Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe! (62)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui irina_d15

De exemplu, nu prea inteleg daca e normal sa am foliculi pe ambele ovare, cu diametrul pana in 6 mm, in contextul in care ecografia e facuta in ziua 22. Am un ciclu regulat, de 28 zile. Nu am facut teste de ovulatie sau monitorizari, si nici nu am urmarit temperatura bazala, in schimb daca ar fi sa ma iau dupa modificarile secretiei in timpul celor 28 zile, exista ovulatie.

Pe raport mai scrie: cavitate uterina virtuala - endometrul in faza secretorie cu grosimea de 8,6 mm. Oare nu e prea putin pentru faza secretorie? Am citit ca in faza asta creste si pana la grosimi de 16mm?!?!



Scumpa, din ce stiu eu...dupa ovulatie ovarele incep incet sa-si reduca activitatea foliculara...si de aia mai raman cativa foliculi neajunsi la maturitate care se absorb pana la declansarea menstrei.
Cat despre endometru...intr-adevar postovulator poate ajunge la valori destul de mari, dar nu obligatoriu. Depinde si cat a fost in faza de ovulatie...si oricum...pana cand vine menstra el mai creste.
Pe viitor, sfatul meu este sa nu te mai duci dupa ovulatie la echo, pentru ca informatiile nu sunt atat de relevante si clare.

Du-te prin ziua 12-13...ca sa vezi clar...cat e endometrul la ovulatie, daca sunt foliculi sau nu dominanti, ce marime au, etc.

Babyboom...vino la mami...acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui irina_d15

Ellyshor, tu de unde stii ca nu se va sparge foliculul? Ai facut monitorizari sau din a rezultat din profilul hormonal? Eu inca nu am reusit sa fac profilul hormonal, pentru ca pana la ultima menstra am luat AC, la recomandarea medicului, si m-am gandit ca nu are sens sa arunc banii inca. Plus ca nu mi-a recomandat nici un medic sa fac analize hormonale.

si inca o data multumesc!


Sincer, nu am avut vreo dovada ca foliculii mei ajung la maturitate si nu se sparg, pentru ca am facut multe echografii si dupa ovulatie si se vedea corpul galben, deci fusese ovulatie, dar...a fost asa mai mult ca o masura de preventie pe care mi-am luat-o avand in vedere ca Pregnylul ajuta si la fixarea unei eventuale sarcini.

Din pacate majoritatea medicilor ginecologi nu prea pune mare accent pe profilul hormonal al pacientei, ci mai degraba pe clinicul genital.
De aici si atatea tratamente date dupa ureche si nefolositoare pacientei.
Incearca sa mergi si la un endocrinolog bun pe parte reproductiva, pentru ca endometrioza este o afectiune imunologica asociata cu diverse dezechilibre hormonale.
Eu am fost la dr Neamtu, a fost primul dr care mi-a zis ca am endo, mi-a aratat chisturile de endo si mi-a zis ca neaparat trebuie laparoscopie.

Bafta multa iti doresc si daca te mai pot ajuta cu ceva, oricand, cu placere!


Babyboom...vino la mami...acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalely07

Bune fetele,

Am fost la medic si am venit cu 2 vesti:cea buna ca bebe era ok..si cea rea ca am colul cam scurt...drept urmare repaus.Mi-a propus sa-mi mai iau concediu.....ma ingrijoreaza ce am citit pe net despre asta..cam aiurea..

Nu-mi ramane decat sa ma rog si sa sper ca va fi bine!

14+
Doamne iti multumim pt acesta minune si te rugam sa ne ajuti sa o ducem la capat!


Iubito, ma bucur mult ca bb e bine...sa dea Dumnezeu sa fie sanatos si sa creasca frumos pana la marea intalnire.
Cat despre col, incearca sa stai linistita...se mai intampla astfel de cazuri si atunci se impune o protectie mai mare, repaus asa cum ti-a zis si dr tau. Incearca sa nu te stresezi prea tare, daca va trebui stai in repaus pana la nastere...pentru BB faci orice. In plus, stiu ca e si o procedura care se face...cerclaj-ul. Cred ca ai citit tu deja.
Nu cred ca va fi nevoie la tine daca te ingrijesti mai mult si stai linistita.

Poooop dulce burtica si obrajorii!


