Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (23)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Citat:
citat din mesajul lui paula_m

Raul nu mai vrea deloc sa stea pe spate pe pat!! Cum il pun jos cum incepe sa planga...Pot sa-i puna o perinita mica la spate, sa vada si el ce mai e prin jur? Nu-l pun in fund, dar asa semiculcat?
Si in plus, cand il ridic de manute, nu se mai ridica in fundulet, se ridica direct in picioruse. Si l-am tinut vertical in picioare si paseste si cand l-am lasat jos a inceput sa planga, dar presupun ca e mult prea repede sa il sprijin sa paseasca. Dar da din picioruse ca un apucat cateodata...

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
poze


pai eu de cand ma tot plang ca Matei nu mai vrea pe spate de la 7 sapt...abia ies cu el in landou 2 ore afara si aud pe aici de 3-4 ore
pe burta ai incercat?

de ridicat ce sa zic, ca face la fel
in ca e devreme zic eu...daca ii pui ceva sub cap ai grija sa stea coloana dreapta chiar daca e pe un plan inclinat, sa nu fie coloana indoita deloc asta zice dr.spock


Oana mamica lui Matei – luna a 4-a 08.07.2010

Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Tot am citit si nu am ramas cu nimic... Dupa papa de dimi, am pus copilul in patut cu suzeta, l-am lasat acolo... Il mai pandesc, era cu cracii pe sus, dadea din maini si din picioare, i-am pus suzi la loc, si a adormit, cam o ora... acum de la 12.30 a papat iar, iar e in patut, inca nu doarme.,. Sa vedem daca imi iese faza...

Patutul lui e un pic ridicat, la cap, dar e ridicat direct de jos, am pus sub 2 picioare ale patutului niste carti...asta din perioada cand era racit, sa nu se inece cu mucii. SI de atunci tot asa a ramas... nu este foarte vizbil, coloana sta perfect dreapta...

Nici nu mai stiu ce vroiam sa zic... Am o foame continua... Am mancat deja de 2 ori azi, plus fructe, cioco... si inca imi e foame...

Cristina , mami fericita de bebe Vlad (17.07.2010)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Oana, nici eu nu ies cu Raul in landou, daca nu stiu ca ar tb sa doarma, ca face un circ...Nu o data s-a intamplat sa-l scot in landou si dupa 10 min sa vin acasa dupa scoica. Dar el in casa nu mai vrea sa stea pe spate. Pot sa-l pun pe paturica, sa povestesc cu el, ca degeaba...se linisteste dupa ce-l iau in brate sau il pun in leagan, sau il sprijin de mine sa vada camera.
Voi ati iesit afara azi? Ca nu stiu daca sa ies sau nu...
Pe burtica il pun in fiecare zi cam 3 reprize de cate 1/4 h. Ca mai mult nu sta si in plus, cand e pe burta saliveaza f tare, imi uda tot patul

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

ioi..scrisesem ditai mesajul si mi l-a sters Stefan...

ideea era ca eu nu as duce copilul la cresa la 1 an, e prea mic. as incerca cu bunicile. cand una cand alta, dc nu sunt din acelasi oras.
eu nu stiu crese particulare care sa ii primeasca asa mici. ii rpimesc cd deja merg in picioare,pe la 1,6 ani, sa poata participa la activitati.

arissa, ce bine ca nu s-a imbolnavit micuta! si noi suntem cu muci si tuse, sper ca Mihai sa scape.

eu am alta problema cu fratele mai mare..ii ia toate jucariile lui asta micu..si toate sunt pe jos, vai de mama lor..voi ce faceti? le tot spalati? mie mi-e groaza...

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Citat:
citat din mesajul lui paula_m

Oana, nici eu nu ies cu Raul in landou, daca nu stiu ca ar tb sa doarma, ca face un circ...Nu o data s-a intamplat sa-l scot in landou si dupa 10 min sa vin acasa dupa scoica. Dar el in casa nu mai vrea sa stea pe spate. Pot sa-l pun pe paturica, sa povestesc cu el, ca degeaba...se linisteste dupa ce-l iau in brate sau il pun in leagan, sau il sprijin de mine sa vada camera.
Voi ati iesit afara azi? Ca nu stiu daca sa ies sau nu...
Pe burtica il pun in fiecare zi cam 3 reprize de cate 1/4 h. Ca mai mult nu sta si in plus, cand e pe burta saliveaza f tare, imi uda tot patul

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
poze


azi iesim...caieri am stat numai in casa daca a plouat
suntem programati si la control cardio la ora 17


Oana mamica lui Matei – luna a 4-a 08.07.2010

Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Azi sunt plina de intrebari!
Voi cum ati facut la botez? Ati tinut copii la restaurant? Sau i-ati dus acasa? Si daca au ramas si ei la restaurant, ati lasat lumea sa fumeze?

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ooana

Citat:
citat din mesajul lui paula_m

Raul nu mai vrea deloc sa stea pe spate pe pat!! Cum il pun jos cum incepe sa planga...Pot sa-i puna o perinita mica la spate, sa vada si el ce mai e prin jur? Nu-l pun in fund, dar asa semiculcat?
Si in plus, cand il ridic de manute, nu se mai ridica in fundulet, se ridica direct in picioruse. Si l-am tinut vertical in picioare si paseste si cand l-am lasat jos a inceput sa planga, dar presupun ca e mult prea repede sa il sprijin sa paseasca. Dar da din picioruse ca un apucat cateodata...

