***Colectia de toamna-iarna 2005, la 5 ani! (15)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Sunt piele de gaina toata de emotie..... imi dau lacrimile efectiv, parca ieri ne incurajam cu galeria la nasteri sau sarbatoream primele saptamani si apoi luni!LA MULTI ANI, ALEXIA!!!! Prima sarbatorita de 5 ani, sa fie cu noroc!
Roxi, sa va traiasca sanatoasa, sa va aduca numai bucurii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Alexia, ne bucuram sa sarbatorim jumatate de deceniu alaturi de tine! Te imbratisam cu mult drag si iti dorim o aniversare frumoasa, rasfat si afectiune

Roxi, sa-ti traiasca fetita, sa fie o incantare pentru tine si sa va intelegeti bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Citat:
citat din mesajul lui corap

moama, mamica noiembrie-decembri are peste 1000 de mesaje

:) si mamicile au o istorie de jumate de deceniu si ... eu am intrat la 13 saptamani

uauuuuuuuu brrrrrrrrrrrrrr

c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

FEBRUARIE thing-a-day




si eu am citit ca ai intrat in 13 saptamani de era sa-mi scap cafeaua pe pantaloni.

------------
Si eu ma gandeam aseara ca de azi incepe sarbatoarea in colectie!

La multi ani Alexia, fetita frumoasa si cocheta!!! Sa cresti mare si frumoasa si sa fii bucuria parintilor tai si a fratiorului alintat!

Noki eu m-am autoexclus din juriu din 2 motive: ca anul trecut a iesit cu suparare si oricum e foarte greu sa faci un clasament si 2. Ca nu stiu cum stau cu sanatatea, ce urmeaza.

Alinus bine zis, sa ne dai raport zilnic ca mereu ne gandim la tine!
Bafta cu muncitorii, sa scapi de ei pana sambata si spor la amenajari!

Morgano mai povesteste-ne de fete, ce mai fac, cum se simt la gradinita, cum mai mananca Ana, samd.

Eu tot stresata cu problemele mele, maine dimineata ma duc peste dr sa vorbesc cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

corap, nu-i frumos mai, sa faci omul sa citeasca pe sarite, sa gaseasca repede explicatiile....

alexia, !!!

Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Concursul saptamanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Neata!!!

Mie nu-mi vine sa cred ...
La multi ani, Alexia !!! Sa cresti mare sanatoasa si sa ai parte numai de bucurii si impliniri!

Doamnelor, am si eu o intrebare - ati inscris copii la scoala pentru anul scolar 2012 - 2013? Eu ma aflu intro situatie de nu mai stiu incotro sa o iau! As vrea sa o inscriu pe Daria la o anume invatatoare, insa am constatat ca este deja prea tarziu, acum cu 2 ani inainte!!! Ma rog, doamna m-a refuzat dicret si nu prea ma pot impaca cu gandul asta ... in fine oi vedea eu ce e de facut!





Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Cresc si iar cresc ... !

“The child must know that he is a miracle, that since the beginning of the world there hasn't been, and until the end of the world there will not be, another child like him.” (Pablo Casals)

Pixy's Style - Fimo-mania, margelute, cercelusi fel de fel...

Ramas bun, EMMA! Nu te vom uita niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Cami eu am s-o inscriu in ianuarie 2012, asa cum e legal si am sa vorbesc din timp cu invatatoarea pe care am ochit-o. Vorbit neinsemnand cadou, insemnand doar vorbit.

Eu zic sa nu te stresezi sa ajungi neaparat la "the one and the only" in oras, in mod sigur trebuie sa fie mai multa invatatoare bune la voi in oras care isi fac treaba. De obicei la cea mai cea sunt fitele cele mai mari.

De exemplu la generatia Silviei, la invatatoarea de la B se inghesuia toata lumea, varianta a 2-a de inghesuiala fiind invatatoarea de la D. Noi ne-am dus la invatatoarea de la A bazandu-ne pe review-ul cuiva de incredere, care avea multe surse de informare. Acum Silvia face la after-scool cu invatatoarea ei si cea de la B, amandoua au cam acelasi stil, sunt foarte constiincioase amandoua si prietene intre ele. Invatatoarea de la D e cam ciudatica, nu prea face excursii, tabere, etc.

Natalia pica tot pe generatia Silviei, dar din pacate invatatoarele de la A si B se pensioneaza asa ca voi merge pe varianta invatatoarei de la E care e mai tinerica, constiincioasa si ea si e cumva in gasca cu astea 2. (si mi-a recomandat-o cea de la B)


----------
Dintre bucurestence imi poate imprumuta cineva Edmondo de Amicis - Cuore?
Silvia are de citit si povestit o povestioara de acolo pana martea viitoare.
Virgil o are acasa la Alba, si eu am avut-o dar cred ca e la Timisoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

La multi ani, Alexia !!! Sa ai numai bucurii, impliniri si multa sanatate!
Roxi, sa va traiasca frumoasa voastra printesa, sa aveti parte de tot de-i mai bun cu totii.

