***Colectia de toamna-iarna 2005, la 5 ani! (15)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Alexia LA Multi Ani sa fii fericita si implinita pe toate planurile . Roxi sa iti traiasca domnisoara!

Doamne si eu sunt emotionata, de vreo 2 ani ma tot gandesc ca vine si aniversarea asta de 5 ani si ce mari trebuie sa fim atunci!
Ziceati ca parca mai ieri faceam galerie la nasteri, ei bine da, eu fac galerie acum si mi se pare tare emotionant ca pe alta parte urez LMA de 5 ani. Totusi trece prea repede timpul asta.....
Azi am stare de bocit desi nu ma caracterizeaza....

Despre scoala, uf, ma simt veterana cu missa, noi am trecut prin emotiile invatatoarei acum 2 ani deja, am avut noroc sa fim alese la clasa bilingva, oricum altfel o mutam din start la sc internationala si poate ca ar fi fost mai bine....
Imi aduc aminte toata alergatura si pilele alor mei sa ma dea la cutare invatator, si vad ca de acum ....aproape 30 ani ( god, nu mai spuneti la nimeni) nimic nu s-a schimbat. Mersul lucrurilor e acelasi :))

Lavi nu stiu cum e in Scotia dar in FR si NL iti accepta copilul in functie de anul de nastere si nu de alte criterii, mai ales la varste asa mici ( 8 ani Tudor). Deci daca el are 8 ani cand se inscrie la scoala, pai e bagat la clasa unde toti copiii au 8 ani....Doar cand sunt mai maricei, dupa 12 ani cred, li se da un test sa vada exact unde se situeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Maria, mama lui e jurista la o firma multinationala si practic a plecat in cadrul firmei, pe 2 sau 3 ani, teoretic nu definitiv. Tatal e programator si si-a pastrat job-ul doar ca lucreaza la distanta, de acasa. Tot la multinationala lucreaza si el si l-au arondat acum la un sediu din Scotia dar in alt oras unde merge cam o data pe luna.

Mai e timp pana la Anuca! E la 6 jumate as da-o. Dar fiind cu frate mai mare scolar se va acomoda mai repede la rutina scoala, zic eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Alinus, Tudor are 5 ani si 9 luni, nu 8!
Da, conform varstei l-au bagat in clasa a 2-a (probabil asa incepe scoala acolo). Mama a protestat zicand ca el nu a facut clasa I aici si nici limba nu o prea stie, asa ca l-au testat si au zis ca e OK pt clasa a 2-a. Cred ca clasa 1 la ei e ca o grupa pregatitoare la noi.

Ce voiam sa scot in evidenta e ca in alte tari se incepe scoala si mai devreme si nu e nicio tragedie, se descurca copiii. Mi se pare mai firesc sa incepi cititul la 5 ani si jumatate decat la 8. Ditamai copiloiul si sa nu stii sa citesti si sa socotesti cat ar trebui sa primesti rest la o inghetata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Yuhuuuu....mancam tort azi. Draga Alexia iti dorim sa fii sanatoasa, norocoasa si bucuroasa! La multi ani si petrecere frumoasa! Roxi sa -ti traiasca mandra si sa fii sanatoasa!

Lavi eu ti-as da cartea dar nu stiu cum sa facem sa ne vedem. Voi mergeti vineri la balet, nu? Noi sambata...Anyway..daca ai vreo idee spune-mi si vedem.

Cu scoala inca nu m-am gandit..oi vedea atunci cand va fi cazul.

Fug la trebi. Pupici

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , de la 3 la 4 ani , Turcia 2009
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Citat:
citat din mesajul lui lavi02

Alinus, Tudor are 5 ani si 9 luni, nu 8!
Da, conform varstei l-au bagat in clasa a 2-a (probabil asa incepe scoala acolo). Mama a protestat zicand ca el nu a facut clasa I aici si nici limba nu o prea stie, asa ca l-au testat si au zis ca e OK pt clasa a 2-a. Cred ca clasa 1 la ei e ca o grupa pregatitoare la noi.



Lavi m-am zapacit, vazusem 8 ani, dar nu conteaza. Oricum Scotia e pe sistem GB si scoala ( primary school) incepe la 4 ani, deci clar tudor la 5 ani e de anul 2. Eu nu as zice clasa a 2, pt ca asta e denumirea in romana si corespunde unui copil de 8-9 ani. As zice mai degraba grupa mare ca echivalent .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

noi mergem la scoala la 6.10, nu o mai tin inca un an ca nu are rost... are deja 4 ani de gradinita, ceea ce se cere la scoala. nu intreaba cati ani au, ci cati ani de gradinita, e mai important.