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
poze


pai eu de cand ma tot plang ca Matei nu mai vrea pe spate de la 7 sapt...abia ies cu el in landou 2 ore afara si aud pe aici de 3-4 ore
pe burta ai incercat?

de ridicat ce sa zic, ca face la fel
in ca e devreme zic eu...daca ii pui ceva sub cap ai grija sa stea coloana dreapta chiar daca e pe un plan inclinat, sa nu fie coloana indoita deloc asta zice dr.spock


Oana mamica lui Matei – luna a 4-a 08.07.2010

Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip






landoul nostru are o pozitie in care sta mai ridicat...cred ca si al vostru la fel nu?

Larisa mamica de Nectarie (22 iulie 2010) si Alexia (13 iulie 2006)

http://picasaweb.google.com/roparo/BotezNectarie11Septembrie2010#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_Eva spune:

Eu am facut asa:
Am grupat fumatorii la un capat al mesei, noi am stat in celalalt. Eram numai noi in acel salon.
Am ajuns la restautrant la 4 - am stat pana la 6 (a dormit), la 6 am mers acasa (la 3 minute de restaurant)ne-am schimbat chiloteii, am detensionat sanii , am papat bine si ne-am intors. Am mai stat pana la 9 la tort apoi am plecat detot. De la 7 la 9 ne-am si plimbat pe afara ca nu mai avea stare, si deja erau instalate luminitele de Craciun - asa ca era fascinata. Facea numai "oooooooooooo...", ridica din sprancene si facea gurita rotunda .
Traditii:
1.Nu e bine sa o pupe nimeni pana la baita de a doua zi. Reconosc ca nasul, eu si sotul am mai scapat cate un pup dar de restul am pazit-o cu strasnicie. Pana la urma e buna regula asta ca o poti invoca sa nu pupe toti bebele.
2.Ar trebui nici sa nu il dezbraci de hainute - eu ma schimbat copilul am lasat doar body-ul pe ea.
3.Paturica (carpa...) cu care il sterge dupa ce il scoate din apa se tine in patut 40 de zile.

In apa de a doua zi se pune - apa sfiintita, lapte, miere, aur (verigheta), banut, petale de trandafiri, grau, fulgi, un ou, cica si sare si piper (eu am pus asa un graunte miscroscopic de piper si un strop minuscul de sare), ciulini (cica sa aibe lipici ), un puf de parfum si cam atat imi amintesc. Noi am prins un scutecel mic cu carlige de marginea caditei ca sa nu se ridice toate la suprafata sa o zgarie cumva.
Dupa baita se unge cu ulei sfintit la botez. Restul de ulei se pastreaza si se unge cu el din cand in cand. Eu am pus ulei de masline macar sa fie bunut pentru pielicica.

Ma duc sa-i dau sa pape si daca mai imi aminitesc ceva scriu.



Diana,mami de pui iubit Eva (20.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca79 spune:

salutare dragi mamici,

eu raportez un delfinas foarte marait in ultima vreme. El care, nu plangea decat de somn sau foame, acum imi face niste concerte din senin. Doarme ziua maxim 45 de minute dupa care se trezeste, sta gangureste, si apoi incepe scandalul. Nu il mai pot culca singur in patut fara sa fie semi-adormit inainte. M-am tot gandit daca nu cumva il doare ceva, dar nu prea cred pentru ca in rest e vesel, rade si gangureste cand e bine dispus.
Il mai supraveghez sa vad, daca nu-si revine il duc iarasi la medic

Si vad ca avem iarasi mucisori, iar luam Oscilo, dar nu cred ca are mare efect la noi. Deci as incerca Coryzalia. Oare merge sa-i dau ambele homeopate in acelasi timp, ca sa nu intrerup si Oscilo? Voi ce stiti?

racusoru, si eu votez pentru cresa privata. Nu cred ca as avea incredere intr-o bona. Prietenele mele care au avut noroc sa gaseasca bone bune nu renunta la ele nici acum desi copii le sunt mari si merg la gradi. Oricum, cum zicea larissa, am vazut si eu prin parc vreo doua si mi s-a ridicat parul in cap cand am auzit cum se maimutaresc si ce vorbesc cu copii. Erau la mii de ani lumina de idealul meu de bona

Ilinca, mama lui Victor (09.07.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Citat:
citat din mesajul lui paula_m

Azi sunt plina de intrebari!
Voi cum ati facut la botez? Ati tinut copii la restaurant? Sau i-ati dus acasa? Si daca au ramas si ei la restaurant, ati lasat lumea sa fumeze?

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
poze


pai era greu sa il duc acasa, sa gasesc pe cineva sa stea cu el, sa tot plec de la restaurant sa ii dau de mancare ...asa ca l-am tinut cu mine, a dormit in landou la sefu restaurantului in birou...cred ca in total a fost in sala cu noi de 5-6 ori cate 20-30 min...si la tort evident

apoi sa opresc 36 de persoane sa fumeze n-am putut

la sfarsitul serii, pe la ora 23 avea Matei ochisorii rosii...ca in ziua aia nici nu a papat ca lumea, nici nu s-a odihnit bine si a fost multa agitatie in jurul lui...pentru mine a fost o zi tare obositoare!



Oana mamica lui Matei – luna a 4-a 08.07.2010

Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput