Sezatoarea canadiana (196)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cris1511 spune:

Din ce am observat aici copiii de la scolile engleze nu prea se omoara cu franceza. Multi considera ca nu le trebuie franceza daca aici se vorbeste in engleza. Sigur, mai sunt scolile de french immersion, unde copilul are ocazia sa invete in franceza unele materii (arts, science etc)
Acum, ca sa va zic de mine,ce facui. Anul trecut copiii mei au mers la scoala de cartier, sitemul englez, unde nu au facut mai nimic. Adica nu aveau lectii, habar n-aveam ce studiaza, ce sa zic, eram disperata. Intre timp am aflat de o scoala franceza, unde se invata doar in franceza si nebuna de mine i-am inscris acolo. Adica, am inceput sa ii invat in franceza culorile, formele, cuvinte uzuale, am avut un interviu cu conducerea scolii si cu cineva de la comisia scolara si in final mi i-au acceptat acolo. Dar acum vine distractia, ca avem teme si lectura de nu le putem duce, plus ca cel mare e cam mare, adica e clasa a 2-a, deci trebuie recuperat la capitolul limba franceza. Ce sa zic, asta am vrut, asta am avut. Dar chiar eram disperata si sansele sa mearga la o scoala mai buna nu prea aveam, pentru ca nu stiu cum se face, dar aici, scolile mai bune sunt in zone unde nu prea sunt blocuri de inchiriat, doar case.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Ce e aia Val Jalbert si al cui e copilul ala frumos din pozele de pe contul comun? Well, ce zimbet absolut bestial pe capul ei! Iselin, e Anne?
Da`tre sa-mi explici contextu`cu bancu`... si m-ai sarit cu Val des Brises... hai, ca tre sa iau o decizie despre unde ma mut daca ma mut.

Eu astept sa mai ziceti alea mai talentate ca mine in bucatariew ce aduceti la x-mass, pe urma ma orientez. Ba nu. Declar de-acum ca ma bransez pe sucuri, ma duc la Costco si iau un bax de sucuri cu pai pt. copii si ceva alte sucuri pt. adulti. Good?

S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Iselin, Victor are 10 ani.

La scolile internationale de aici se fac mai multe ore de engleza.
Si in plus spaniola dintr-a 5-a parca.

Cris1511, atunci bafta cu franceza!!
Asa e multe ni le facem singuri

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Citat:
citat din mesajul lui Simonna

Ce e aia Val Jalbert si al cui e copilul ala frumos din pozele de pe contul comun? Well, ce zimbet absolut bestial pe capul ei! Iselin, e Anne?
Da`tre sa-mi explici contextu`cu bancu`... si m-ai sarit cu Val des Brises... hai, ca tre sa iau o decizie despre unde ma mut daca ma mut.

Eu astept sa mai ziceti alea mai talentate ca mine in bucatariew ce aduceti la x-mass, pe urma ma orientez. Ba nu. Declar de-acum ca ma bransez pe sucuri, ma duc la Costco si iau un bax de sucuri cu pai pt. copii si ceva alte sucuri pt. adulti. Good?
S.
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985


1. NU te-am sarit cu informatiile, iti zic tot ce iti doreste inimioara, doar ca eu STIU ca o sa intre copilul destept la I., ziceai ca aceasta e conditia.

2.Si eu las fetele talentate cu bucatareala, si eu aduc vinul de exemplu, un platou bine incarcat si ornat de cochonerii uzuale (a nu se intelege dulciuri) si fructe la desert. Cui si cand dau banii?

3. Dar daca concurenta nu e mare va aduc sarmalutele( observati ca vorbim in diminutive pentru ca sunt microdimensionate)

4.S., bancul e de , arabii- covoarele zburatoare

5. Chiar vrei sa demenajezi S.? Mie mi-e groaza sa traiesc in cutii.

6. Te bransezi tu pe sucuri, dar o fi vreo toaleta pe acolo, ce intra tre' sa si iasa?? Original ar fi sa vii cu blenderul pentru suc proaspat

7.Este Anne, da, ai ghicit. Adevarul ca nu scrie Iselin nicaieri. Val Jalbert e un loc exotic in Rayaume du Kanata

8. Cand incepi vacanta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Ma speriati fetelor cu engleza, desi va ziceam, am observat treaba la colegii mei. Pai daca n-o sa am bani de scoli private, cum facem, sunt cursuri ce se pot face in week-end de exemplu? Eu ii las desenele in engleza si baby Einstein, ii mai vorbesc insa nu numai ca refuza sa zica (bine, are numai 2 ani jumate) dar se si enerveaza daca ii zic ceva in enlgeza.

Tot nu mi-ati raspuns, cam cat costa colegiul privat, toate taxele adunate? Dar scoala primara privata? Cum se intra la scolile internationale, trebuie neaparat sa rezidezi in circumsriptia comisiei scolare respective?

Pentru intalnire, eu am sa fac niste bilute cu nuca de cocos si nite pateuri-saleuri ceva.