5 ani de gradi mi se pare exagerat. la fel cum nici 3 nu e prea recomandabil, si grupa mare si pregatitoare au rolul lor.

Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Concursul saptamanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Lavi, fain de ei . Si mie tare mi-ar placea sa am parte de asa experienta. Sunt taare curioasa daca se mai intorc [:P].

Din cate ne dam noi seama, persoana invatatoarei e cruciala. Ca si om in primul rand, apoi ca stil de lucru, motivatie... Mi se pare vital sa fie capabila sa imprime un ritm si un stil bun de lucru.
Ufff, parca vad ca cu cat ne stresam mai mult aici, cu atat o dam mai cu spor in bara [:P].

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

aa, si apropo de alergat dupa invatatoare... la noi totul s-a schimbat in ultimul ceas. cine trebuia sa ia clasa nu a mai luat, a luat altcineva. bine ca suntem norocosi, si am nimerit o doamna ok.

acum se pare ca si peste 2 ani avem noroc, e ok si cine ia seria irisucai.

Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Concursul saptamanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Guten morgen!

Woooow, discutie despre scoala. Mie mi-e groaza de acea noua etapa. As ca prefer sa nici nu ma gandesc la ea, ca vorba aia, mai e muult timp pana atunci.
La noi e si mai complicata treaba, ca va trebui sa dea un test de limba germana ca sa vada daca e admisa sua nu la scoala. Pe mine ma enerveaza fff tare acest sistem, mai ales ca stiu ca se intra cu pile maaaxime si in urma unui mare stres pentru bietii copii. Nu va mai zic de nivel de dificultate al testului si de cel de amanunt (de genul sa stie copilul in germana cu lux de amanunte partile corpului unei gaini, de exemplu gheare, cioc etc).Asa ca prefer s anu ma gandesc de pe acum ce si cum o fi.


Mi s-a pus pata sa-mi pun lentile de contact in loc de ochelari, ca efectiv nu-i mai suport fizic, mi se pare ca ma uit peste ei, ca sunt incomozi etc. Asa ca studiu de piata, please, dati-mi niste recomandari de unde sa le cumar, preferabil cat mai ieftin.

Poze cu noi 1 si 2
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah


There are no shortcuts to happiness!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

helou,

La multi ani, Alexia cea superba/frumoasa/ravisanta si ..indisciplinata:))!!!! Sa-ti traiasca, Roxana!
Mda, au trecut cam repede 5 ani, constat ca Nichita nu-mi prea mai incape in brate la fel ca inainte:)

Cristina, si eu am facut ceva asemanator ref la profa de engleza de la gradi. acum vad ca a avut ceva efect, se pare ca si-a schimbat atitudinea (vad la nichita efecte), dar nu zic inca hop, ca poate sa fie de scurta durata. eu solicitasem si demiterea ei...

As vrea sa va sochez cu o afirmatie. Pregatiti-va. Vb serios. Mi-a trecut ceva prin cap acum 'fo luna si banuiesc ca urmeaza reactii puternice, dar nu va abtineti, chiar vreau sa aflu ce parere au alte mame despre asta.
Daca as incepe demersuri sa obtin dispensa de varsta pentru Nichita, sa intre in clasa I la 5 ani si 9 luni?
motive: citeste pe silabe. socoteste pana la 7-8 in minte si intre 7-8 si 12 pe degete sau abac. sta 15 minute nemiscat cu carti in fata, fara sa-l pun eu, acasa. sta 20-25 minute nemiscat daca ii cer special (adica cu o carte, la masuta, la o activitate), sta 40 de minute pe scaun la o activitate la gradinita, daca si ceilalti copii stau si educatoarea ii cointereseaza. eu vreau sa emigram. nu stiu in cat timp voi reusi. sper de la an la an. eu nu vreau si nu-mi permit sa plec caine sur la vanatoare, deci trebuie sa se aseze foarte multe chestii, nu doar planete:) ca sa plec cu nichita, in conditiile pe care le vreau eu. poate pot la anul, poate pot peste 2-3 ani. dar tot plec! asta e cert.
indoieli, sau, de ce nu am purces sa ma interesez cum se obtine dispensa ci inca mai sunt aici sa va intreb ce parere aveti: sentimentul de "omorat" copilaria, despre care vorbeste toata lumea (incarcat prea mult, maturizat prea repede etc) si frica ca nu va avea rabdare la scoala. mentionez ca el se bucura de fiecare data cand e bolnav ca poate sta acasa, in conditiile in care educatoarea lui e painea lui Dumnezeu. asta din cauza ca Nic e mai lasa-ma sa te las, trebuie impins puutin din spate si considera ca e prea multa "treaba" la gradi acum. ei au lectii multe.
astept incurajari sau huiduieli argumentate, please

Mergi la inceput