masea "de lapte" cariata

masea "de lapte" cariata | Autor: ariel_7000

Link direct la acest mesaj

Alexutzei mele (7.5 ani) i s-a cariat o masea "de lapte" si mi-a zis in seara asta ca are dureri. Vreau sa merg cu ea la un dentist, insa as vrea sa stiu inainte, daca e cazul de tratat (plombat) sau i se va scoate, fiind "de lapte". Tin foarte mult ca sa aiba dinti frumosi si sanatosi si nu as vrea sa fac vreo greseala in aceasta privinta.
As mai vrea sa stiu cum se procedeaza acum la copii. Se face anestezie locala? Eu am fost foarte traumatizata de dentist in copilarie si greu, ca adult am depasit faza asta. As vrea ca ea sa nu ramana cu teama de dentist. Pana acum, cand i-au cazut dintisorii i-am lasat sa cada de la sine sau i-am scos eu, dar inainte am dat-o cu putina lidokaina, ca sa anesteziem locul (la sfatul unei prietene medic stomatolog, care din pacate pt noi, a plecat definitiv din tara)
Mutumesc.

" SALVEAZA-L PE SILUAN!!! TU IL POTI AJUTA!"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Se trateaza maseaua, nu se scoate pentru ca trebuie sa tina locul dintilor definitivi.

Fata mea de 8 ani si jumatate are si ea 2 maselute de lapte cu probleme si daca orima oara i-a fost putin frica acum sta fara probleme pe scaunul stomatologului. Si doctorita lucreaza cu grija, incet, ca sa nu o doara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Koko76 spune:

Buna seara!

Eu i-am sigilat Ilincai toate maselutele de lapte la sfatul medicului nostru stomatolog. Ea nu a avut nicio carie pana acum (ba chiar a laudat-o dna doctor pt dintii ei frumosi), dar dna doctor ne-a spus ca sunt foarte multi copii ce au dintisorii cu probleme si ne sfatuieste sa-i sigilam maselutele si asta am si facut. O seara buna si multa bafta!

mami de Ilinca Alexandra(27 iulie 2004) si Elena Stefania(24 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mnarcisa spune:

Eu nu i-am sigilat maselutele baiatului si am avut probleme mari. Ma tot fost cu el la stomatolog. Maseluta cariata nu se scoate. se scoate doar in cazul in care nu mai poate fi salvata. Trebuiew sa cauti un cabine specializat pentru copii. Acum este cu totul alt ceva. Le pun desen, vorbesc frumos cu ei, le pun stampilute la sfarsit si le dau cu spay sa amorteasca putin, daca este nevoie.
Baiatul meu mergea cu placere la stomatolog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Multumesc pentru raspunsuri. Narcisa, stii un astfel de cabinet? Imi poti da detalii? Eventual un nume de dr, tarife? Multumesc.

Sigilarea se face si la dintii de lapte? Eu am vorbit cu un stomatolog si mi-a recomandat sa fac la maselele definitive.

" SALVEAZA-L PE SILUAN!!! TU IL POTI AJUTA!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

si fetita mea desi are doar 4 ani a facut 4 cariute la masele
si asta in conditiile in care nu papa f mult dulce si suntem destul de consecventi cu spalatul dintilor
si am avut mari emotii daca va sta
ea face un scandal monstruos la luat sange dar acolo a fost fff cuminte
depimde de doctor dar si cum o pregatiti voi pt aceasta intalnire
Daria de ex a primit si o diploma de "pacientul zilei" de care e f incantata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby-boom spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariel_7000

Alexutzei mele (7.5 ani) i s-a cariat o masea "de lapte" si mi-a zis in seara asta ca are dureri. Vreau sa merg cu ea la un dentist, insa as vrea sa stiu inainte, daca e cazul de tratat (plombat) sau i se va scoate, fiind "de lapte". Tin foarte mult ca sa aiba dinti frumosi si sanatosi si nu as vrea sa fac vreo greseala in aceasta privinta.
As mai vrea sa stiu cum se procedeaza acum la copii. Se face anestezie locala? Eu am fost foarte traumatizata de dentist in copilarie si greu, ca adult am depasit faza asta. As vrea ca ea sa nu ramana cu teama de dentist. Pana acum, cand i-au cazut dintisorii i-am lasat sa cada de la sine sau i-am scos eu, dar inainte am dat-o cu putina lidokaina, ca sa anesteziem locul (la sfatul unei prietene medic stomatolog, care din pacate pt noi, a plecat definitiv din tara)
Mutumesc.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

" SALVEAZA-L PE SILUAN!!! TU IL POTI AJUTA!"


Depinde de cat de serioasa e problema, dar parerea mea e ca nu o vor scoate ci plomba.
Eu fetitei mele i-am facut testele de alergie pentru anestezicele folosite de dentisti, asta la recomandarea stomatoloagei.
Pe ea inainte sa o anestezieze cu injectie si ac i-a pus masca cu gaz MEOPA, care iti scade catre o orice fel de perceptie a durerii. Mare inventie! Iar dupa masca cu gaz a primit anestezia.

Sanatate si bafta sa stea cuminte pitica la dentist!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Baiatul meu (5 ani) a avut o "explozie" de carii anul asta. una chiar atat de adanca incat nervul era necrozat. I le-am plombat pe toate la un cabinet cu dentisti pediatri (dupa ce in prealabil fusesem cu el de 2 ori la o alta dentista, tot recomandata de cineva, de unde am plecat traumatizata de cat a putut urla). Am inteles ca nu trebuie scosi dintii de lapte, nici macar cel care nu mai are nerv, ca sa nu aiba probleme cu dintii definitivi.

Lui Luca nu i s-a facut nicio anestezie si sunt chiar mirata ca nu a protestat deloc de cand mergem la cabinetul asta (si am fost de 10 ori cred). Daca ii spun maine ca mergem iar, n-are nicio problema. E cam scump dar merita, pentru dantura copilului si psihicul meu (cand il vedeam cum se zbatea la cealalta dentista mi se facea rau).

Dentista lui mi-a zis ca trebuie sa-i sigilam maselutele definitive cand vor aparea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Puteti sa scrieti la acest subiect care sunt cabinetele unde mergeti cu copilasii pentru problemele stomatologice?

Noi am fost pana acum la 4 stomatologi si nu pot spune ca au traumatizat-o dar au facut treaba de mantuiala si am ramas in continuare cu cariile si durerile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Eu mergeam cu fetele la Velvet Dental in Primaverii, dr. Diana Cojocaru.
Mergeam cu fata cea mare pt aparat dentar, cu cea mica pt a trata un dinte (incisiv) cu care a dat de perete si care s-a innegrit, nervul s-a necrozat, a facut infectie etc etc tratament cateva saptamani la rand...

Amandurora le place mult acolo, una se joaca in camera speciala cat este cealalta pe scaun, abia le iau de acolo.

Preturile pe masura, evident...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

da, si eu as dori o recomandare pentru stomatolog pt. copii.
Trebuie sa spun ca nu am fost niciodata cu Cristi la stomatolog...

Ingrid si Cristi 7 ani

Mergi la inceput