***Colectia de toamna-iarna 2005, la 5 ani! (15)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Noki, fix din motivul "admiterii" am hotarat sa nu incercam sa mergem la scoala la nemti. Ma rog, si din altele, inca mai importante.
Admitere am dat o data pentru gradinita, v-am povestit, si nu-mi mai trebuie .

Am un chef de muncaaa azi .
Oare de la sampania sarbatoritei mi se trage ?

Anda, din cate am inteles de la o invatatoare, criteriile pentru inceput scoala nu tin de cunostintele pe care le are deja copilul (citit, socotit), ci de alte capacitati. In clasa I ar trebui sa fie independent, responsabil, rezistent la efort (efortul intelectual nu e deloc neglijabil), capabil sa urmareasca si sa execute instructiuni, capabil de concentrare (asta spui ca aveti din plin)...
N-ai putea sa aranjezi cumva sa-l evalueze pe Nic cineva competent care sa-si dea cu parerea daca e pregatit sau nu? Nu trebuie sa te gandesti ca in state copiii incep scoala la 4-5 ani, combina doar informatiile din mesajele de azi ale lui Lavi despre Tudor si ale lui Alinush. Parerea mea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Azi sunt pe baricade ca nu pot sa ma misc....nu stiu ce am dar parca nu mai pot merge, desi nu ma doare nimic!
Asa ca Noki, nu stiu de unde sa iti iei lentile dar mai intai ia-ti de proba o saptamana, sa vezi cum le tolerezi. Eu as fi vrut sa port insa nu tolerez la unul din ochi. Am purtat acum vreo 6-7 ani timp de 1 an si nu mi-au priit, mi-a trebuit cam inca 1 an sa imi revin. Apoi am incercat aici 3 marci si tot asa. Deci a trebuit sa renunt.
Am insa colege la servici care poarta de peste 20 de ani si nu au nici o problema. Ele au din alea semidure si cica nu le-ar schimba cu din astea fine, care se muleaza pe iris..... ultima generatie.

So mult succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

La multi ani, Alexia! Multe, multe bucurii iti doresc!

Noki de pe lentile de contact punct ro, au preturi mai bune decat in magazine, livreaza acasa, etc. ia-ti de o zi, sunt mai scumpe dar mai comode

scoala germana...cica se fac meditatii in saptamanile de dinaintea examenului cand se invata tocmai cum se numesc ghearele, etc. ajungand si la 100 de euro ora, da cica nu-ti trebuie multe pentru cateva parti anatomice, acolo....

Maria, tot voiam sa-ti spun cu calendarul...aveam in spania un prieten din Anglia care studiase animal behaviour ca major in facultate si ne spunea ca un test foarte bun de predictibiliate a succesului in viata al unui copil (de minim 3 ani) e sa il pui in camera cu o prajitura si sa ii spui ca daca asteapta 15 minute fara s-o manance primeste 2. e vorba, desigur, de amanarea satisfactiei, trasatura de baza a oamenilor performanti.

discutia a aparut in contextul in care eu desfaceam usitele de advent una dupa alta, ca era tare buna ciocolata aia

Lavi, tin pumnii! ai fost la dr astazi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Alinus, oare o fi inceput bebelina sa coboare ?

Miha , ce bine sa te mai vedem!
Da, citisem si eu de "cookie test" - cred ca Bic a pomenit prima oara de el. Dar nu e acelasi lucru cu consumatul calendarului de advent intr-o zi .
In testul prajiturii ai o miza: daca rezisti, la final primesti 2 . Ori calendarul de advent nu-l reumple nimeni, e tot al tau din prima .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

da, e o miza mai mica, asa e, aceea ca maine ramai fara ciocolata...ceea ce nu se intampla la copiii nostri, care au mereu la indemana, dar se intampla cand era sotul meu copil, de exemplu. si atunci astepta si-si desfacea cate o usita pe zi.

dar si eu imi imparteam ciocolata chinezeasca in bucati, n-o mancam pe toata deodata, mi-am pierdut caracterul la batranete, se pare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Madau multumesc pt carte!
Da, noi vineri mergem la balet. Ne putem vedea pe undeva prin zona cand iesim, pe la 6 si jumatate?

Miha maine dimineata merg. Nu mai am rabdare de nicio culoare.

