Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (23)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui rodyka

Citat:
citat din mesajul lui Cris2010

Otilia, ca bine zice mamica, acolo in text. Era bun de citit imediat dupa nastere.


cris, era bun de citit inainte de a lua decizia de a avea un copil ... sau 2!!!

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)
Sierra Nevada


da, da ... bine zici

Cris,
de Solnushka Natali - 13.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tina_80 spune:

Buna dimineata delfinariu!

Noi tot la 3 ore ne trezim noaptea si la 1 l-am luat cu mine in pat pt ca nu mai vroia sa adoarma. I-am dat un san si pe celalalt jumatate +100 ml din bibe. M-a uimit aseara cat a putut manca

Si eu vreau sa schimb scutecele Pampers cu Pillo sau Puffies, pt ca m-am saturat in fiecare zi, dimineata sa spal hainute de-a lui Raducu la mana. Cand face kk, noi facem de 2-3 ori pe zi este imposibil sa nu-i iasa pe la spate sa pe la picioruse

Maine merg la Kaufland sa cumpar Puffies ca mai avem vreo 30 buc de Pampers. Abia astept!



Mami fericita si implinita de Radu Gabriel 16.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Raul nu mai vrea deloc sa stea pe spate pe pat!! Cum il pun jos cum incepe sa planga...Pot sa-i puna o perinita mica la spate, sa vada si el ce mai e prin jur? Nu-l pun in fund, dar asa semiculcat?
Si in plus, cand il ridic de manute, nu se mai ridica in fundulet, se ridica direct in picioruse. Si l-am tinut vertical in picioare si paseste si cand l-am lasat jos a inceput sa planga, dar presupun ca e mult prea repede sa il sprijin sa paseasca. Dar da din picioruse ca un apucat cateodata...

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

Diana, noi suntem cu programul 9, 13, 17, 21, 5. Natali de la o luna jumate a inceput sa manance la patru ore, doar ca schimbam mult programul (incepand cu ora 7 sau 8 sau 10). De vreo trei saptamani, ea singura s-i l-a facut incepand cu 9. Orele astea ni se potrivesc cel mai bine. Ne incadram si cu baita foarte bine, la 8 seara, si cu trezitul de dimineata, nici prea devreme, nici prea tarziu... 'Problema' noastra este ca o masa dureaza o ora, o ora jumate. Face multe pauze. Scoate si aerul greu, cateodata o tin si zece minute pana reuseste.

Mamici, vreau sa va intreb ceva in legatura cu masa. Daca se scoate masa de noapte, bebe va fi nemancat 12 ore, in cazul meu de la 21 la 9 dimi??? Azi dimineata la 5, cand e masa, era foarte somnoroasa. De fapt scancea in somn. I-am dat suzeta si a tacut imediat. M-am gandit sa nu-i dau papa, dar nu cred ca rezista pana la 9. Asa ca i-am dat sa suga. A mancat in somn 15 min, si iar somn pana la 9 si 10 minute. Binenteles si mami cu ea. Ma bucur ca macar masa de noapte e scurta, 10 min, maxim 15.

Cris,
de Solnushka Natali - 13.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui paula_m

Raul nu mai vrea deloc sa stea pe spate pe pat!! Cum il pun jos cum incepe sa planga...Pot sa-i puna o perinita mica la spate, sa vada si el ce mai e prin jur? Nu-l pun in fund, dar asa semiculcat?
Si in plus, cand il ridic de manute, nu se mai ridica in fundulet, se ridica direct in picioruse. Si l-am tinut vertical in picioare si paseste si cand l-am lasat jos a inceput sa planga, dar presupun ca e mult prea repede sa il sprijin sa paseasca. Dar da din picioruse ca un apucat cateodata...

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
poze


Am incercat si eu s-o ridic pe Natali de manute in fundulet, dar ea vrea direct in picioare, asa ca am renuntat.
Eu o mai pacalesc cu scoica. Dupa masa o pun jumate de ora sau o ora, depinde de dispozitia ei, si ma urmareste prin casa, sau se joaca cu jucaria pe care i-o agat de maner. De obicei sta mai mult cand ii pun o jucarie noua.



Cris,
de Solnushka Natali - 13.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Racusor cresa!!! dar acum depinde cum spunea si Larissa...depinde de cresa...depinde de bona...e dificil...eu ma stiu pe mine si pretentiile pe care le am atunci cand sunt dispusa sa platesc pe cineva super bine.... si de aceea prefer cresa, ca pana gasesc eu bona merge Matei la liceu
eu stiu crese/gradinite testate de pritene/colege asa ca stiu unde sa il duc...sunt de stat 10 copii la 2 ingrijitoare...ideea e ca trebuie inscrisi cu 1 an inainte ca e bataie pe locuri

Eu descarc serialele de pe DC ++

Tina noi avem mese la ore fixe de cand ii dau sa suga la ora 22…si daca doarme la mine brate mananca…dupa care e ca un ceas papa din 4 in 4 ore fix

Aelita saru’mana de explicatii …noi l-am primit cadou de la nasi ca noi n-am ficumparat altfel