Mami de pitic Patrick(29.04.2008) si 23+ Kevin
Victoria, fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

dragele mele,multumim frumos pt. urari
Simi,aceleasi ganduri bune si aceleasi calde felicitari pt copila! copii de romani pe unde trec,lasa amprente!

oana,de FB nu ma pot debarasa pt ca-mi este mult mai la indemana decat dc-ul il am practic in buzunar:)
tu nu ai FB? daca ai avea te-as plictisi cu mesajele

cge,examenul la C.Laval este extrem de usor.Nu a confirmat numai Maia ci si copilasii care ii cunoastem si au dat acolo.
Maia a intrat cu o nota foarte mare dar din pacate C.L. nu este alegerea noastra nr. 1. A dat examen "in caz ca..."
Dar sa stii ca este colegiul care mie una mi-a placut foarte mult,colegiul care mi-a ramas la suflet si sincer care mi-ar fi placut ca Maia sa-l frecventeze.
Insa,Maia este blocata pe Assumpta din cauza programului cu calculatorul.Are o problema cu caratul ghiozdanului,se vede doar cu laptopul la subrat si cu mapa in mana:))

celor care s-au bucurat ca m-au revazut le pot spune ca sentimentul este reciproc.multumesc fetelor.abia astept sa va revad

La party-ul de Craciun alcool nu servim? De exemplu eu as aduce 2-3 sticle de vin sau o sticla de "aperitiv".
Daca nu, ma gandesc ca as putea sa ma cuplez cu cineva si sa comand un tort de Craciun la Serano.Ce ziceti?

Apropo de imbracaminte,incaltaminte va pot spune ca eu imi cumpar incaltamintea de pe internet de la Aldo(primesc ofertele pe mail, comand on line si le primesc la usa).Ca exemplu,o pereche de cizme bune,din piele la reducere costa cat o pereche de cizme din scai(sau din ce-o fi) de la Globo sau Yellow.
Apoi gecile de iarna le cumpar intotdeauna in luna ianuarie,februarie tot de pe internet.Va pot trimite situl celor interesate;sunt gecile celor mai cunoscute marci,gecile care costa peste 200-300$ et + si pe care le iei la jumatate de pret.

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Cris1511, ai confirmat ce stiam, si mie mi-ar place sa existe o astfel de scoala aici, adica sa fie in engleza, spaniola. Este una in germana asa, dar e f departe de noi, si sa ma relochez la 40km doar ca sa incerc o scoala si pe bani multi: nnnu, nu inca.

Voi cat platiti pentru french school?

Oana, am intels ca fetita ta este la o scoala bien apreciata aici, dar fiind internationala, este ea cotata in Palmaresul scos pentru scolile secondaires locale?
Multumim de referinte pentru ski, nu e de nivelul nostru, dar ma retinut adresa. Noi cautam acum pentru primul an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

Doloress,iti raspund eu pt ca sunt prin zona si sunt direct implicata in subiect:

Primara costa 5200$ taxa pe an +uniforma 500$+ cartile intre 400 si 600$ + inscrierea 250 an de an+ 390 parascolarele+ 2000 transportul + +...
AStea sunt taxele la soala copiilor mei dar sa stii ca nu difera mult de la o privata la alta.
Apoi,la secundara (vorbesc de Assumpta unde va merge fata mea) taxa este in jur de 3000,transportul 1000,cartile 500,uniforma 500-600,calculatorul(chiria) 1000+baletul 850,plus cafetaria,plus extrascolarele daca mai vrei

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ange, da, eu sint interesata de site, fetele au costume anul asta, dar baiatul nu si trebuie sa-i iau ceva. Si trebuie sa le iau cizme la toti trei. Multumesc.

Roxana, si eu am confirmat ca vin, vad ca nu sint pe listuta, si am mai intrebat si ce sa aduc, daca aveti vreo preferinta...

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Citat:
citat din mesajul lui ange

Doloress,iti raspund eu pt ca sunt prin zona si sunt direct implicata in subiect:

Primara costa 5200$ taxa pe an +uniforma 500$+ cartile intre 400 si 600$ + inscrierea 250 an de an+ 390 parascolarele+ 2000 transportul + +...
AStea sunt taxele la soala copiilor mei dar sa stii ca nu difera mult de la o privata la alta.
Apoi,la secundara (vorbesc de Assumpta unde va merge fata mea) taxa este in jur de 3000,transportul 1000,cartile 500,uniforma 500-600,calculatorul(chiria) 1000+baletul 850,plus cafetaria,plus extrascolarele daca mai vrei
pupici


Ange, nu ne-am intalnit pe DC pana acum, deci: Buna ziua!

Intrebare, asa pentru novici ca mine, probabil stie toata lumea la ce scoala e copilul tau, ma refer la primara, eu as putea sa stiu? Intrebarea o adresez tocmai pentru ca eu stiu ca taxele sunt mai mari decat atat, in comparatie cu ce stiu eu, scoala copilului tau nu e scumpa.
Si din referintele mele: College Laval e o scoala foarte buna, poate, zic poate, nu le cunosc activele, nu asa dotata ca Regina, dar e o scoala foarte buna.

Ca si fetita ta si noi visam Regina Assumpta + balet + escrima daca se poate. Dar sa ramanem sanatosi sa ne putem sustine copiii, mi se pare cel mai important fapt pentru anii urmatori.

Felicitari Maia!

Iar o sa scriu mic editul meu, zic si eu ca Anka, dar din ce sa mai traiesti dupa ce platesti o scoala de 10000 $cad??

Mergi la inceput