Babyboom...vino la mami...acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

Lalely - ma bucur ca bebita este bine,ce sa zic despre col,e cam naspa dar se poate rezolva fara probleme.trebuie sa stai acasa ,in principiu,stiu ca este usor de zis si nu stiu cat te poate afecta cu munca sau in alt fel,ca acum in perioada aceasta nu stiu daca poti sa renunti usor la locul de munca...te afecteaza,binenteles tu cunosti cel mai bine situatia dar daca poti sa stai in concediu merita sa o faci.cum zicea si Elly mai este si cerclaj-ul dar medicul decide .Eu am uterul mic si medicul zicea ca in ca caz ca o sa ramn o sa-mi faca cerclaj-ul preventiv sa oblige uterul sa se dezvolte dar sper ca a uitat ideea si o sa fie totul bine.
O sa fie bine si mai vorbim.
Elly,dana ,didisor ,irina,lelu si toate fetele mie dragi de aici..va pup si binenteles vorbim maine ..ca am sigur o sa am vestii importante.
De Panseluta mai stie cineva ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana84 spune:

lalely draga mea trebuie sa fii fericita ca este bebe bine.odihneste-te stai mai mult in pat..e adevarat ca este greu dar gandeste-te ca o faci pt copilul tau pe care ti l-ai dorit din inima.cu siguranta ca dr tau va lua decizia cea mai buna si totul va fii bine

misspii maine te asteptam cu super vesti....

deci fetelor maine avem party....scoatem artileria grea pt misspii si baieti.

va puuuup pe toate si va doresc o duminica minunata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Missipi bafta multa maine!
Si pe mine ma durea ca si cum imi venea inainte sa aflu ca sunt insarcinata...asa ca eu cred ca avem vesti bune!

14+
Doamne iti multumim pt acesta minune si te rugam sa ne ajuti sa o ducem la capat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

hello girls wow! cat am de recuperat la raspunsuri! din pacate zille astea am reusit doar sa intru cat sa citesc ce ati mai scris voi, insa n-am avut timp sa si rasp :( dar incerc sa le iau sistematic ;)
legat de animale+sarcina - eu am un motan si nu am de gand sa renunt la el pt nimik in lume! mai ales k mai am prietene care au pastrat animalutzele pe parcursul sarcinii si apoi cu bebeii si nu au avut probl. totul este sa fii atenta la interactiunile pe care le ai cu animalele si sa-ti iei mai multe masuri de precautie (nu faci curat la ladita pisicii, grija mai mare cu parul, de evitat zgarieturile, muscaturile, saliva etc). nu as renunta la el niciodata pentru ca este ca si copilul meu si este singurul care reuseste sa ne mai insenineze viata
lelu, didi, dana - sunt de acord cu voi ca a fost mult mai usor sa suportam problemele pe care le avem noi cu ajutorul sotilor si in cazul meu pot sa spun cu mana pe inima ca toate greutatile vietzii de zi cu zi au dus la consolidarea relatiei cu sotul meu si ne-au facut sa ne iubim din ce in ce mai mult
lelu - am auzit si eu k e mega bataie de cap cu diphe compensat eu am avut mare noroc k sa zic asa, k avand endo atat de avansata am fost remarcata in spital si m-au inscris intr-un studiu, drept pt care beneficiez gratuit de tot tratamentul mai am 3 inj si scap abia astept sa vad ce o sa fie dupa in ceea ce priveste operatia ta - hmmm, ciudat k nu t-au facut mai nimik pe akolo...eu am endo grd 4 si dr meu a reusit sa curete aproape tot la laparo. s-a chinuit destul de mult, a fost o operatie complicata si luuunga, dar a facut tot posib sa curete tot si sa pastreze ce trebuia pastrat.
irina, eu zic sa nu mai stai prea mult pe ganduri cu operatia - eu am pierdut destul de mult timp din pacate pana sa ajung la operatie pt k s-a depistat tarziu natura chisturilor si deja se agarvase f mult endo. mi-a spus dr dupa operatie k dk mai stateam mult dadeam si in alte complicatii cu colonul etc deci...mai incearca 2-3 luni sa ramai, si dk n-o fi sa fie...go for it!
didisor, draga mea, vad k impartasim o blestematie de grad 4
ellyshor - da-i bice draga mea!!! ma bucur k e "productia" asa de bogata dupa menopauza chiar ma face si mai optimista
misspii - baftaaaaa maineeeeee!!!!! hai k bagam sampania la rece ;)
lalely - sa stai cumintzik in pat!

va pupicesc pe toate si va doresc o saptamana plina de succese!

Roxy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana84 spune:

misspii bafta muuuulta maine la beta

sa vii cu valori fffff mari

maine party



toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amacuba spune:

neatza fetele, va invit la o cafelutza sau ceiuletz.

misspii hai cu beta mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Missipi..bafta multa.Ma voi uita astazi toata ziua pe aici pana cand apari cu un raspuns..Oricum cred ca pana dupa-amiaza nu ne dai nici un semn...

Sa va ajute Doamne-Doamne!

14+
Doamne iti multumim pt acesta minune si te rugam sa ne ajuti sa o ducem la capat!

Mergi la inceput