Scaun de masa am primit tot de la nasi…asta e
http://www.babytrend.ro/La-masa/Scaun-masa-copii/Masa-de-alimentatie-copii--Douceur/


Oana mamica lui Matei – luna a 4-a 08.07.2010

Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

la noi chestia cu ridicatul in fund e si-acum prilej de veselie. ma prinde bine de degetele mari si eu o tin da manute pana la cot cu palmele, se ridica in fund, face o pauza, se uita in jur, rade, si isi arcuieste spatele ca vrea mai sus!! si ne ridicam si in picioruse, unde ne sprijinim cateva secunde, ca mami nu ne lasa mai mult. si apoi se lasa iar in fund, unde e in culmea fericirii. de cate ori mergeam la control dr o tine de subsuoara si o apleca putin in fata, dar nu termina bine manevra ca deja incepea s-o ia la fuga pe varfuri. a fost foarte incantat dr de fiecare data, a zis ca e foarte bine, asta e instinctiv si cu timpul va "uita", apoi va redescoperi sa sa sprijine pe talpi si apoi sa paseasca de-adevaratelea. acum nu mai e asa grabita sa mearga, doar sa se ridice cat mai sus!!!


cris, nu cred ca va sta bb nemancat 12 ore, isi va reorganiza programul, va manca mai tarziu sau se va trezi mai devreme... noi daca papam seara la 11, ne trezim la 6.30-7, daca papam la 10, ne trezim si la 4 si la 7!!

paula, eu cred ca poti sa il ti putin ridicat asa cum spui tu, ca doar nu se sprijina pe fundulet sa-si forteze coloana... inca putin si o sa-l pui direct in fundulet, daca nu cumva o sa se ridice el singur. asa facea maria, nu puteam s-o mai las la orizontala, cel mult o puneam pe o parte, sa ma vada tot timpul... si la 3 luni se prindea de gratiile patutului sa se ridice... dar cred ca mai bine ii pui o paturica indoita sau o perna mai mare, ca o perinita mica poate nu ii e prea comoda, sa nu alunece de pe ea...

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)
Sierra Nevada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tina_80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Creatza11

Da, racusor ai dreptate in privinta mamelor, dar ce sa le faci soacrelor? A mea nu sta in Romania, dar vine cam din 2-3 luni pe acasa.Tocmai a fost saptamana trecuta si mi-a scos ochii ca de ce nu scot copilul din cada la baita de cap ca i-a ramas gatul scurt, trebuie sa-l ridic de cap ca sa i-l lungesc. Acu, stateam si eu si ma intrebam, ea chiar nu vede ca eu si fiu-so nu avem gat de girafe cu cine vrea asta sa semene copilul cu gatul lung!!! Sau de ce nu-l legan pe picioare pe Matei cand plange.... nu conteaza ca el poate plange de foame, plictiseala, nervi, etc....si ca se trezise cu 20 minute inainte.


fericita de Matei Gabriel ( 09.08.2010)




asta cu de ce are gatul scurt n-am mai auzit-o

Mami fericita si implinita de Radu Gabriel 16.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_Eva spune:

Racusor - azi dimineata cand bantuiam singura pe net am gasiu unul - http://www.bambinodirect.co.uk/ChiccoLife_way_Stroller_-_Chelsea_00.48/version.asp - o sa ma duc sa-l vad intr-un magazin ceva. Nu as mai lua un trio ca deja avem si sunt multumita.
Creata - Si mie mi-ar placea sa stea lucrurile altfel cu mama, dar cred ca o astfel de relatie frumoasa se construieste in mult timp. Noi am ratat startul. Voi incerca sa o construiesc eu cat de cat ceva, sper macar sa coopereze. Stiu insa ca fara raspect reciproc nu am sanse prea mari.Ma bucur insa enorm ca v-am gasit pe voi asa pot vorbbi si eu orice cu cineva, pot primi un sfat - si voi nu imiscoateti ochii daca nu fac ca voi .
Cris - eu daca citeam randurile de la Otilia mai devreme as fi zis "baliverne" si in secunda 2 le uitam. Stii cum e pana nu dai cu capul...

Eu daca ii dau 2 degete se ridica in fundulet, o tin doar cateva secunde. Facem cam de 3 ori apoi oboseste.
Eu dupa ce papa, ragaie tin landoul ridicat la prima treapta sa nu vomie - daca o pun orizontal vomita un pic - oare ii face rau la coloana?

Diana,mami de pui iubit Eva (20.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_Eva spune:

Cris- eu cred ca daca aveti 5 mese pe zi nu mai ai ce reduce - cred ca reducerea era de la 6 mese la 5. Si noi mancam cate o ora si mai bine. Undeva la jumatete facem o pauza de ragait, daca nu se inroseste tine bibe sau tzitzi dar plange si se enerveaza - atungi o tin sa ragaie apoi iar isi papa pumnisorii, iar suge bine ... mai avem si cate un sugit...

Diana,mami de pui iubit Eva (20.08.2010)

Mergi la inceput