii si ceva alte sucuri pt. adulti. Good?
S.



1. NU te-am sarit cu informatiile, iti zic tot ce iti doreste inimioara, doar ca eu STIU ca o sa intre copilul destept la I., ziceai ca aceasta e conditia.

2.Si eu las fetele talentate cu bucatareala, si eu aduc vinul de exemplu, un platou bine incarcat si ornat de cochonerii uzuale (a nu se intelege dulciuri) si fructe la desert. Cui si cand dau banii?

3. Dar daca concurenta nu e mare va aduc sarmalutele( observati ca vorbim in diminutive pentru ca sunt microdimensionate)

4.S., bancul e de , arabii- covoarele zburatoare

5. Chiar vrei sa demenajezi S.? Mie mi-e groaza sa traiesc in cutii.

6. Te bransezi tu pe sucuri, dar o fi vreo toaleta pe acolo, ce intra tre' sa si iasa?? Original ar fi sa vii cu blenderul pentru suc proaspat

7.Este Anne, da, ai ghicit. Adevarul ca nu scrie Iselin nicaieri. Val Jalbert e un loc exotic in Rayaume du Kanata

8. Cand incepi vacanta?


1. Rezultatele la I. vin in sapt. lui 1 nov. Pina pe 5 nov. tre sa dam raspunsul daca vrem sa retinem loc la vreuna din scolile private. Adica eu weekendul asta tre sa pun familia jos, sa stim ce vrem si sa dezbatem, n-am timp de dezbateri dupa ce primesc rezultatul la I, tre sa stiu ce vreau. Imi trebuie un fel de inside look, ca pot sa ma duc sa google si sa aflu directii, transport, mall-uri si altele. Adica eu pot sa-ti vorbesc o juma de ora despre ce mult imi place mie sa stau in Chomeday...

2. Stai sa se mai adune inscrisele pe lista, pe urma vedem ce bani s-au cheltuit si impartim pe familii.

3. Bune si microdimensionate :)

4. Asa am crezut si eu. Da' mi-a trecut un gind cum ca ma avertizezi discret ca asa e la Val... cu posesori de covoare zburatoare.

5. Oh, eu am o bucurie deosebita sa ma mut, fac cutii cu un drag, pe bune! Daca n-ar fi taxa de bienvenue ne-am muta f. des! Cind n-am treaba sint pe MLS, mobilez casele altora, le darim, le fac la loc... Colegu' are alergie deja la mutat :)

6. Este loc de scos afara.... :))

7. No blender, nu ma agit nici acasa. Oricum, o sa mai aduca cineva lucruri de beut, ca o sa ne adunam o bucata de lume (sper eu).

8. Vacanta? Care din ele, ca amu' sint intr-o vacanta continua...

Re: alcohol. Parerea mea e ca intre 10 si doua supravietuim si fara alcol, sigur ne trebuie permis si e mai mare daraua decit ocaua.

S.

Mergi la inceput