Yuhuuu, odata cu prima aniversare de 5 ani incepem si prima discutie serioasa despre scoala?

Eu am alta e problema: copii din ziua de azi incep scoala pe la 8 ani! Ii toot amana parintii in idea ca au un start mai bun daca sunt mai copti. Am in jur copii cu 1 an mai mari decat al meu, care vor merge la scoala deodata, adica peste 2 ani. Dupa 5 ani de gradinita !!!
Ce sistem mai e si asta, daca au voie asa ceva ???

Voi ce parere aveti despre inceput scoala mai tarziu de 2012?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

ola :)
LA MULTI ANI, ALEXIA !!!!!!!!!!!!! multi ani fericiti, impliniti, minunati!

scuzati-ma inca odata, chiar n-am avut intentia sa sune asa dramatic, da' asa mi-a iesit...

eu trendul cu datul la scoala la adanci batraneti nu-l inteleg. vorbeam cu o mamica la andrei la gradi, ca fi-sa stie sa citeasca de la 3 ani, ca acum scrie, dar ca o sa o dea la scoala la aproape 8 ani - de ce? nu pot sa inteleg. nu pot. nu pot. ce draq mai face copilul ala inca 3 ani la gradinita ???

pe andrei o sa-l dau la scoala la 6 ani si 10 luni (ca asa a picat), pe anais la 6 ani si 4 luni (va fi un an diferenta intre ei la scoala); chestia e ca anais va trebui sa sara o grupa la gradinita, si nu stiu pe care o va sari, presupun ca grupa mare, ca sa nu schimbe colectivul.

iar chestia cu inscrierea copilului dinainte de a se naste pe la scoli si gradinite ... anyway, eu nici nu stiu la ce scoala ii voi da, dara-mi-te la ce invatatoare; sincer, daca nu-i sarita de pe axa (din pacate multe sunt) si daca copiilor le va placea de ea, pentru mine e ok.

alinush, ma gandesc la tine, dar ma abtin cu galeria! succes la dat muncitoii afara din casa la timp!

fug la trebi!

c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

FEBRUARIE thing-a-day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Maria, eu am o parere proasta despre scoala la 8 ani.

Tudor, prietenul fetelor si fratele finutului nostru, a plecat cu parintii in Scotia si acolo a intrat direct in clasa a 2-a. El implineste 6 ani in ianuarie.

In clasa a 2-a invata de zor scris/citit si socoteli simple, adunari si scaderi pana la 10 (sau pana la 100 fara trecere peste ordin, nu mai stiu exact dar pot sa intreb).

El acum citeste pe litere cam cum citea Silvia la inceputul clasei I.

La Silvia in generatie cam martie e luna de granita: adica unii nascuti in martie au fost dati la 6 ani si 6 luni, altii la 7 ani si 6 luni. Silvia e printre cei mai mici fiind nascuta in februarie dar e OK, adica nu sunt copii nascuti in februarie cu un an mai mari ca ea in clasa.

------
Eu v-am mai zis de nu stiu cate ori cat sunt de incantata ca am dat-o pe Silvia la 6 ani si jumatate. Intr-adevar primul semestru a fost greu, hai primul an, pana s-a obisnuit cu rutina scolara. Dar cred ca asta tine de copil, nu de varsta. In schimb intr-a doua mi s-a parut foarte misto de Silvia sa aiba de raspuns la intrebari la romana de exemplu, nu de copiat litere si scris de 10 ori mama. La fel acum, intr-a treia, e perfect capabila de scris textulete si povestit, de invatat ortograme, samd. La matematica nu mai zic ca se descurca brici. La muzica ii place ca fac deja note muzicale, doime, patrime, saisprezecime, un pic de teorie muzicala.

Chiar as fi tinut copilul in loc sa o fi tinut inca un an la gradi.
Asa e incitanta scoala pentru Silvi.

Si apoi sa termine la 20 de ani liceul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Asa vad si eu lucrurile.
Lavi, aoleu, exact pb asta o aveam si eu: daca la Cristi lucrurile sunt mai clare (la 6 ani si 9 luni e ultra ok sa inceapa scoala), cu Anuca nascuta in martie cred ca o sa fim in dilema... Dar mai avem timp pana atunci, nici gradi n-am inceput-o .

Cum de a plecat Tudor in Scotia? In ce domeniu lucreaza parintii lui? (sa nu-mi spui ca medici...)

Mergi la inceput