Anda nu stiu ce sa zic. S-ar putea sa aiba probleme de integrare fiind cu 1-2 ani mai mic decat majoritatea. Va fi cel mai mic (scund) la sport, va fi mai greu acceptat in grupurile de baieti.
Asta imi vine acum in minte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

ha, prima data in viata sunt oarecum de parerea andei.
de ex, si eu as da-o pe anuk la 5 ani si 4 luni la scoala (si ar fi in clasa cu andrei - bine, e imposibil ca nu indeplineste criteriul de a se fi nascut pana la finalul anului calendaristic bla-bla):))) pentru ca ea va fi pregatita de scoala atunci...in schimb 6 ani si 10 luni mi se pare varsta optima pentru andrei.
oricum, criteriile de scolarizare mi se par destul de rigide si fara sa tina cont de dezvoltarea personala a copilului. dar, ma rog, inregimentarea nu tine cont de amanunte

c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

FEBRUARIE thing-a-day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelutat spune:

Dragele mele intru dupa 100 de ani, cu scuzele aferente, in primul rand sa ii urez fruntasei colectiei la venirea pe lume, Alexia, La multi Ani si mult noroc in viata.
In an doilea rand desi as dori sa continuam traditia de jurizare a concursului de indemanare al colectiei, nu cred ca voi putea anul acesta dat fiind ca am un program infernal la munca si sunt si in schimbari de cariera asa ca nu stiu ce voi face pana la sfarsitul luni aceasta. Insa daca timpul imi va permite promit sa ma implic, acest fapt facandu-mi imensa placere.
Noki, cu lentilele de contact eu de am de aproape 2 ani si nu mai pot purta ochelari. Eu mi-am facut controlul la EBA Oprics,vis-a-vis de hotel Novotel. Acolo iti face si proba. Eu folosesc lentile de 30 de zile, permanente, adica nu trebuie sa le scoti noaptea decat dca vrei. O pereche costa 70 roni, au cea mai mare concentratie de apa. Nu imi amintesc firma dar iti spun cand imi va reveni memoria. Le cumpar tot de la ei.
Gata va pup
Fug la munca.
Mita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Lavi o sa ma gandesc la tine maine si o sa iti tin pumnii!!

Miha ce mai faceti voi, ca demult nu v-am mai vazut pe aici?

Ina ce-o mai zice? Trebuie sa apara si ea acum in perioada aniversara!

Acu ma mobilizez si plec sa imi cumpar un kebab si o placinta cu branza, de la turcii din colt ( am descoperit o placinta fix ca la noi, din aia cu branza un pic sarata si cu mult foietaj - ma face sa ma gandesc la pateurile alea bune pe care le luam din Amzei pe vremuri....)
Mey dar parca plec in expeditie asa de greu imi vine sa ma urnesc....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

anda, ti-as zice eu cum e in clasa intai, cand copilul trebuie impins de la spate, dar nu as fi deloc obiectiva ...
azi are evaluare la abecedar, aseara am ajuns la disperare marcand sunete, silabe, propozitii, toate cu bilute, dreptunghiuri si liniute, de-mi venea sa ma urc pe pereti...

ca sa vedeti exemplu, ai ELEFANT. imagine, ca nu fac litere. dedesubt, trebuie sa marchezi sunetul E. desenul tau trb sa arate asa:
o - oo - oooo. apoi fiecare silaba trebuie sa stea intr-un dreptunghi. al meu copil facea intai dreptunghiurile... mici, normal, si cand avea silabe cu vreo 4 sunete, inghesuia toate cerculetele de nu mai pricepeai ce-i acolo. daca mai era si un sunet cautat, era jale. avea si corecturi in caiet, ii scrisese doamna ca nu intelege ce-a facut el acolo.
iar eu mi-am iesit din pepeni incercand sa-l conving ca arata mult mai bine daca face intai sunetele, apoi le incadraza in silabe... si smecheria continua, sa le incadrezi in cuvinte, si cuvintele in propozitii, cand au propozitii dupa imagini...
ce constat e ca il ajuta enorm faptul ca stie sa citeasca, desi nu am vrut sa-l invat, si nici nu l-am incurajat sa citeasca. a prins din mers. iris pare sa faca la fel, ca tot ne aude pe noi toata ziua... dar nu ii cer, doar o corectez daca o aud spunand bazaconii.

in alta ordine de idei, anda, mai am o prietena care vrea sa ceara dispensa tot in toamna asta, ea vrea sa emigreze in canada, si vrea sa inceapa de aici cu scoala. asa ca te inteleg. daca asta e motivul, incearca. in fond, ce se poate intampla mai rau? nu rezista, si va intoarceti la gradi.

Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Concursul saptamanii

Mergi la inceput