masea "de lapte" cariata

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mari78 spune:

Noi am fost in vara asta cu Teodora, la 4 ani si 3 luni la clinica MG Dental, in sediul din Primaverii. I-a plombat o maseluta si a fost surprinzator de cuminte si cooperanta. Are si 2 dintisori de sus cariati foarte putin, insa stomatologul a spus ca pe aceia ii va pierde primii si destul de curand si nu a vrut sa-i plombeze. Acum unii spun ca si dintii de lapte trebuie plombati...nu stiu ce sa zic...deocamdata nu o dor.

www.flickr.com/photos/10472485@N02/" target="_blank">poze
poze noi
Teodora 2 ani+ si Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Orice dinte se plombeaza si se trateaza, chiar si cei de lapte, lasati asa de izbeliste caria poate evolua, poate ajunge la nerv si sa te tii atunci durere. Daca se merge din timp cand caria e in stadiu incipient nu e nevoie de nici o anestezie pt ca nu doare.

Fiica-mea e deja obisnuita cu stomatologul, am mers de cateva ori inainte de a avea probleme, s-a familiarizat cu cabinetul, cu scaunul, cu instrumentele....apoi cand a avut nevoie de o plombita n-a mai fost nici o problema, stia deja ce se va intampla acolo. Stia ca i-l pune pe "Setila" in gurita ca sa bea saliva si apa in exces, stia ca-i va scoate "murdaria" din dinte cu ajutorul "Bondarasului", pune apoi "paturica" la dinte si gata. Apoi a primit o diploma de cel mai curajos copil, cu cei mai curati dintisori . Inutil sa mai spun ce mandra a fost de ea

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)

www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns astridhappy spune:

Si dintii de lapte se trateaza pentru ca altfel vor avea probleme si cu dintii definitivi. La fel si cu spalatul pe dinti. De cel ptuin doua ori pe zi, la fel ca adultii. Daca sunteti din Bucuresti, noi mergem la un super pedodont, care a reusit doar din vorbe sa-l faca pe Matei, la doar 4 ani si cu o experienta anterioara dezastruoasa la un alt stomatolog, sa stea sa ii trateze o carie destul de adanca, ajunsese sa il doara noaptea.
De atunci Matei merge de buna voie (desi stomatologul nu este vreo placere pentru nimeni) la Despina ...un nume destul de neobisnuit (o gasiti pe www.imperialdent.ro) de la imperial dent, o clinica la Piata Alba Iulia (parca mai au un sediu, undeva pe la Iancului, Pantelimon, nu stiu...)

Mergi la inceput